GLS II 2023


Date
Mar 11 - 12, 2023
City
Gdańsk, Poland
Venue

Szkoła Podstawowa nr 48 w Gdańsku

Address
ul. Burzyńskiego 10, 80-462 Gdańsk
Website
GLS II 2023 website
Contact

Adam Polkowski

Organizer
Adam Polkowski
WCA Delegates
Krzysztof Bober and Przemysław Rogalski
Download all the competition's details as PDF here.
Information

Gdańska Liga Speedcubingu to speedcuberska inicjatywa z najdłuższymi tradycjami i niezwykłą historią. Od 2008 roku w różnych lokalizacjach nasze wspaniałe miasto gościło aż 54 turnieje w oficjalnej formule World Cube Association, w, których łącznie wzięło udział kilka tysięcy zawodników z całego kraju.


Gdańsk Speedcubing League is an speedcubing initiative with long tradition and extraordinary history. Since 2008 in several different locations our city hosted 54 official WCA competitions, where few thousands of competitors could have done their attempts.

Events
Main event
Number of times bookmarked
16
Registration period

Online registration will be open from to .

Registration requirements
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 120 competitors.
The base registration fee for this competition is 60 zł (Polish Złoty).
If your registration is cancelled before you will be refunded 100% of your registration fee.
Registrants on the waiting list may be accepted onto the competitor list until .
We encourage everyone to register for the events they want to compete in via your online registration, however you may add events to your registration up until the event has started.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of 60 zł (Polish Złoty).
Any spectator can attend for free.

Płatność za wpisowe przelewem na konto:

Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu
ul. Burzyńskiego 6A/21, 80-462 Gdańsk, KRS: 0000489390
ING Bank Śląski S.A.
30 1050 1764 1000 0090 3030 1718

Tytuł przelewu wg wzoru: "Imię Nazwisko - GLS I 2023"


Payment of registration fee is done by bank transfer to following recipient

Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu
ul. Burzyńskiego 6A/21, 80-462 Gdańsk, KRS: 0000489390
ING Bank Śląski S.A.
30 1050 1764 1000 0090 3030 1718

Transfer title should follow pattern: "Competitor's name - GLS I 2023"

Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 5:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 60% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
5x5x5 Cube First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 1:45.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 8:00.00 cumulative * Top 12 advance to next round
Final Bo3 8:00.00 cumulative *
3x3x3 One-Handed First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 35.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 50.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00

You are viewing the schedule for the venue Szkoła Podstawowa nr 48 w Gdańsku.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Warsaw.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (March 11, 2023)

From 08:00 AM
To 08:20 AM
Registration
Main room
From 08:20 AM
To 08:50 AM
Tutorial for new competitors
Main room
From 08:50 AM
To 09:00 AM
oppening
Main room
From 09:00 AM
To 10:20 AM
2x2x2 Cube First round
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 60% advance to next round
From 10:20 AM
To 11:40 AM
5x5x5 Cube First round
Main room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:45.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 11:40 AM
To 12:40 PM
Square-1 First round
Main room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 50.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:40 PM
To 01:35 PM
3x3x3 One-Handed First round
Main room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 35.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 01:35 PM
To 02:25 PM
Lunch
Main room
From 02:25 PM
To 03:15 PM
2x2x2 Cube Second round
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:15 PM
To 04:15 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Main room
Format
Bo3
Time limit
8:00.00 cumulative *
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:15 PM
To 05:45 PM
4x4x4 Cube First round
Main room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 05:45 PM
To 06:05 PM
5x5x5 Cube Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 06:05 PM
To 06:20 PM
Square-1 Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00

Schedule for Sunday (March 12, 2023)

From 08:30 AM
To 09:00 AM
Registration
Main room
From 09:00 AM
To 10:15 AM
Pyraminx First round
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 10:15 AM
To 12:00 PM
3x3x3 Cube First round
Main room
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:00 PM
To 12:15 PM
competitors picture
Main room
From 12:15 PM
To 12:40 PM
4x4x4 Cube Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 12:40 PM
To 01:00 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Main room
Format
Bo3
Time limit
8:00.00 cumulative *
From 01:00 PM
To 01:50 PM
Lunch
Main room
From 01:50 PM
To 02:10 PM
Unofficial game "Last Man Standing"
Main room
From 02:10 PM
To 03:35 PM
3x3x3 Cube Second round
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 03:35 PM
To 03:55 PM
3x3x3 One-Handed Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 03:55 PM
To 04:15 PM
Pyraminx Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:15 PM
To 04:35 PM
2x2x2 Cube Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:35 PM
To 04:50 PM
break
Main room
From 04:50 PM
To 05:40 PM
3x3x3 Cube Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:40 PM
To 06:00 PM
Awards
Main room

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.