BSC 10th Anniversary 2019


Date
Oct 5 - 6, 2019
City
Bogor, Indonesia
Venue

Tenda Kuliner Bogor

Address
Jl. Sholeh Iskandar No.16, Kedung Jaya, Tanah Sereal, Kota Bogor, Jawa Barat 16164, Indonesia
Details

Sebelah RM LEMBAH ANAI (next to RM LEMBAH ANAI)

Organizers
Ariq Rifqi Febrian, Febriananta Rafa Fadilah, and Muhammad Nurihsan Arief
WCA Delegate
Cendy Cahyo Rahmat
Contact

Ariq Rifqi Febrian +62 812 9969 0881 , Febriananta Rafa Fadilah +62 878 7096 8363 , Muhammad Nurihsan Arief +62 812 9196 9376

Download all the competition's details as PDF here.
Information

The second competition in Bogor this year. This Competiton will celeberate 10th anniversary of Bogor Speedcubing Club. We will provide sticker and certificate for all competitors.
Every National Record broken will get special prizes.

Events
Competitors
68
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 150 competitors.
The base registration fee for this competition is Rp50,000 (Indonesian Rupiah).
If your registration is cancelled before you will be refunded a 100% of your registration fee.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of Rp70,000 (Indonesian Rupiah).
Spectators can attend for free.

  1. Please enter your mobile number or Whatsapp in the registration comment
  2. Pay the registration fee (for Early Bird payment, see the picture below).
  3. Send the payment receipt, Partcipant full name, and the bank account owner name to Ariq Rifqi Febrian (Whats app +62812 9969 0881).

Your Registration will be Accepted after your payment has been done

On The Spot
Come and pay the fee on competition day at registration table.

Early Bird
Duration of early bird is from 6 September 2019 until 3 October 2019.
Bank Account :
-Mandiri 1330012252128 a/n Tina Priyantin

After transferring the fee, please Confirm to Ariq (+62812 9969 0881)
Confirmation format :
(name)-(bank account owner's name)-(transfer date)-(transfer amount)
Example :
Naufal Shidqi-BNI-11/03/2019-120.000

Please Bring the transfer receipt on competition day or send the screenshot to Ariq (+62812 9969 0881)
NOTE : Early Bird Is refundable UNTIL 3 October 2019

Image description

Explanation (Penjelasan):
Early Bird :
Registration fee for 8 events or more is 130.000.
(Biaya pendaftaran untuk 8 event atau lebih adalah 130.000.)
On The Spot:
Registration fee for 8 events or more is 190.000.
(Biaya pendaftaran untuk 8 event atau lebih adalah 190.000.)

  1. Silakan masukkan nomor ponsel atau Whatsapp Anda di komentar pendaftaran
  2. Bayar biaya pendaftaran (untuk pembayaran Early Bird, lihat gambar di atas).
  3. Kirim kwitansi pembayaran, nama lengkap Peserta, dan nama pemilik rekening bank ke Ariq Rifqi Febrian (Whats app +6281299690881) sebagai konfirmasi pembayaran

pendaftaran anda akan diterima apabila sudah menyelesaikan pembayaran

On The Spot
Datang dan bayar biaya pendaftaran pada hari H di meja registrasi.

Early Bird
Early bird dimulai dari 6 September 2019 sampai 3 Oktober 2019
Nomor Rekening :
- Mandiri 1330012252128 a/n Tina Priyantin

Setelah melakukan transfer, mohon Konfirmasi ke Ariq (+62812 9969 0881)
Format konfirmasi :
(nama)-(nama pemilik bank)-(tanggal transfer)-(jumlah transfer)
Contoh :
Naufal Shidqi-BNI-11/03/2019-120.000

Mohon bawa bukti transfer pada hari H atau kirim screenshoot ke Ariq (+62812 9969 0881)
CATATAN : Uang Early Bird bisa dikembalikan Hingga 3 Oktober 2019

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Fahmi Aulia Rachman 8.53 8.85 Indonesia 8.709.2010.368.538.66
2x2x2 Cube Mario Nicholas Chandra 2.33 2.45 Indonesia 2.832.332.462.362.52
4x4x4 Cube Vincent Hartanto Utomo 26.14 27.74 Indonesia 26.1426.6032.0726.3930.24
5x5x5 Cube Vincent Hartanto Utomo 51.69 55.68 Indonesia 1:03.2753.4156.0151.6957.62
6x6x6 Cube Vincent Hartanto Utomo 1:42.16 1:49.13 Indonesia 1:52.231:42.161:52.99
7x7x7 Cube Vincent Hartanto Utomo 2:47.53 2:56.20 Indonesia 3:04.592:56.472:47.53
3x3x3 Blindfolded Leonardo Pranadyar 23.28 DNF Indonesia 23.28DNFDNF
3x3x3 One-Handed Fahmi Aulia Rachman 12.77 14.39 Indonesia 16.2512.7716.1213.2513.81
3x3x3 With Feet Fahmi Aulia Rachman 34.52 37.64 Indonesia 35.6734.5237.7939.4739.82
Clock Vincent Hartanto Utomo 7.46 8.51 Indonesia 7.469.428.028.519.01
Pyraminx Muhammad Dipa Budiono 2.56 3.37 Indonesia 5.592.862.582.564.67
Skewb Zaky Kurnia Falah 2.97 4.16 Indonesia 4.652.974.963.754.07
3x3x3 Multi-Blind Phillip Maxwell 9/10 34:06 Indonesia 9/10 34:06
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 5:00.00 Top 36 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:15.00
5x5x5 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 6:30.00 1 attempt to get < 5:30.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 8:00.00 1 attempt to get < 7:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 10:00.00
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
3x3x3 With Feet Combined Final Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 2:00.00
Clock Combined Final Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 30.00
Pyraminx Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 15.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 15.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Tenda Kuliner Bogor.
The schedule is displayed in the timezone Asia/Jakarta.

Display the schedule as:
Display schedule for:
ALL

Schedule for Saturday (October 05, 2019)

From 08:00 AM
To 09:00 AM
3x3x3 With Feet Combined Final
Main Stage
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
From 09:00 AM
To 10:30 AM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Main Stage
Format
Bo1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 10:30 AM
To 06:00 PM
Registration
Main Stage
From 10:30 AM
To 10:45 AM
Tutorial for new competitors
Main Stage
From 10:30 AM
To 11:30 AM
7x7x7 Cube Combined Final
Side Stage
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
8:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 7:00.00
From 10:45 AM
To 11:45 AM
Pyraminx Combined First round
Main Stage
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 15.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 11:30 AM
To 12:30 PM
6x6x6 Cube Combined Final
Side Stage
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
6:30.00
Cutoff
1 attempt to get < 5:30.00
From 11:45 AM
To 12:45 PM
Skewb Combined First round
Main Stage
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 15.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:45 PM
To 01:15 PM
Istirahat
Main Stage
From 01:15 PM
To 02:15 PM
5x5x5 Cube Combined Final
Main Stage
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
From 02:15 PM
To 03:15 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Main Stage
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:15 PM
To 04:15 PM
Clock Combined Final
Main Stage
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
From 04:15 PM
To 04:45 PM
Pyraminx Final
Main Stage
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:45 PM
To 05:15 PM
3x3x3 One-Handed Final
Main Stage
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 05:15 PM
To 05:45 PM
Skewb Final
Main Stage
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:45 PM
To 06:00 PM
Penutupan
Main Stage

Schedule for Sunday (October 06, 2019)

From 09:00 AM
To 10:00 AM
3x3x3 Blindfolded Final
Main Stage
Format
Bo3
Time limit
10:00.00
From 10:00 AM
To 05:15 PM
Registration
Main Stage
From 10:15 AM
To 10:30 AM
Tutorial for new competitors
Main Stage
From 10:30 AM
To 11:30 AM
2x2x2 Cube First round
Main Stage
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 11:30 AM
To 12:30 PM
3x3x3 Cube First round
Main Stage
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 36 advance to next round
From 12:30 PM
To 01:00 PM
Istirahat
Main Stage
From 01:00 PM
To 02:30 PM
4x4x4 Cube Combined Final
Main Stage
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:15.00
From 02:30 PM
To 03:00 PM
2x2x2 Cube Final
Main Stage
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 03:00 PM
To 04:00 PM
3x3x3 Cube Second round
Main Stage
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:00 PM
To 04:45 PM
3x3x3 Cube Final
Main Stage
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:45 PM
To 05:15 PM
Awards
Main Stage

Kompetisi ini bertempat di Tenda Kuliner Bogor

Dari Jakarta
Keluar tol sentul selatan kemudian masuk toll BORR. Keluar di Pintu akhir. Lalu, putar balik dan ambil jalur lambat karena venue berada di sebelah kiri
Menggunakan Taksi Online
Di Aplikasi taksi online tulis tujuannya ke tenda kuliner bogor

From Jakarta
Exiting the southern sentul toll road and then entering the BORR toll road. Get out at the end of the door. Then, turn around and take the slow lane because the venue is on the left
Using Online Taxi
In the online taxi application please set the destination to tenda kuliner bogor

This Competition WIll be sponsored by:


Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.