Samara Open 2016


Date
Nov 12 - 13, 2016
City
Samara, Russia
Venue

Samara Museum of Photography

Address
str. Novo-Sadovaya 160M
Details

Musem is on the first floor of Megacity Mall

Website
Samara Open 2016 website
Organizer
Ilya Serebryakov
WCA Delegate
Ilya Tsiareshka
Contact
srbk@mail.ru, itsiareshka@worldcubeassociation.org
Information

Registration will be closed on November, 6 or when we reach 50 competitors. The registration fee is 150 RUB (about 2.5 USD). Please see the website for more details.

Events
Competitors
33
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.

3x3x3 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 11.13 12.95 Belarus 14.3112.1114.8811.1312.44
2 Nikita Navrotskiy 11.91 13.10 Russia 13.6911.9113.4416.5812.17
3 Artyom Romasov 11.74 15.31 Russia 13.5120.3815.4616.9611.74
4 Maxim Semykin 14.52 16.02 Russia 15.7618.0014.5216.7315.57
5 Alexey Modenov 14.49 16.71 Russia 14.4915.0016.1619.5318.98
6 Andrey Robota 15.13 17.89 Russia 16.9115.1329.8319.8816.88
7 Semen Salmin 15.80 18.73 Russia 18.9717.8720.6619.3615.80
8 Sergey Wolferts 18.03 20.53 Russia 20.9522.0618.0323.7418.58
9 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 19.19 21.46 Russia 21.6619.1927.3620.7721.96
10 Timofey Bannov 19.97 21.74 Russia 19.9721.8126.0822.3121.10
11 Anastasia Gubanova 18.27 21.83 Russia 23.4118.2720.5726.2221.51
12 Konstantin Solovyev 19.83 21.90 Russia 26.5321.6523.8120.2419.83
13 Viktor Sergeev 15.97 22.46 Russia 23.1825.0922.5215.9721.68
14 Artem Kerpik 15.68 23.07 Russia 25.6630.0221.0922.4715.68
15 Maria Zhits 18.19 25.59 Russia 33.5518.1919.5623.6734.45
16 Daniil Soshnikov 19.48 26.82 Russia 27.0127.8725.5919.4827.85
17 Andrey Shaposhnikov 23.64 28.20 Russia 27.3829.7029.7627.5323.64
18 Valentina Hanina 23.31 33.60 Russia 23.3134.9133.6832.2149.37
19 Daniil Eletskii 27.99 35.10 Russia 33.3535.8949.3827.9936.07
20 Leonid Poluyakhtov 37.50 43.67 Russia 50.1343.371:24.9737.5037.50
21 Maria Galkina 38.80 47.19 Russia 49.1347.9449.4544.5138.80
22 Maria Prokofieva 45.46 54.10 Russia 46.841:17.1354.511:00.9645.46
23 Darya Urgalkina 51.21 58.00 Russia 1:00.0851.2159.621:00.7254.31
24 Ilya Serebryakov 59.21 1:12.61 Russia 1:36.181:04.651:13.7159.211:19.46
25 Pavel Gubin 48.77 1:13.38 Russia 1:09.571:41.4248.771:01.881:28.70
26 Egor Brel 1:05.75 1:23.11 Russia 1:17.321:18.331:05.75DNF1:33.67
27 Vyacheslav Abroskin 56.25 1:46.08 Russia 1:29.2756.251:59.712:07.661:49.27
28 Svetlana Chernyshkova 1:01.83 1:51.45 Russia 2:54.431:19.591:20.333:05.331:01.83
29 Yulia Minnakhmetova 1:39.47 1:53.41 Russia 2:09.301:49.641:39.471:54.611:55.97
30 Kirill Bondarev 1:37.02 2:19.76 Russia DNF2:36.241:37.022:11.142:11.91
31 Ivan Maximovich 1:59.74 2:57.23 Russia 4:22.293:04.701:59.742:01.323:45.66
32 Alexander Nikitin DNF DNF Russia DNFDNSDNSDNSDNS

3x3x3 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 10.24 12.25 Belarus 10.2414.2613.3211.3512.09
2 Nikita Navrotskiy 11.52 13.83 Russia 12.8817.6113.9614.6511.52
3 Alexey Modenov 14.92 15.64 Russia 21.3114.9215.0115.4516.47
4 Maxim Semykin 12.33 15.81 Russia 15.49DNF16.6312.3315.31
5 Artyom Romasov 12.87 15.96 Russia 18.6912.8716.31DNF12.89
6 Andrey Robota 15.87 17.07 Russia 15.8717.0120.1218.1316.08
7 Sergey Wolferts 14.20 18.42 Russia 19.4719.4616.3223.1914.20
8 Viktor Sergeev 17.20 19.36 Russia 20.7618.0317.2019.2924.94
9 Semen Salmin 15.31 19.86 Russia 20.3021.0523.5215.3118.22
10 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 15.38 20.65 Russia 24.0120.2215.3820.8020.93
11 Konstantin Solovyev 18.71 21.29 Russia 20.9724.5920.0618.7122.85
12 Artem Kerpik 19.16 21.56 Russia 22.2330.0719.1620.6421.80
13 Daniil Soshnikov 20.63 22.06 Russia 21.0030.1622.4722.7120.63
14 Timofey Bannov 19.21 22.17 Russia 22.4937.5024.6119.4119.21
15 Maria Zhits 21.34 24.06 Russia 24.7325.0728.5122.3921.34
16 Anastasia Gubanova 21.47 24.85 Russia 23.8824.1328.6821.4726.53
17 Andrey Shaposhnikov 22.37 25.06 Russia 26.4233.9722.3724.2824.48
18 Valentina Hanina 23.85 32.38 Russia 36.3036.0328.3823.8532.72
19 Daniil Eletskii 26.49 37.92 Russia 28.8944.8440.0451.7226.49
20 Leonid Poluyakhtov 38.14 42.81 Russia 41.1547.8838.1444.0843.20
21 Maria Galkina 40.03 49.33 Russia 40.0355.3647.1159.2045.52
22 Darya Urgalkina 38.38 52.29 Russia 41.341:03.3838.381:21.6552.15
23 Maria Prokofieva 46.38 53.59 Russia 59.381:22.5746.3852.6848.71
24 Ilya Serebryakov 41.15 55.57 Russia 58.3246.5941.151:01.811:04.43

3x3x3 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 11.38 11.92 Belarus 15.0311.3811.7912.5911.38
2 Nikita Navrotskiy 12.16 12.98 Russia 12.8013.4212.1613.5412.71
3 Maxim Semykin 13.39 15.56 Russia 15.9515.8316.9814.8913.39
4 Andrey Robota 12.22 16.05 Russia 14.0024.3317.0117.1312.22
5 Sergey Wolferts 15.15 16.88 Russia 16.7418.2015.1517.5316.37
6 Alexey Modenov 14.48 16.95 Russia 16.3214.4816.1520.0718.39
7 Artyom Romasov 15.53 17.12 Russia 19.6818.0816.4916.7915.53
8 Semen Salmin 16.18 19.45 Russia DNF22.9616.1818.4116.97
9 Timofey Bannov 17.31 19.72 Russia 19.1625.4618.8721.1317.31
10 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 16.79 19.95 Russia 19.2416.79DNF21.9918.63
11 Maria Zhits 17.53 20.36 Russia 21.2021.8817.5322.0218.01
12 Artem Kerpik 19.09 21.54 Russia 21.4423.5321.6521.5219.09
13 Konstantin Solovyev 18.21 22.17 Russia 21.8318.2123.7228.8020.96
14 Viktor Sergeev 21.52 23.71 Russia 23.0621.5223.8624.5424.20
15 Andrey Shaposhnikov 21.05 24.51 Russia 24.6927.3121.0532.3021.52
16 Anastasia Gubanova 23.95 24.64 Russia 24.5724.4824.8731.2823.95
17 Daniil Soshnikov 21.82 25.17 Russia 26.0126.1425.0224.4821.82
18 Valentina Hanina 28.61 34.53 Russia 32.1928.6135.9535.4636.44

2x2x2 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nikita Navrotskiy 4.93 5.93 Russia 5.634.9312.115.756.40
2 Semen Salmin 5.58 6.55 Russia 7.396.065.587.586.20
3 Konstantin Solovyev 5.06 6.64 Russia 7.735.906.3011.165.06
4 Ilya Tsiareshka 5.13 7.09 Belarus 8.977.055.137.906.33
5 Alexey Modenov 4.16 7.45 Russia 4.16DNF9.635.447.29
6 Andrey Robota 6.71 7.55 Russia 7.7417.837.197.726.71
7 Anton Abrosimov 5.69 8.24 Russia 7.238.235.699.2612.21
8 Timofey Bannov 7.38 8.70 Russia 9.4010.317.788.927.38
9 Viktor Sergeev 6.52 8.75 Russia 6.527.389.3110.689.57
10 Andrey Shaposhnikov 3.26 9.12 Russia 3.26DNF7.866.6112.90
11 Artem Kerpik 8.47 9.27 Russia 8.479.619.228.9712.05
12 Sergey Wolferts 8.44 9.28 Russia 8.449.609.269.489.09
13 Daniil Soshnikov 8.84 9.73 Russia 10.6211.508.848.849.74
14 Maria Zhits 7.60 9.90 Russia 24.9612.588.968.157.60
15 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 7.70 11.57 Russia 37.977.8811.8315.007.70
16 Artyom Romasov 6.86 13.02 Russia 20.198.3210.5624.086.86
17 Anastasia Gubanova 7.90 15.92 Russia 7.9016.2720.72DNF10.78
18 Maria Galkina 14.43 17.89 Russia 14.9622.7614.4315.9424.51
19 Pavel Gubin 10.61 18.26 Russia 14.1920.9919.6127.4710.61
20 Leonid Poluyakhtov 18.10 24.00 Russia 28.5519.5029.9323.9418.10
21 Maria Prokofieva 20.18 24.30 Russia 20.1823.1423.2128.9426.56
22 Vyacheslav Abroskin 27.53 48.32 Russia 1:07.841:25.8432.2927.5344.83
23 Ilya Serebryakov 21.59 DNF Russia DNF21.59DNFDNFDNF
24 Svetlana Chernyshkova DNF DNF Russia DNFDNFDNSDNSDNS

2x2x2 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nikita Navrotskiy 4.63 5.42 Russia 5.404.636.035.085.79
2 Alexey Modenov 5.24 5.69 Russia 5.266.185.247.125.62
3 Semen Salmin 5.27 6.21 Russia 6.975.775.276.026.84
4 Konstantin Solovyev 6.06 7.08 Russia 11.117.846.066.217.19
5 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 4.46 7.56 Russia 7.144.467.178.389.33
6 Ilya Tsiareshka 5.56 7.60 Belarus 7.176.025.569.769.60
7 Sergey Wolferts 4.48 7.64 Russia 9.954.486.7510.956.21
8 Anton Abrosimov 6.94 7.74 Russia 10.618.886.947.307.05
9 Andrey Shaposhnikov 5.06 7.82 Russia 5.067.437.048.9812.12
10 Maria Zhits 6.53 7.91 Russia 6.936.538.049.698.77
11 Andrey Robota 6.77 8.48 Russia 9.636.778.6711.837.14
12 Timofey Bannov 8.18 8.68 Russia 8.188.269.378.439.36
13 Artem Kerpik 6.50 8.83 Russia 11.5111.118.506.506.88
14 Daniil Soshnikov 3.98 9.57 Russia 9.873.988.1210.7114.85
15 Viktor Sergeev 9.38 10.52 Russia 9.5610.6511.359.3811.67
16 Anastasia Gubanova 8.25 11.30 Russia 10.6911.138.2512.6312.08
17 Artyom Romasov 7.03 11.97 Russia 7.0312.4136.3812.5610.94
18 Maria Galkina 11.77 16.28 Russia 18.5318.7715.0615.2511.77

2x2x2 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nikita Navrotskiy 4.15 5.01 Russia 5.094.155.545.274.68
2 Semen Salmin 3.32 5.81 Russia 6.415.635.387.443.32
3 Alexey Modenov 4.10 5.88 Russia 7.145.534.106.705.41
4 Andrey Robota 5.33 6.65 Russia 7.076.3714.315.336.51
5 Sergey Wolferts 6.28 6.77 Russia 6.696.536.289.597.09
6 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 4.62 6.82 Russia 8.325.834.626.478.15
7 Konstantin Solovyev 6.65 7.19 Russia 6.816.657.277.5011.15
8 Anton Abrosimov 5.91 7.78 Russia 8.905.917.217.828.31
9 Maria Zhits 5.52 8.33 Russia 8.836.879.289.385.52
10 Artem Kerpik 6.15 8.33 Russia 7.136.1513.657.1810.69
11 Daniil Soshnikov 6.41 8.86 Russia 6.417.4011.448.5210.66
12 Timofey Bannov 6.95 8.95 Russia 14.788.8610.416.957.57
13 Andrey Shaposhnikov 4.51 9.71 Russia 7.964.5117.908.7812.40

4x4x4 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 49.30 55.79 Belarus 49.3058.0958.3350.941:17.78
2 Nikita Navrotskiy 1:00.57 1:14.37 Russia 1:17.531:13.511:12.061:00.571:34.53
3 Alexey Modenov 1:28.64 1:34.27 Russia 1:36.311:30.531:28.641:35.961:38.91
4 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 1:16.72 1:37.66 Russia 1:49.741:35.311:47.391:30.291:16.72
5 Maria Zhits 1:27.78 1:39.57 Russia 1:49.291:37.661:43.101:37.941:27.78
6 Konstantin Solovyev 1:39.11 1:47.63 Russia 2:07.111:43.311:51.211:39.111:48.36
7 Sergey Wolferts 1:51.54 1:53.79 Russia 1:57.492:34.841:51.691:52.201:51.54
8 Viktor Sergeev 1:57.42 2:08.38 Russia 2:06.141:59.282:20.271:57.422:19.73
9 Andrey Robota 1:32.65 2:19.46 Russia 1:32.651:54.78DNF2:52.302:11.29

4x4x4 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 44.40 50.53 Belarus 55.9952.8744.4051.4947.24
2 Nikita Navrotskiy 1:02.80 1:09.81 Russia 1:22.181:10.591:02.801:03.521:15.31
3 Alexey Modenov 1:21.36 1:33.11 Russia 1:36.071:30.291:32.961:21.361:37.00
4 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 1:13.13 1:34.70 Russia 1:18.092:05.901:23.121:13.132:02.88
5 Konstantin Solovyev 1:31.78 1:42.57 Russia 1:40.061:55.461:31.781:40.191:47.46
6 Maria Zhits 1:35.21 1:48.58 Russia 1:41.93DNF1:53.961:49.861:35.21

5x5x5 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nikita Navrotskiy 2:16.58 2:22.15 Russia 2:16.582:35.772:21.342:24.412:20.69
2 Alexey Modenov 2:41.96 2:51.58 Russia 2:41.962:46.503:00.292:47.963:04.87
3 Maria Zhits 3:06.04 3:17.19 Russia 3:37.753:27.823:11.103:12.643:06.04
4 Andrey Robota 3:30.73 3:39.73 Russia 3:30.733:42.81DNF3:34.033:42.34
5 Konstantin Solovyev 3:47.43 4:14.25 Russia 3:58.553:47.434:19.054:54.194:25.15

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Robota 2:36.83 DNF Russia DNF3:18.042:36.83
2 Ilya Tsiareshka 2:48.65 3:56.00 Belarus 2:48.654:16.464:42.88
3 Nikita Navrotskiy 3:24.96 DNF Russia 3:24.96DNFDNF
4 Maria Zhits 5:04.09 DNF Russia DNFDNF5:04.09
5 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 5:24.04 DNF Russia DNFDNF5:24.04
6 Sergey Wolferts 6:03.54 DNF Russia 6:03.54DNFDNF

3x3x3 Fewest Moves Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Robota 40 Russia 40
2 Ilya Tsiareshka 41 Belarus 41
3 Nikita Navrotskiy 44 Russia 44
4 Alexander Katyukov (Александр Катюков) DNF Russia DNF
4 Alexey Modenov DNF Russia DNF
4 Konstantin Solovyev DNF Russia DNF

3x3x3 One-Handed First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Wolferts 23.32 24.98 Russia 34.0224.2926.5823.3224.07
2 Nikita Navrotskiy 23.30 25.55 Russia 26.3426.3125.7324.6023.30
3 Alexey Modenov 31.41 40.13 Russia 38.7151.8435.6331.4146.05
4 Maxim Semykin 34.36 40.49 Russia 34.3635.8345.3043.6941.94
5 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 33.60 41.05 Russia 44.3034.8533.601:26.0244.00
6 Ilya Tsiareshka 31.27 45.90 Belarus 45.0347.1145.5631.271:15.15
7 Viktor Sergeev 42.22 49.64 Russia 46.8950.2942.2251.741:01.07
8 Maria Zhits 41.72 53.26 Russia 1:01.8555.9057.9445.9541.72
9 Anastasia Gubanova 53.78 57.14 Russia DNF53.7855.181:01.8354.41
10 Konstantin Solovyev 48.09 1:01.61 Russia 58.471:17.4748.881:18.4448.09
11 Darya Urgalkina 51.73 1:02.50 Russia 1:07.7251.731:07.361:07.2252.91
12 Artyom Romasov 1:01.03 1:14.19 Russia 1:20.961:45.401:01.031:02.751:18.86
13 Ilya Serebryakov DNF DNF Russia DNFDNFDNFDNSDNS

3x3x3 One-Handed Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nikita Navrotskiy 19.97 27.56 Russia 19.9729.5423.14DNF30.01
2 Sergey Wolferts 25.65 28.47 Russia 30.4027.4030.6925.6527.62
3 Alexey Modenov 25.63 38.65 Russia 25.6344.7636.0337.9441.97
4 Maxim Semykin 32.32 38.78 Russia 35.1132.3240.5752.3240.67
5 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 30.77 42.14 Russia 42.4559.6537.8846.0930.77
6 Anastasia Gubanova 35.05 45.48 Russia 44.7548.5943.0954.0335.05
7 Maria Zhits 38.17 46.90 Russia 44.681:09.3238.1746.3249.69
8 Viktor Sergeev 33.33 48.99 Russia 50.2137.5933.3359.161:02.65
9 Ilya Tsiareshka 32.95 54.35 Belarus 38.9637.831:26.2732.95DNF

Clock Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 7.24 8.48 Belarus 8.689.148.927.247.84
2 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 6.97 8.91 Russia 6.979.2110.608.319.20
3 Konstantin Solovyev 11.61 13.55 Russia 11.6112.4415.8812.34DNF
4 Andrey Robota 28.88 41.48 Russia 38.1755.5930.67DNF28.88
5 Alexey Modenov 56.61 DNF Russia DNF56.61DNF1:04.851:12.00
6 Ilya Serebryakov 58.05 DNF Russia DNFDNF2:15.6858.051:04.61

Megaminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nikita Navrotskiy 2:18.16 2:25.96 Russia 2:46.112:18.162:31.632:26.502:19.76
2 Artem Kerpik 2:40.18 3:13.09 Russia 3:22.693:16.883:46.092:59.712:40.18
3 Alexey Modenov 2:51.73 3:19.56 Russia 3:10.642:51.733:22.603:36.773:25.43
4 Konstantin Solovyev 3:30.40 4:00.43 Russia 3:47.933:30.403:52.814:25.564:20.55
5 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 3:57.80 4:07.62 Russia 4:07.594:07.093:57.80DNF4:08.19

Pyraminx First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nikita Navrotskiy 5.25 6.56 Russia 7.255.257.175.269.03
2 Konstantin Solovyev 5.80 7.87 Russia 7.987.0210.988.625.80
3 Alexey Modenov 6.89 8.45 Russia 14.157.469.638.276.89
4 Ilya Tsiareshka 7.86 11.04 Belarus 8.037.8615.0010.5814.52
5 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 7.47 11.79 Russia 13.017.4711.8710.5015.77
6 Daniil Soshnikov 11.29 11.91 Russia 12.2311.2917.9511.3312.16
7 Maria Zhits 9.34 12.13 Russia 14.4212.3217.479.649.34
8 Maxim Semykin 6.98 12.98 Russia 17.036.9814.829.7114.41
9 Maria Prokofieva 10.20 14.60 Russia 13.9410.2016.2513.6116.69
10 Timofey Bannov 11.75 14.82 Russia 14.9316.1820.6911.7513.36
11 Andrey Robota 8.64 18.28 Russia 19.038.6426.5115.8919.92
12 Andrey Shaposhnikov 13.05 19.17 Russia 25.9621.5317.6318.3613.05
13 Yulia Minnakhmetova 18.19 32.75 Russia 41.5818.1930.6734.9332.65
14 Leonid Poluyakhtov 31.71 59.55 Russia 44.001:47.7836.191:38.4731.71
15 Ilya Serebryakov DNF DNF Russia DNFDNFDNFDNSDNS

Pyraminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nikita Navrotskiy 5.94 6.49 Russia 6.338.645.946.526.63
2 Konstantin Solovyev 6.09 8.57 Russia 15.568.656.098.258.82
3 Alexey Modenov 6.62 9.79 Russia 9.7513.696.6210.349.27
4 Maxim Semykin 8.78 11.67 Russia 13.6017.7410.788.7810.62
5 Maria Zhits 10.20 11.83 Russia 11.8814.7012.3211.2810.20
6 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 8.29 14.02 Russia 17.2613.53DNF11.268.29
7 Daniil Soshnikov 10.55 14.47 Russia 13.7314.66DNF15.0210.55
8 Timofey Bannov 12.13 15.19 Russia 19.3314.9314.1116.5312.13
9 Maria Prokofieva 12.60 17.63 Russia 16.80DNF12.6022.7613.33
10 Andrey Robota 15.06 18.70 Russia 19.0020.1916.9137.3415.06
11 Andrey Shaposhnikov 23.28 31.42 Russia 23.2836.5228.34DNF29.41

Skewb First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Konstantin Solovyev 3.63 7.08 Russia 7.153.636.918.387.19
2 Ilya Tsiareshka 7.79 11.37 Belarus 31.017.7911.6212.2910.20
3 Maria Zhits 9.21 12.08 Russia 9.2110.4013.7112.1713.67
4 Alexey Modenov 8.71 12.22 Russia 20.0314.418.7110.9211.32
5 Nikita Navrotskiy 10.39 12.36 Russia 11.8811.5916.3513.6010.39
6 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 7.24 14.23 Russia 20.077.2415.9211.4515.33
7 Andrey Robota 13.09 14.25 Russia 15.8013.4313.5313.0918.18
8 Artem Kerpik 9.34 18.21 Russia 22.479.3422.819.3431.19
9 Daniil Soshnikov 22.30 25.95 Russia 27.4426.0022.3038.9124.40

Skewb Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Konstantin Solovyev 4.97 6.40 Russia 6.386.845.974.977.68
2 Alexey Modenov 3.98 7.65 Russia 7.536.963.98DNF8.47
3 Ilya Tsiareshka 9.02 10.63 Belarus 9.0915.1510.829.0211.98
4 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 7.35 12.58 Russia 7.3513.8213.3017.1510.61
5 Nikita Navrotskiy 8.90 12.69 Russia 13.9212.4114.6411.738.90
6 Maria Zhits 11.46 14.14 Russia 11.4634.9616.0614.6411.72

Square-1 Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Konstantin Solovyev 30.65 35.34 Russia 30.6537.1336.1834.7735.08
2 Nikita Navrotskiy 48.26 1:06.40 Russia 1:37.4851.251:19.2848.261:08.68
3 Alexey Modenov 55.96 1:07.35 Russia 1:13.371:11.161:07.2455.961:03.65
4 Maria Zhits 1:02.92 1:29.33 Russia 1:16.741:39.141:02.92DNF1:32.12