Cube Star 2018


Date
Mar 10 - 11, 2018
City
Chernihiv, Ukraine
Venue

Novozаvodskа district council

Address
street Mazepa 19
Details

Second floor of the assembly hall

Website
Cube Star 2018 website
Organizer
Bohdan Nahornyi (Богдан Нагорний)
WCA Delegate
Stepan Dzhurylo (Степан Джурило)
Contact

Богдан Нагорний

Entry Fee
20 ₴ (Ukrainian Hryvnia)
Information

1-4 events - 20 UAH
5+ events - 50 UAH

Events
Competitors
64
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 7.77 9.08 Ukraine 9.2010.069.597.778.44
2x2x2 Cube Vladyslav Zhydkov (Владислав Жидков) 2.62 3.09 Ukraine 5.142.922.623.223.12
4x4x4 Cube Maksym Yeli (Максим Єлі) 31.92 33.74 Ukraine 32.3531.9234.1734.6936.69
5x5x5 Cube Maksym Yeli (Максим Єлі) 57.73 1:01.40 NR Ukraine 57.731:03.401:10.5359.221:01.57
3x3x3 Blindfolded Oleksandr Ivanchak (Олександр Іванчак) 47.95 DNF Ukraine DNFDNF47.95
3x3x3 One-Handed Maksym Zharov (Максим Жаров) 11.01 14.33 Ukraine 16.2513.9814.8114.2011.01
Clock Vladyslav Zhydkov (Владислав Жидков) 6.88 8.77 Ukraine 6.888.399.60DNF8.32
Megaminx Ihor Tarasov (Ігор Тарасов) 51.23 1:02.51 Ukraine 59.601:12.0851.231:03.051:04.87
Pyraminx Vladyslav Zhydkov (Владислав Жидков) 3.83 4.83 Ukraine 3.834.748.905.274.48
Skewb Vladyslav Zhydkov (Владислав Жидков) 3.17 4.87 Ukraine 3.176.395.185.034.40
Square-1 Nikita Kovalchuk (Нікіта Ковальчук) 10.05 14.75 Ukraine 12.5516.2017.8315.5110.05

This timetable is preliminary, so keep an eye on the updates.

Даний розклад є попереднім, тому слідкуйте за оновленнями.

March 10th

Time Event Round Limit Format (Cutoff)
10:00 - 10:30 Opening Ceremony
10:30 - 12:30 3х3 First Round 10:00 avg5
12:30 - 13:30 2х2 First Round 10:00 avg5
13:30 - 14:30 Lunch
14:30 - 15:10 3x3 BF First Round 15:00 for 3 attemp mo3
15:20 - 16:20 3x3 OH First Round 1:30 bo2 (<0:45) avg5
16:20 - 17:10 Pyraminx First Round 10:00 avg5
17:10 - 18:10 4х4 First Round 3:00 bo2 (<1:30) avg5
18:10 - 19:10 Skewb First Round 10:00 avg5
19:10 - 20:10 Megaminx Combined final 4:00 bo2 (<2:30) avg5

March 11th

Time Event Round Limit Format (Cutoff)
10:00 - 11:30 3х3 Second Round 10:00 avg5
11:30 - 12:10 2x2 Second Round 10:00 avg5
12:10 - 12:40 Pyraminx Sеcond Round 10:00 avg5
12:40 - 14:00 5х5 Combined final 4:00 bo2 (<2:30) avg5
14:00 - 15:00 Lunch
15:00 - 15:30 Square-1 Combined final 1:30 bo2 (<1:00)avg5
15:30 - 16:00 Clock Combined final 1:30 bo2 (<1:00) avg5
16:00 - 16:30 4х4 Final 10:00 avg5
16:30 - 17:00 3x3 OH Final 10:00 avg5
17:00 - 17:20 Skewb Final 10:00 avg5
17:20 - 17:40 Pyraminx Final 10:00 avg5
17:40 - 18:00 2х2 Final 10:00 avg5
18:00 - 18:20 Break
18:20 - 19:00 3х3 Final 10:00 avg5
19:00 - 20:00 Awards & Photo