Dragon Cubing 2019


Date
Sep 28 - 29, 2019
City
Kraków, Poland
Venue

Młodzieżowy Dom Kultury "Dom Harcerza"

Address
Reymonta 18, 30-059 Kraków
Details

Główna sala sportowa o kubaturze około 600m2

Website
Dragon Cubing 2019 website
Organizers
Krzysztof Bober, Sylwester Jaroszewski, and Szymon Jeziorski
WCA Delegates
Grzegorz Łuczyna and Radosław Drozdowicz
Contact
szymon.jeziorski@interia.pl, speedcube.allegro@gmail.com, sub10@interia.pl, gluczyna@worldcubeassociation.org, rdrozdowicz@worldcubeassociation.org
Download all the competition's details as PDF here.
Information
Events
Competitors
109
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 120 competitors.
The base registration fee for this competition is 45 zł (Polish Złoty).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Dane do przelewu
Numer konta: 50 1020 5558 1111 1796 9010 0086
Nazwa: Speedcube Sylwester Jaroszewski
Tytuł: Dragon Cubing 2019 - imię i nazwisko

--
Data for payment:
Account number: PL50 1020 5558 1111 1796 9010 0086
Name: Speedcube Sylwester Jaroszewski
Title: Dragon Cubing 2019 - name and surname

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Szymon Malinowski 7.00 8.54 Poland 7.0010.178.469.048.11
2x2x2 Cube Magdalena Pabisz 2.02 2.40 Poland 3.402.802.212.192.02
4x4x4 Cube Ignacy Buczek 28.52 31.53 Poland 34.5629.2735.0728.5230.76
5x5x5 Cube Michał Halczuk 46.26 55.84 Poland 55.9859.0046.2654.2157.33
6x6x6 Cube Michał Halczuk 1:31.89 1:40.96 Poland 1:45.661:31.891:45.33
7x7x7 Cube Michał Halczuk 2:20.73 2:26.27 Poland 2:20.732:25.172:32.91
3x3x3 Blindfolded Krzysztof Bober 30.51 DNF Poland 52.40DNF30.51
3x3x3 Fewest Moves Jan Zych 27 Poland 27
3x3x3 One-Handed Karol Zakrzewski 11.42 12.41 Poland 13.4313.8412.2511.5511.42
Megaminx Jan Zych 35.30 38.74 Poland 37.7939.0146.9339.4235.30
Pyraminx Magdalena Pabisz 2.21 2.97 Poland 5.082.793.442.212.69
Skewb Jonatan Kłosko 3.09 3.55 Poland 3.096.063.873.293.48
Square-1 Mateusz Szulik 8.94 11.07 Poland 10.9911.5611.548.9410.69
3x3x3 Multi-Blind Witali Bułatow 26/28 59:26 Poland 26/28 59:26
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 50 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 50 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 50.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
5x5x5 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 1:40.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 8:00.00 1 attempt to get < 4:00.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 5:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 12:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 30.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 1:40.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 50 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 50 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 30.00
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Młodzieżowy Dom Kultury "Dom Harcerza".
The schedule is displayed in the timezone Europe/Warsaw.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (September 28, 2019)

From 07:30 AM
To 08:10 AM
Registration
Main Hall
From 07:30 AM
To 08:20 AM
MBLD Cubes Submission
Quiet Room
From 07:55 AM
To 08:10 AM
Tutorial for new competitors
Main Hall
From 08:10 AM
To 08:15 AM
Opening
Main Hall
From 08:15 AM
To 09:15 AM
4x4x4 Cube Combined First round
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 50.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 08:20 AM
To 08:50 AM
MBLD Cubes Scrambling
Quiet Room
From 08:50 AM
To 09:50 AM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Quiet Room
Format
Bo1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 09:15 AM
To 10:15 AM
Skewb First round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 50 advance to next round
From 10:15 AM
To 11:15 AM
Pyraminx First round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 50 advance to next round
From 11:15 AM
To 12:15 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Main Hall
Format
Bo3
Time limit
12:00.00 cumulative *
From 12:15 PM
To 12:45 PM
Lunch
Main Hall
From 12:45 PM
To 01:45 PM
5x5x5 Cube Combined Final
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:40.00
From 12:45 PM
To 02:15 PM
7x7x7 Cube Combined Final
Side Room
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 5:00.00
From 01:45 PM
To 02:45 PM
Megaminx Combined Final
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:40.00
From 02:15 PM
To 03:45 PM
6x6x6 Cube Combined Final
Side Room
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
8:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:00.00
From 02:45 PM
To 03:45 PM
Square-1 Combined Final
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
From 03:45 PM
To 04:45 PM
4x4x4 Cube Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 04:45 PM
To 05:45 PM
3x3x3 One-Handed Combined Final
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00

Schedule for Sunday (September 29, 2019)

From 08:00 AM
To 08:50 AM
Registration
Main Hall
From 08:30 AM
To 08:50 AM
Tutorial for new competitors
Main Hall
From 08:50 AM
To 09:00 AM
Opening
Main Hall
From 09:00 AM
To 10:30 AM
2x2x2 Cube First round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 50 advance to next round
From 10:00 AM
To 11:00 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Quiet Room
Format
Bo1
Time limit
1 hour
From 10:30 AM
To 12:10 PM
3x3x3 Cube First round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 50 advance to next round
From 12:10 PM
To 12:40 PM
Lunch
Main Hall
From 12:40 PM
To 01:35 PM
Skewb Second round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 01:35 PM
To 02:20 PM
Pyraminx Second round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 02:20 PM
To 03:10 PM
2x2x2 Cube Second round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 03:10 PM
To 04:15 PM
3x3x3 Cube Second round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 04:15 PM
To 04:30 PM
Skewb Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:30 PM
To 04:45 PM
Pyraminx Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:45 PM
To 05:00 PM
2x2x2 Cube Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:00 PM
To 05:10 PM
Technical Break
Main Hall
From 05:10 PM
To 06:10 PM
3x3x3 Cube Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 06:10 PM
To 06:30 PM
Awards
Main Hall

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.