Cubelonia 2016


Date
Jan 9 - 10, 2016
City
Cologne, Germany
Venue

Pfarrheim St. Engelbert

Address
Pfarrer-Moll-Str. 52, 51105 Cologne, Germany
Details

upstairs

Website
Cubelonia 2016 website
Organizers
Carsten Matheus, Kim Kattelans, Marcel Peters, and Michael Kristel
WCA Delegate
Sébastien Auroux
Contact

mcl.peters@gmx.de

Download all the competition's details as PDF here.
Information
Events
Competitors
93
Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Philipp Weyer 6.84 7.42 NR Germany 8.187.166.916.8414.56
2x2x2 Cube Kevin Gerhardt 1.90 2.02 Germany 1.911.971.902.192.75
4x4x4 Cube Sebastian Weyer 26.65 29.69 Germany 33.9726.6529.0230.9629.09
5x5x5 Cube Mats Valk 1:00.41 1:02.43 Netherlands 1:00.411:04.341:01.161:01.801:08.25
6x6x6 Cube Lucas Wesche 2:04.60 2:07.56 Germany 2:11.002:07.092:04.60
7x7x7 Cube Lucas Wesche 2:36.09 NR 2:49.87 NR Germany 2:57.582:55.932:36.09
3x3x3 Blindfolded Gregor Billing 43.16 DNF Germany DNFDNF43.16
3x3x3 Fewest Moves Sébastien Auroux 24 25.67 Germany 242726
3x3x3 One-Handed Cornelius Dieckmann 12.56 14.97 Germany 12.5615.7215.8419.1913.36
3x3x3 With Feet Marcel Peters 42.52 51.62 Germany 1:04.3647.9742.52
Clock Sébastien Auroux 8.16 8.37 Germany 8.568.318.168.258.65
Megaminx Lucas Wesche 47.91 50.74 Germany 47.9151.5553.0251.8848.79
Pyraminx Willi Mickein 3.08 4.08 Germany 3.084.0515.563.864.34
Skewb Kevin Gerhardt 3.35 3.90 Germany 3.846.083.813.354.06
Square-1 Lucas Wesche 10.15 15.07 Germany 14.3410.1518.3023.3612.58
4x4x4 Blindfolded Andreas Pohl 5:10.30 DNF Germany 5:10.30DNSDNS
5x5x5 Blindfolded Linus Frész 7:13.75 NR DNF Germany 7:13.75DNFDNF
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 3:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 40 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 40 advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 6:00.00 2 attempts to get < 3:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 4:00.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 8:00.00 1 attempt to get < 5:00.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 7:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 15:00.00 cumulative * Top 12 advance to next round
Final Bo3 4:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 40 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
3x3x3 With Feet Combined Final Bo1 / Mo3 5:00.00 1 attempt to get < 2:30.00
Clock Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 6:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 30:00.00
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00

You are viewing the schedule for the venue Pfarrheim St. Engelbert.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Berlin.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (January 09, 2016)

From 08:30 AM
To 09:00 AM
Registration
main room
From 09:00 AM
To 10:05 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
main room
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 10:05 AM
To 10:20 AM
Tutorial for new competitors
main room
From 10:15 AM
To 06:15 PM
4x4x4 Blindfolded Final
main room
Format
Bo3
Time limit
30:00.00
From 10:15 AM
To 06:15 PM
5x5x5 Blindfolded Final
main room
Format
Bo3
Time limit
1:00:00.00
From 10:20 AM
To 11:20 AM
7x7x7 Cube Combined Final
main room
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 7:00.00
From 11:20 AM
To 12:10 PM
6x6x6 Cube Combined Final
main room
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
8:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 5:00.00
From 12:10 PM
To 12:55 PM
Megaminx Combined Final
main room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
6:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
From 12:55 PM
To 01:30 PM
Square-1 Combined Final
main room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 01:30 PM
To 02:10 PM
Lunch
main room
From 02:10 PM
To 03:15 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
main room
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 03:15 PM
To 03:45 PM
Skewb First round
main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 03:45 PM
To 04:15 PM
Clock Combined First round
main room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 04:15 PM
To 05:15 PM
5x5x5 Cube Combined First round
main room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
6:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 05:15 PM
To 05:40 PM
Skewb Second round
main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 05:40 PM
To 06:10 PM
Pyraminx First round
main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 06:10 PM
To 06:20 PM
Clock Final
main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:20 PM
To 06:30 PM
Skewb Final
main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:30 PM
To 06:50 PM
5x5x5 Cube Final
main room
Format
Ao5
Time limit
4:00.00
From 06:50 PM
To 07:15 PM
Pyraminx Final
main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 07:15 PM
To 07:25 PM
Awards
main room
From 07:25 PM
To 08:30 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
main room
Format
Mo3
Time limit
1 hour

Schedule for Sunday (January 10, 2016)

From 08:30 AM
To 09:00 AM
Registration
main room
From 09:00 AM
To 09:25 AM
3x3x3 With Feet Combined Final
main room
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
5:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 2:30.00
From 09:25 AM
To 09:45 AM
Tutorial for new competitors
main room
From 09:45 AM
To 10:45 AM
4x4x4 Cube Combined First round
main room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 40 advance to next round
From 10:45 AM
To 11:30 AM
3x3x3 One-Handed Combined First round
main room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 40 advance to next round
From 11:30 AM
To 12:30 PM
3x3x3 Cube First round
main room
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:30 PM
To 01:15 PM
2x2x2 Cube First round
main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 40 advance to next round
From 01:15 PM
To 02:00 PM
Lunch
main room
From 02:00 PM
To 02:45 PM
3x3x3 Blindfolded First round
main room
Format
Bo3
Time limit
15:00.00 cumulative *
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:45 PM
To 03:25 PM
4x4x4 Cube Second round
main room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:25 PM
To 03:50 PM
3x3x3 One-Handed Second round
main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:50 PM
To 04:30 PM
3x3x3 Cube Second round
main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:30 PM
To 04:50 PM
2x2x2 Cube Final
main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:50 PM
To 05:05 PM
3x3x3 Blindfolded Final
main room
Format
Bo3
Time limit
4:00.00
From 05:05 PM
To 05:25 PM
4x4x4 Cube Final
main room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 05:25 PM
To 05:40 PM
3x3x3 One-Handed Final
main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:40 PM
To 06:00 PM
Lucky Draw
main room
From 06:00 PM
To 06:30 PM
3x3x3 Cube Final
main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:30 PM
To 07:00 PM
Awards
main room

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.