Schwandorf Open 2016


Date
May 28 - 29, 2016
City
Schwandorf, Germany
Venue

Oberpfalzhalle

Address
Schwimmbadstr. 4, 92421 Schwandorf
Website
Schwandorf Open 2016 website
Organizer
Markus Pirzer
WCA Delegate
Linus Frész
Contact

schwandorf_open@rubiks-zauberwuerfel.de

Download all the competition's details as PDF here.
Information

Registration costs 6 Euro per competitor or guest and day (10 Euro for both days) and entrance fee for guests for Sunday after 16:00 is 2 Euro with prepayment. 7 Euro (or 12 Euro for both days) if you pay at the venue (3 Euro for Sunday after 16:00).

Events
Competitors
40
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Cornelius Dieckmann 7.11 8.06 Germany 8.3413.917.118.037.80
2x2x2 Cube Matěj Mužátko 2.59 3.11 Czech Republic 4.812.594.002.652.69
4x4x4 Cube Oliver Fritz 31.25 37.63 Germany 41.8837.6337.2531.2538.02
5x5x5 Cube Oliver Fritz 1:13.34 1:17.95 Germany 1:20.871:29.931:13.341:19.051:13.93
3x3x3 Blindfolded Linus Frész 49.78 DNF Germany DNF1:01.0849.78
3x3x3 Fewest Moves Marcel Peters 24 24.33 WR Germany 242524
3x3x3 One-Handed Cornelius Dieckmann 13.05 13.98 Germany 13.0517.1913.5014.1314.30
3x3x3 With Feet Marcel Peters 43.91 46.99 NR Germany 43.9144.1652.90
Clock Jan Bentlage 8.15 9.09 Germany 8.1510.1110.468.668.50
Pyraminx Oliver Fritz 4.18 5.14 Germany 6.444.184.224.779.03
Skewb Oliver Fritz 4.13 5.34 Germany 5.654.135.534.945.55
4x4x4 Blindfolded Jan Bentlage 4:59.90 DNF Germany 5:17.40DNF4:59.90
5x5x5 Blindfolded Jan Bentlage 11:18.00 DNF Germany DNF12:25.0011:18.00
3x3x3 Multi-Blind Jan Bentlage 6/7 20:03 Germany 6/7 20:03
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 5:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 1:40.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 3:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 3:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 4:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 20:00.00 cumulative * Best result < 4:00.00 advances to next round
Final Bo3 6:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
3x3x3 With Feet Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 3:00.00
Clock Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 20.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 45:00.00 cumulative *
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Oberpfalzhalle.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Berlin.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (May 28, 2016)

From 09:00 AM
To 09:15 AM
Registration
Main Room
From 09:15 AM
To 10:15 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Main Room
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 10:15 AM
To 12:15 PM
4x4x4 Blindfolded Final
Main Room
Format
Bo3
Time limit
45:00.00 cumulative *
From 10:15 AM
To 12:15 PM
5x5x5 Blindfolded Final
Main Room
Format
Bo3
Time limit
1:00:00.00
From 12:15 PM
To 01:15 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Main Room
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 01:15 PM
To 01:45 PM
Lunch
Main Room
From 01:45 PM
To 02:05 PM
Competition & Judging Tutorial
Main Room
From 02:05 PM
To 02:30 PM
2x2x2 Cube First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 02:30 PM
To 03:05 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 03:05 PM
To 03:35 PM
Clock Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 20.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 03:35 PM
To 04:15 PM
Pyraminx First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 04:15 PM
To 04:50 PM
Skewb First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 04:50 PM
To 05:10 PM
2x2x2 Cube Second round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 05:10 PM
To 05:25 PM
Clock Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:25 PM
To 05:50 PM
3x3x3 One-Handed Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:50 PM
To 06:10 PM
Pyraminx Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:10 PM
To 06:30 PM
Skewb Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:30 PM
To 06:50 PM
2x2x2 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:50 PM
To 07:00 PM
3x3x3 With Feet Combined Final
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
From 07:00 PM
To 08:00 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Main Room
Format
Mo3
Time limit
1 hour

Schedule for Sunday (May 29, 2016)

From 09:00 AM
To 09:15 AM
Registration
Main Room
From 09:15 AM
To 10:15 AM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Main Room
Format
Bo1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 10:15 AM
To 10:35 AM
Competition & Judging Tutorial
Main Room
From 10:35 AM
To 11:25 AM
5x5x5 Cube Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 11:25 AM
To 12:10 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:40.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:10 PM
To 01:00 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Main Room
Format
Bo3
Time limit
20:00.00 cumulative *
Proceed
Best result < 4:00.00 advances to next round
From 01:00 PM
To 01:35 PM
3x3x3 Cube First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 01:35 PM
To 02:10 PM
Registration
Main Room
From 02:10 PM
To 02:50 PM
5x5x5 Cube Second round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
4:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:50 PM
To 03:25 PM
4x4x4 Cube Second round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:25 PM
To 03:55 PM
3x3x3 Cube Second round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:55 PM
To 04:15 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Main Room
Format
Bo3
Time limit
6:00.00
From 04:15 PM
To 04:40 PM
5x5x5 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 04:40 PM
To 05:00 PM
4x4x4 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 05:00 PM
To 05:30 PM
3x3x3 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:45 PM
To 06:15 PM
Winner's Ceremony
Main Room

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.