Vitba Winter 2015


Date
Jan 5 - 6, 2015
City
Vitebsk, Belarus
Venue

4th School

Address
Belarus, Vitebsk, Frunze ave., 67
Details

On the third floor in the Assembly Hall

Website
Vitba Winter 2015 website
WCA Delegate
Ilya Tsiareshka
Contact

Nikita ChistyakovAnna PopovichIlya Zaitsev

Information

Registration will be closed on January, 2 or when we reach 35 competitors. Registration fee: 5 USD.

Events
Main event
Competitors
23
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Ivan Torgashov (Иван Торгашов) won with an average of 12.06 seconds in the 3x3x3 Cube event. Anatoly Kim finished second (12.34) and Vladislav Kaminskiy finished third (12.34).

3x3x3 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 8.93 12.06 Russia 13.5611.7212.4312.028.93
2 Anatoly Kim 9.52 12.34 Belarus 13.5611.7011.769.5214.05
3 Vladislav Kaminskiy 11.73 12.34 Belarus 12.7713.2711.7311.7312.53
4 Ivan Zabrodin 11.60 12.92 Russia 15.0512.6414.5211.6111.60
5 Ilya Tsiareshka 12.13 12.94 Belarus 13.4513.9612.5912.1312.78
6 Rustam Valeev 13.14 13.61 Russia 13.6513.9115.5213.1413.26
7 Nikita Chistyakov 11.35 13.79 Belarus 13.7514.3413.2714.5611.35
8 Ilya Anishchenko 13.64 14.82 Belarus 19.6914.9913.6413.7615.70

3x3x3 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 9.83 10.58 Russia 10.0611.0610.9110.779.83
2 Anatoly Kim 10.45 11.53 Belarus DNF11.4110.4512.1211.07
3 Vladislav Kaminskiy 9.21 11.74 Belarus 13.6011.4812.1811.569.21
4 Ivan Zabrodin 11.07 12.70 Russia 12.4412.9413.0911.0712.73
5 Ilya Tsiareshka 11.55 13.52 Belarus 11.5515.1011.5915.8513.86
6 Rustam Valeev 11.23 13.66 Russia 15.3112.0218.0913.6511.23
7 Ilya Anishchenko 13.36 14.42 Belarus 15.1715.0913.7713.3614.39
8 Nikita Chistyakov 12.73 14.65 Belarus 15.2612.7314.5816.7614.11
9 Alexey Mikhailov 13.51 16.41 Russia 13.5114.8418.8415.8318.55
10 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 15.26 16.89 Russia 16.5116.83DNF15.2617.32
11 Viktor Danilov 13.04 18.94 Belarus 13.0425.5521.2822.2713.27
12 Ustsin Vashchanka 16.96 19.10 Belarus 18.3818.9319.9816.9621.18
13 Sergey Chushkin 18.33 19.85 Russia 21.8219.0526.4418.3318.69

3x3x3 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 10.33 11.33 Russia 11.2410.9612.3910.3311.79
2 Vladislav Kaminskiy 9.60 11.79 Belarus 12.2010.8512.3113.999.60
3 Ilya Tsiareshka 12.18 12.50 Belarus 15.8012.5512.6212.1812.32
4 Anatoly Kim 11.02 13.08 Belarus 11.0211.7612.6914.7815.77
5 Ivan Zabrodin 11.20 13.12 Russia 14.6611.3313.3815.6611.20
6 Ilya Anishchenko 12.84 13.33 Belarus 13.4612.8413.0313.7213.51
7 Nikita Chistyakov 12.49 13.49 Belarus 12.4914.0514.2712.5713.85
8 Viktor Danilov 11.27 14.21 Belarus 12.8014.6215.2211.2715.27
9 Rustam Valeev 9.26 14.32 Russia 17.769.2612.7018.5612.50
10 Alexey Mikhailov 13.35 15.43 Russia DNF18.9413.5413.8213.35
11 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 16.32 17.89 Russia 18.0618.5116.3217.3418.26
12 Sergey Chushkin 16.05 19.19 Russia 18.2018.1516.0523.0121.21
13 Ustsin Vashchanka 16.83 20.14 Belarus 19.8216.8317.0123.58DNF
14 Vladimir Okenchits 17.58 20.18 Russia 22.5118.6720.6421.2417.58
15 Ivan Terekh 17.90 20.49 Belarus 19.6220.3117.9021.5424.57
16 Vladimir Zhuravlev 18.94 21.10 Russia 18.9421.6924.5419.7421.87
17 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 20.53 27.43 Belarus 24.4929.1720.5328.6431.87
18 Vladislav Grishchenkov 22.68 30.88 Belarus 29.7222.6832.5239.3030.40
19 Gleb Kolos 27.92 31.61 Belarus 34.5930.3837.8729.8727.92
20 Ilya Zaitsev 27.86 32.26 Belarus 29.4527.8640.5237.2830.04
21 Petr Zaitsev 33.26 35.12 Belarus DNF35.9933.2634.6134.75
22 Anna Popovich 37.16 41.77 Belarus 43.7954.0043.4237.1638.09

2x2x2 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin 2.93 3.55 Russia 4.093.772.933.183.71
2 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 3.22 3.60 Russia 3.833.333.653.224.75
3 Vladislav Kaminskiy 3.15 4.26 Belarus 3.153.913.796.175.07
4 Nikita Chistyakov 3.82 4.61 Belarus 5.723.826.873.954.17
5 Ustsin Vashchanka 4.35 5.36 Belarus 4.785.784.355.526.67
6 Anatoly Kim 2.49 5.56 Belarus 6.134.066.562.496.49
7 Ilya Anishchenko 3.15 5.72 Belarus 5.116.787.583.155.28
8 Viktor Danilov 4.78 6.17 Belarus 5.964.785.397.15DNF

2x2x2 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 2.41 3.44 Russia 7.154.082.413.302.93
2 Anatoly Kim 3.77 4.23 Belarus 3.774.653.795.764.24
3 Ivan Zabrodin 3.57 4.77 Russia 6.004.323.575.884.11
4 Vladislav Kaminskiy 2.60 4.93 Belarus 6.274.364.505.932.60
5 Ilya Anishchenko 3.30 5.33 Belarus 5.735.2610.083.304.99
6 Nikita Chistyakov 3.20 5.37 Belarus 7.155.203.205.145.78
7 Ustsin Vashchanka 4.40 5.57 Belarus 5.496.0415.754.405.19
8 Viktor Danilov 4.53 5.57 Belarus 9.144.535.535.425.77
9 Alexey Mikhailov 4.80 6.47 Russia 6.844.806.605.978.88
10 Ilya Tsiareshka 6.64 7.21 Belarus 6.647.087.237.317.42
11 Vladimir Okenchits 6.57 7.43 Russia 6.636.5711.147.198.47
12 Sergey Chushkin 4.90 7.92 Russia 6.5910.064.909.197.97
13 Rustam Valeev 2.87 8.02 Russia 7.057.772.879.2515.24
14 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 4.32 8.06 Russia 8.944.326.598.66DNF
15 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 6.41 8.24 Belarus 7.799.018.306.418.64
16 Vladislav Grishchenkov 10.79 13.17 Belarus 12.3410.7914.3412.83DNF

2x2x2 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 2.14 2.87 NR Belarus 3.194.522.452.142.97
2 Ivan Zabrodin 3.07 3.84 Russia 3.846.573.073.843.85
3 Anatoly Kim 3.77 4.03 Belarus 5.743.814.003.774.29
4 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 3.16 4.39 Russia 5.144.525.833.163.52
5 Ustsin Vashchanka 4.63 4.83 Belarus 5.584.765.034.634.71
6 Ilya Anishchenko 2.85 4.92 Belarus 2.855.584.514.677.56
7 Nikita Chistyakov 3.67 5.21 Belarus 5.206.134.485.953.67
8 Rustam Valeev 2.87 5.49 Russia 2.875.909.796.893.68
9 Viktor Danilov 3.75 5.85 Belarus 5.207.325.033.7516.42
10 Ilya Tsiareshka 5.34 6.34 Belarus 5.345.957.05DNF6.03
11 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 5.51 6.35 Russia 5.786.836.45DNF5.51
12 Alexey Mikhailov 4.68 6.39 Russia 5.267.786.157.764.68
13 Vladimir Okenchits 4.09 7.30 Russia 10.697.824.099.214.87
14 Vladislav Grishchenkov 6.19 8.64 Belarus 6.1912.186.759.569.60
15 Sergey Chushkin 6.50 9.27 Russia 8.536.5010.7913.168.48
16 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 4.47 9.30 Belarus 11.2510.534.476.1611.20
17 Ivan Terekh 7.65 10.00 Belarus 7.6510.378.9010.7310.80
18 Vladimir Zhuravlev 9.30 10.12 Russia 10.679.309.5620.7310.12
19 Petr Zaitsev 8.03 10.63 Belarus 10.678.718.0325.8812.52
20 Gleb Kolos 5.79 10.64 Belarus 12.1713.705.7917.916.06
21 Ilya Zaitsev 11.70 16.08 Belarus 21.2811.7013.9213.8820.44
22 Anna Popovich 14.36 16.98 Belarus 21.0217.1217.5014.3616.33

4x4x4 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 41.68 44.88 Russia 45.3845.9443.3341.6846.41
2 Ivan Zabrodin 43.26 44.96 Russia 43.2647.4543.6844.1647.03
3 Anatoly Kim 39.55 46.12 Belarus 39.5544.5259.3948.7145.12
4 Vladislav Kaminskiy 44.59 47.90 Belarus 47.9144.5946.3949.3952.36
5 Rustam Valeev 44.95 52.83 Russia 1:12.9855.1749.5953.7244.95
6 Nikita Chistyakov 54.94 1:04.49 Belarus 1:05.411:03.17DNF1:04.9054.94
7 Sergey Chushkin 1:00.83 1:06.25 Russia 1:14.401:16.961:00.991:00.831:03.35
8 Viktor Danilov 1:08.54 1:09.32 Belarus 1:09.531:08.541:09.251:09.171:12.52

4x4x4 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 37.21 39.29 Russia 39.4742.2538.0340.3637.21
2 Anatoly Kim 39.38 43.32 Belarus 40.3743.1546.4439.3857.15
3 Ivan Zabrodin 46.65 49.02 Russia 49.3046.6553.2348.4949.26
4 Vladislav Kaminskiy 45.02 51.56 Belarus 58.3850.4847.3456.8745.02
5 Rustam Valeev 49.58 52.11 Russia 50.3759.7152.7049.5853.26
6 Nikita Chistyakov 49.94 1:00.27 Belarus 59.451:01.5549.9459.801:05.31
7 Viktor Danilov 57.60 1:00.98 Belarus 1:01.981:03.6059.7457.601:01.21
8 Sergey Chushkin 55.81 1:02.43 Russia 55.811:04.7457.271:24.281:05.29
9 Ilya Anishchenko 59.40 1:03.23 Belarus 1:05.851:06.661:02.1559.401:01.69
10 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 1:00.83 1:09.17 Russia 1:15.42DNF1:06.451:00.831:05.64
11 Ilya Tsiareshka 1:03.55 1:13.03 Belarus 1:03.551:19.38DNF1:09.971:09.75
12 Ivan Terekh 1:10.39 DNF Belarus DNFDNF1:10.39DNFDNF

4x4x4 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 40.25 44.00 Russia 40.251:05.5044.2743.9043.84
2 Ivan Zabrodin 45.18 49.14 Russia 51.6853.6050.4045.1845.34
3 Anatoly Kim 42.94 49.52 Belarus 46.2442.9450.4951.8252.75
4 Vladislav Kaminskiy 47.83 54.35 Belarus 57.301:02.3247.8356.3449.42
5 Viktor Danilov 55.99 1:01.43 Belarus 1:07.341:00.281:12.0756.6655.99
6 Rustam Valeev 58.15 1:02.01 Russia 58.151:03.571:02.9359.531:06.62
7 Nikita Chistyakov 59.27 1:02.79 Belarus 59.271:04.361:05.671:01.391:02.61
8 Sergey Chushkin 58.15 1:04.71 Russia 1:05.0858.531:16.161:10.5358.15
9 Ilya Anishchenko 1:05.98 1:08.42 Belarus 1:06.281:07.621:14.611:05.981:11.35
10 Ilya Tsiareshka 1:00.53 1:10.60 Belarus 1:53.521:07.701:14.631:00.531:09.47
11 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 1:09.48 1:12.31 Russia 1:09.481:12.541:14.381:12.531:11.87
12 Ivan Terekh 1:18.77 1:22.98 Belarus 1:20.791:36.981:22.781:25.361:18.77
13 Alexey Mikhailov 1:15.69 1:23.40 Russia 1:20.951:28.271:23.281:15.691:25.97
14 Vladimir Okenchits 1:11.28 1:24.12 Russia 1:30.531:11.281:45.061:28.891:12.95
15 Vladimir Zhuravlev 1:19.72 1:29.87 Russia 1:35.821:28.781:30.361:30.461:19.72
16 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 1:09.33 1:30.63 Belarus 1:33.871:09.331:37.521:38.801:20.50

5x5x5 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 1:12.00 1:17.95 Russia 1:19.441:19.811:17.911:16.501:12.00
2 Ivan Zabrodin 1:26.03 1:32.70 Russia 1:30.631:35.731:31.731:39.921:26.03
3 Anatoly Kim 1:21.31 NR 1:37.42 Belarus 1:33.891:41.221:40.221:21.311:38.16
4 Vladislav Kaminskiy 1:27.74 1:46.94 Belarus 1:41.272:04.541:50.681:27.741:48.88
5 Rustam Valeev 1:50.75 2:00.01 Russia 2:00.801:54.672:13.792:04.551:50.75
6 Sergey Chushkin 1:58.72 2:09.43 Russia 2:10.052:26.452:06.541:58.722:11.71
7 Vladimir Zhuravlev 2:04.68 2:18.63 Russia 2:16.932:13.892:36.312:25.072:04.68
8 Nikita Chistyakov 2:09.33 2:20.69 Belarus 2:31.022:09.332:17.622:22.572:21.88

5x5x5 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 1:18.21 1:23.64 Russia 1:18.211:32.091:25.611:20.251:25.07
2 Anatoly Kim 1:26.17 1:31.59 Belarus 1:26.431:43.341:26.171:29.661:38.68
3 Ivan Zabrodin 1:21.60 1:31.60 Russia 1:21.601:36.871:26.981:30.961:38.07
4 Vladislav Kaminskiy 1:35.53 1:45.34 Belarus 2:15.431:44.501:35.531:48.901:42.63
5 Rustam Valeev 1:53.15 2:05.66 Russia 2:13.351:53.152:03.142:00.502:14.67
6 Vladimir Zhuravlev 1:58.89 2:12.41 Russia 1:58.892:08.882:33.662:09.862:18.50
7 Nikita Chistyakov 2:12.67 2:21.03 Belarus 2:12.672:27.532:21.822:13.892:27.39
8 Sergey Chushkin 2:18.10 2:22.97 Russia 2:19.762:18.102:26.092:35.632:23.06
9 Ivan Terekh 2:20.82 2:30.80 Belarus 2:53.292:20.822:28.132:26.412:37.86
10 Viktor Danilov 2:21.79 2:33.27 Belarus 2:21.792:29.322:38.582:33.302:37.20
11 Ilya Tsiareshka 2:28.18 2:35.37 Belarus 2:36.622:28.182:39.772:29.722:41.68
12 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 2:22.38 2:35.81 Russia 2:25.082:51.952:22.382:30.39DNF
13 Alexey Mikhailov 2:53.36 2:55.08 Russia 2:53.942:53.853:11.072:53.362:57.45

6x6x6 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 2:21.36 2:34.95 Russia 2:27.502:55.982:21.36
2 Ivan Zabrodin 2:33.90 2:55.62 Russia 2:33.903:03.803:09.16
3 Anatoly Kim 2:55.97 3:04.63 Belarus 3:06.412:55.973:11.50
4 Vladislav Kaminskiy 3:21.46 DNF Belarus 3:26.863:21.46DNF
5 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) DNF Russia DNF

7x7x7 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 3:45.10 3:57.03 Russia 4:06.993:45.103:59.00
2 Ivan Zabrodin 3:51.93 4:00.85 Russia 4:05.843:51.934:04.78
3 Anatoly Kim 4:07.28 4:25.13 Belarus 4:07.284:23.344:44.77
4 Vladislav Kaminskiy 5:17.55 5:28.69 Belarus 5:37.795:30.725:17.55
5 Ilya Tsiareshka DNF Belarus DNF

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladimir Okenchits 1:44.02 DNF Russia DNF1:44.02DNF
2 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 1:48.34 DNF Russia DNF1:51.671:48.34
3 Ivan Zabrodin 1:54.68 2:03.08 Russia 1:59.082:15.481:54.68
4 Rustam Valeev 2:01.42 DNF Russia 2:01.42DNFDNF
5 Vladimir Zhuravlev 2:30.12 DNF Russia DNF2:30.12DNF

3x3x3 Blindfolded First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Rustam Valeev 1:12.04 DNF Russia 1:12.04DNF1:24.39
2 Vladimir Okenchits 1:20.53 1:39.61 Russia 1:34.552:03.751:20.53
3 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 1:55.73 DNF Russia DNFDNF1:55.73
4 Ivan Zabrodin 2:14.75 DNF Russia 2:14.75DNF3:07.44
5 Vladimir Zhuravlev 2:44.63 DNF Russia DNFDNF2:44.63
6 Alexey Mikhailov 2:48.12 DNF Russia DNF2:48.12DNF
7 Ilya Anishchenko 3:48.96 DNF Belarus DNF3:48.96DNF
8 Viktor Danilov 6:57.07 DNF Belarus 6:57.07DNFDNF
9 Anatoly Kim DNF DNF Belarus DNFDNFDNF
9 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) DNF DNF Russia DNFDNFDNF
9 Nikita Chistyakov DNF DNF Belarus DNFDNFDNS
9 Sergey Chushkin DNF DNF Russia DNFDNFDNF
9 Vladislav Kaminskiy DNF DNF Belarus DNFDNFDNF

3x3x3 Fewest Moves Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 32 Russia 32
2 Ivan Zabrodin 33 Russia 33
3 Vladislav Kaminskiy 34 Belarus 34
4 Ilya Anishchenko 39 Belarus 39
5 Anatoly Kim 42 Belarus 42
6 Ilya Tsiareshka 46 Belarus 46
7 Vladislav Grishchenkov 51 Belarus 51
8 Alexey Mikhailov 58 Russia 58
9 Nikita Chistyakov 61 Belarus 61
10 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) DNF Russia DNF
10 Ivan Terekh DNF Belarus DNF
10 Rustam Valeev DNF Russia DNF
10 Viktor Danilov DNF Belarus DNF

3x3x3 One-Handed Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 14.02 17.57 Russia 14.0216.6118.0918.5318.00
2 Nikita Chistyakov 13.91 18.80 Belarus 13.9120.4017.4218.7620.22
3 Ivan Zabrodin 18.55 19.77 Russia 19.5219.1025.3020.6918.55
4 Vladislav Kaminskiy 18.04 20.31 Belarus 18.9423.5918.0422.7619.24
5 Anatoly Kim 18.75 20.62 Belarus 22.1220.5119.2418.7528.34
6 Rustam Valeev 19.73 23.13 Russia 19.7321.1124.7726.6023.51
7 Alexey Mikhailov 23.05 25.49 Russia 23.7223.0528.60DNF24.16
8 Ilya Anishchenko 22.70 27.61 Belarus 24.0622.7029.5129.26DNF

3x3x3 One-Handed Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 13.44 16.19 Russia 18.3122.9416.7213.4413.55
2 Nikita Chistyakov 17.26 19.41 Belarus 19.5017.2619.9819.3619.38
3 Vladislav Kaminskiy 17.38 20.70 Belarus 17.3819.8027.9221.2721.03
4 Anatoly Kim 20.20 20.98 Belarus 25.9820.2021.8920.7620.30
5 Ivan Zabrodin 17.18 23.55 Russia 17.1822.6524.5025.6823.51
6 Alexey Mikhailov 18.41 24.55 Russia 30.8825.2424.6918.4123.71
7 Rustam Valeev 23.43 27.42 Russia 26.5526.8133.1323.4328.91
8 Ilya Anishchenko 22.42 27.59 Belarus 28.0229.9432.6422.4224.80
9 Sergey Chushkin 24.88 33.38 Russia 32.7724.8837.47DNF29.91
10 Viktor Danilov 29.91 34.86 Belarus 31.9939.70DNF32.9029.91
11 Ilya Tsiareshka 38.36 DNF Belarus DNFDNFDNF38.6138.36
12 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 39.16 DNF Russia 39.75DNFDNFDNF39.16

3x3x3 One-Handed First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 15.43 17.61 Russia 17.9716.2218.6515.4320.63
2 Nikita Chistyakov 17.89 20.51 Belarus 21.7418.4425.2417.8921.34
3 Vladislav Kaminskiy 19.44 20.77 Belarus 21.7019.4420.4027.5720.21
4 Anatoly Kim 17.85 21.15 Belarus 22.0020.3917.8521.0724.96
5 Alexey Mikhailov 21.01 22.34 Russia 22.6122.2321.0130.0022.17
6 Ivan Zabrodin 19.59 22.55 Russia 22.8427.4519.5925.0519.77
7 Rustam Valeev 20.85 23.62 Russia 26.9231.3121.3120.8522.62
8 Ilya Anishchenko 23.20 25.73 Belarus 25.2223.2025.5530.4226.43
9 Sergey Chushkin 26.75 33.67 Russia 26.7535.3437.1334.3531.31
10 Viktor Danilov 29.19 34.93 Belarus 39.0934.8837.8329.1932.07
11 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 31.16 38.47 Russia 36.3341.9540.3431.1638.73
12 Ilya Tsiareshka 31.48 39.04 Belarus 42.7151.3031.4831.8942.51
13 Vladimir Okenchits 33.67 39.74 Russia 44.4446.7333.6736.5338.26
14 Vladimir Zhuravlev 31.99 40.49 Russia 42.7140.0344.0731.9938.73
15 Ivan Terekh 39.29 43.49 Belarus 46.631:00.6643.9839.8539.29
16 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 40.99 50.64 Belarus 57.8540.9948.4145.661:01.54
17 Vladislav Grishchenkov 1:01.40 1:09.73 Belarus 1:08.421:31.901:10.141:01.401:10.64
18 Ilya Zaitsev 1:03.63 1:18.22 Belarus 1:09.74DNF1:29.381:03.631:15.53

Clock Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin 7.35 8.50 Russia 9.057.939.427.358.51
2 Ilya Tsiareshka 7.75 9.23 Belarus 10.348.818.557.7512.10
3 Vladislav Kaminskiy 13.30 16.92 Belarus 19.3213.30DNF17.3314.10
4 Anatoly Kim 13.56 17.11 Belarus 15.1613.5621.3225.7714.86
5 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 18.90 20.98 Russia 21.30DNF21.8118.9019.84
6 Rustam Valeev 17.02 22.06 Russia 24.7917.02DNF21.2820.11
7 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 27.49 33.08 Belarus 29.211:07.2937.0127.4933.02

Megaminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin 1:20.40 1:29.91 Russia 1:20.401:30.411:28.421:30.891:59.91
2 Anatoly Kim 1:27.18 1:39.53 Belarus 1:47.551:41.101:29.931:27.181:49.24
3 Vladislav Kaminskiy 1:30.42 1:46.66 Belarus 1:48.291:30.421:40.612:13.611:51.08
4 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 1:45.69 1:53.30 Russia 2:04.091:45.691:55.151:46.021:58.72
5 Ustsin Vashchanka 1:58.92 2:02.60 Belarus 2:14.822:05.962:00.341:58.922:01.50
6 Nikita Chistyakov 2:25.72 2:42.14 Belarus 2:25.722:30.652:50.582:45.203:19.66
7 Ilya Tsiareshka 2:56.54 3:14.34 Belarus 3:19.002:56.54DNF3:12.963:11.05
8 Rustam Valeev 3:39.54 Russia DNF3:39.54
9 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) DNF Russia DNFDNF

Pyraminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Anishchenko 4.13 5.54 Belarus 4.135.027.874.137.46
2 Ivan Terekh 5.14 6.41 Belarus 5.145.876.856.507.02
3 Ivan Zabrodin 5.57 6.64 Russia 5.816.587.525.578.73
4 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 5.31 7.43 Russia 5.317.1113.696.099.09
5 Vladislav Kaminskiy 7.02 8.08 Belarus 7.028.767.627.8512.31
6 Anatoly Kim 7.05 8.72 Belarus 7.057.977.4610.7411.21
7 Nikita Chistyakov 6.80 9.80 Belarus 9.366.808.8612.9711.17
8 Ustsin Vashchanka 9.79 11.00 Belarus 9.9815.189.7910.9612.06

Pyraminx Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Anishchenko 4.00 5.21 NR Belarus 5.794.006.284.994.86
2 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 4.65 5.25 Russia 4.654.846.066.364.84
3 Ivan Terekh 4.21 5.41 Belarus 5.214.397.184.216.64
4 Ivan Zabrodin 4.47 6.19 Russia 8.654.476.136.176.28
5 Vladislav Kaminskiy 6.15 7.69 Belarus 8.349.378.166.156.58
6 Anatoly Kim 5.68 8.40 Belarus 9.266.429.535.68DNF
7 Nikita Chistyakov 8.26 9.22 Belarus 12.758.269.789.308.59
8 Ustsin Vashchanka 7.19 9.42 Belarus 7.199.569.149.569.69
9 Vladimir Okenchits 5.92 10.08 Russia 5.9210.159.7610.3213.58
10 Rustam Valeev 9.25 10.42 Russia 9.5611.5010.2015.719.25
11 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 8.52 10.49 Russia 13.069.2210.978.5211.27
12 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 8.14 10.51 Belarus 15.759.3310.908.1411.31
13 Ilya Zaitsev 9.71 10.68 Belarus 10.119.7111.5510.3812.12
14 Petr Zaitsev 7.83 13.49 Belarus 12.997.83DNF12.3615.11

Pyraminx First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Anishchenko 4.37 5.46 Belarus 5.679.016.074.654.37
2 Ivan Terekh 5.24 6.33 Belarus 5.248.026.266.676.06
3 Ivan Zabrodin 6.22 7.04 Russia 7.366.288.917.496.22
4 Rustam Valeev 6.12 7.35 Russia 7.777.338.256.966.12
5 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 5.19 7.75 Russia 9.838.588.136.535.19
6 Anatoly Kim 7.22 8.59 Belarus 8.307.829.6511.327.22
7 Vladislav Kaminskiy 7.29 9.01 Belarus 10.4610.637.297.918.66
8 Ilya Zaitsev 7.59 10.63 Belarus 9.5411.5911.4810.887.59
9 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 8.33 10.66 Belarus 8.3311.2312.9410.0210.73
10 Ustsin Vashchanka 8.21 11.05 Belarus 9.8811.0812.198.2112.68
11 Nikita Chistyakov 9.63 11.39 Belarus 9.6312.0411.8110.3315.14
12 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 9.84 11.93 Russia 13.4415.6610.2312.129.84
13 Petr Zaitsev 10.31 12.61 Belarus 12.5411.9515.9213.3510.31
14 Vladimir Okenchits 11.96 13.56 Russia 14.2213.8812.5814.2411.96
15 Sergey Chushkin 9.42 13.80 Russia 14.0113.0724.2014.329.42
16 Ilya Tsiareshka 11.83 14.14 Belarus 18.7011.8313.2811.9717.16
17 Alexey Mikhailov 7.21 14.94 Russia 12.3017.9614.5521.787.21
18 Gleb Kolos 15.66 21.12 Belarus 15.6626.0218.3421.0723.96
19 Ekaterina Popovich 19.49 22.49 Belarus 37.3921.3819.4924.2221.87
20 Anna Popovich 15.35 24.12 Belarus 31.6020.9519.81DNF15.35

Skewb Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin 4.18 6.62 Russia 10.295.837.224.186.81
2 Vladislav Kaminskiy 4.59 NR 8.99 Belarus 9.907.789.304.599.98
3 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 4.84 9.89 Russia 11.2711.568.064.8410.33
4 Ilya Anishchenko 5.02 10.78 Belarus 14.869.0514.325.028.98
5 Nikita Chistyakov 8.47 11.07 Belarus 14.7512.1911.138.479.88
6 Ilya Zaitsev 10.35 12.57 Belarus 14.0511.4912.1615.0110.35
7 Anatoly Kim 11.83 12.92 Belarus 13.1913.5012.0611.83DNF
8 Rustam Valeev 9.55 13.10 Russia 24.9011.7516.3411.219.55

Skewb Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin 6.17 6.78 Russia 8.126.677.476.206.17
2 Vladislav Kaminskiy 5.71 7.15 Belarus 9.826.908.815.715.74
3 Ilya Anishchenko 7.29 7.72 Belarus 7.717.647.8211.417.29
4 Nikita Chistyakov 8.77 9.76 Belarus 10.0413.818.828.7710.41
5 Anatoly Kim 5.98 9.92 Belarus 5.9813.547.539.4712.76
6 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 5.09 10.17 Russia 5.0911.8612.869.309.34
7 Ilya Zaitsev 5.17 11.10 Belarus 5.1720.0410.7911.9110.60
8 Rustam Valeev 8.32 12.41 Russia 11.358.8417.0417.708.32
9 Alexey Mikhailov 5.88 12.46 Russia 5.8817.158.4512.2216.71
10 Petr Zaitsev 9.02 15.54 Belarus 13.359.02DNF14.6218.66
11 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 9.79 16.58 Belarus 17.929.7916.4722.2615.36
12 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 11.06 16.71 Russia 13.5619.5317.0419.7511.06
13 Anna Popovich 15.20 16.78 Belarus 15.4916.7315.2027.2518.11
14 Ustsin Vashchanka 14.22 16.83 Belarus 14.4915.1220.8714.2221.92
15 Ivan Terekh 12.88 17.02 Belarus 12.8816.9318.4315.7022.86

Skewb First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin 3.63 4.43 NR Russia 6.564.533.634.394.37
2 Nikita Chistyakov 7.17 7.51 Belarus 7.737.277.5210.587.17
3 Vladislav Kaminskiy 6.24 8.07 Belarus 7.018.9312.848.266.24
4 Anatoly Kim 7.13 8.91 Belarus 9.947.139.6512.427.15
5 Ilya Anishchenko 6.15 8.94 Belarus 7.717.3512.1911.776.15
6 Ilya Zaitsev 7.28 9.53 Belarus 8.427.289.0811.1015.73
7 Alexey Mikhailov 9.14 11.68 Russia 14.2610.359.1417.2610.43
8 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 9.64 12.93 Russia 12.1618.5513.1413.499.64
9 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 12.47 15.07 Belarus 14.5414.3316.3412.4716.90
10 Ivan Terekh 14.24 15.15 Belarus 16.1119.2414.2414.4314.90
11 Petr Zaitsev 13.35 15.21 Belarus 15.7720.0715.1713.3514.68
12 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 12.41 16.93 Russia 17.7314.4518.6127.6512.41
13 Anna Popovich 9.85 17.70 Belarus 20.979.8516.8021.5415.33
14 Ustsin Vashchanka 15.72 18.24 Belarus 18.0615.7218.6522.6618.00
15 Rustam Valeev 15.39 19.89 Russia 20.3926.1620.3818.9015.39
16 Ilya Tsiareshka 16.53 20.71 Belarus 29.4422.4419.2216.5320.46
17 Gleb Kolos 14.89 21.92 Belarus 14.8917.7029.8319.5228.55
18 Vladimir Okenchits 12.07 21.94 Russia 23.4859.3112.0721.1221.22
19 Vladislav Grishchenkov 13.63 31.64 Belarus 39.2926.9713.6328.6642.44
20 Ekaterina Popovich 30.83 36.07 Belarus 39.68DNF36.4530.8332.09

Square-1 Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ustsin Vashchanka 18.37 21.76 Belarus 28.1320.0118.3723.0322.24
2 Ivan Zabrodin 24.66 30.08 Russia 24.6632.4628.4629.5332.24
3 Anatoly Kim 38.04 40.99 Belarus 47.6445.1339.3938.0438.45
4 Ilya Anishchenko 34.77 42.02 Belarus 47.7535.1934.7743.13DNF
5 Vladimir Zhuravlev 41.19 52.59 Russia DNF58.5341.1949.0650.19
6 Sergey Chushkin 41.47 DNF Russia DNFDNF41.47DNF58.01

Square-1 First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ustsin Vashchanka 17.23 NR 21.66 NR Belarus 17.2323.8919.04DNF22.06
2 Ivan Zabrodin 29.95 39.17 Russia 29.9531.4438.8347.23DNF
3 Ilya Anishchenko 31.79 39.91 Belarus 31.7944.7636.0949.2938.87
4 Anatoly Kim 34.92 47.73 Belarus DNF37.5649.2434.9256.40
5 Vladimir Zhuravlev 44.54 51.08 Russia 44.541:20.9553.6055.0244.62
6 Sergey Chushkin 36.05 1:01.61 Russia 36.051:12.4551.931:00.441:15.24
7 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) DNF Russia DNFDNF
7 Vladislav Kaminskiy DNF Belarus DNFDNF

4x4x4 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladimir Okenchits 12:40.00 DNF Russia 12:40.00DNFDNS
2 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) DNF DNF Russia DNFDNFDNF
2 Ivan Zabrodin DNF DNF Russia DNFDNFDNF
2 Rustam Valeev DNF DNF Russia DNFDNFDNS

5x5x5 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) DNF DNF Russia DNFDNFDNS

3x3x3 Multi-Blind Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Rustam Valeev 9/11 49:46 Russia 9/11 49:467/13 55:59
2 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 8/9 53:19 Russia 6/8 45:598/9 53:19
3 Vladimir Okenchits 8/10 45:00 Russia 8/10 45:007/10 43:16
4 Alexey Mikhailov 2/2 14:32 Russia DNF2/2 14:32
5 Ivan Zabrodin 2/3 13:23 Russia 2/3 13:23DNF
6 Viktor Danilov 2/3 26:45 Belarus 2/3 26:45DNF
7 Vladimir Zhuravlev 2/4 29:21 Russia DNF2/4 29:21
8 Anatoly Kim DNF Belarus DNFDNS
8 Ilya Anishchenko DNF Belarus DNFDNF
8 Sergey Chushkin DNF Russia DNFDNF
8 Vladislav Kaminskiy DNF Belarus DNFDNS

3x3x3 With Feet Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Viktor Danilov 1:51.55 DNF Belarus 1:51.55DNF2:09.93
2 Ivan Zabrodin 2:16.26 Russia 2:16.26
3 Anatoly Kim 2:20.01 Belarus 2:20.01