Kiev Super Blind 2019


Date
Feb 2 - 3, 2019
City
Kiev, Ukraine
Venue

Exit Games

Address
Vadyma Hetmana, 1a
Details

Conference hall on the 2nd floor

Website
Kiev Super Blind 2019 website
Organizers
Modest Podzolkin (Модест Подзолкін) and Serhii Koksharov (Сергій Кокшаров)
WCA Delegate
Serhii Koksharov (Сергій Кокшаров)
Contact

Serhii Koksharov

Information

This is a quiet competition. 3x3x3 Blindfolded is the main event and we will not have 3x3x3 Cube event.

Kiev Super Blind

Events
Competitors
30
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 40 competitors.
Registering for this competition is free.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Blindfolded Grigorii Alekseev 22.27 DNF Russia 22.27DNF28.55
3x3x3 Fewest Moves Szymon Jeziorski 27 33.33 Poland 342739
4x4x4 Blindfolded Grigorii Alekseev 2:18.17 DNF Russia 2:18.17DNFDNF
5x5x5 Blindfolded Adrian Dębski 4:34.30 6:35.21 NR Poland 6:06.014:34.309:05.32
3x3x3 Multi-Blind Kamil Przybylski 42/44 58:47 Poland 36/42 58:3640/42 58:2542/44 58:47
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 30:00.00 cumulative * Top 75% advance to next round
Second round Bo3 30:00.00 cumulative * Top 75% advance to next round
Final Bo3 30:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00 cumulative *
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 1:30:00.00 cumulative *
3x3x3 Multi-Blind Combined Final Bo1 / Bo3 10:00.00 per cube, up to 60:00.00 1 attempt to get > 2 points

You are viewing the schedule for the venue Exit Games.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Uzhgorod.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (February 02, 2019)

From 09:30 AM
To 10:00 AM
Registration
Conference hall
From 10:00 AM
To 11:00 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Conference hall
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 11:00 AM
To 11:20 AM
Break
Conference hall
From 11:20 AM
To 01:00 PM
3x3x3 Multi-Blind Combined Final (Attempt 1)
Conference hall
Format
Best of 1 / Best of 3
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
Cutoff
1 attempt to get > 2 points
From 01:00 PM
To 01:40 PM
Pizza Party
Conference hall
From 01:40 PM
To 02:50 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Conference hall
Format
Best of 3
Time limit
30:00.00 cumulative *
Proceed
Top 75% advance to next round
From 02:50 PM
To 04:00 PM
3x3x3 Multi-Blind Combined Final (Attempt 2)
Conference hall
Format
Best of 1 / Best of 3
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
Cutoff
1 attempt to get > 2 points
From 04:00 PM
To 04:20 PM
Break
Conference hall
From 04:20 PM
To 05:20 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Conference hall
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 05:20 PM
To 07:00 PM
4x4x4 Blindfolded Final
Conference hall
Format
Best of 3
Time limit
1:00:00.00 cumulative *

Schedule for Sunday (February 03, 2019)

From 09:00 AM
To 09:30 AM
Registration
Conference hall
From 09:30 AM
To 10:30 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Conference hall
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 10:30 AM
To 10:50 AM
Break
Conference hall
From 10:50 AM
To 11:30 AM
Team Blind (1st round)
Conference hall
From 11:30 AM
To 12:40 PM
3x3x3 Multi-Blind Combined Final (Attempt 3)
Conference hall
Format
Best of 1 / Best of 3
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
Cutoff
1 attempt to get > 2 points
From 12:40 PM
To 01:20 PM
Pizza Party
Conference hall
From 01:20 PM
To 02:00 PM
3x3x3 Blindfolded Second round
Conference hall
Format
Best of 3
Time limit
30:00.00 cumulative *
Proceed
Top 75% advance to next round
From 02:00 PM
To 03:30 PM
5x5x5 Blindfolded Final
Conference hall
Format
Best of 3
Time limit
1:30:00.00 cumulative *
From 03:30 PM
To 03:50 PM
Break
Conference hall
From 03:50 PM
To 04:10 PM
Team Blind (Final)
Conference hall
From 04:10 PM
To 05:00 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Conference hall
Format
Best of 3
Time limit
30:00.00 cumulative *
From 05:00 PM
To 06:00 PM
Awards
Conference hall
3x3x3 Cube Team Blindfolded: 1st round 1 2 3 Best Mean
1 Nikita Kovalchuk (Нікіта Ковальчук) / Yevheniia Melnykova 19.73 22.46 22.25 19.73 21.48
2 Lev Golub (Лев Голуб) / Vladyslav Zhydkov 39.89 28.01 25.56 25.56 31.15
3 Ihor Sukhovatenko / Mykhailo Akhunov 42.97 1:59.20 1:02.90 42.97 1:15.02
4 Maksym Debelyi / Oleksii Sodoma (Олексій Содома) 46.50 1:14.20 1:08.43 46.50 1:03.04
5 Ihor Tarasov / Oleksandr Movchan 1:15.55 49.35 1:02.45 49.35 1:02.45
6 Denys Stolbov / Yelysei Hovorun 1:12.47 1:08.66 1:11.54 1:08.66 1:10.89
7 Adrian Debski / Grigorii Alekseev 1:53.55 1:10.80 1:13.93 1:10.80 1:26.09
8 Kamil Przybylski / Krzysztof Bober 1:14.37 DNF 1:37.82 1:14.37 DNF
3x3x3 Cube Team Blindfolded: 2nd round 1 2 3 Best Mean
1 Nikita Kovalchuk (Нікіта Ковальчук) / Yevheniia Melnykova 17.97 19.41 20.27 17.97 19.22
2 Lev Golub (Лев Голуб) / Vladyslav Zhydkov 24.21 42.24 26.85 24.21 31.10
3 Ihor Tarasov / Oleksandr Movchan 1:08.15 42.68 48.82 42.68 53.22
4 Maksym Debelyi / Oleksii Sodoma (Олексій Содома) 50.07 1:16.28 58.41 50.07 1:01.59
5 Ihor Sukhovatenko / Mykhailo Akhunov 1:01.55 1:31.26 52.08 52.08 1:08.30
6 Denys Stolbov / Yelysei Hovorun 1:32.00 1:01.94 1:30.44 1:01.94 1:21.46

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.