Ural Open 2014


Date
Aug 23 - 24, 2014
City
Chelyabinsk, Russia
Venue

Mamin-Sibiryak's 22th Library

Address
Russia, Chelyabinsk, Gagarina street, 50
Website
Ural Open 2014 website
WCA Delegate
Oleg Gritsenko
Contact

Vasiliy Stasyev

Information

Registration will be closed on August, 18 or when we reach 40 competitors.

Events
Competitors
20
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.

3x3x3 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 10.58 12.16 Kazakhstan 12.3012.8611.6310.5812.54
2 Sergey Shmakov 11.88 12.90 Russia 13.7912.9912.8111.8812.90
3 Oleg Martynov 11.81 13.42 Russia 12.6116.7513.9111.8113.74
4 Liliya Kamaltdinova 14.78 15.51 Russia 14.7818.8916.6815.0214.83
5 Semyon Terskov 13.30 15.76 Russia 15.1315.7817.9713.3016.36
6 Oleg Gritsenko 16.13 18.93 Russia DNF19.8118.0218.9616.13
7 Vladimir Lebedev 15.99 19.14 Russia 21.8125.9618.0415.9917.58
8 Vyacheslav Tokarev 15.72 21.01 Russia 23.3623.5519.5920.0815.72
9 Vasily Stasyev 16.69 21.41 Russia 22.2521.4121.1221.7116.69
10 Yulia Kamaltdinova 19.05 22.39 Russia 39.4219.3823.9223.8619.05
11 Egor Osintsev 27.40 28.86 Russia 28.2137.0028.3430.0427.40
12 Anton Boyko 27.67 31.66 Russia DNF34.5431.6627.6728.77
13 Matvey Sadovnikov 26.25 32.76 Russia 32.8033.44DNF32.0426.25
14 Nikita Lukashev 31.09 33.23 Russia 43.5035.5732.4631.6631.09
15 Marcel Sverigin 34.06 38.33 Russia 43.9137.2434.0639.7537.99
16 Ivan Katkov 39.88 45.50 Russia 1:40.6339.8850.3646.2339.92
17 Alexander Babitskiy 39.95 50.54 Russia 39.9557.9753.261:00.0340.40
18 Pavel Gorbunov 50.77 1:02.19 Russia 55.0950.771:12.941:00.411:11.08

3x3x3 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Shmakov 9.86 11.04 Russia 12.2510.9314.849.869.94
2 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 12.18 12.97 Kazakhstan 12.9512.4514.3313.5212.18
3 Oleg Martynov 11.27 13.04 Russia 12.4611.2716.0814.3112.35
4 Semyon Terskov 14.02 15.71 Russia 16.2814.0215.7115.8415.59
5 Oleg Gritsenko 15.16 16.19 Russia 16.2515.9024.7715.1616.43
6 Liliya Kamaltdinova 15.15 16.68 Russia 16.6818.5817.0916.2815.15
7 Vyacheslav Tokarev 16.30 18.64 Russia 20.6528.2617.1618.1116.30
8 Vladimir Lebedev 15.51 19.12 Russia 15.5119.6717.8920.9719.80
9 Vasily Stasyev 18.00 20.10 Russia 27.6918.5219.8818.0021.91
10 Yulia Kamaltdinova 19.21 22.93 Russia 20.0024.3624.4326.6519.21
11 Egor Osintsev 27.36 29.98 Russia 32.2227.3628.3031.2630.38
12 Matvey Sadovnikov 28.21 31.11 Russia 33.1931.2533.4428.2128.88
13 Anton Boyko 26.90 31.94 Russia 33.4330.0526.9038.4732.33

3x3x3 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Shmakov 9.77 10.51 Russia 11.139.7712.7710.0910.30
2 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 8.96 12.05 Kazakhstan 12.038.9610.9713.14DNF
3 Oleg Martynov 11.09 12.80 Russia 11.0911.9013.9416.4612.56
4 Liliya Kamaltdinova 11.77 14.92 Russia 17.3811.7717.8014.6312.76
5 Semyon Terskov 10.49 16.46 Russia 14.4310.4913.66DNF21.30
6 Oleg Gritsenko 14.72 16.91 Russia 15.3917.3621.9614.7217.97
7 Vladimir Lebedev 13.45 19.14 Russia 24.2719.8613.4520.8216.73
8 Vyacheslav Tokarev 16.94 19.73 Russia 26.9117.0216.9616.9425.21

2x2x2 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Gritsenko 2.00 4.30 Russia 5.094.683.254.982.00
2 Oleg Martynov 4.75 5.40 Russia 5.934.755.895.554.75
3 Sergey Shmakov 3.67 5.85 Russia 9.536.275.865.413.67
4 Vasily Stasyev 6.89 7.61 Russia 7.507.4310.417.906.89
5 Egor Osintsev 6.48 7.69 Russia 8.416.486.578.148.37
6 Denis Lobachev 7.19 8.28 Russia 7.879.657.31DNF7.19
7 Semyon Terskov 5.32 8.59 Russia 12.2310.449.025.326.30
8 Anton Boyko 7.21 8.68 Russia 8.897.218.678.4915.61
9 Vyacheslav Tokarev 4.79 8.92 Russia 10.857.254.7914.078.67
10 Vladimir Lebedev 4.20 9.18 Russia 9.814.2010.328.329.41
11 Marcel Sverigin 7.96 10.29 Russia 9.529.677.96DNF11.68
12 Nikita Lukashev 10.06 11.03 Russia 10.1516.8111.0210.0611.92
13 Matvey Sadovnikov 9.68 11.39 Russia 11.319.6818.5011.8511.02
14 George Terskov 11.16 14.95 Russia 23.9014.2819.4011.1611.16
15 Ivan Katkov 14.45 20.09 Russia 22.8914.4520.4616.9133.86
16 Alexander Babitskiy 16.32 29.78 Russia 23.1840.3616.32DNF25.80

2x2x2 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Gritsenko 2.31 4.00 Russia 3.883.932.314.194.91
2 Oleg Martynov 4.46 5.23 Russia 4.984.464.845.876.55
3 Sergey Shmakov 4.56 5.34 Russia 4.564.966.065.006.25
4 Semyon Terskov 3.90 6.20 Russia 7.845.163.906.287.15
5 Vasily Stasyev 5.46 6.37 Russia 5.466.026.576.5110.65
6 Egor Osintsev 4.34 6.70 Russia 8.254.346.937.695.47
7 Anton Boyko 5.62 6.73 Russia 5.627.106.087.008.26
8 Vladimir Lebedev 5.25 6.78 Russia 8.335.257.425.847.08
9 Denis Lobachev 6.38 8.16 Russia 10.719.696.718.096.38
10 Marcel Sverigin 6.94 8.48 Russia 6.949.298.188.658.61
11 Vyacheslav Tokarev 5.53 9.18 Russia 14.345.5310.087.839.63
12 Nikita Lukashev 7.65 9.72 Russia 9.329.1710.667.6516.24

4x4x4 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 41.61 50.60 Kazakhstan 41.611:07.1351.9153.0646.83
2 Oleg Martynov 45.88 51.37 Russia 55.5352.0957.9445.8846.50
3 Sergey Shmakov 53.44 59.14 Russia 55.211:08.201:00.871:01.3553.44
4 Semyon Terskov 1:02.30 1:08.32 Russia 1:19.161:08.721:09.901:06.341:02.30
5 Oleg Gritsenko 59.82 1:14.92 Russia 1:13.38DNF1:16.0359.821:15.34
6 Vyacheslav Tokarev 1:09.24 1:17.53 Russia 1:24.771:09.241:12.041:15.771:30.55
7 Vasily Stasyev 1:18.67 1:26.13 Russia 1:18.671:40.251:22.761:30.991:24.65
8 Vladimir Lebedev 1:19.27 1:33.90 Russia DNF1:27.901:26.721:47.091:19.27
9 Anton Boyko 2:01.28 2:14.52 Russia 2:15.022:01.282:18.312:13.972:14.56
10 Marcel Sverigin 2:37.68 2:38.58 Russia 2:39.302:51.722:38.192:37.682:38.25
11 Matvey Sadovnikov 2:16.44 2:39.47 Russia 2:30.342:42.612:51.972:16.442:45.46
12 Nikita Lukashev 2:23.33 2:44.61 Russia 2:42.052:57.282:34.502:23.33DNF
13 Egor Osintsev 2:50.08 DNF Russia DNFDNFDNFDNF2:50.08
14 Alexander Babitskiy DNF DNF Russia DNFDNFDNFDNFDNF

4x4x4 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 44.09 44.88 Kazakhstan 55.6044.0945.6644.9044.09
2 Sergey Shmakov 40.09 50.90 Russia 53.3140.0955.1144.2759.19
3 Oleg Martynov 45.15 51.37 Russia 55.3545.1551.5352.1650.42
4 Semyon Terskov 55.78 1:04.71 Russia 1:09.221:15.1359.5455.781:05.38
5 Oleg Gritsenko 1:09.96 1:14.66 Russia 1:21.031:15.271:09.961:10.481:18.22
6 Vyacheslav Tokarev 1:06.88 1:18.88 Russia 1:19.431:30.301:19.761:17.441:06.88
7 Vladimir Lebedev 1:18.99 1:26.55 Russia 1:20.471:31.981:18.991:27.201:41.67
8 Vasily Stasyev 1:17.34 1:27.87 Russia 1:29.831:28.911:17.341:24.901:29.80
9 Anton Boyko 2:11.61 2:27.87 Russia 2:26.812:28.312:28.502:11.612:32.66
10 Marcel Sverigin 2:34.77 DNF Russia DNF2:34.772:57.63DNFDNS

5x5x5 Cube Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Shmakov 1:20.93 1:26.47 Russia 1:22.501:32.861:30.181:20.931:26.72
2 Oleg Martynov 1:29.47 1:35.71 Russia 1:49.841:34.531:31.631:29.471:40.97
3 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 1:31.56 1:38.72 Kazakhstan 2:00.641:38.561:41.561:31.561:36.05
4 Vyacheslav Tokarev 1:41.71 1:52.80 Russia 1:51.261:41.712:03.301:51.081:56.06
5 Semyon Terskov 2:04.44 2:09.33 Russia 2:07.812:11.712:04.442:13.382:08.47
6 Vasily Stasyev 2:09.79 2:21.30 Russia 2:38.852:09.792:28.972:11.512:23.42
7 Vladimir Lebedev 2:10.08 2:24.61 Russia DNF2:24.922:20.222:28.692:10.08
8 Oleg Gritsenko 2:11.24 2:25.52 Russia 2:34.212:27.562:55.362:14.792:11.24
9 Matvey Sadovnikov DNF Russia DNFDNF
9 Nikita Lukashev DNF Russia DNFDNF

5x5x5 Cube Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Shmakov 1:17.44 1:27.31 Russia 1:27.691:46.561:26.471:27.781:17.44
2 Oleg Martynov 1:29.95 1:36.21 Russia 1:44.081:29.951:31.661:43.561:33.41
3 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 1:26.18 1:38.73 Kazakhstan 1:32.781:50.231:46.051:26.181:37.37
4 Semyon Terskov 1:51.62 2:03.89 Russia 1:58.252:16.152:08.092:05.321:51.62
5 Vyacheslav Tokarev 2:03.41 Russia 2:06.812:03.41
6 Vasily Stasyev 2:18.39 Russia 2:18.392:21.44
7 Vladimir Lebedev 2:33.77 Russia DNF2:33.77

6x6x6 Cube Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Shmakov 2:55.16 3:04.60 Russia 2:55.163:22.722:55.91
2 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 3:03.67 3:11.06 Kazakhstan 3:03.673:25.543:03.96
3 Oleg Martynov 3:49.84 4:05.62 Russia 4:09.584:17.443:49.84
4 Vyacheslav Tokarev 4:02.77 4:15.88 Russia 4:41.434:02.774:03.43
5 Oleg Gritsenko 5:37.00 Russia 5:37.00
6 Vasily Stasyev DNF Russia DNF

7x7x7 Cube Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 4:36.50 4:49.47 Kazakhstan 4:52.304:36.504:59.61
2 Sergey Shmakov 4:47.30 4:56.82 Russia 4:57.154:47.305:06.00
3 Vasily Stasyev 5:24.87 5:50.77 Russia 5:24.876:06.266:01.18
4 Oleg Martynov 6:22.78 7:23.39 Russia 7:39.386:22.788:08.00
5 Vladimir Lebedev 7:27.46 8:23.98 Russia 7:27.468:32.519:11.97
6 Oleg Gritsenko 8:44.58 Russia 8:44.58
7 Semyon Terskov 9:13.68 Russia 9:13.68

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Gritsenko 34.22 38.14 Russia 41.7838.4134.22
2 Liliya Kamaltdinova 42.19 DNF Russia 52.0942.19DNF
3 Yulia Kamaltdinova 1:37.69 DNF Russia 2:01.86DNF1:37.69
4 Semyon Terskov 3:41.07 DNF Russia DNF3:41.07DNF
5 Egor Osintsev DNF DNF Russia DNFDNFDNS
5 Vladimir Lebedev DNF DNF Russia DNFDNSDNS

3x3x3 Fewest Moves Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Gritsenko 31 Russia 31
1 Oleg Martynov 31 Russia 31
3 Vasily Stasyev 66 Russia 66
4 Semyon Terskov DNF Russia DNF
4 Vladimir Lebedev DNF Russia DNF

3x3x3 One-Handed First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 18.50 20.16 Kazakhstan 18.5020.79DNF19.4820.21
2 Sergey Shmakov 17.50 20.83 Russia 20.9120.9420.6317.5022.15
3 Oleg Martynov 22.71 25.30 Russia 23.0825.2222.7130.6527.59
4 Liliya Kamaltdinova 20.17 31.52 Russia 1:06.6230.8926.6736.9920.17
5 Semyon Terskov 24.69 32.27 Russia 34.6324.6953.6533.7728.41
6 Vasily Stasyev 39.36 43.07 Russia 39.3646.6843.1539.3851.22
7 Oleg Gritsenko 35.44 46.10 Russia 1:16.2751.9441.3045.0535.44
8 Vladimir Lebedev 43.86 59.48 Russia 1:02.701:02.0043.861:10.6853.74
9 Matvey Sadovnikov 51.31 1:07.30 Russia 51.31DNF54.5052.021:35.38
10 Vyacheslav Tokarev 47.88 1:15.76 Russia 1:22.621:25.351:30.4947.8859.30
11 Ivan Katkov 1:20.67 DNF Russia DNFDNFDNF1:20.67DNS

3x3x3 One-Handed Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Shmakov 17.47 18.64 Russia 22.0817.8117.9220.1917.47
2 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 14.65 NR 19.14 NR Kazakhstan 19.8320.7714.6516.8221.26
3 Oleg Martynov 23.48 25.61 Russia 28.2923.4823.9127.7125.22
4 Semyon Terskov 25.16 26.76 Russia 26.6631.2427.5326.1025.16
5 Liliya Kamaltdinova 23.51 35.92 Russia 29.3623.5145.3649.8433.03
6 Oleg Gritsenko 31.25 38.27 Russia 31.2534.6633.7747.1346.38
7 Vasily Stasyev 35.41 44.84 Russia 40.9650.4344.0035.4149.55
8 Vladimir Lebedev 42.59 53.19 Russia 56.2856.9648.6954.5942.59

Clock Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Gritsenko 21.28 24.34 Russia 29.9922.9125.5621.2824.55
2 Vasily Stasyev 28.30 35.98 Russia 28.3039.0059.4336.6932.24
3 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 39.39 NR 55.66 NR Kazakhstan 59.8259.4947.6639.39DNF
4 Egor Osintsev 51.64 DNF Russia 56.47DNFDNFDNF51.64
5 Ivan Katkov DNF Russia DNFDNF

Megaminx Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladimir Lebedev 1:13.11 1:25.21 Russia DNF1:28.861:13.391:33.391:13.11
2 Sergey Shmakov 1:48.66 2:00.48 Russia 2:06.532:02.581:48.661:52.332:24.66
3 Oleg Martynov 1:47.11 2:08.15 Russia 2:08.301:47.112:08.012:14.832:08.13
4 Vasily Stasyev 2:14.49 2:21.52 Russia 2:19.712:16.602:28.262:14.492:36.55
5 Semyon Terskov 2:23.79 2:39.39 Russia 2:44.552:23.792:31.432:50.932:42.19
6 Anton Boyko 3:17.40 Russia 3:17.403:38.44
7 Matvey Sadovnikov 3:48.42 Russia DNF3:48.42
8 Oleg Gritsenko 4:13.76 Russia DNF4:13.76
9 Egor Osintsev DNF Russia DNFDNF

Pyraminx First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vasily Stasyev 4.88 8.99 Russia 10.568.158.274.8811.21
2 Oleg Gritsenko 12.44 16.30 Russia 21.2219.3412.4414.7514.80
3 Matvey Sadovnikov 12.33 16.36 Russia 14.9312.3319.5019.1115.03
4 Oleg Martynov 12.66 16.41 Russia 16.3516.9712.66DNF15.91
5 Egor Osintsev 12.85 17.87 Russia 19.2637.5418.8915.4612.85
6 Ivan Katkov 16.89 20.51 Russia 20.5221.7919.2322.8716.89
7 Nikita Lukashev 18.66 21.76 Russia 24.2025.5818.6621.8619.23
8 Semyon Terskov 13.85 24.64 Russia 24.9631.8023.8713.8525.10

Pyraminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vasily Stasyev 6.05 9.35 Russia 11.709.168.0410.856.05
2 Oleg Gritsenko 8.28 11.06 Russia 22.7810.528.2812.809.86
3 Egor Osintsev 9.50 13.50 Russia 12.1118.439.5015.7712.61
4 Matvey Sadovnikov 11.72 14.60 Russia 16.6315.8314.3111.7213.67
5 Oleg Martynov 12.47 15.86 Russia 12.4714.6115.6518.5517.31
6 Ivan Katkov 15.70 23.16 Russia 21.3017.47DNF15.7030.72

Skewb First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Martynov 6.75 9.80 Russia 12.556.7511.278.389.75
2 Semyon Terskov 8.94 12.95 Russia 8.9416.2814.2110.8313.80
3 Matvey Sadovnikov 9.56 16.82 Russia DNF16.2219.0615.189.56
4 Vasily Stasyev 12.79 20.25 Russia 25.5725.1812.7917.4018.16
5 Nikita Lukashev 14.01 21.29 Russia 17.5519.8426.4727.5314.01
6 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 13.91 21.85 Kazakhstan 16.6230.7818.1830.7413.91
7 Oleg Gritsenko 12.82 23.45 Russia 12.8229.2636.3914.8326.26
8 Egor Osintsev 16.29 25.17 Russia DNF16.2930.5720.0924.84
9 Vladimir Lebedev 35.13 43.40 Russia 35.1347.0643.00DNF40.15

Skewb Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Martynov 6.64 9.32 Russia 8.086.648.4711.42DNF
2 Semyon Terskov 9.58 13.38 Russia 17.159.5810.1912.8017.27
3 Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 11.97 15.04 NR Kazakhstan 11.9712.3621.7516.0616.69
4 Nikita Lukashev 16.67 18.22 Russia 19.3224.2717.2116.6718.13
5 Vasily Stasyev 16.32 18.48 Russia 18.1916.5627.8316.3220.69
6 Matvey Sadovnikov 11.02 21.62 Russia 26.0335.4614.6911.0224.15

Square-1 Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vasily Stasyev 29.91 30.96 Russia 31.8442.8029.9130.7830.27
2 Vladimir Lebedev 46.36 58.72 Russia 1:07.1157.1546.361:12.3851.90
3 Oleg Gritsenko 31.65 1:06.43 Russia 1:03.251:07.4131.651:17.901:08.62
4 Egor Osintsev 1:23.94 Russia 1:23.94DNF

4x4x4 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Liliya Kamaltdinova 7:21.33 7:51.14 Russia 8:08.187:21.338:03.90
2 Yulia Kamaltdinova 18:02.00 DNF Russia DNFDNF18:02.00
3 Oleg Gritsenko DNF DNF Russia DNFDNFDNF

5x5x5 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Gritsenko 7:54.77 DNF Russia DNF9:26.537:54.77
2 Liliya Kamaltdinova 17:26.00 DNF Russia 18:46.00DNF17:26.00

3x3x3 Multi-Blind Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Gritsenko 17/17 51:31 Russia 17/17 51:31
2 Liliya Kamaltdinova 8/9 35:54 Russia 8/9 35:54
3 Yulia Kamaltdinova 3/5 24:27 Russia 3/5 24:27
4 Semyon Terskov DNF Russia DNF