Indian Nationals 2019


Date
Apr 11 - 14, 2019
City
Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India
Venue

Shiv Nadar University

Address
NH91, Tehsil Dadri, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh - 201314
Details

Indoor Sports Complex

Website
Indian Nationals 2019 website
Organizers
Abhijit AJ, Akash Rupela, Dhruv Arora, Hemang Sarkar, Koduri Siddharth Choudary, Kunal Oak, Piyush Passi, Prabhnoor Virk, Prakshal Jain, Praneet Srivastava , Sanjana Srinivasan, Shivam Gupta, Shubham Kumar, Somya Bansal, and Ujjawal Pabreja
WCA Delegates
Akash Rupela, Akula Pavan Kumar, Daniel James, Sachin Arvind, Shresth Shah, Somya Srivastava, and Ujjawal Pabreja
Contact

Contact

Information

This is the Indian National Championship. Competitors of all countries can receive prizes. However, only Indians can win titles and medals.

Events
Competitors
291
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 400 competitors.
The base registration fee for this competition is ₹300 (Indian Rupee).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Fee Structure

A base fee of ₹300 and an additional fee of ₹50 per event is applicable till 31st January 2019, after which it will increase as shown below. For example, if you compete in three events, your fees is ₹300 + (3 x ₹50 )= ₹450.

Date Base Fee (₹) Event Fee (₹)
Upto 31 January 300 50
1 February - 28 February 350 50
1 March - 31 March 400 50

You can also register offline for the competition at one of the competitions listed in the Offline Registration Tab by paying in cash to the competition delegate. The list of these competitions will be updated as more competitions are added. The offline registration fee will be the same as the online registration fee."

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Ujjawal Pabreja 6.91 7.76 India 7.427.708.158.486.91
2x2x2 Cube Arnav Arora 1.69 1.87 India 2.111.951.691.781.88
4x4x4 Cube Rituraj Sohoni 26.50 30.95 India 26.5031.8629.1734.5131.82
5x5x5 Cube Arnav Arora 51.98 1:00.43 India 51.981:02.771:06.721:02.9955.52
6x6x6 Cube Arnav Arora 1:52.81 1:54.61 India 1:54.901:56.131:52.81
7x7x7 Cube Kunal Oak 2:34.01 2:34.89 NR India 2:36.042:34.622:34.01
3x3x3 Blindfolded Shivam Bansal 24.96 DNF India 40.7724.96DNF
3x3x3 Fewest Moves Ujjawal Pabreja 29 29.33 India 292930
3x3x3 One-Handed Bhargav Narasimhan 11.77 13.03 India 12.8512.8313.5211.7713.41
3x3x3 With Feet Mohammed Aiman Koli 25.11 27.94 India 28.7825.1131.7627.8127.23
Clock Kush Girap 6.49 7.52 India 6.778.609.806.497.20
Megaminx Nikhil Soares 42.15 44.26 India 42.1543.2648.0743.8845.63
Pyraminx Aniket Das 2.10 2.79 India 3.452.102.973.132.28
Skewb Mani Kumar 2.69 3.77 India 2.696.053.463.634.23
Square-1 Harsh Vinayak 11.18 14.04 India 11.1813.2714.7014.1522.28
4x4x4 Blindfolded Shivam Bansal 2:38.44 DNF India 2:38.44DNF4:43.72
5x5x5 Blindfolded Shivam Bansal 5:13.41 NR DNF India 8:59.745:13.41DNF
3x3x3 Multi-Blind Shivam Bansal 35/42 1:00:02 India 35/42 1:00:0230/36 1:00:00
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 120 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 60 advance to next round
Semi Final Ao5 10:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 90 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 20 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 3:20.00 2 attempts to get < 1:20.00 Top 20 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 5:45.00 2 attempts to get < 2:15.00 Top 14 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
6x6x6 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 4:45.00 Top 10 advance to next round
Final Mo3 10:00.00
7x7x7 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:30.00 Top 10 advance to next round
Final Mo3 10:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 15:00.00 cumulative * Top 12 advance to next round
Final Bo3 10:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:30.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 40 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 14 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
3x3x3 With Feet Combined First round Bo2 / Ao5 6:45.00 2 attempts to get < 2:45.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Clock Combined First round Bo2 / Ao5 1:15.00 2 attempts to get < 30.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 5:45.00 2 attempts to get < 2:15.00 Top 14 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00 Top 80 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 20 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Skewb First round Ao5 10:00.00 Top 40 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 14 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 45.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 30:00.00 cumulative *
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 45:00.00 cumulative *
3x3x3 Multi-Blind Final Bo2 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Indoor Sports Complex, Shiv Nadar University.
The schedule is displayed in the timezone Asia/Kolkata.

Schedule for Thursday (April 11, 2019)

From 10:00 AM
To 08:00 PM
Setup and Staff Rounds
Red Stage

Schedule for Friday (April 12, 2019)

From 09:15 AM
To 10:15 AM
Clock Combined First round
Red Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
1:15.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 09:15 AM
To 10:15 AM
Clock Combined First round
Yellow Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
1:15.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 09:15 AM
To 09:45 AM
Clock Combined First round
Green Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
1:15.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 09:45 AM
To 11:15 AM
7x7x7 Cube Combined First round
Green Stage
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 6:30.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 09:45 AM
To 11:15 AM
7x7x7 Cube Combined First round
Purple Stage
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 6:30.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 10:15 AM
To 11:45 AM
Megaminx Combined First round
Red Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:45.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:15.00
Proceed
Top 14 advance to next round
From 10:15 AM
To 11:45 AM
Megaminx Combined First round
Yellow Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:45.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:15.00
Proceed
Top 14 advance to next round
From 11:15 AM
To 11:45 AM
Megaminx Combined First round
Green Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:45.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:15.00
Proceed
Top 14 advance to next round
From 11:15 AM
To 11:45 AM
Megaminx Combined First round
Purple Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:45.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:15.00
Proceed
Top 14 advance to next round
From 11:15 AM
To 12:00 PM
4x4x4 Blindfolded Final
BLD Room
Format
Best of 3
Time limit
30:00.00 cumulative *
From 11:45 AM
To 12:45 PM
6x6x6 Cube Combined First round
Red Stage
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:45.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 11:45 AM
To 12:45 PM
6x6x6 Cube Combined First round
Yellow Stage
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:45.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 11:45 AM
To 12:15 PM
6x6x6 Cube Combined First round
Green Stage
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:45.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 11:45 AM
To 12:15 PM
6x6x6 Cube Combined First round
Purple Stage
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:45.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 12:00 PM
To 01:00 PM
MBLD Attempt 1 Cube Submission
BLD Room
From 12:15 PM
To 01:15 PM
Square-1 Combined First round
Green Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 45.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:15 PM
To 12:45 PM
Square-1 Combined First round
Purple Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 45.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:45 PM
To 01:15 PM
Square-1 Combined First round
Red Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 45.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:45 PM
To 01:15 PM
Square-1 Combined First round
Yellow Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 45.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 01:15 PM
To 02:00 PM
Lunch
Red Stage
From 01:15 PM
To 02:00 PM
Lunch
Yellow Stage
From 01:15 PM
To 02:00 PM
Lunch
Green Stage
From 01:15 PM
To 02:00 PM
Lunch
Purple Stage
From 01:15 PM
To 02:00 PM
Lunch
BLD Room
From 02:00 PM
To 04:00 PM
5x5x5 Cube Combined First round
Red Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:45.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:15.00
Proceed
Top 14 advance to next round
From 02:00 PM
To 04:00 PM
5x5x5 Cube Combined First round
Yellow Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:45.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:15.00
Proceed
Top 14 advance to next round
From 02:00 PM
To 03:00 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
BLD Room
Format
Best of 2
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 03:00 PM
To 03:30 PM
Square-1 Final
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 03:00 PM
To 03:30 PM
Square-1 Final
Purple Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 03:30 PM
To 04:30 PM
3x3x3 With Feet Combined First round
Green Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
6:45.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:45.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:30 PM
To 04:30 PM
3x3x3 With Feet Combined First round
Purple Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
6:45.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:45.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:30 PM
To 05:00 PM
3x3x3 With Feet Final
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 04:30 PM
To 05:00 PM
3x3x3 With Feet Final
Purple Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 05:00 PM
To 06:00 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Red Stage
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 05:00 PM
To 06:00 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Yellow Stage
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 05:00 PM
To 06:00 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Green Stage
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 05:00 PM
To 06:00 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Purple Stage
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 06:00 PM
To 06:30 PM
Megaminx Final
Yellow Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 06:00 PM
To 06:30 PM
Megaminx Final
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 06:30 PM
To 07:00 PM
Unofficial Event
Yellow Stage
From 07:00 PM
To 07:30 PM
Seminar
Yellow Stage

Schedule for Saturday (April 13, 2019)

From 09:15 AM
To 10:15 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Red Stage
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 09:15 AM
To 10:15 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Yellow Stage
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 09:15 AM
To 10:15 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Green Stage
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 09:15 AM
To 10:15 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Purple Stage
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 10:15 AM
To 10:45 AM
Tutorial for new competitors
Red Stage
From 10:15 AM
To 10:45 AM
Tutorial for new competitors
Yellow Stage
From 10:15 AM
To 10:45 AM
Tutorial for new competitors
Green Stage
From 10:15 AM
To 10:45 AM
Tutorial for new competitors
Purple Stage
From 10:45 AM
To 12:45 PM
3x3x3 Cube First round
Red Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 120 advance to next round
From 10:45 AM
To 12:45 PM
3x3x3 Cube First round
Yellow Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 120 advance to next round
From 10:45 AM
To 12:45 PM
3x3x3 Cube First round
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 120 advance to next round
From 10:45 AM
To 12:45 PM
3x3x3 Cube First round
Purple Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 120 advance to next round
From 10:45 AM
To 12:00 PM
3x3x3 Blindfolded First round
BLD Room
Format
Best of 3
Time limit
15:00.00 cumulative *
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:45 PM
To 01:30 PM
Skewb First round
Red Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 40 advance to next round
From 12:45 PM
To 01:30 PM
Skewb First round
Yellow Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 40 advance to next round
From 12:45 PM
To 01:30 PM
Skewb First round
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 40 advance to next round
From 12:45 PM
To 01:30 PM
Skewb First round
Purple Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 40 advance to next round
From 01:00 PM
To 01:30 PM
3x3x3 Blindfolded Final
BLD Room
Format
Best of 3
Time limit
10:00.00
From 01:30 PM
To 02:15 PM
Lunch
Red Stage
From 01:30 PM
To 02:15 PM
Lunch
Yellow Stage
From 01:30 PM
To 02:15 PM
Lunch
Green Stage
From 01:30 PM
To 02:15 PM
Lunch
Purple Stage
From 01:30 PM
To 02:15 PM
Lunch
BLD Room
From 02:15 PM
To 03:15 PM
2x2x2 Cube First round
Red Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 90 advance to next round
From 02:15 PM
To 03:15 PM
2x2x2 Cube First round
Yellow Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 90 advance to next round
From 02:15 PM
To 03:15 PM
2x2x2 Cube First round
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 90 advance to next round
From 02:15 PM
To 03:15 PM
2x2x2 Cube First round
Purple Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 90 advance to next round
From 02:15 PM
To 02:30 PM
MBLD Attempt 2 Cube Submission
BLD Room
From 02:45 PM
To 03:45 PM
5x5x5 Blindfolded Final
BLD Room
Format
Best of 3
Time limit
45:00.00 cumulative *
From 03:15 PM
To 04:15 PM
Pyraminx First round
Red Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 03:15 PM
To 04:15 PM
Pyraminx First round
Yellow Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 03:15 PM
To 04:15 PM
Pyraminx First round
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 03:15 PM
To 04:15 PM
Pyraminx First round
Purple Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 04:15 PM
To 05:30 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Red Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
3:20.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:20.00
Proceed
Top 20 advance to next round
From 04:15 PM
To 05:30 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Yellow Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
3:20.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:20.00
Proceed
Top 20 advance to next round
From 04:15 PM
To 05:30 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Green Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
3:20.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:20.00
Proceed
Top 20 advance to next round
From 04:15 PM
To 05:30 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Purple Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
3:20.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:20.00
Proceed
Top 20 advance to next round
From 04:45 PM
To 05:45 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 2)
BLD Room
Format
Best of 2
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 05:30 PM
To 06:45 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Red Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 40 advance to next round
From 05:30 PM
To 06:45 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Yellow Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 40 advance to next round
From 05:30 PM
To 06:45 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Green Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 40 advance to next round
From 05:30 PM
To 06:45 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Purple Stage
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 40 advance to next round
From 06:45 PM
To 07:15 PM
Seminar
Yellow Stage
From 07:15 PM
To 07:45 PM
Unofficial Event
Yellow Stage

Schedule for Sunday (April 14, 2019)

From 09:15 AM
To 10:15 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Red Stage
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 09:15 AM
To 10:15 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Yellow Stage
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 09:15 AM
To 10:15 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Green Stage
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 09:15 AM
To 10:15 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Purple Stage
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 10:15 AM
To 11:15 AM
3x3x3 Cube Second round
Red Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 60 advance to next round
From 10:15 AM
To 11:15 AM
3x3x3 Cube Second round
Yellow Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 60 advance to next round
From 10:15 AM
To 10:45 AM
7x7x7 Cube Final
Green Stage
Format
Mean of 3
Time limit
10:00.00
From 10:15 AM
To 10:45 AM
7x7x7 Cube Final
Purple Stage
Format
Mean of 3
Time limit
10:00.00
From 10:45 AM
To 11:15 AM
3x3x3 Cube Second round
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 60 advance to next round
From 10:45 AM
To 11:15 AM
3x3x3 Cube Second round
Purple Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 60 advance to next round
From 11:15 AM
To 11:45 AM
2x2x2 Cube Second round
Red Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 20 advance to next round
From 11:15 AM
To 11:45 AM
2x2x2 Cube Second round
Yellow Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 20 advance to next round
From 11:15 AM
To 11:30 AM
2x2x2 Cube Second round
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 20 advance to next round
From 11:15 AM
To 11:30 AM
2x2x2 Cube Second round
Purple Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 20 advance to next round
From 11:30 AM
To 12:00 PM
6x6x6 Cube Final
Green Stage
Format
Mean of 3
Time limit
10:00.00
From 11:30 AM
To 12:00 PM
6x6x6 Cube Final
Purple Stage
Format
Mean of 3
Time limit
10:00.00
From 11:45 AM
To 12:15 PM
Pyraminx Second round
Red Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 20 advance to next round
From 11:45 AM
To 12:15 PM
Pyraminx Second round
Yellow Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 20 advance to next round
From 12:00 PM
To 12:15 PM
Pyraminx Second round
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 20 advance to next round
From 12:00 PM
To 12:15 PM
Pyraminx Second round
Purple Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 20 advance to next round
From 12:15 PM
To 12:30 PM
5x5x5 Cube Final
Yellow Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 12:15 PM
To 12:30 PM
5x5x5 Cube Final
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 12:30 PM
To 12:45 PM
Skewb Second round
Red Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 14 advance to next round
From 12:30 PM
To 12:45 PM
Skewb Second round
Yellow Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 14 advance to next round
From 12:30 PM
To 12:45 PM
Skewb Second round
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 14 advance to next round
From 12:45 PM
To 01:15 PM
Clock Final
Yellow Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 12:45 PM
To 01:15 PM
Clock Final
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 01:15 PM
To 02:00 PM
Lunch
Red Stage
From 01:15 PM
To 02:00 PM
Lunch
Yellow Stage
From 01:15 PM
To 02:00 PM
Lunch
Green Stage
From 01:15 PM
To 02:00 PM
Lunch
Purple Stage
From 01:15 PM
To 02:00 PM
Lunch
BLD Room
From 02:00 PM
To 02:20 PM
3x3x3 Cube Semi Final
Red Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 02:00 PM
To 02:20 PM
3x3x3 Cube Semi Final
Yellow Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 02:00 PM
To 02:20 PM
3x3x3 Cube Semi Final
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 02:00 PM
To 02:20 PM
3x3x3 Cube Semi Final
Purple Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 02:20 PM
To 02:40 PM
3x3x3 One-Handed Second round
Red Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 14 advance to next round
From 02:20 PM
To 02:40 PM
3x3x3 One-Handed Second round
Yellow Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 14 advance to next round
From 02:20 PM
To 02:40 PM
3x3x3 One-Handed Second round
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 14 advance to next round
From 02:40 PM
To 03:00 PM
4x4x4 Cube Final
Red Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 02:40 PM
To 03:00 PM
4x4x4 Cube Final
Yellow Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 02:40 PM
To 03:00 PM
4x4x4 Cube Final
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 03:00 PM
To 03:15 PM
3x3x3 One-Handed Final
Yellow Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 03:00 PM
To 03:15 PM
3x3x3 One-Handed Final
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 03:15 PM
To 03:30 PM
Skewb Final
Yellow Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 03:15 PM
To 03:30 PM
Skewb Final
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 03:30 PM
To 03:45 PM
Pyraminx Final
Yellow Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 03:30 PM
To 03:45 PM
Pyraminx Final
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 03:45 PM
To 04:00 PM
2x2x2 Cube Final
Red Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 03:45 PM
To 04:00 PM
2x2x2 Cube Final
Yellow Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 03:45 PM
To 04:00 PM
2x2x2 Cube Final
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 04:00 PM
To 04:45 PM
Unofficial Event
Red Stage
From 04:00 PM
To 04:45 PM
Unofficial Event
Yellow Stage
From 04:00 PM
To 04:45 PM
Unofficial Event
Green Stage
From 04:00 PM
To 04:45 PM
Unofficial Event
Purple Stage
From 04:45 PM
To 05:45 PM
3x3x3 Cube Final
Yellow Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 04:45 PM
To 05:45 PM
3x3x3 Cube Final
Green Stage
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 06:00 PM
To 07:00 PM
Awards
Red Stage
From 06:00 PM
To 07:00 PM
Awards
Yellow Stage
From 06:00 PM
To 07:00 PM
Awards
Green Stage
From 06:00 PM
To 07:00 PM
Awards
Purple Stage

Day 0 : 11 April, 2019

Setup and staff rounds (10 A.M. to 8 P.M.)

Day 1 : 12 April, 2019

Image description

Day 2 : 13 April, 2019

Image description

Day 3 : 14 April, 2019

Image description

Accommodation

Options Inside Campus

There are multiple stay options inside the campus, and will be available for pre-booking from 20 January on a first-come first-serve basis:
Please refer to our campus accommodation prospectus (LINK) for facility details and pictures.

Name Charges (per Night)
2BHK Apartment ₹3600
1BHK Apartment ₹2700
Studio Apartment ₹2000
Common Room (shared accommodation) ₹500

Options Outside Campus

There are many hotels in Greater Noida, suitable for all types of travellers. Our prepaid bus service from Greater Noida (Pari Chowk) to the venue ensures seamless connectivity if you are not booking a private cab/ Ola/ Uber. Some of these are mentioned below for ease in your travel planning:

Hotel Star Rating Links
Radisson Blu Hotel Image description Booking.com Expedia Goibibo
Crowne Plaza Image description Booking.com Expedia Agoda
Jaypee Greens Golf and Spa Resort Image description Booking.com Expedia Goibibo
Savoy Suites Image description Yatra Savoy Suites
Treebo The Nest Corporate Image description                                                       Booking.com Expedia Treebo
Oyo 8430 Absin Hospitality Image description Booking.com Agoda Oyo
Oyo 9076 Absin Hospitality 2 Image description Booking.com Agoda Oyo
Angel NRI Image description Hotels.com Goibibo
Oyo 5470 Khushi Residence Image description Oyo

Food

  1. The SNU Dining Hall / Canteen serves excellent food throughout the day :

    Meal Timings
    Breakfast 7:00 - 10:00 A.M.
    Lunch 12:00 - 3:00 P.M.
    Evening Snacks 3:30 - 6:00 P.M.
    Dinner 7:00 - 10:00 P.M.
    Midnight Snacks 11:00 - 12:00 A.M.
  2. The standard Breakfast, Lunch and Dinner menus of each day are available online (LINK) . Competitors can eat in either of the dining halls.

  3. There will also be snacks stalls adjacent to the venue during the day.

Bus Service

A prepaid bus service to commute between Pari Chowk Metro Station and the Venue will be available as per the schedule below.

Date Time Slot Source Destination
11 April Evening Pari Chowk Metro Station SNU
12-14 April Morning Pari Chowk Metro Station SNU
12-14 April Evening SNU Pari Chowk Metro Station
15 April Morning SNU Pari Chowk Metro Station

Each trip will cost ₹100. Exact bus timing details and Pre-booking information will be available once registration opens.

Air and Train Travel

The nearest Airport is Indira Gandhi International Airport (DEL)
The nearest Railway stations are Dadri (DDR), New Delhi Railway Station (NDLS), Nizammudin Railway Station (NZM).

Know the Metro Colors

Image description

Reaching the Venue

Image description
Image description
Image description
Image description
Image description
Image description

A video with travel directions from the airport and railway station, as well as road travel from Pari Chowk will be shared here by February 2019.

Tentative Cab Fares to SNU and Transit Times (Ola)

Source Cost Transit Time (Minutes)
Pari Chowk ₹250 25
NZM Railway Station ₹700 60
NDLS Railway Station ₹800 80
Airport ₹1150 100

Note: The prices and traffic may vary due to natural fluctuation. We recommend using Ola and not Uber as it's cheaper in the area.

Visa Helpline

For any help regarding VISA or official invitiations, please write to us or call us at +91 8447852838

Worlds of Wonder water park trip

To unwind after the competition, we are organizing an official trip on Monday, 15th April after the competition to Worlds of Wonder water park. If you are interested, please fill the form. (FORM)

States Cup

Inspired by the success of Nations Cup at World Championship 2017, teams from states all over India will compete in a knockout format. You can apply in teams of 3. Please refer to the registration link for detailed instructions. (LINK)

Q1. Can I add more events after my registration is approved?

Yes, one can add more events after completing the registration and payment process. Please write to us giving details of the same and we'll be glad to assist you.
NOTE - Addition of events facility is available only before the registration period ends, no requests will be entertained under any circumstance after 31st March 2019.

Q2. Can I change/remove the events I've registered for?

No, changing/removing events after your registration is approved is not allowed.

Q3: What are the rules of this event?

The competition follows the WCA Regulations. Here is a video summarizing the important ones. There will be an official competitor tutorial on Saturday at 10:15 A.M. where all important rules will be explained.

Q4: Do I have to use my own cube to compete?

Yes! You are responsible for your own hardware in order to compete. This means you should bring your own puzzles.

Q5: What is the normal age of competitors at these events? Are there age divisions?

The competition is open to competitors of all age and gender. There will be only one combined ranking.

Q6: How do I find the results?

All results are posted on the WCA website within a week after the competition finishes. However, for the day of competing, go to Cubecomps to find information about current events. This is also where you will find information about upcoming rounds of events. Remember, the results are entered by a human so please be patient if you do not see your results immediately.

Q7: Can I attend the competition without competing? Do guests of competitors need to pay for the competition?

Yes, you can attend the competition as a spectator.
No. All spectators are free to attend the competition at no cost. There is payment only to compete. However, if you require any other facilities such as travel and accommodation, that will be paid for.

Q8: Can I have fun at this event?

More than you can imagine! Solving is just one part of the competition. There are also many unofficial events and seminars for you to have a wholesome experience.

Offline Registration

Apart from registering online at our website, you also have the option to register offline at some Indian competitions by paying in cash to the delegate at the competition. The registration fee will be same as the online fee. The list of competitions at which this service is available is listed below. New competitions will be added with time to this list as they are announced:

Competition Date City
Oculus Cube Open 2019 19-20 Jan 2019 Mumbai
Chandigarh Open 2019 19 Jan 2019 Chandigarh
CMI Tessellate Cube Open 2019 1-3 Feb 2019 Chennai
MathSoc Open 2019 9-10 Feb 2019 Delhi
IISERK Spring Open 2019 9 Feb 2019 Kolkata

Title Sponsor

Image description

Cube Store Partner

Image description

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.