Slovenian Nationals 2023


Date
Aug 25 - 27, 2023
City
Maribor, Slovenia
Venue

Osnovna šola Franceta Prešerna

Address
Žolgarjeva ulica 2, 2000 Maribor
Details

Competition will be held in a gym, follow the signs.

Contact

Rubik Klub Slovenija

Organizer
Rubik Klub Slovenija
WCA Delegates
Jernej Omulec and Petra Kobal Vogrinec
Download all the competition's details as PDF here.
Information

[Slovenščina]

To tekmovanje je priznano kot slovensko državno prvenstvo 2023!
Tekmovanje organizira Rubik klub Slovenija.
Če potrebujete dodatne informacije ali če bi želeli spremeniti svojo prijavo, nam pišite na wca.slovenia@gmail.com.

Za več informacij preverite zavihke!

[English]

This competition is recognized as Slovenian Championship 2023!
Competition is being organized by the Rubik klub Slovenija.
If you need any additional information, or if you would like to change your registration, please write an e-mail to the wca.slovenia@gmail.com.

For more information, please check the tabs!

Events
Main event
Competitors
115
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 120 competitors.
The base registration fee for this competition is €22 (Euro).
If your registration is cancelled before you will be refunded 90% of your registration fee.
Registrants on the waiting list may be accepted onto the competitor list until .
If you are a registered competitor you may change your registered events until on the Register tab.
No on the spot registrations will be accepted.
Any spectator can attend for free.

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Bálint Csengő won with an average of 8.86 seconds in the 3x3x3 Cube event. Alwin Federsel finished second (9.06) and Benedek Zimányi finished third (9.14).

Event Name Best Average Representing Solves
3x3x3 Cube Bálint Csengő 7.82 8.86 Hungary 8.067.829.2312.179.29
2x2x2 Cube Alwin Federsel 1.31 1.41 NR Austria 1.311.341.393.361.51
4x4x4 Cube Gergely Novotni 26.31 30.11 Hungary 31.6126.3127.5431.1934.12
5x5x5 Cube Gergely Novotni 51.45 57.67 Hungary 57.641:00.5257.6657.7051.45
6x6x6 Cube Bálint Csengő 1:32.86 NR 1:41.71 NR Hungary 1:44.881:32.861:47.40
7x7x7 Cube David Vujasić 2:46.28 NR 2:49.41 NR Croatia 2:46.282:51.302:50.66
3x3x3 Blindfolded Bálint Csengő 24.59 DNF Hungary 33.7324.59DNF
3x3x3 One-Handed Jonas Pilhöfer 8.65 11.47 Germany 10.5912.5611.768.6512.05
Clock Tajda Horvat 5.93 6.45 NR Slovenia 7.736.526.775.936.05
Megaminx Gergely Novotni 34.96 38.53 Hungary 40.6440.0935.8734.9639.63
Pyraminx Bálint Csengő 2.87 3.39 Hungary 3.523.372.873.274.34
Skewb Szabolcs Szántai 2.80 3.26 Hungary 2.803.683.792.863.25
Square-1 Szabolcs Szántai 8.95 9.92 Hungary 9.2010.7612.818.959.80
4x4x4 Blindfolded Bálint Csengő 3:10.18 DNF Hungary 3:10.18DNFDNF
5x5x5 Blindfolded Bálint Csengő 5:55.57 NR DNF Hungary 5:55.57DNFDNF
3x3x3 Multi-Blind Jakov Srečković 26/31 1:00:00 Croatia 26/31 1:00:00