NSK Cubing Fest 2019


Date
Jul 19 - 20, 2019
City
Novosibirsk, Russia
Venue

State Public Scientific Technical Library

Address
Street Voshod 15 (630200)
Website
NSK Cubing Fest 2019 website
Organizers
Danila Lebedev (Данила Лебедев) and Nikita Popkov
WCA Delegate
Vasily Stasyev
Contact

vstasyev@worldcubeassociation.org

Download all the competition's details as PDF here.
Information

Вся дополнительная информация в группе ВК

All additional information in VK group

Events
Competitors
69
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 100 competitors.
The base registration fee for this competition is 400 ₽ (Russian Ruble).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of 500 ₽ (Russian Ruble).
Spectators can attend for free.

Оплата происходит на карту сбербанка ( 4276 4420 8335 5027 ) и при оплате нужно написать коментарий за какого участника происходит оплата.
Пожалуйста, перед оплатой убедитесь, что Вы зарегистрировались на чемпионат.
После оплаты в течении двух дней ваша фамилия должна появиться в списке участников, если это не случилось , обратитесь к организаторам

Payment takes place on the Sberbank card (4276 4420 8335 5027) and when paying you need to write a comment for which participant the payment takes place.
Please make sure you register for the championship before paying.
After payment for two days, your surname should appear in the list of participants, if this does not happen, contact the organizers.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Mikhail Kopylov (Михаил Копылов) 8.01 9.18 Russia 10.058.8810.538.018.60
2x2x2 Cube Anton Nazarov (Антон Назаров) 2.36 3.17 Russia 5.412.363.252.663.60
4x4x4 Cube Mikhail Kopylov (Михаил Копылов) 36.40 38.48 Russia 38.4640.1436.8336.4045.95
5x5x5 Cube Mikhail Kopylov (Михаил Копылов) 1:10.81 1:12.62 Russia 1:10.811:11.761:12.651:14.521:13.44
3x3x3 Blindfolded Nikita Razzamazov 1:03.92 DNF Russia 1:03.92DNFDNF
3x3x3 One-Handed Danila Lebedev (Данила Лебедев) 14.77 18.84 Russia 20.7922.7820.8314.9014.77
Clock Maxim Brednev (Максим Бреднев) 5.61 7.04 Russia 5.6110.106.895.838.40
Megaminx Mikhail Kopylov (Михаил Копылов) 50.91 52.69 Russia 51.7551.7854.5456.8950.91
Pyraminx Dmitriy Kukuev 2.95 3.84 Russia 4.113.813.606.762.95
Skewb Vladislav Korovin (Владислав Коровин) 2.84 4.41 Russia 3.162.844.346.935.74
Square-1 Mikhail Kopylov (Михаил Копылов) 12.54 14.93 Russia 12.5413.5815.2519.1015.96
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 3:00.00 Top 60% advance to next round
Second round Ao5 3:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
5x5x5 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 15:00.00 cumulative *
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Clock Combined Final Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 30.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00

You are viewing the schedule for the venue State Public Scientific Technical Library.
The schedule is displayed in the timezone Asia/Novosibirsk.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Friday (July 19, 2019)

From 09:00 AM
To 11:00 AM
Registration
Room's name
From 09:15 AM
To 09:30 AM
Tutorial for new competitors
Room's name
From 09:30 AM
To 11:30 AM
3x3x3 Cube First round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 60% advance to next round
From 11:30 AM
To 12:50 PM
2x2x2 Cube First round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:50 PM
To 02:10 PM
Pyraminx First round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:10 PM
To 03:00 PM
Lunch
Room's name
From 03:00 PM
To 04:00 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:00 PM
To 05:00 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 05:00 PM
To 06:00 PM
Clock Combined Final
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00

Schedule for Saturday (July 20, 2019)

From 09:00 AM
To 09:15 AM
Tutorial for new competitors
Room's name
From 09:00 AM
To 09:40 AM
3x3x3 Blindfolded Final
Room's name
Format
Bo3
Time limit
15:00.00 cumulative *
From 09:40 AM
To 10:40 AM
Skewb First round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 10:40 AM
To 11:40 AM
Square-1 Combined Final
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 11:40 AM
To 12:40 PM
3x3x3 Cube Second round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:40 PM
To 01:40 PM
Megaminx Combined Final
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
From 01:40 PM
To 02:40 PM
5x5x5 Cube Combined Final
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
From 02:40 PM
To 03:20 PM
Lunch
Room's name
From 03:20 PM
To 03:40 PM
3x3x3 One-Handed Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 03:40 PM
To 04:00 PM
4x4x4 Cube Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 04:00 PM
To 04:20 PM
Skewb Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:20 PM
To 04:40 PM
Pyraminx Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:40 PM
To 05:00 PM
2x2x2 Cube Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:00 PM
To 05:30 PM
3x3x3 Cube Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 05:30 PM
To 06:00 PM
Awards
Room's name

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.