Danish Championship 2023


Date
Sep 8 - 10, 2023
City
Tølløse, Denmark
Venue

Tølløse Hallen

Address
Sportsvej 2, 4340 Tølløse
Contact
Organization team
Organizers
Daniel Anker Hermansen, Daniel Vædele Egdal, Dansk Speedcubing Forening, Malte Oliver Bøgh Kjøller, and Thor Muto Asmund
WCA Delegates
Callum James Goodyear, Daniel Anker Hermansen, Daniel Vædele Egdal, Henrik Buus Aagaard, and Malte Oliver Bøgh Kjøller
Download all the competition's details as PDF here.
Information

Dette er det danske mesterskab. Kun deltagere der repræsenterer Danmark kan modtage priser.


This is the national championship of Denmark. Only competitors representing Denmark will be eligible for prizes.

Events
Main event
Competitors
154
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 180 competitors.
The base registration fee for this competition is 80 kr. (Danish Krone).
If your registration is cancelled before you will be refunded 50% of your registration fee.
Registrants on the waiting list may be accepted onto the competitor list until .
If you are a registered competitor you may change your registered events until on the Register tab.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend paying an entry fee of 30 kr. (Danish Krone).

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Tymon Kolasiński won with an average of 5.39 seconds in the 3x3x3 Cube event. Rasmus Stub Detlefsen finished second (6.89) and Mathias Søndergaard Byrne finished third (7.43).

Event Name Best Average Representing Solves
3x3x3 Cube Tymon Kolasiński 5.12 5.39 Poland 5.305.155.125.725.76
2x2x2 Cube Rasmus Stub Detlefsen 1.09 1.47 Denmark 1.091.164.601.661.59
4x4x4 Cube Tymon Kolasiński 19.78 23.95 Poland 19.7822.4025.1926.4924.25
5x5x5 Cube Tymon Kolasiński 37.00 39.95 Poland 37.0038.5044.9241.9739.38
6x6x6 Cube Tymon Kolasiński 1:14.95 1:19.15 Poland 1:14.951:26.721:15.78
7x7x7 Cube Tymon Kolasiński 1:49.01 NR 1:54.02 Poland 1:59.041:49.011:54.02
3x3x3 Blindfolded Magnus Lensch 24.60 DNF Germany DNF26.9524.60
3x3x3 One-Handed Magnus Lensch 9.69 11.30 Germany 12.6210.8910.4212.599.69
Clock Victor Glyrskov 3.87 4.65 NR Denmark 5.204.433.874.32DNF
Megaminx Martin Vædele Egdal 37.53 39.64 Denmark 38.5938.4637.5343.2541.87
Pyraminx Emil Henry Huber 2.30 2.64 Czech Republic 2.302.792.563.302.56
Skewb Elias Malomgré 1.38 NR 2.68 Belgium 2.082.573.404.991.38
Square-1 Rasmus Stub Detlefsen 5.81 7.17 Denmark 6.227.135.818.159.12
4x4x4 Blindfolded Daniel Anker Hermansen 2:18.53 DNF Denmark 2:18.53DNFDNF
5x5x5 Blindfolded Martin Vædele Egdal 6:04.98 DNF Denmark DNF6:04.98DNF
3x3x3 Multi-Blind Martin Vædele Egdal 23/29 57:10 Denmark 23/29 57:10