November Days in Minsk 2018


Date
Nov 17 - 18, 2018
City
Minsk, Belarus
Venue

SEC Galileo

Address
ул. Бобруйская 6, Минск
Details

4 floor, "Creative Space"

Website
November Days in Minsk 2018 website
Organizers
Danila Dubovik, Ivan Akulich, and Michail Murin (Михаил Мурин)
WCA Delegate
Vladislav Pyatnitsa
Contact

Org team

Information

Please see the website for more details.

Стоимость участия и другую важную информацию смотрите в группе во ВКонтакте.

Events
Competitors
66
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 65 competitors.
The base registration fee for this competition is 10 Br (Belarusian Ruble).
If your registration is cancelled before you will be refunded a 50% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

You have to send your application for this competition ("Register" button on the left panel menu), pay registration fee online (see tab "how to pay) and wait until your name shows up in Competitors list. If your name hasn't showed up within 3-4 days then it means there is some problem with your application. In this case please check your e-mail where is a letter from organisation team. There is written how to change your application that it will be accepted. When you arrive to competition please keep your ID document (certificate of birth, passport or driver license) with yourself to prove your identity. payments on the spot will not be accepted.

Если это Ваш первый чемпионат Вы должны создать аккаунт на сайте WCA. После этого нужно отправить свою заявку на этот чемпионат (слева есть кнопка "Зарегистрироваться"), оплатить участие (подробная инструкция в меню "Как оплатить участие") и ожидать появления своего имени и фамилии в списке участников. Если в течение 3-4 дней Ваше имя не появляется в списке, значит что-то не так с Вашей заявкой. В таком случае проверьте свой почтовый ящик, в котором обязательно будет письмо от команды организаторов с указанием, что нужно исправить в заявке. Для того, чтобы принять участие в чемпионате, необходимо будет подтвердить свою личность. Поэтому, пожалуйста, возьмите с собой удостоверение личности (свидетельство о рождении, паспорт или водительское удостоверение) для подтверждения личности. оплата на месте приниматься не будет.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Vladislav Kaminskiy 7.96 8.96 Belarus 8.5010.6410.207.968.18
2x2x2 Cube Vladislav Kaminskiy 2.46 2.91 Belarus 2.682.462.543.843.50
4x4x4 Cube Vladislav Kaminskiy 33.81 38.59 Belarus 41.0233.8137.8436.9144.15
5x5x5 Cube Andrey Molchan 1:04.48 1:07.07 NR Belarus 1:08.171:06.941:15.751:06.091:04.48
3x3x3 Fewest Moves Pavel Yushkevich 33 Belarus 33
3x3x3 One-Handed Pavel Yushkevich 12.43 13.69 Belarus 12.9012.43DNF13.6414.52
Clock Nikita Loika 9.08 10.71 Belarus 42.4811.889.089.6610.59
Megaminx Nikita Starodubov 1:09.44 1:19.69 Belarus 1:26.781:12.081:21.901:25.101:09.44
Pyraminx Ivan Terekh 3.12 3.89 Belarus 3.123.593.914.174.53
Skewb Vadzim Smirnou 3.07 4.17 Belarus 3.545.073.893.07DNF
Square-1 Yauheni Zviazdou 11.31 19.28 Belarus 21.9718.3211.3117.5626.83
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 5:00.00 Top 50% advance to next round
Second round Ao5 5:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 4:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Clock Combined Final Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 25.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 3:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 3:00.00

You are viewing the schedule for the venue [SEC Galileo](http://galileomall.by/).
The schedule is displayed in the timezone Europe/Minsk.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (November 17, 2018)

From 11:00 AM
To 11:10 AM
Opening Ceremony
4 floor, "Creative Space"
From 11:10 AM
To 11:45 AM
Clock Combined Final
4 floor, "Creative Space"
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 25.00
From 11:45 AM
To 12:35 PM
4x4x4 Cube Combined First round
4 floor, "Creative Space"
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:35 PM
To 01:20 PM
Square-1 Combined First round
4 floor, "Creative Space"
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 01:20 PM
To 02:20 PM
5x5x5 Cube Combined First round
4 floor, "Creative Space"
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:20 PM
To 03:05 PM
Megaminx Combined First round
4 floor, "Creative Space"
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:05 PM
To 03:55 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
4 floor, "Creative Space"
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:55 PM
To 04:40 PM
Lunch
4 floor, "Creative Space"
From 04:40 PM
To 05:40 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
4 floor, "Creative Space"
Format
Best of 1
Time limit
1 hour
From 05:40 PM
To 06:20 PM
4x4x4 Cube Final
4 floor, "Creative Space"
Format
Average of 5
Time limit
4:00.00
From 06:20 PM
To 06:50 PM
Square-1 Final
4 floor, "Creative Space"
Format
Average of 5
Time limit
3:00.00
From 06:50 PM
To 07:30 PM
5x5x5 Cube Final
4 floor, "Creative Space"
Format
Average of 5
Time limit
5:00.00
From 07:30 PM
To 08:10 PM
Megaminx Final
4 floor, "Creative Space"
Format
Average of 5
Time limit
5:00.00
From 08:10 PM
To 08:40 PM
3x3x3 One-Handed Final
4 floor, "Creative Space"
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00

Schedule for Sunday (November 18, 2018)

From 11:00 AM
To 11:10 AM
Opening Ceremony
4 floor, "Creative Space"
From 11:10 AM
To 12:00 PM
Pyraminx First round
4 floor, "Creative Space"
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:00 PM
To 12:45 PM
Skewb First round
4 floor, "Creative Space"
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:45 PM
To 01:45 PM
3x3x3 Cube First round
4 floor, "Creative Space"
Format
Average of 5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 50% advance to next round
From 01:45 PM
To 02:35 PM
2x2x2 Cube First round
4 floor, "Creative Space"
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:35 PM
To 03:35 PM
Lunch
4 floor, "Creative Space"
From 03:35 PM
To 04:05 PM
3x3x3 Cube Second round
4 floor, "Creative Space"
Format
Average of 5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:05 PM
To 04:30 PM
Pyraminx Final
4 floor, "Creative Space"
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 04:30 PM
To 05:00 PM
Skewb Final
4 floor, "Creative Space"
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 05:00 PM
To 05:25 PM
2x2x2 Cube Final
4 floor, "Creative Space"
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 05:25 PM
To 05:35 PM
Break
4 floor, "Creative Space"
From 05:35 PM
To 06:35 PM
3x3x3 Cube Final
4 floor, "Creative Space"
Format
Average of 5
Time limit
5:00.00
From 06:35 PM
To 07:35 PM
Awards
4 floor, "Creative Space"

Russian:
Для того, чтобы Ваша заявка была принята необходимо заранее оплатить участие онлайн.
Оплатить соревнования:
На карту 4255 2003 0239 4275
Срок действия карты 06/21
Затем отправьте фотографию с подтверждением платежа вместе с вашими ФИО и количеством дисциплин на email: novemberfest2018@yandex.by

English:
You have to pay online that your application was approved.
Pay for competitions:
To the card 4255 2003 0239 4275
Card expiry date 06/21
Then send a photo with payment confirmation along with your full name and the number of disciplines to email: novemberfest2018@yandex.by

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.