Gdańsk Open 2022


Date
Sep 10 - 11, 2022
City
Gdańsk, Poland
Venue

Szkoła Podstawowa nr 48 w Gdańsku

Address
ul. Burzyńskiego 10, 80-462 Gdańsk
Website
Gdańsk Open 2022 website
Contact

Adam Polkowski

Organizer
Adam Polkowski
WCA Delegates
Krzysztof Bober and Przemysław Rogalski
Download all the competition's details as PDF here.
Information

Gdański Speedcubing wraca do akcji! Po wielu miesiącach stagnacji wywołanej pandemią, z nowymi siłami i w nowym składzie wracamy do boju! Tym razem spotkamy się w gdańskiej szkole Podstawowej nr 48, w której już w 2015 roku walczyliśmy w kilkunastu konkurencjach WCA. Tym razem zmierzymy się zaledwie w 8 najpopularniejszych konkurencjach, ale przeprowadzimy aż 23 rundy startowe!


Speedcubing in Gdańsk is coming back! After many months of pandemic stagnation we are coming back with new strength and new people! This time we will be meeting in Primary School no. 48, where we had a competition back in 2015. This time we will be solving only 8 events but there will be 23 rounds!

Events
Main event
Competitors
100
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 100 competitors.
The base registration fee for this competition is 55 zł (Polish Złoty).
If your registration is cancelled before you will be refunded 100% of your registration fee.
Registrants on the waiting list may be accepted onto the competitor list until .
We encourage everyone to register for the events they want to compete in via your online registration, however you may add events to your registration up until the event has started.
No on the spot registrations will be accepted.
Any spectator can attend for free.

Płatność przelewem na konto:

Odbiorca: Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu
Adres: ul. Burzyńskiego 6A/21, 80-462 Gdańsk, KRS: 0000489390
Bank: ING Bank Śląski S.A.
Numer konta: 30 1050 1764 1000 0090 3030 1718

Tytuł przelewu wg wzoru: "Imię Nazwisko - GO2022"


Payment by transfer:

Recipient: Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu
Address: ul. Burzyńskiego 6A/21, 80-462 Gdańsk, KRS: 0000489390
Bank: ING Bank Śląski S.A.
Account number: 30 1050 1764 1000 0090 3030 1718

Transfer title: "Name Lastname - GO2022"

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Szymon Musiał won with an average of 6.43 seconds in the 3x3x3 Cube event. Olaf Kuźmiński finished second (7.46) and Adam Chodyniecki finished third (8.04).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Szymon Musiał 5.58 6.43 Poland 6.5111.815.795.586.98
2x2x2 Cube Kacper Rafalski 1.31 1.93 Poland 1.312.482.081.672.04
4x4x4 Cube Mikołaj Zubowicz 29.60 33.22 Poland 32.5529.6034.3132.8034.31
3x3x3 Blindfolded Wojciech Rogoziński 26.01 DNF Poland DNFDNF26.01
Clock Przemysław Rogalski 5.29 5.46 Poland 5.295.325.756.555.30
Megaminx Maksymilian Piskorowski 37.39 40.79 Poland 41.2842.7637.3941.4239.68
Pyraminx Maciej Jabłoński 2.72 3.01 Poland 2.723.266.213.052.73
Skewb Cezary Mach 2.52 3.74 Poland 4.503.253.474.812.52
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 5:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 60% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:10.00 Top 60% advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 15:00.00 cumulative * Top 60% advance to next round
Second round Bo3 10:00.00 cumulative * Top 10 advance to next round
Final Bo3 3:00.00
Clock First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 20.00 Top 60% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Megaminx First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 60% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00

You are viewing the schedule for the venue Szkoła Podstawowa nr 48 w Gdańsku.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Warsaw.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (September 10, 2022)

From 08:00 AM
To 09:00 AM
Registration
Main hall
From 08:30 AM
To 09:00 AM
Tutorial for new competitors
Main hall
From 09:00 AM
To 09:10 AM
Opening
Main hall
From 09:10 AM
To 10:10 AM
2x2x2 Cube First round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 60% advance to next round
From 10:10 AM
To 11:20 AM
Megaminx First round
Main hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 11:20 AM
To 12:10 PM
Clock First round
Main hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 20.00
Proceed
Top 60% advance to next round
From 12:10 PM
To 12:55 PM
Skewb First round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 60% advance to next round
From 12:55 PM
To 01:45 PM
Lunch
Main hall
From 01:45 PM
To 03:05 PM
4x4x4 Cube First round
Main hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:10.00
Proceed
Top 60% advance to next round
From 03:05 PM
To 03:45 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Main hall
Format
Bo3
Time limit
15:00.00 cumulative *
Proceed
Top 60% advance to next round
From 03:45 PM
To 04:15 PM
Clock Second round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 04:15 PM
To 04:35 PM
Megaminx Final
Main hall
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 04:35 PM
To 04:50 PM
Clock Final
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:50 PM
To 05:35 PM
2x2x2 Cube Second round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 05:35 PM
To 06:10 PM
3x3x3 Blindfolded Second round
Main hall
Format
Bo3
Time limit
10:00.00 cumulative *
Proceed
Top 10 advance to next round

Schedule for Sunday (September 11, 2022)

From 08:30 AM
To 09:00 AM
Registration
Main hall
From 09:00 AM
To 10:05 AM
Pyraminx First round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 10:05 AM
To 11:00 AM
4x4x4 Cube Second round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 11:00 AM
To 12:30 PM
3x3x3 Cube First round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:30 PM
To 12:40 PM
Competitors picture
Main hall
From 12:40 PM
To 01:30 PM
Lunch
Main hall
From 01:30 PM
To 02:10 PM
Skewb Second round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 02:10 PM
To 03:15 PM
3x3x3 Cube Second round
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 03:15 PM
To 03:35 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Main hall
Format
Bo3
Time limit
3:00.00
From 03:35 PM
To 03:50 PM
Skewb Final
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 03:50 PM
To 04:15 PM
4x4x4 Cube Final
Main hall
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 04:15 PM
To 04:30 PM
Pyraminx Final
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:30 PM
To 04:45 PM
2x2x2 Cube Final
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:45 PM
To 04:55 PM
Break
Main hall
From 04:55 PM
To 05:45 PM
3x3x3 Cube Final
Main hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:45 PM
To 06:00 PM
Awards
Main hall

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.