Smart Cube Fest 2018


Date
Nov 9 - 11, 2018
City
Kiev, Ukraine
Venue

Ukrainian House

Address
2 Khreschatyk st. (European Square)
Details

Side Hall (second floor)

Website
Smart Cube Fest 2018 website
Organizers
Ruslan Ivanov (Руслан Іванов), Vladyslav Babych (Владислав Бабич), and Yevhen Myropolskyi (Євген Миропольський)
WCA Delegates
Roman Ostapenko (Роман Остапенко), Serhii Koksharov (Сергій Кокшаров), and Stepan Dzhurylo (Степан Джурило)
Contact

Roman Ostapenko, Serhii Koksharov

Information

Main hall is located on the second floor at right wing of the building. Inside you should walk up the stairs, proceed to the passage on the right and go through one more little stairs.
Extra room for Blindfolded events is located on the 5th floor.
Основний зал для змагань знаходиться на другому поверсі в правому крилі будівлі. Всередині ви маєте піднятися по сходах, пройти у прохід праворуч і піднятися ще одними невеличкими сходами.
Додаткова кімната для дисциплін розв’язання наосліп розташована на п’ятому поверсі.

Important announcements regarding competition will be published at our channel
Важливі оголошення щодо змагань будуть публікуватись на нашому каналі.

Discussion of the competition will be held here.
Обговорення змагань буде відбуватись тут.

Events
Competitors
223
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 250 competitors.
The base registration fee for this competition is 50 ₴ (Ukrainian Hryvnia).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

To register for competition you must have an account on WCA website (this one). If you do not have it, please, create an account here.
Щоб зареєструватись на змагання, ви повинні мати аккаунт на сайті WCA (на цьому сайті). Якщо ви не маєте аккаунту, будь ласка, зареєструйтесь тут.

To participate in a competition competitor must pay registration fee on the spot:
one event — 50 ₴; multiple events — 100 ₴.
Щоб взяти участь в змаганнях, учасник має сплатити реєстраційний внесок на місці:
одна дисципліна — 50 ₴; кілька дисциплін — 100 ₴.

Newcomers must pass the process of checking their registration data.
For that you should send to the Delegate scanned copy (or photo) of any document which have information about your name and date of birth. Confidential information (series and number of document, date of issue etc.) can be cropped or painted at your discretion.
Новачки мають пройти процес підтвердження реєстраційних даних.
Для цього вам необхідно надіслати Делегату скановану копію (або фотографію) будь-якого документа, в яких міститься інформація про ім’я, прізвище та дату народження. Конфіденційна інформація (серія і номер документа, дата видачі тощо) може бути обрізана чи замальована на Ваш розсуд.

Competitors that have already competed must claim their WCA ID's if they didn't do this before.
Учасники, які вже брали участь в змаганнях, повинні прив’язати свій WCA ID, якщо вони цього ще не зробили.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Mykyta Tytar (Микита Титарь) 7.40 8.24 Ukraine 8.6212.327.407.848.27
2x2x2 Cube Vladyslav Zhydkov (Владислав Жидков) 2.41 2.52 Ukraine 2.412.552.432.592.76
4x4x4 Cube Nikita Kovalchuk (Нікіта Ковальчук) 28.24 29.96 NR Ukraine 36.6628.2430.1929.5430.14
5x5x5 Cube Maksym Yeli (Максим Єлі) 52.67 56.49 Ukraine 55.7759.8853.831:09.0952.67
3x3x3 Blindfolded Andrii Lushpak (Андрій Лушпак) 52.42 1:02.18 Ukraine 52.421:14.2659.85
3x3x3 Fewest Moves Nikita Loika 27 29.00 NR Belarus 302730
3x3x3 One-Handed Maksym Zharov (Максим Жаров) 11.56 13.66 Ukraine 11.5614.1514.5714.7312.25
Megaminx Oleksii Lukin (Олексій Лукін) 46.78 48.91 Ukraine 49.041:02.0449.3246.7848.38
Pyraminx Yurii Hnidko (Юрій Гнідко) 2.31 3.85 Ukraine 2.313.593.744.214.50
Skewb Lev Holub (Лев Голуб) 3.01 3.45 Ukraine 3.643.443.283.014.82
Square-1 Pavlo Huk (Павло Гук) 9.62 11.66 Ukraine 9.6214.3013.8610.1310.98
4x4x4 Blindfolded Maksym Dumanskyi (Максим Думанський) 11:41.00 Ukraine DNF11:41.00DNF
5x5x5 Blindfolded Andrii Lushpak (Андрій Лушпак) 28:23.00 Ukraine 28:23.00DNSDNS
3x3x3 Multi-Blind Volodymyr Korol (Володимир Король) 4/4 24:39 Ukraine 4/4 24:39
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 5:00.00 Top 100 advance to next round
Second round Ao5 5:00.00 Top 40 advance to next round
Semi Final Ao5 5:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 32 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 2:30.00 2 attempts to get < 1:15.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 2:30.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 15:00.00 cumulative * Top 16 advance to next round
Final Bo3 15:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 1:30.00 2 attempts to get < 45.00 Top 40 advance to next round
Second round Ao5 1:30.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:30.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 3:30.00 2 attempts to get < 2:10.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 3:30.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 60 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Semi Final Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 1:30.00 2 attempts to get < 45.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:30.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00 cumulative *
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00 cumulative *
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Ukrainian House.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Kiev.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Friday (November 09, 2018)

From 09:00 AM
To 09:30 AM
Tutorial for new competitors
Side Hall (2nd floor)
From 09:30 AM
To 10:45 AM
5x5x5 Cube Combined First round
Side Hall (2nd floor)
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 10:00 AM
To 10:30 AM
MBLD Puzzle Submition
Extra room (5th floor)
From 10:30 AM
To 12:30 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Extra room (5th floor)
Format
Best of 1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 10:45 AM
To 12:25 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Side Hall (2nd floor)
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:15.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 12:25 PM
To 01:15 PM
Skewb First round
Side Hall (2nd floor)
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 01:15 PM
To 02:00 PM
Lunch
Side Hall (2nd floor)
From 02:00 PM
To 02:45 PM
Square-1 Combined First round
Side Hall (2nd floor)
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
1:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 45.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 02:45 PM
To 03:45 PM
Megaminx Combined First round
Side Hall (2nd floor)
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
3:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:10.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 03:45 PM
To 04:15 PM
5x5x5 Cube Final
Side Hall (2nd floor)
Format
Average of 5
Time limit
3:00.00
From 04:15 PM
To 04:40 PM
4x4x4 Cube Final
Side Hall (2nd floor)
Format
Average of 5
Time limit
2:30.00
From 04:40 PM
To 05:10 PM
Square-1 Final
Side Hall (2nd floor)
Format
Average of 5
Time limit
1:30.00
From 05:10 PM
To 05:40 PM
Megaminx Final
Side Hall (2nd floor)
Format
Average of 5
Time limit
3:30.00
From 05:45 PM
To 06:45 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Side Hall (2nd floor)
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 06:50 PM
To 07:50 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Side Hall (2nd floor)
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour

Schedule for Saturday (November 10, 2018)

From 09:00 AM
To 09:30 AM
Tutorial for new competitors
Side Hall (2nd floor)
From 09:30 AM
To 12:50 PM
3x3x3 Cube First round
Side Hall (2nd floor)
Format
Average of 5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 100 advance to next round
From 10:00 AM
To 12:00 PM
4x4x4 Blindfolded Final
Extra room (5th floor)
Format
Best of 3
Time limit
1:00:00.00 cumulative *
From 12:50 PM
To 01:05 PM
Skewb Final
Side Hall (2nd floor)
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 01:05 PM
To 01:50 PM
Lunch
Side Hall (2nd floor)
From 01:50 PM
To 03:10 PM
Pyraminx First round
Side Hall (2nd floor)
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 60 advance to next round
From 02:30 PM
To 04:30 PM
5x5x5 Blindfolded Final
Extra room (5th floor)
Format
Best of 3
Time limit
1:00:00.00 cumulative *
From 03:10 PM
To 03:40 PM
Special Event
Side Hall (2nd floor)
From 03:40 PM
To 05:20 PM
3x3x3 Cube Second round
Side Hall (2nd floor)
Format
Average of 5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 40 advance to next round
From 05:20 PM
To 06:50 PM
2x2x2 Cube First round
Side Hall (2nd floor)
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 32 advance to next round
From 06:50 PM
To 07:50 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Side Hall (2nd floor)
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour

Schedule for Sunday (November 11, 2018)

From 09:00 AM
To 10:00 AM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Side Hall (2nd floor)
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
1:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 45.00
Proceed
Top 40 advance to next round
From 10:00 AM
To 10:45 AM
Pyraminx Second round
Side Hall (2nd floor)
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 10:45 AM
To 11:15 AM
3x3x3 One-Handed Second round
Side Hall (2nd floor)
Format
Average of 5
Time limit
1:30.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 11:15 AM
To 11:35 AM
Pyraminx Semi Final
Side Hall (2nd floor)
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 11:35 AM
To 11:55 AM
2x2x2 Cube Final
Side Hall (2nd floor)
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 11:55 AM
To 12:35 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Side Hall (2nd floor)
Format
Best of 3
Time limit
15:00.00 cumulative *
Proceed
Top 16 advance to next round
From 12:35 PM
To 01:20 PM
Lunch
Side Hall (2nd floor)
From 01:20 PM
To 01:35 PM
Pyraminx Final
Side Hall (2nd floor)
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 01:35 PM
To 02:35 PM
3x3x3 Cube Semi Final
Side Hall (2nd floor)
Format
Average of 5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 02:35 PM
To 02:55 PM
3x3x3 One-Handed Final
Side Hall (2nd floor)
Format
Average of 5
Time limit
1:30.00
From 02:55 PM
To 03:15 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Side Hall (2nd floor)
Format
Best of 3
Time limit
15:00.00 cumulative *
From 03:15 PM
To 04:05 PM
3x3x3 Cube Final
Side Hall (2nd floor)
Format
Average of 5
Time limit
5:00.00
From 04:05 PM
To 05:00 PM
Awards
Side Hall (2nd floor)

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.