Zhytomyr Cube Battle 2019


Date
May 10 - 11, 2019
City
Zhytomyr, Ukraine
Venue

Mistsevyi Navkolokul'turnyi Prostir

Address
Skorul's'koho Ln, 5, Zhytomyr, Zhytomyrs'ka oblast, Ukraine, 10001
Details

3 minutes by walk from central sq. Entrance from the courtyard, main central doors. Main hall is located on 4th Floor.

Organizers
Hennadii Rakov (Геннадій Раков) and Mariia Rakova (Марія Ракова)
WCA Delegate
Roman Ostapenko (Роман Остапенко)
Contact

rostapenko@worldcubeassociation.org

Download all the competition's details as PDF here.
Information

News regarding Ukrainian Speedcubing are published on our pages in Telegram and Facebook.
Новини стосовно швидкубінгу в Україні публікуються на наших сторінках в Телеграм та Фейсбуці.

Discussion of the competition will be held in Telegram.
Обговорення змагань буде відбуватись в Телеграмі.

Events
Competitors
70
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 100 competitors.
The base registration fee for this competition is 100 ₴ (Ukrainian Hryvnia).
If your registration is cancelled before you will be refunded a 50% of your registration fee.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of 100 ₴ (Ukrainian Hryvnia).
Spectators can attend for free.

To participate in a competition competitor must pay registration fee BEFORE competition — 100 ₴.
Check your e-mail to get instructions about pre-payment.
Щоб взяти участь в змаганнях, учасник має сплатити реєстраційний внесок ДО ПОЧАТКУ змагань — 100 ₴.
Інструкції щодо оплати ви отримаєте на свою електронну пошту.

Newcomers must pass the process of checking their registration data.
For that you should send to the Delegate scanned copy (or photo) of any document which have information about your name and date of birth. Confidential information (series and number of document, date of issue etc.) can be cropped or painted at your discretion.
Новачки мають пройти процес підтвердження реєстраційних даних.
Для цього вам необхідно надіслати Делегату скановану копію (або фотографію) будь-якого документа, в яких міститься інформація про ім’я, прізвище та дату народження. Конфіденційна інформація (серія і номер документа, дата видачі тощо) може бути обрізана чи замальована на Ваш розсуд.

Competitors that have already competed must claim their WCA ID if they didn't do this before.
Учасники, які вже брали участь в змаганнях, повинні прив’язати свій WCA ID, якщо вони цього ще не зробили.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Nikita Kovalchuk (Нікіта Ковальчук) 7.85 8.58 Ukraine 8.927.928.917.859.08
2x2x2 Cube Lev Golub (Лев Голуб) 1.76 2.83 Ukraine 4.991.762.283.223.00
4x4x4 Cube Nikita Kovalchuk (Нікіта Ковальчук) 28.35 31.52 Ukraine 34.8328.3531.1028.63DNF
5x5x5 Cube Maksym Yeli (Максим Єлі) 56.66 57.22 Ukraine 1:04.2157.5056.7056.6657.46
3x3x3 Blindfolded Andrii Lushpak (Андрій Лушпак) 45.29 DNF Ukraine 1:05.0445.29DNF
3x3x3 One-Handed Maksym Yeli (Максим Єлі) 11.94 15.34 Ukraine 17.4915.2615.2115.5611.94
Clock Lev Golub (Лев Голуб) 6.63 7.98 Ukraine DNF9.767.107.086.63
Megaminx Oleksii Lukin (Олексій Лукін) 45.46 48.35 Ukraine 49.3350.8345.4649.0646.67
Pyraminx Mykhailo Akhunov (Михайло Ахунов) 3.00 3.49 Ukraine 4.203.003.323.733.42
Skewb Lev Golub (Лев Голуб) 2.94 3.52 Ukraine 3.463.483.632.94DNF
Square-1 Nikita Kovalchuk (Нікіта Ковальчук) 13.05 14.89 Ukraine 13.0517.0113.5426.9514.12
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:10.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 2:20.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 15:00.00 cumulative *
3x3x3 One-Handed Combined Final Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 45.00
Clock Final Ao5 1:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 2:10.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined Final Bo2 / Ao5 1:20.00 2 attempts to get < 1:00.00

You are viewing the schedule for the venue Mistsevyi Navkolokul'turnyi Prostir.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Kiev.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Friday (May 10, 2019)

From 09:00 AM
To 09:20 AM
Registration
Main Hall
From 09:20 AM
To 09:30 AM
Tutorial for new competitors
Main Hall
From 09:30 AM
To 10:35 AM
Megaminx Combined Final
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:10.00
From 10:35 AM
To 11:55 AM
4x4x4 Cube Combined First round
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:10.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 11:55 AM
To 12:50 PM
Square-1 Combined Final
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:20.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 12:50 PM
To 01:50 PM
Dinner
Main Hall
From 01:50 PM
To 02:40 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Main Hall
Format
Bo3
Time limit
15:00.00 cumulative *
From 02:40 PM
To 03:45 PM
5x5x5 Cube Combined First round
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:20.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 03:45 PM
To 04:35 PM
Clock Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:35 PM
To 05:20 PM
3x3x3 One-Handed Combined Final
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 45.00
From 05:20 PM
To 06:30 PM
Pyraminx First round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 06:30 PM
To 07:00 PM
4x4x4 Cube Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
2:00.00

Schedule for Saturday (May 11, 2019)

From 09:00 AM
To 09:20 AM
Registration
Main Hall
From 09:20 AM
To 09:30 AM
Tutorial for new competitors
Main Hall
From 09:30 AM
To 11:20 AM
3x3x3 Cube First round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 11:20 AM
To 12:35 PM
2x2x2 Cube First round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 12:35 PM
To 01:35 PM
Dinner
Main Hall
From 01:35 PM
To 03:10 PM
3x3x3 Cube Second round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 03:10 PM
To 04:00 PM
Skewb First round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 04:00 PM
To 04:15 PM
2x2x2 Cube Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:15 PM
To 04:45 PM
5x5x5 Cube Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 04:45 PM
To 05:05 PM
Pyraminx Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:05 PM
To 05:25 PM
Skewb Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:25 PM
To 06:20 PM
3x3x3 Cube Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 06:20 PM
To 07:00 PM
Awards
Main Hall

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.