Saint Petersburg Open 2014


Date
Oct 25 - 26, 2014
City
Pushkin, St. Petersburg, Russia
Venue

Youth House "Tsarskoye Selo"

Address
Magazeynaya str., 42A
Website
Saint Petersburg Open 2014 website
WCA Delegate
Ilya Tsiareshka
Contact

Dmitry DobrjakovPavel Galaktionov

Information

Registration will be closed on October, 22 or when we reach 110 competitors.

Events
Main event
Competitors
28
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Dmitry Dobrjakov won with an average of 8.26 seconds in the 3x3x3 Cube event. Pavel Galaktionov finished second (10.64) and Ivan Torgashov (Иван Торгашов) finished third (11.39).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Dmitry Dobrjakov 7.30 8.26 NR Russia 8.718.529.407.307.56
2x2x2 Cube Dmitry Dobrjakov 2.81 3.07 Russia 2.973.182.813.055.91
4x4x4 Cube Dmitry Dobrjakov 30.71 38.07 Russia 41.5152.3834.7537.9530.71
5x5x5 Cube Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 1:04.97 1:11.65 Russia 1:04.971:12.301:12.191:17.711:10.47
6x6x6 Cube Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 2:18.34 2:22.99 Russia 2:22.222:28.402:18.34
7x7x7 Cube Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 3:27.90 3:41.65 Russia 3:40.863:56.193:27.90
3x3x3 Blindfolded Ivan Zabrodin 2:17.53 DNF Russia 2:17.53DNFDNF
3x3x3 Fewest Moves Dmitry Dobrjakov 30 34.00 NR Russia 363036
3x3x3 One-Handed Pavel Galaktionov 16.30 17.16 Russia 19.9117.5216.9517.0116.30
Clock Ivan Zabrodin 6.84 8.84 Russia 9.027.946.849.5513.69
Megaminx Ivan Zabrodin 1:22.19 1:29.83 Russia 1:37.901:37.001:22.191:24.341:28.16
Pyraminx Fyodor Ivanov 3.15 4.39 Russia 5.653.303.154.227.89
Skewb Dmitry Lavrov 4.34 5.21 Russia 4.474.946.554.346.21
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 4:00.00
Final Ao5 10:00.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 5:00.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 7:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 10:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3
3x3x3 One-Handed First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Clock Combined Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 4:00.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Skewb First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.