Ural Open 2015


Date
Aug 25 - 26, 2015
City
Chelyabinsk, Russia
Venue

Mamin-Sibiryak's 22th Library

Address
Russia, Chelyabinsk, Gagarina street, 50
Website
Ural Open 2015 website
WCA Delegate
Vasily Stasyev
Contact
vstasyev@worldcubeassociation.org
Information

Registration will be closed on August, 21 or when we reach 30 competitors.The registration fee is 300 RUB (5-6 USD). There are two tentative events, 4x4 blindfolded and 5x5 blindfolded.

Events
Competitors
20
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.

3x3x3 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 9.90 11.28 Kazakhstan 9.9010.2111.8411.8611.78
2 Sergey Shmakov 9.72 11.82 Russia 9.7212.0611.4012.8412.00
3 Oleg Martynov 11.78 13.25 Russia 13.6613.5812.5216.6511.78
4 Alexey Mikhailov 13.47 14.89 Russia 14.4415.4413.4714.8016.83
5 Semyon Terskov 12.21 16.25 Russia 14.7218.6812.2118.1615.86
6 Egor Osintsev 14.36 18.04 Russia 20.2115.7814.3618.3819.96
7 Liliya Kamaltdinova 16.59 18.11 Russia 16.5921.0217.4118.6918.23
8 Vasily Stasyev 17.33 22.00 Russia 20.9721.3617.3324.2723.66
9 Yulia Kamaltdinova 18.56 22.61 Russia 22.3618.5621.8023.6923.67

3x3x3 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 9.44 10.63 Kazakhstan 12.289.449.6612.639.94
2 Sergey Shmakov 9.31 12.02 Russia 9.3111.8316.4212.1212.11
3 Semyon Terskov 14.06 14.80 Russia 15.7914.0614.6514.8814.88
4 Liliya Kamaltdinova 12.66 14.96 Russia 21.0214.4215.2112.6615.25
5 Oleg Martynov 12.46 15.15 Russia 16.6312.4613.3115.9316.22
6 Egor Osintsev 13.95 16.21 Russia 13.9521.7416.1415.6716.82
7 Alexey Mikhailov 14.35 16.41 Russia 15.0716.8617.5317.3014.35
8 Vasily Stasyev 18.98 21.34 Russia 21.1321.6121.2918.9822.95
9 Yulia Kamaltdinova 18.31 21.49 Russia 21.0934.4419.9623.4118.31
10 Sergey Lahno 19.57 21.75 Russia 22.9119.9422.3919.57DNF
11 Anton Boyko 19.44 22.54 Russia 26.3820.5123.8919.4423.23
12 Marcel Sverigin 22.30 25.52 Russia 23.7322.3030.5024.4428.39

3x3x3 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 10.22 10.98 Kazakhstan 11.7511.0810.9110.2210.94
2 Sergey Shmakov 10.16 11.86 Russia 13.0310.1612.3012.2411.05
3 Alexey Mikhailov 12.40 13.81 Russia 15.9312.4013.5112.6315.29
4 Oleg Martynov 12.75 13.99 Russia 13.1914.7120.3414.0612.75
5 Semyon Terskov 12.30 15.39 Russia 16.0714.4716.7715.6312.30
6 Edik Ryabchenko 11.81 15.45 Russia 11.8122.5114.7614.9816.60
7 Liliya Kamaltdinova 13.05 16.85 Russia 17.3622.3513.0514.6318.56
8 Egor Osintsev 15.45 16.85 Russia 16.1418.7815.6315.4523.61
9 Yulia Kamaltdinova 18.92 20.73 Russia 19.8623.2119.1326.4118.92
10 Vasily Stasyev 20.07 21.19 Russia 21.1320.6121.8420.0723.96
11 Sergey Sokolov 19.10 21.53 Russia 19.1022.7522.7922.0219.81
12 Sergey Lahno 20.57 23.24 Russia 23.6120.5725.4230.6820.68
13 Anton Boyko 20.33 25.23 Russia 30.8927.4920.3326.8421.35
14 Marcel Sverigin 21.72 26.20 Russia 27.9021.7223.3127.3832.44
15 Anton Lagunov 21.90 28.75 Russia 31.2523.4021.9032.8831.61
16 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 26.18 29.57 Russia 26.1828.8231.1128.78DNF
17 Matvey Sadovnikov 25.36 31.28 Russia 31.9329.4639.9525.3632.46
18 Vyacheslav Melnikov 1:06.59 1:30.18 Russia DNF1:17.221:06.591:50.151:23.16
19 Irina Babkina 1:25.59 DNF Russia DNF1:25.59DNFDNFDNF

2x2x2 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Martynov 3.40 4.79 Russia 5.433.475.475.763.40
2 Egor Osintsev 3.40 4.97 Russia 4.633.406.659.453.64
3 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 2.84 5.32 Kazakhstan 7.935.095.085.782.84
4 Sergey Shmakov 4.18 5.51 Russia 5.095.814.185.638.68
5 Alexey Mikhailov 4.40 5.70 Russia 4.404.847.307.964.96
6 Semyon Terskov 5.53 7.10 Russia 6.315.537.477.518.76
7 Vasily Stasyev 7.05 9.46 Russia 10.447.058.3010.689.63

2x2x2 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Egor Osintsev 4.25 5.59 Russia 4.256.955.844.816.12
2 Alexey Mikhailov 3.91 5.75 Russia 6.496.165.975.133.91
3 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 4.71 5.81 Kazakhstan 6.225.685.674.716.09
4 Sergey Shmakov 4.21 6.15 Russia 6.616.534.219.335.31
5 Oleg Martynov 5.31 6.56 Russia 6.217.509.225.975.31
6 Vasily Stasyev 3.91 6.69 Russia 6.667.823.915.617.81
7 Semyon Terskov 7.20 8.39 Russia 8.848.919.147.427.20
8 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 3.03 8.50 Russia 8.019.418.079.423.03
9 Anton Boyko 4.88 8.83 Russia 6.779.864.889.8612.71
10 Marcel Sverigin 5.78 9.76 Russia 8.5227.565.789.9410.81

2x2x2 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 4.08 4.74 Kazakhstan 4.475.184.587.904.08
2 Egor Osintsev 3.39 4.78 Russia 6.263.394.127.343.97
3 Sergey Shmakov 4.33 5.00 Russia 6.844.814.335.864.33
4 Alexey Mikhailov 4.13 5.65 Russia 7.525.665.385.914.13
5 Oleg Martynov 5.41 6.05 Russia 6.775.876.755.525.41
6 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 4.64 6.50 Russia 4.644.6814.868.336.50
7 Edik Ryabchenko 5.27 7.43 Russia 5.276.597.1512.578.56
8 Vasily Stasyev 6.35 7.58 Russia 6.356.836.449.4610.90
9 Marcel Sverigin 4.75 8.29 Russia 8.399.614.759.966.88
10 Sergey Sokolov 6.76 8.35 Russia 6.768.697.819.558.56
11 Anton Boyko 6.38 8.79 Russia 9.858.626.3815.247.89
12 Semyon Terskov 7.16 9.15 Russia 7.16DNF8.198.4610.81
13 Anton Lagunov 7.93 10.36 Russia 13.379.088.627.9317.81
14 Sergey Lahno 10.13 12.10 Russia 13.3312.7510.2213.3510.13
15 Matvey Sadovnikov 6.15 12.33 Russia 14.5323.776.1511.3111.15
16 Vyacheslav Melnikov 12.46 DNF Russia DNF12.4617.2719.81DNF

4x4x4 Cube Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 33.58 43.92 Kazakhstan 45.4048.8242.3444.0333.58
2 Oleg Martynov 44.55 47.63 Russia 44.5545.0359.8453.2944.58
3 Sergey Shmakov 46.67 54.44 Russia 59.1656.38DNF47.7746.67
4 Semyon Terskov 46.20 55.37 Russia 1:02.7559.3646.2054.1152.65
5 Alexey Mikhailov 1:03.82 1:10.36 Russia 1:17.221:03.821:05.711:08.151:19.93
6 Marcel Sverigin 1:21.33 1:23.97 Russia 1:21.331:33.051:23.041:22.791:26.07
7 Sergey Sokolov 1:23.31 1:32.96 Russia 1:38.701:27.151:53.851:33.021:23.31
8 Vasily Stasyev 1:18.59 1:39.71 Russia 1:55.421:37.171:52.391:29.561:18.59
9 Egor Osintsev 1:30.61 1:41.08 Russia 1:58.181:34.312:19.991:30.761:30.61
10 Anton Lagunov 1:31.82 1:44.30 Russia 2:08.661:31.821:46.441:44.271:42.18
11 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 1:43.20 1:51.76 Russia 1:47.901:47.561:43.201:59.812:01.75
12 Matvey Sadovnikov 1:58.23 2:09.88 Russia 2:44.961:58.232:25.942:03.162:00.55
13 Anton Boyko 1:39.88 DNF Russia 1:55.96DNF1:39.881:50.52DNF
14 Edik Ryabchenko 1:44.10 DNF Russia DNF1:44.101:55.80DNFDNF
15 Sergey Lahno 2:31.65 Russia 2:49.702:31.65

5x5x5 Cube Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Shmakov 1:20.81 1:30.48 Russia 1:36.381:29.301:20.811:44.931:25.77
2 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 1:27.09 1:38.39 Kazakhstan DNF1:41.571:27.091:41.111:32.48
3 Oleg Martynov 1:33.69 1:42.21 Russia 1:47.901:33.691:36.881:47.691:42.06
4 Semyon Terskov 2:02.86 2:08.06 Russia 2:12.132:06.872:02.862:11.092:06.21
5 Vasily Stasyev 2:05.79 2:15.51 Russia 2:31.602:05.792:17.902:06.262:22.37
6 Edik Ryabchenko 2:24.80 2:38.75 Russia 2:24.802:32.622:50.98DNF2:32.65
7 Alexey Mikhailov 2:43.53 2:49.20 Russia 2:48.062:54.372:45.172:43.533:08.65
8 Sergey Sokolov 2:46.91 2:52.80 Russia 2:57.552:54.062:46.912:47.462:56.89
9 Anton Lagunov 3:11.32 3:24.22 Russia 3:11.323:22.493:23.933:40.023:26.25
10 Egor Osintsev 3:10.34 3:28.32 Russia 3:19.883:26.083:39.013:48.243:10.34
11 Anton Boyko 3:45.25 4:24.28 Russia 3:45.254:38.274:24.154:10.41DNF
12 Sergey Lahno DNF Russia DNFDNF

6x6x6 Cube Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 2:34.72 NR 3:02.44 Kazakhstan 3:25.753:06.862:34.72
2 Sergey Shmakov 3:05.30 3:14.28 Russia 3:25.253:05.303:12.30
3 Oleg Martynov 3:12.88 3:45.21 Russia 4:13.053:12.883:49.69
4 Vasily Stasyev 3:13.86 3:52.93 Russia 4:35.943:48.993:13.86
5 Alexey Mikhailov DNF Russia DNF

7x7x7 Cube Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 4:25.47 4:37.13 Kazakhstan 4:41.214:25.474:44.72
2 Sergey Shmakov 4:58.00 5:03.97 Russia 5:14.104:58.004:59.80
3 Oleg Martynov 6:01.53 6:16.41 Russia 6:01.536:32.116:15.59
4 Vasily Stasyev 5:49.96 DNF Russia 6:02.725:49.96DNF
5 Alexey Mikhailov DNF Russia DNF
5 Anton Lagunov DNF Russia DNF
5 Semyon Terskov DNF Russia DNF

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Liliya Kamaltdinova 31.21 NR 36.18 Russia 31.2141.4335.90
2 Yulia Kamaltdinova 1:43.73 DNF Russia 1:43.73DNFDNF
3 Anton Lagunov 8:25.80 DNF Russia DNFDNF8:25.80
4 Semyon Terskov DNF DNF Russia DNFDNFDNF

3x3x3 Blindfolded First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Liliya Kamaltdinova 47.28 DNF Russia DNF47.28DNF
2 Yulia Kamaltdinova 1:52.93 2:07.29 Russia 2:25.591:52.932:03.36
3 Semyon Terskov 4:01.29 DNF Russia DNFDNF4:01.29
4 Anton Lagunov 6:20.67 DNF Russia DNFDNF6:20.67
5 Alexey Mikhailov DNF DNF Russia DNFDNFDNF
5 Egor Osintsev DNF DNF Russia DNFDNFDNF
5 Sergey Lahno DNF DNF Russia DNFDNFDNF
5 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) DNF DNF Kazakhstan DNFDNFDNF

3x3x3 Fewest Moves Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Alexey Mikhailov 42 Russia 42
2 Semyon Terskov 49 Russia 49
3 Anton Lagunov 63 Russia 63
4 Anton Boyko 67 Russia 67
5 Oleg Martynov DNF Russia DNF
5 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) DNF Kazakhstan DNF

3x3x3 One-Handed Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 16.15 19.51 Kazakhstan 21.1617.2016.1520.1623.46
2 Sergey Shmakov 18.51 21.20 Russia 22.8823.3521.8318.9018.51
3 Alexey Mikhailov 18.93 21.60 Russia 18.9324.0925.0920.0820.63
4 Oleg Martynov 20.00 25.27 Russia 27.3826.3620.0027.8122.07
5 Semyon Terskov 19.66 27.05 Russia DNF24.6819.6628.0028.46
6 Egor Osintsev 32.08 40.98 Russia 40.6339.2732.0843.0344.46
7 Marcel Sverigin 28.15 47.99 Russia 43.661:03.6428.151:18.5536.67
8 Vasily Stasyev 35.53 51.28 Russia 1:09.2958.8935.5350.8344.12
9 Anton Boyko 47.11 DNF Russia 47.11DNFDNFDNSDNS

3x3x3 One-Handed First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 15.31 18.83 NR Kazakhstan 21.3817.6815.3121.0217.78
2 Sergey Shmakov 16.97 21.97 Russia 26.8916.9722.7522.7720.40
3 Alexey Mikhailov 21.51 23.28 Russia 24.0224.5324.0221.8021.51
4 Semyon Terskov 21.79 23.53 Russia 22.4625.5826.0822.5421.79
5 Oleg Martynov 22.08 25.37 Russia 24.9632.0522.3422.0828.81
6 Sergey Sokolov 31.33 34.53 Russia 32.0036.7831.3345.4134.80
7 Egor Osintsev 36.94 39.69 Russia 38.4138.1542.5036.9448.44
8 Anton Boyko 44.27 48.56 Russia 46.4444.27DNF51.8547.40
9 Vasily Stasyev 37.30 48.71 Russia 37.3054.1152.2644.4249.44
10 Marcel Sverigin 43.93 51.86 Russia 50.8643.93DNF47.1357.59
11 Sergey Lahno 45.53 1:04.57 Russia 1:09.741:05.741:16.1445.5358.22
12 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 58.93 1:04.85 Russia 1:08.031:07.3059.221:50.3758.93
13 Matvey Sadovnikov 59.84 1:09.54 Russia 1:13.761:00.83DNF1:14.0359.84
14 Anton Lagunov 1:03.06 1:12.59 Russia 1:12.781:30.191:07.651:03.061:17.35

Clock Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 17.56 19.72 Russia 24.4221.4417.9819.7417.56
2 Vasily Stasyev 21.61 24.54 Russia 26.4152.2321.6123.4423.78
3 Pavel Gorbunov 22.13 25.44 Russia 27.9226.8722.1326.1823.26
4 Egor Osintsev 21.02 38.09 Russia DNF21.0226.7134.9852.59
5 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 31.69 NR 40.99 NR Kazakhstan 45.0842.8442.2531.6937.87
6 Alexey Mikhailov 35.14 46.24 Russia DNF41.7341.3635.1455.64
7 Marcel Sverigin DNF Russia DNFDNF

Megaminx Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 1:28.14 1:30.99 Kazakhstan 1:28.141:28.541:50.571:34.461:29.98
2 Semyon Terskov 1:31.19 1:41.89 Russia 1:38.651:57.811:44.861:31.191:42.17
3 Vasily Stasyev 1:47.91 2:02.33 Russia 2:11.792:52.502:00.951:54.261:47.91
4 Oleg Martynov 1:51.13 2:17.96 Russia 2:14.532:34.831:51.132:10.632:28.72
5 Alexey Mikhailov 2:33.61 2:38.96 Russia 2:43.942:33.942:39.002:33.612:57.00
6 Matvey Sadovnikov 3:29.63 3:45.08 Russia 3:44.784:33.943:29.633:33.023:57.43
7 Anton Boyko 3:31.80 3:51.67 Russia 3:47.534:22.283:31.803:38.634:08.85
8 Sergey Lahno 4:39.28 5:20.57 Russia 5:28.064:39.285:05.835:37.475:27.83
9 Anton Lagunov DNF Russia DNFDNF

Pyraminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Alexey Mikhailov 6.13 7.71 Russia 10.526.136.599.537.01
2 Anton Boyko 6.86 9.18 Russia 6.8612.6110.978.597.97
3 Vasily Stasyev 6.49 9.71 Russia 14.5511.579.328.246.49
4 Egor Osintsev 7.08 9.85 Russia 9.2110.337.0810.0210.44
5 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 8.07 11.83 Kazakhstan 9.2218.1513.448.0712.83
6 Semyon Terskov 11.00 13.39 Russia 13.5315.3811.0014.0812.55
7 Matvey Sadovnikov 7.84 14.24 Russia 7.8417.3812.1813.1518.11
8 Oleg Martynov 11.53 14.78 Russia 11.5315.8715.9819.4212.50

Pyraminx First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vasily Stasyev 4.51 8.51 Russia 8.508.128.904.5111.11
2 Semyon Terskov 6.09 9.60 Russia 11.559.729.966.099.13
3 Alexey Mikhailov 7.00 9.70 Russia DNF10.469.087.009.57
4 Egor Osintsev 8.01 10.43 Russia 8.0110.6413.8310.6110.05
5 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 6.78 10.73 Kazakhstan 11.3012.716.7812.598.31
6 Oleg Martynov 9.25 11.10 Russia 14.879.259.8111.2512.25
7 Anton Boyko 9.17 11.83 Russia 9.1714.799.7310.9715.84
8 Matvey Sadovnikov 9.42 12.47 Russia 13.4018.5510.4613.549.42
9 Sergey Sokolov 10.08 13.07 Russia 11.7713.6210.0813.8118.43
10 Sergey Lahno 10.65 13.23 Russia 17.3010.6513.5914.8611.25
11 Marcel Sverigin 10.36 14.85 Russia DNF11.0619.4614.0410.36
12 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 11.05 16.65 Russia 23.8519.7411.0511.1119.09
13 Anton Lagunov 15.80 19.02 Russia 19.4916.3415.8021.2322.81

Skewb Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Semyon Terskov 4.68 5.94 Russia 7.795.084.685.317.43
2 Oleg Martynov 7.75 7.95 Russia 7.757.848.0213.848.00
3 Alexey Mikhailov 7.76 8.11 Russia 7.7611.488.337.968.03
4 Egor Osintsev 6.09 10.41 Russia 12.369.096.099.7812.38
5 Matvey Sadovnikov 11.75 13.37 Russia 13.8311.7517.3612.3813.90
6 Sergey Lahno 12.22 14.52 Russia 12.2220.8713.2013.0117.34
7 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 10.63 14.94 Russia 10.6314.1613.6737.5417.00
8 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 10.71 17.36 Kazakhstan 10.7114.4017.4720.2127.61

Skewb First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Semyon Terskov 4.12 5.70 Russia 6.1515.084.606.354.12
2 Oleg Martynov 5.43 6.10 Russia 5.525.435.657.137.88
3 Alexey Mikhailov 6.77 9.59 Russia 10.826.777.3810.5711.53
4 Sergey Lahno 7.93 11.86 Russia 15.657.939.3412.9413.30
5 Matvey Sadovnikov 9.75 12.14 Russia 13.009.7512.7118.1310.71
6 Egor Osintsev 10.36 12.65 Russia 13.0810.3613.0313.1011.84
7 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 10.03 13.54 Russia 14.0510.0322.3615.2011.36
8 Vasily Stasyev 14.38 16.61 Russia 16.7014.3816.0024.3417.12
9 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 12.44 17.36 Kazakhstan 20.0015.2518.7712.4418.05
10 Marcel Sverigin 11.92 18.18 Russia 20.7411.9222.8520.4213.37
11 Anton Boyko 15.91 20.69 Russia 19.3416.7226.0015.9128.43
12 Pavel Gorbunov 26.25 32.46 Russia 29.6326.2557.5429.0338.71

Square-1 Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Alexey Mikhailov 20.18 27.63 Russia 25.1130.5020.1828.4829.30
2 Oleg Martynov 26.11 30.16 Russia 52.6526.1131.0626.6932.72
3 Vasily Stasyev 24.63 35.02 Russia 31.3738.8634.8224.6343.22
4 Egor Osintsev DNF Russia DNFDNF

4x4x4 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Liliya Kamaltdinova 4:54.93 5:10.14 Russia 5:09.845:25.654:54.93
2 Yulia Kamaltdinova DNF DNF Russia DNFDNFDNF

5x5x5 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Liliya Kamaltdinova DNF DNF Russia DNFDNFDNF
1 Yulia Kamaltdinova DNF DNF Russia DNFDNSDNS

3x3x3 Multi-Blind Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Yulia Kamaltdinova 4/5 27:32 Russia 4/5 27:32
2 Alexey Mikhailov 2/3 25:09 Russia 2/3 25:09
3 Semyon Terskov 2/4 30:25 Russia 2/4 30:25
4 Liliya Kamaltdinova 5/10 40:55 Russia 5/10 40:55