Ural Autumn 2015


Date
Oct 24 - 25, 2015
City
Chelyabinsk, Russia
Venue

Family leisure centre "Bremen town Musicians"

Address
Krasnopolskiy str., 7a/1
Website
Ural Autumn 2015 website
Organizer
Vasily Stasyev
WCA Delegate
Vasily Stasyev
Contact

vasiliistasyev@gmail.com

Information

Information: Registration will be closed on October, 19 or when we reach 30 competitors. The registration fee is 300 RUB (5-6 USD).

Events
Competitors
19
Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.

3x3x3 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Shmakov 9.71 12.13 Russia 12.3413.019.7111.0313.43
2 Oleg Martynov 11.48 12.79 Russia 13.5412.5213.4512.4011.48
3 Semyon Terskov 13.52 14.66 Russia 14.9115.4513.6215.5213.52
4 Edik Ryabchenko 14.11 15.30 Russia 18.8215.4615.0714.1115.36
5 Maxim Chechnev 14.23 16.25 Russia 16.3017.4215.0214.2318.35
6 Sergey Sokolov 17.71 19.47 Russia 17.7120.2019.8818.3321.54
7 Vasily Stasyev 18.86 21.35 Russia 23.0929.8821.5919.3818.86
8 Denis Vasev 17.97 22.00 Russia 22.3521.5917.9724.7222.07
9 Sergey Lahno 21.22 22.83 Russia 22.8823.5930.5922.0321.22
10 Nikita Lukashev 22.54 DNF Russia DNS22.5427.8824.98DNF

3x3x3 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Shmakov 10.14 11.27 Russia 10.1412.7710.3911.9311.48
2 Semyon Terskov 10.90 13.76 Russia 14.3012.4014.5914.9610.90
3 Oleg Martynov 13.74 15.34 Russia 13.7414.0813.9419.0918.00
4 Edik Ryabchenko 13.23 16.89 Russia 18.1813.2322.7216.9315.56
5 Maxim Chechnev 17.04 17.73 Russia 18.6517.0417.2517.3018.65
6 Sergey Sokolov 17.62 20.79 Russia 20.6017.6220.6521.1122.85
7 Denis Vasev 19.37 20.79 Russia 20.8020.4821.0923.5119.37
8 Sergey Lahno 20.17 21.71 Russia 22.5020.1723.9321.4121.22
9 Vasily Stasyev 21.03 22.95 Russia 22.6021.7824.4721.0326.88
10 Nikita Lukashev 21.04 24.40 Russia 26.0421.4321.0425.7427.93
11 Artem Pavlov 23.96 25.92 Russia 27.2026.0323.9626.2825.44
12 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 25.03 26.34 Russia 25.3325.0327.6126.0828.42
13 Matvey Sadovnikov 22.36 27.04 Russia 27.1622.3631.0322.9334.60
14 Pavel Gorbunov 32.51 49.98 Russia 32.5145.5451.7453.5252.65

3x3x3 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Shmakov 10.62 12.17 Russia 13.2511.6011.6710.6216.17
2 Oleg Martynov 12.24 13.22 Russia 13.1212.2413.7515.9912.78
3 Edik Ryabchenko 12.15 14.57 Russia 14.0516.9213.7915.8612.15
4 Semyon Terskov 13.36 15.25 Russia 16.2716.1813.3614.5015.08
5 Maxim Chechnev 16.96 18.27 Russia 16.9617.0818.6119.1219.29
6 Sergey Sokolov 17.81 18.65 Russia 19.3218.9217.8119.1117.91
7 Vasily Stasyev 16.75 20.37 Russia 22.1622.5916.7519.8719.07
8 Denis Vasev 18.94 20.57 Russia 20.9222.0220.5520.2318.94
9 Sergey Lahno 17.80 21.59 Russia 23.7517.8021.631:38.7119.39
10 Nikita Lukashev 21.22 26.87 Russia 26.5629.9724.0921.2230.93
11 Matvey Sadovnikov 22.17 29.43 Russia 38.1124.3522.17DNF25.84
12 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 24.71 30.26 Russia 24.7133.1430.0147.6527.64
13 Artem Pavlov 21.69 32.22 Russia 34.3026.2821.6936.0947.94
14 Pavel Gorbunov 42.04 45.18 Russia 43.8751.0642.3342.0449.33
15 Anatoliy Cherepov 45.72 49.93 Russia 45.7247.8752.3649.552:09.90
16 Roman Kiliyenko 46.25 53.75 Kazakhstan 55.6556.6046.2551.0554.56
17 Vladislav Botvinko 49.70 1:01.03 Russia 49.702:06.861:08.5752.801:01.72
18 Nikita Kupriyanov 50.53 1:04.52 Russia 1:34.2659.3756.881:17.3150.53
19 Anastasia Dyurdeeva 1:02.08 1:17.62 Russia 1:19.491:02.081:23.661:09.711:35.81

2x2x2 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Martynov 3.55 5.24 Russia 5.554.845.326.273.55
2 Edik Ryabchenko 3.76 5.65 Russia 6.133.765.306.995.52
3 Sergey Shmakov 5.02 5.80 Russia 5.546.485.028.015.39
4 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 4.48 6.17 Russia 5.946.259.154.486.32
5 Sergey Sokolov 5.81 6.19 Russia 6.396.296.935.905.81
6 Semyon Terskov 3.71 6.22 Russia 6.925.7310.126.003.71
7 Sergey Lahno 5.15 6.71 Russia 5.157.186.556.397.43
8 Vasily Stasyev 4.21 8.02 Russia 8.258.034.218.337.78
9 Denis Vasev 6.97 8.25 Russia 10.337.196.979.418.16

2x2x2 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Edik Ryabchenko 4.27 4.85 Russia 5.564.574.424.2711.01
2 Semyon Terskov 4.29 5.18 Russia 7.815.374.295.294.89
3 Oleg Martynov 4.16 5.60 Russia 5.764.966.084.167.22
4 Sergey Sokolov 3.02 5.87 Russia 8.246.744.526.353.02
5 Sergey Shmakov 4.20 6.00 Russia 6.974.206.504.976.53
6 Sergey Lahno 4.07 6.57 Russia 7.777.4711.634.464.07
7 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 3.74 8.14 Russia 10.326.878.119.433.74
8 Denis Vasev 6.53 8.15 Russia 8.116.539.7810.396.55
9 Vasily Stasyev 3.70 8.20 Russia 8.5710.369.816.233.70
10 Maxim Chechnev 4.38 8.29 Russia 12.294.388.859.256.76
11 Nikita Lukashev 5.68 9.03 Russia 14.145.689.8110.127.16
12 Matvey Sadovnikov 2.99 16.74 Russia DNF9.8127.7212.702.99

2x2x2 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Shmakov 3.54 5.01 Russia 8.143.543.785.056.19
2 Edik Ryabchenko 3.64 6.02 Russia 4.463.644.779.278.83
3 Semyon Terskov 3.91 6.51 Russia 7.686.896.296.353.91
4 Sergey Sokolov 4.95 6.97 Russia 10.696.687.646.594.95
5 Oleg Martynov 5.69 7.04 Russia 8.787.225.697.536.36
6 Vasily Stasyev 2.14 7.12 Russia 8.202.148.129.085.03
7 Sergey Lahno 4.78 7.94 Russia 16.265.208.624.789.99
8 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 7.02 7.95 Russia 8.557.027.958.137.77
9 Denis Vasev 6.91 8.81 Russia 9.009.786.918.059.37
10 Maxim Chechnev 5.64 9.36 Russia 14.605.648.589.709.80
11 Nikita Lukashev 7.71 10.47 Russia 13.187.7114.579.558.67
12 Matvey Sadovnikov 6.35 12.84 Russia 17.476.3516.0312.599.91
13 Pavel Gorbunov 8.90 13.86 Russia 20.4515.718.9012.6213.25
14 Anatoliy Cherepov 15.43 22.99 Russia 15.431:07.9416.5219.9032.55
15 Vladislav Botvinko 18.00 31.27 Russia 18.0043.9027.3522.5557.58
16 Nikita Kupriyanov 23.25 32.95 Russia 34.1225.791:22.6938.9423.25

4x4x4 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Martynov 43.06 48.93 Russia 50.7843.0656.9648.5347.49
2 Semyon Terskov 42.57 51.99 Russia 57.8556.3652.2947.3142.57
3 Sergey Shmakov 50.44 57.52 Russia 56.821:00.5050.44DNF55.23
4 Edik Ryabchenko 54.69 1:08.49 Russia 54.691:09.011:09.321:18.191:07.13
5 Vasily Stasyev 1:15.59 1:18.84 Russia 1:23.511:15.931:22.961:17.641:15.59
6 Sergey Sokolov 1:16.15 1:22.47 Russia 1:16.151:27.201:22.461:34.071:17.75
7 Denis Vasev 1:29.58 1:36.23 Russia 2:02.421:38.781:31.391:38.521:29.58
8 Matvey Sadovnikov 1:34.75 1:45.89 Russia 1:55.021:43.241:34.75DNF1:39.42
9 Maxim Chechnev 1:37.60 2:00.25 Russia 2:25.611:53.771:43.422:23.561:37.60

4x4x4 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Martynov 42.07 49.88 Russia 48.7242.0757.4652.2948.62
2 Sergey Shmakov 51.87 55.17 Russia 51.8758.7954.0052.721:04.20
3 Semyon Terskov 54.49 1:00.13 Russia 1:11.801:04.2254.491:00.4055.78
4 Edik Ryabchenko 1:01.41 1:11.51 Russia 1:12.071:11.521:01.411:21.781:10.94
5 Vasily Stasyev 1:05.99 1:20.21 Russia 1:20.791:05.991:12.211:27.621:37.94
6 Sergey Sokolov 1:23.88 1:30.72 Russia 1:38.131:28.571:39.461:23.881:25.46
7 Denis Vasev 1:23.90 1:38.08 Russia 1:37.341:23.901:35.001:41.911:48.70
8 Matvey Sadovnikov 1:29.66 1:45.23 Russia 2:07.151:53.961:41.821:29.661:39.92
9 Maxim Chechnev 1:42.34 1:57.14 Russia 2:10.841:42.581:42.342:27.901:57.99
10 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 1:33.71 2:04.79 Russia 1:48.941:49.262:36.17DNF1:33.71
11 Nikita Lukashev 1:54.91 2:11.65 Russia 1:58.442:30.112:40.051:54.912:06.41
12 Pavel Gorbunov 2:43.78 2:59.79 Russia 3:12.372:43.783:31.872:56.732:50.26

5x5x5 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Shmakov 1:28.92 1:36.32 Russia 1:28.921:39.431:36.721:36.481:35.76
2 Oleg Martynov 1:29.84 1:36.36 Russia 1:38.831:34.041:46.811:36.211:29.84
3 Edik Ryabchenko 1:59.75 2:08.99 Russia 1:59.752:11.432:09.482:10.662:06.82
4 Semyon Terskov 1:53.48 2:10.93 Russia 2:02.052:30.792:19.911:53.482:10.84
5 Vasily Stasyev 2:07.58 2:21.94 Russia 2:27.382:11.432:27.022:07.582:40.88
6 Sergey Sokolov 2:17.81 2:26.85 Russia 2:30.532:27.912:17.812:23.212:29.43

5x5x5 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Shmakov 1:32.12 1:35.66 Russia 1:36.121:32.121:32.401:40.181:38.46
2 Oleg Martynov 1:22.80 1:39.78 Russia 2:00.571:41.141:22.801:34.331:43.87
3 Semyon Terskov 1:54.38 2:03.91 Russia 1:57.722:13.342:00.681:54.382:17.59
4 Edik Ryabchenko 2:00.03 2:07.88 Russia 2:02.842:08.342:00.032:19.502:12.47
5 Vasily Stasyev 2:01.64 2:14.29 Russia 2:01.642:25.172:09.712:43.732:08.00
6 Sergey Sokolov 2:27.71 2:34.21 Russia 2:34.022:32.772:35.852:27.712:40.23
7 Matvey Sadovnikov 2:38.25 3:03.02 Russia 3:40.802:56.802:38.253:18.622:53.64
8 Nikita Lukashev 3:20.07 3:39.09 Russia DNF3:52.343:37.943:26.993:20.07
9 Maxim Chechnev 3:36.85 4:10.74 Russia 3:39.993:36.854:34.384:28.934:23.30

6x6x6 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Martynov 3:15.47 3:17.29 Russia 3:17.833:18.573:15.47
2 Sergey Shmakov 3:09.12 3:21.05 Russia 3:36.503:09.123:17.52
3 Matvey Sadovnikov 5:35.39 5:56.87 Russia 6:19.645:35.395:55.57
4 Nikita Lukashev 5:34.45 6:38.52 Russia 7:13.255:34.457:07.86
5 Maxim Chechnev 7:26.61 8:20.91 Russia 8:09.729:26.407:26.61
6 Vasily Stasyev 4:15.95 DNF Russia 4:16.76DNF4:15.95

7x7x7 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Martynov 4:43.81 5:02.81 Russia 4:43.815:16.465:08.17
2 Sergey Shmakov 4:34.14 5:11.02 Russia 5:46.745:12.184:34.14
3 Vasily Stasyev 5:56.24 5:58.74 Russia 5:56.246:02.625:57.35
4 Maxim Chechnev 11:34.00 12:10.00 Russia 12:23.0011:34.0012:34.00

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Maxim Chechnev 1:39.01 DNF Russia 1:39.011:46.68DNF
2 Semyon Terskov 3:32.22 DNF Russia DNFDNF3:32.22
3 Sergey Lahno 8:12.18 DNF Russia DNFDNF8:12.18
4 Artem Pavlov DNF DNF Russia DNFDNFDNF

3x3x3 One-Handed Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Shmakov 14.06 19.64 Russia 24.7222.0518.9617.9014.06
2 Oleg Martynov 22.05 25.16 Russia 22.0524.2225.9826.1625.29
3 Semyon Terskov 24.64 28.10 Russia 26.3528.6924.6429.2534.19
4 Sergey Sokolov 32.20 35.41 Russia 32.2038.5238.0134.8633.36
5 Maxim Chechnev 37.07 42.89 Russia 43.6251.5943.0737.0741.98
6 Sergey Lahno 33.63 43.94 Russia 41.7333.6347.9447.7542.35
7 Vasily Stasyev 44.75 53.23 Russia 44.7553.231:01.5257.7948.66
8 Nikita Lukashev 57.36 1:15.43 Russia 57.36DNF1:18.831:04.361:23.09

3x3x3 One-Handed First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Shmakov 20.57 21.86 Russia 20.5721.2323.5323.5220.82
2 Semyon Terskov 17.80 23.18 Russia 20.5017.8022.70DNF26.35
3 Oleg Martynov 20.03 24.54 Russia 25.5426.4325.7620.0322.33
4 Sergey Sokolov 32.23 33.63 Russia 35.0633.1733.7132.2334.00
5 Maxim Chechnev 29.94 40.36 Russia 33.601:14.7538.4629.9449.02
6 Vasily Stasyev 34.94 45.94 Russia 50.7238.8634.9457.7848.23
7 Sergey Lahno 40.00 46.25 Russia 51.0940.0747.5940.0051.82
8 Matvey Sadovnikov 49.33 54.98 Russia 1:53.2354.1649.3353.1757.60
9 Nikita Lukashev 51.83 56.14 Russia 1:07.2252.8751.831:02.9052.65
10 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 39.18 1:19.61 Russia 1:55.483:06.191:05.1458.2239.18
11 Pavel Gorbunov 1:11.54 1:31.24 Russia 1:15.411:39.501:38.811:11.541:45.25
12 Nikita Kupriyanov DNF DNF Russia DNFDNFDNSDNSDNS
12 Vladislav Botvinko DNF DNF Russia DNFDNFDNSDNSDNS

Clock Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vasily Stasyev 19.32 20.85 Russia 24.2519.3220.0221.9820.55
2 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 14.92 24.22 Russia DNF30.6121.4114.9220.63
3 Nikita Lukashev 38.54 1:01.48 Russia DNF42.321:26.4538.5455.66
4 Pavel Gorbunov 25.02 DNF Russia DNF26.52DNF31.6625.02
5 Oleg Martynov 1:04.36 DNF Russia 1:33.921:22.541:04.36DNFDNS
6 Maxim Chechnev 1:20.02 DNF Russia 1:31.391:20.02DNFDNFDNF

Megaminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Semyon Terskov 1:30.46 1:42.13 Russia 1:59.601:49.621:33.571:43.211:30.46
2 Oleg Martynov 2:02.81 2:13.49 Russia 2:47.312:15.292:13.912:02.812:11.28
3 Vasily Stasyev 2:02.05 2:16.08 Russia 2:29.222:25.792:06.622:02.052:15.82
4 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 2:52.04 3:13.87 Russia 2:52.043:29.553:16.933:01.033:23.65
5 Matvey Sadovnikov 3:10.31 3:30.30 Russia 3:28.213:39.193:23.503:51.743:10.31
6 Maxim Chechnev 4:12.38 DNF Russia 6:05.984:12.384:36.61DNSDNS

Pyraminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vasily Stasyev 6.17 6.49 Russia 6.596.616.176.289.52
2 Sergey Sokolov 7.54 8.81 Russia 8.077.547.7011.8110.66
3 Semyon Terskov 7.77 10.51 Russia 9.478.447.7713.6317.95
4 Oleg Martynov 9.52 10.76 Russia 11.399.779.5212.2611.12
5 Sergey Lahno 8.89 11.52 Russia 8.8911.1711.6611.7412.40
6 Nikita Lukashev 10.18 14.47 Russia 14.2610.1814.8614.30DNF
7 Denis Vasev 10.78 15.98 Russia 10.7817.4415.7218.4114.77
8 Nikita Kupriyanov 16.04 19.50 Russia 25.1718.0219.9616.0420.52
9 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 15.05 27.60 Russia 24.7021.2836.8215.05DNF

Pyraminx First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vasily Stasyev 7.18 8.83 Russia 10.447.1810.268.198.05
2 Sergey Sokolov 8.55 9.71 Russia 11.238.7713.609.148.55
3 Sergey Lahno 8.75 11.43 Russia 13.158.958.7512.1814.38
4 Semyon Terskov 8.45 13.00 Russia 15.6612.7412.758.4513.51
5 Oleg Martynov 10.66 13.18 Russia 11.9510.6613.5314.0515.81
6 Matvey Sadovnikov 11.53 13.48 Russia 11.5312.2022.0416.3011.95
7 Nikita Lukashev 11.19 14.97 Russia 23.2312.8815.4716.5611.19
8 Denis Vasev 14.25 15.41 Russia 16.5815.4514.2515.5815.20
9 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 14.82 16.86 Russia 15.5416.4624.5418.5914.82
10 Nikita Kupriyanov 13.18 16.98 Russia 21.4113.7224.0215.8213.18
11 Maxim Chechnev 12.49 17.46 Russia 12.4914.8020.46DNF17.11
12 Pavel Gorbunov 15.33 20.93 Russia 21.8433.3823.6517.3015.33
13 Vladislav Botvinko 18.56 26.54 Russia 30.1823.4136.0118.5626.02
14 Anatoliy Cherepov 29.72 35.36 Russia 41.1534.0830.8449.7029.72

Skewb Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Semyon Terskov 4.01 6.57 Russia 6.725.214.017.798.62
2 Oleg Martynov 5.45 6.97 Russia 7.535.455.52DNF7.86
3 Denis Vasev 8.31 10.50 Russia 11.7610.4610.978.3110.07
4 Sergey Lahno 6.21 13.84 Russia 13.6513.5814.296.2114.83
5 Nikita Lukashev 9.06 14.01 Russia 22.8417.3011.959.0612.78
6 Matvey Sadovnikov 11.89 14.29 Russia 14.5911.8912.7816.9615.49
7 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 11.20 18.15 Russia 17.5330.0717.5419.3811.20

Skewb First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Semyon Terskov 3.59 5.54 Russia 5.753.594.417.006.46
2 Oleg Martynov 5.26 7.63 Russia 8.679.405.268.096.14
3 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 9.62 11.33 Russia 25.2011.849.6211.5910.56
4 Matvey Sadovnikov 10.81 12.19 Russia 12.0113.4111.1615.0310.81
5 Nikita Lukashev 8.04 12.38 Russia 12.9011.188.0413.0718.06
6 Sergey Lahno 8.80 12.65 Russia 13.678.8026.5414.579.72
7 Denis Vasev 10.86 13.30 Russia 14.0811.9913.8210.8614.82
8 Vasily Stasyev 11.42 17.00 Russia 15.0415.4020.5711.4238.49
9 Maxim Chechnev 14.99 18.50 Russia 14.9919.1016.3620.7520.03
10 Pavel Gorbunov 24.03 30.79 Russia 32.2424.0328.4937.9631.65

Square-1 Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Martynov 19.69 21.48 Russia 20.6319.6924.1119.7125.90
2 Vasily Stasyev 25.14 26.82 Russia 25.1425.9534.1326.2828.22
3 Nikita Lukashev 1:08.43 1:51.23 Russia 2:19.731:33.951:08.431:48.262:11.48
4 Maxim Chechnev 1:02.20 1:58.40 Russia 5:08.711:16.392:43.411:02.201:55.41
5 Pavel Gorbunov 3:04.40 DNF Russia 3:04.40DNFDNSDNSDNS