Cubelonia 2017


Date
Jan 6 - 8, 2017
City
Cologne, Germany
Venue

Pfarrheim St. Engelbert

Address
Pfarrer-Moll-Str. 54, 51105 Cologne, Germany
Details

upstairs

Website
Cubelonia 2017 website
Organizers
Kim Kattelans and Marcel Peters
WCA Delegates
Laura Ohrndorf, Linus Frész, and Sébastien Auroux
Contact

mcl.peters@gmx.de

Download all the competition's details as PDF here.
Information
Events
Competitors
96
Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Philipp Weyer 6.70 7.74 Germany 9.717.897.777.556.70
2x2x2 Cube Reto Bubendorf 2.07 2.43 Switzerland 5.752.472.312.072.52
4x4x4 Cube Sebastian Weyer 23.58 27.41 Germany 26.1928.6923.5827.8828.15
5x5x5 Cube Sebastian Weyer 47.86 ER 54.75 ER Germany 55.7555.9053.4855.0247.86
6x6x6 Cube Henri Gerber 2:04.34 2:15.00 Germany 2:22.542:18.132:04.34
7x7x7 Cube Marco Vorländer 2:58.61 3:10.91 Germany 2:58.613:23.093:11.02
3x3x3 Blindfolded Gregor Billing 43.13 DNF Germany DNFDNF43.13
3x3x3 Fewest Moves Sébastien Auroux 21 25.67 Germany 213125
3x3x3 One-Handed Cornelius Dieckmann 9.58 13.18 Germany 15.969.5813.7710.9714.80
3x3x3 With Feet Henri Gerber 37.23 40.79 Germany 37.2344.6540.50
Clock Laura Ohrndorf 7.43 8.19 Germany 8.038.847.808.747.43
Megaminx Henri Gerber 49.94 53.59 Germany 53.7450.271:01.7849.9456.77
Pyraminx Alwin Rölz 2.81 3.50 Switzerland 4.053.432.813.223.86
Skewb Carsten Matheus 2.25 4.03 Germany 5.504.094.703.312.25
Square-1 Jan Bentlage 13.75 16.04 Germany 20.7117.5816.4713.7514.08
4x4x4 Blindfolded Linus Frész 4:32.90 DNF Germany DNF4:32.90DNF
5x5x5 Blindfolded Linus Frész 8:41.33 DNF Germany 8:41.33DNFDNF
3x3x3 Multi-Blind Oleg Gritsenko 17/21 57:23 Russia 17/21 57:23
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 3:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:30.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 3:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 8:00.00 1 attempt to get < 4:30.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 7:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 12:00.00 cumulative * Top 12 advance to next round
Final Bo3 10:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
3x3x3 With Feet Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
Clock Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 20.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 6:00.00 2 attempts to get < 2:30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 1:20:00.00 total for 5x5x5 Blindfolded Final and 4x4x4 Blindfolded Final **
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 1:20:00.00 total for 5x5x5 Blindfolded Final and 4x4x4 Blindfolded Final **
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Pfarrheim St. Engelbert.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Berlin.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Friday (January 06, 2017)

From 02:00 PM
To 02:30 PM
Registration
Main Room
From 02:30 PM
To 03:30 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Main Room
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 03:30 PM
To 04:00 PM
Square-1 Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 04:00 PM
To 04:30 PM
Clock Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 20.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 04:30 PM
To 05:30 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Main Room
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 05:30 PM
To 05:45 PM
Square-1 Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:45 PM
To 06:00 PM
Clock Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:00 PM
To 07:00 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Main Room
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 07:00 PM
To 08:30 PM
4x4x4 Blindfolded Final
Main Room
Format
Bo3
Time limit
1:20:00.00 total for 5x5x5 Blindfolded Final and 4x4x4 Blindfolded Final **
From 07:00 PM
To 08:30 PM
5x5x5 Blindfolded Final
Main Room
Format
Bo3
Time limit
1:20:00.00 total for 5x5x5 Blindfolded Final and 4x4x4 Blindfolded Final **

Schedule for Saturday (January 07, 2017)

From 08:30 AM
To 09:00 AM
Registration
Main Room
From 09:00 AM
To 10:05 AM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Main Room
Format
Bo1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 10:05 AM
To 10:20 AM
Competition & Judging Tutorial
Main Room
From 10:20 AM
To 11:20 AM
7x7x7 Cube Combined Final
Main Room
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 7:00.00
From 11:20 AM
To 12:10 PM
6x6x6 Cube Combined Final
Main Room
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
8:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:30.00
From 12:10 PM
To 01:00 PM
Megaminx Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
6:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 01:00 PM
To 01:45 PM
Lunch
Main Room
From 01:45 PM
To 03:00 PM
5x5x5 Cube Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 03:00 PM
To 03:45 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 03:45 PM
To 04:15 PM
Skewb First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 04:15 PM
To 04:45 PM
Pyraminx First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 04:45 PM
To 05:40 PM
5x5x5 Cube Second round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 05:40 PM
To 06:10 PM
3x3x3 One-Handed Second round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 06:10 PM
To 06:30 PM
Megaminx Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 06:30 PM
To 06:55 PM
Skewb Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:55 PM
To 07:20 PM
Pyraminx Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 07:20 PM
To 07:40 PM
5x5x5 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 07:40 PM
To 07:50 PM
3x3x3 One-Handed Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00

Schedule for Sunday (January 08, 2017)

From 09:00 AM
To 09:20 AM
Registration
Main Room
From 09:20 AM
To 09:40 AM
3x3x3 With Feet Combined Final
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
From 09:40 AM
To 10:00 AM
Competition & Judging Tutorial
Main Room
From 10:00 AM
To 10:45 AM
2x2x2 Cube First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 10:45 AM
To 11:45 AM
4x4x4 Cube Combined First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 11:45 AM
To 12:45 PM
3x3x3 Cube First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:45 PM
To 01:30 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Main Room
Format
Bo3
Time limit
12:00.00 cumulative *
Proceed
Top 12 advance to next round
From 01:30 PM
To 02:15 PM
Lunch
Main Room
From 02:15 PM
To 02:45 PM
2x2x2 Cube Second round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:45 PM
To 03:30 PM
4x4x4 Cube Second round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:30 PM
To 04:15 PM
3x3x3 Cube Second round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:15 PM
To 04:30 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Main Room
Format
Bo3
Time limit
10:00.00 cumulative *
From 04:30 PM
To 04:40 PM
2x2x2 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:40 PM
To 05:00 PM
4x4x4 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 05:00 PM
To 05:15 PM
Setup
Main Room
From 05:15 PM
To 05:45 PM
3x3x3 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:45 PM
To 06:15 PM
Awards
Main Room

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).
A cumulative time limit may be enforced across rounds (see Guideline A1a2++).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.