Melbourne Summer 2019


Date
Jan 26 - 28, 2019
City
Melbourne, Victoria, Australia
Venue

Community Bank Stadium

Address
129-163 Main Hurstbridge Rd, Diamond Creek VIC 3089, Australia
Details

Saturday is on Court 3. Sunday and Monday are on Courts 1-2

Organizers
Ethan Pride and Speedcubing Australia
WCA Delegates
Edward Hollingdale, Ethan Pride, Sebastian Robbins, and Tim McMahon
Contact

Speedcubing Australia

Information

Please note non-popular events are held on the Saturday. Please check to see if you will actually be required at the venue. You do not need to attend if you are not competing on a particular day however your help judging would be appriciated.

Monday is Australia Day public holiday!

Contact us
We are on Facebook, Twitter and Instagram!

Website

Events
Competitors
125
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 180 competitors.
The base registration fee for this competition is $40 (Australian Dollar).
The registration fee has to be paid through Stripe here once registered.
If your registration is cancelled before you will be refunded a 100% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Upon registering you will receive an email stating “Your registration for Melbourne Summer 2019 is submitted and pending approval” Please ensure you have paid the registration fees via stripe on the register page.

Once the competitor limit has filled new registrations will be added to a waitlist to be sorted in the order of payment. Waitlisted competitors will only be accepted provided one of the accepted competitors withdraws from the competition by emailing the organisation team support@speedcubing.org.au. All competitors still on the waiting list after 18/01/2019 will be removed

To receive a refund you must email the organisational team support@speedcubing.org.au before 18/01/2019. Both accepted competitors and waitlisted competitors can request a refund at any point before this date. Refunds will not be issued after this date for any reason.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Tommy Kiprillis 7.84 8.46 Australia 8.898.408.207.848.79
2x2x2 Cube William Gurnett 1.52 1.96 Australia 1.521.672.531.972.23
4x4x4 Cube Tommy Kiprillis 31.89 33.87 Australia 37.6935.1531.8933.0433.43
5x5x5 Cube Ryan Driscoll 52.25 59.21 Australia 1:01.8152.251:00.6857.3759.57
6x6x6 Cube Ryan Driscoll 1:37.38 1:44.53 Australia 1:49.931:37.381:46.28
7x7x7 Cube Ryan Driscoll 2:38.68 2:45.06 Australia 2:50.822:38.682:45.67
3x3x3 Blindfolded Jack Cai 18.98 32.96 Australia 18.9827.1552.76
3x3x3 Fewest Moves Tommy Kiprillis 25 28.00 Australia 253128
3x3x3 One-Handed Tommy Kiprillis 12.48 13.97 Australia 16.5013.3414.7513.8112.48
Clock Myles Jarman 7.74 9.33 Australia 7.748.868.01DNF11.13
Megaminx William Gurnett 51.04 56.48 Australia 55.6856.5959.7257.1751.04
Pyraminx Ethan Stevens 2.50 3.30 Australia 3.052.775.392.504.08
Skewb Tommy Kiprillis 3.77 4.10 Australia 6.273.974.193.774.14
Square-1 Tommy Kiprillis 7.17 OcR 9.96 Australia 8.727.1711.469.7112.94
4x4x4 Blindfolded Tomoya Firman 1:37.55 OcR Australia 1:37.551:45.64DNF
5x5x5 Blindfolded Lennon Hughes 28:41.00 Australia 28:41.00DNSDNS
3x3x3 Multi-Blind Jack Cai 19/21 59:28 Australia 19/21 59:28
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 5:00.00 Top 50 advance to next round
Second round Ao5 5:00.00 Top 24 advance to next round
Semi Final Ao5 5:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 50 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 2:30.00 2 attempts to get < 1:10.00 Top 50 advance to next round
Second round Ao5 2:30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:30.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 3:30.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 3:30.00
6x6x6 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 6:00.00 1 attempt to get < 4:00.00 Top 8 advance to next round
Final Mo3 6:00.00
7x7x7 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:00.00 Top 8 advance to next round
Final Mo3 10:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 15:00.00 cumulative * Top 16 advance to next round
Second round Bo3 10:00.00 cumulative * Top 8 advance to next round
Final Bo3 10:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 1:30.00 2 attempts to get < 40.00 Top 50 advance to next round
Second round Ao5 1:30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:30.00
Clock Combined Final Bo2 / Ao5 45.00 2 attempts to get < 15.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 4:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 50 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 50 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00 total for 4x4x4 Blindfolded Final and 5x5x5 Blindfolded Final **
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00 total for 4x4x4 Blindfolded Final and 5x5x5 Blindfolded Final **
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Community Bank Stadium.
The schedule is displayed in the timezone Australia/Melbourne.

Display the schedule as:
Display schedule for:
ALL

Schedule for Saturday (January 26, 2019)

From 08:15 AM
To 08:45 AM
Registration
Court 3
From 08:45 AM
To 10:00 AM
4x4x4 Blindfolded Final
Court 3
Format
Best of 3
Time limit
1:00:00.00 total for 4x4x4 Blindfolded Final and 5x5x5 Blindfolded Final **
From 08:45 AM
To 10:00 AM
5x5x5 Blindfolded Final
Court 3
Format
Best of 3
Time limit
1:00:00.00 total for 4x4x4 Blindfolded Final and 5x5x5 Blindfolded Final **
From 10:00 AM
To 11:00 AM
7x7x7 Cube Combined First round
Court 3
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 6:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 11:00 AM
To 11:50 AM
6x6x6 Cube Combined First round
Court 3
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
6:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 11:50 AM
To 01:15 PM
Lunch
Court 3
From 12:00 PM
To 01:00 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Court 3
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 01:15 PM
To 02:10 PM
Megaminx Combined First round
Court 3
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 02:10 PM
To 02:45 PM
Clock Combined Final
Court 3
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
45.00
Cutoff
2 attempts to get < 15.00
From 02:30 PM
To 03:00 PM
Multiple Blindfolded Cube Submission
Court 3
From 02:45 PM
To 04:00 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Court 3
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 04:00 PM
To 04:20 PM
Megaminx Final
Court 3
Format
Average of 5
Time limit
4:00.00
From 04:20 PM
To 04:40 PM
6x6x6 Cube Final
Court 3
Format
Mean of 3
Time limit
6:00.00
From 04:40 PM
To 05:00 PM
7x7x7 Cube Final
Court 3
Format
Mean of 3
Time limit
10:00.00
From 05:00 PM
To 06:15 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Court 3
Format
Best of 1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00

Schedule for Sunday (January 27, 2019)

From 08:15 AM
To 09:30 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Courts 1-2
Format
Mean of 3
Time limit
1 hour
From 08:15 AM
To 09:30 AM
Registration
Courts 1-2
From 09:30 AM
To 09:45 AM
Tutorial for new competitors
Courts 1-2
From 09:45 AM
To 10:45 AM
2x2x2 Cube First round
Courts 1-2
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 50 advance to next round
From 10:45 AM
To 12:25 PM
3x3x3 Cube First round
Courts 1-2
Format
Average of 5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 50 advance to next round
From 12:25 PM
To 01:00 PM
Lunch
Courts 1-2
From 01:00 PM
To 01:40 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Courts 1-2
Format
Best of 3
Time limit
15:00.00 cumulative *
Proceed
Top 16 advance to next round
From 01:40 PM
To 02:40 PM
Pyraminx First round
Courts 1-2
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 50 advance to next round
From 02:40 PM
To 03:40 PM
Skewb First round
Courts 1-2
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 50 advance to next round
From 03:40 PM
To 04:20 PM
Square-1 Combined First round
Courts 1-2
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 04:20 PM
To 05:20 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Courts 1-2
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:10.00
Proceed
Top 50 advance to next round

Schedule for Monday (January 28, 2019)

From 08:30 AM
To 09:30 AM
5x5x5 Cube Combined First round
Courts 1-2
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
3:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 09:30 AM
To 10:30 AM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Courts 1-2
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
1:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 40.00
Proceed
Top 50 advance to next round
From 10:30 AM
To 11:10 AM
3x3x3 Cube Second round
Courts 1-2
Format
Average of 5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 24 advance to next round
From 11:10 AM
To 11:40 AM
2x2x2 Cube Second round
Courts 1-2
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 11:40 AM
To 12:25 PM
Lunch
Courts 1-2
From 12:25 PM
To 12:55 PM
4x4x4 Cube Second round
Courts 1-2
Format
Average of 5
Time limit
2:30.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:55 PM
To 01:10 PM
3x3x3 Blindfolded Second round
Courts 1-2
Format
Best of 3
Time limit
10:00.00 cumulative *
Proceed
Top 8 advance to next round
From 01:10 PM
To 01:40 PM
Skewb Second round
Courts 1-2
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 01:40 PM
To 02:10 PM
Pyraminx Second round
Courts 1-2
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:10 PM
To 02:40 PM
3x3x3 One-Handed Second round
Courts 1-2
Format
Average of 5
Time limit
1:30.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:40 PM
To 02:55 PM
3x3x3 Cube Semi Final
Courts 1-2
Format
Average of 5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:55 PM
To 03:15 PM
Square-1 Final
Courts 1-2
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 03:15 PM
To 03:25 PM
Skewb Final
Courts 1-2
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 03:25 PM
To 03:35 PM
Pyraminx Final
Courts 1-2
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 03:35 PM
To 03:50 PM
3x3x3 One-Handed Final
Courts 1-2
Format
Average of 5
Time limit
1:30.00
From 03:50 PM
To 04:00 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Courts 1-2
Format
Best of 3
Time limit
10:00.00 cumulative *
From 04:00 PM
To 04:20 PM
5x5x5 Cube Final
Courts 1-2
Format
Average of 5
Time limit
3:30.00
From 04:20 PM
To 04:35 PM
4x4x4 Cube Final
Courts 1-2
Format
Average of 5
Time limit
2:30.00
From 04:35 PM
To 04:45 PM
2x2x2 Cube Final
Courts 1-2
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 04:45 PM
To 05:00 PM
3x3x3 Cube Final
Courts 1-2
Format
Average of 5
Time limit
5:00.00
From 05:00 PM
To 05:15 PM
Pack up
Courts 1-2
From 05:15 PM
To 05:30 PM
Awards
Courts 1-2

Travel

By car

The competition venue is located at Community Bank Stadium, 129-163 Main Hurstbridge Rd, Diamond Creek VIC 3089.

By Train

Take a Hurstbridge line train and get off at Diamond Creek. This is a 5 minute walk to the venue.

Frequently Asked Questions

Q. What time should I arrive at the competition?
You should arrive for registration at 8:15. Further you should be at the venue ready to compete 30 minutes before you are scheduled. Please note the schedule is subject to change on the day

Q. How old do I have to be to compete?
Anyone can compete at any age! We encourage anyone considering to compete to register as it will be a great experience regardless of age.

Q. How fast do I have to be to compete?
To compete you only need to know how to solve the cube! Please check the events tab for information in time limits for each event

Q. What do I need to know before the competition day?
Before attending you should have read and understood the WCA regulations . We also recommend that you watch this helpful competitor guide and read this competition tutorial. You should also know when your events are scheduled throughout the day.

Q. Who can I ask for help on the day?
Your Delegates for this competition are Ethan Pride, Sebastian Robbins and Tim McMahon

Q. Can I help on the day?
Of course! Throughout the day we will need judges and runners so please see our Delegates to ask how you can best assist.

Q. I have another question.
Then ask us! We can be reached at support@speedcubing.org.au

Live Results

Throughout the competition live results will be uploaded progressively to cubecomps

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).
A cumulative time limit may be enforced across rounds (see Guideline A1a2++).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.