SPB Easter Open 2017


Date
Apr 15 - 16, 2017
City
Pushkin, St. Petersburg, Russia
Venue

Youth House "Tsarskoye Selo"

Address
Magazeynaya str., 42A
Details

On the second floor

Website
SPB Easter Open 2017 website
Organizers
Aidar Aminev, Nikolay Masson (Николай Массон), and Pavel Galaktionov
WCA Delegate
Ilya Tsiareshka
Contact

Main organizer

Information

Registration will be closed on April, 9 or when we reach 110 competitors. Registration fee is 250 RUB for any 3 events. Each next event is +10 RUB. Please see the website for more information.

Events
Main event
Competitors
98
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Dmitry Dobrjakov won with an average of 8.81 seconds in the 3x3x3 Cube event. Dmitry Dergunov finished second (9.75) and Pavel Galaktionov finished third (10.40).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Dmitry Dobrjakov 7.72 8.81 Russia 7.7212.267.788.0810.56
2x2x2 Cube Dmitry Dobrjakov 2.34 3.19 Russia 3.083.463.913.032.34
4x4x4 Cube Dmitry Dobrjakov 34.38 36.34 Russia 38.9835.2634.3847.2234.79
5x5x5 Cube Dmitry Dobrjakov 1:08.11 1:15.18 Russia 1:08.111:15.811:25.721:14.831:14.90
6x6x6 Cube Pavel Galaktionov 2:40.39 2:44.84 Russia 2:53.622:40.392:40.51
7x7x7 Cube Pavel Galaktionov 3:46.81 4:04.11 Russia 4:14.593:46.814:10.93
3x3x3 Blindfolded Grigorii Alekseev 48.06 DNF Russia DNFDNF48.06
3x3x3 Fewest Moves Farid Mikhailov 29 NR Kazakhstan 29
3x3x3 One-Handed Pavel Galaktionov 11.84 13.74 Russia 14.0514.5211.8414.8412.66
Clock Ilya Tsiareshka 5.16 6.73 Belarus 6.506.319.167.385.16
Megaminx Dmitry Dergunov 1:30.97 1:38.29 Russia 1:30.971:41.311:35.461:38.101:59.50
Pyraminx Farid Mikhailov 4.51 5.19 NR Kazakhstan 5.264.795.519.644.51
Skewb Mikhail Kuzin 3.71 4.03 Russia 3.753.834.50DNF3.71
Square-1 Vladislav Vinokurov 22.80 25.43 Russia 25.8430.2224.9022.8025.56
4x4x4 Blindfolded Grigorii Alekseev 5:10.29 DNF Russia DNF5:10.29DNF
5x5x5 Blindfolded Grigorii Alekseev 12:31.00 DNF Russia DNF12:31.00DNF
3x3x3 Multi-Blind Rustam Valeev 16/22 56:13 Russia 16/22 56:13
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:20.00
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
Final Ao5 10:00.00
6x6x6 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 4:00.00
7x7x7 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 5:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 15:00.00
Final Bo3 10:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1 1 hour
3x3x3 One-Handed First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 40.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Clock First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 30.00
Final Ao5 10:00.00
Megaminx Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 3:30.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Skewb First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Square-1 Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 15:00.00
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 15:00.00
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.