Cubing Fest 2014


Information

Registration will be closed on August, 17 or when we reach 140 competitors.

Events
Main event
Competitors
105
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Ivan Vynnyk (Іван Винник) won with an average of 8.90 seconds in the 3x3x3 Cube event. Dmitry Zvyagintsev finished second (9.77) and Dmitry Aniskin finished third (10.53).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Ivan Vynnyk (Іван Винник) 8.15 8.90 Ukraine 8.508.608.159.959.60
2x2x2 Cube Dmitry Zvyagintsev 1.97 3.32 Russia 5.432.342.804.811.97
4x4x4 Cube Ivan Vynnyk (Іван Винник) 33.58 37.49 Ukraine 38.8337.6938.9633.5835.96
5x5x5 Cube Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 1:10.56 1:13.53 Russia 1:14.281:17.081:10.561:13.611:12.71
6x6x6 Cube Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 2:17.02 2:20.26 Russia 2:19.722:24.032:17.02
7x7x7 Cube Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 3:09.06 3:22.94 Russia 3:09.063:16.693:43.08
3x3x3 Blindfolded Nikita Loika 1:18.27 1:53.53 Belarus 1:49.811:18.272:32.50
3x3x3 Fewest Moves Serhii Koksharov (Сергій Кокшаров) 29 NR Ukraine 29
3x3x3 One-Handed Alexey Polyashov 13.75 14.58 Russia 15.2913.7513.9714.7914.97
Clock Ivan Zabrodin 7.50 9.09 Russia 11.368.317.59DNF7.50
Megaminx Dmitry Kryuzban 1:05.53 NR 1:13.78 NR Russia 1:21.781:16.871:05.531:09.091:15.38
Pyraminx Marko Striieshyn 3.41 4.78 Ukraine 5.493.415.384.324.64
Skewb Igor Mamutkin 5.75 6.50 NR Belarus 5.756.467.846.386.67
Square-1 Dmitry Kryuzban 25.21 26.17 Russia 25.2125.4125.8834.3427.22
4x4x4 Blindfolded Andrey Ivanov 7:18.77 DNF Russia DNF7:18.77DNF
3x3x3 Multi-Blind Artem Savosik 6/8 59:31 Belarus 6/8 59:31
3x3x3 With Feet Ivan Zabrodin 1:20.63 1:22.72 Russia 1:20.631:23.501:24.03
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Semi Final Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:30.00
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
6x6x6 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 4:00.00
7x7x7 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 10:00.00
Final Bo3 10:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1 1 hour
3x3x3 One-Handed First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Clock Final Ao5 10:00.00
Megaminx Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Skewb First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Square-1 Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 20:00.00
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 10:00.00
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00
3x3x3 With Feet Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 2:00.00

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.