Xi'an Cherry Blossom 2019


Date
Apr 13 - 14, 2019
City
Xi'an, Shaanxi, China
Venue

Xi'an Jiaotong University

Address
No.28, Xianning West Road, Beilin District
Details

Youth House

Website
Xi'an Cherry Blossom 2019 website
Organizer
Xi'an Cube Association (西安魔方协会)
WCA Delegates
Chen Kang (亢晨), Donglei Li (李冬雷), and Fangyuan Chang (常方圆)
Contact

Xi'an Cube Association

Download all the competition's details as PDF here.
Information
Events
Competitors
230
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 240 competitors.
The base registration fee for this competition is ¥100 (Chinese Renminbi Yuan).
If your registration is cancelled before you will be refunded a 50% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

All registration must be done online via Cubingchina.com. The registration fee comprise basic entry fee and additional fee per event.
For Chinese domestic participants, a completed registration is online registration plus prepaid registration fee. For oversea participants, if you can't pay the fee online via Alipay, please contact the delegate right after you register. Then we will make a reservation for you by manually accepting your registration and you can pay the fee by cash at the venue.
There are 2 registration periods, which are from 2019-03-12 20:00:00 GMT +8 to 2019-03-29 20:00:00 GMT +8 and from 2019-03-31 20:00:00 GMT+8 to 2019-04-05 20:00:00 GMT +8.
Please keep in mind that, once you cancel the registraton, you are not able to compete anymore.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Pengcheng Wang (王鹏程) 7.41 8.61 China 8.898.847.418.119.16
2x2x2 Cube Jiazhou Li (李佳洲) 1.22 2.20 China 1.222.182.302.582.13
4x4x4 Cube Xuming Wang (王旭明) 26.72 29.34 China 26.7227.2831.66DNF29.09
5x5x5 Cube Xuming Wang (王旭明) 49.48 51.94 NR China 52.5152.9550.3549.4855.72
6x6x6 Cube Anyu Zhang (张安宇) 1:37.86 1:46.18 China 1:54.441:46.231:37.86
7x7x7 Cube Anyu Zhang (张安宇) 2:23.47 2:28.03 China 2:35.232:25.392:23.47
3x3x3 Blindfolded Jiazhou Li (李佳洲) 31.48 DNF China 34.05DNF31.48
3x3x3 One-Handed Jiazhou Li (李佳洲) 12.13 14.25 China 13.9912.6912.1316.3616.06
Megaminx Qingpo Niu (牛青坡) 49.60 52.65 China 53.2954.8252.3952.2749.60
Pyraminx Fanyang Zeng (曾凡洋) 2.12 3.64 China 2.124.633.522.776.11
Skewb Haodong Cheng (程昊东) 3.86 4.50 China 3.864.664.684.175.61
Square-1 Wang Ma (马旺) 8.01 8.90 China 8.568.9011.928.019.23
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 5:00.00 Top 100 advance to next round
Second round Ao5 3:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 30.00 Top 80 advance to next round
Second round Ao5 20.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 15.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:30.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:30.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 5:00.00 1 attempt to get < 3:30.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 7:00.00 1 attempt to get < 5:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 5:00.00
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 40.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 2:30.00
Pyraminx First round Ao5 30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 20.00
Skewb Combined First round Bo2 / Ao5 30.00 2 attempts to get < 15.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 20.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 35.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 45.00

You are viewing the schedule for the venue Xi'an Jiaotong University.
The schedule is displayed in the timezone Asia/Urumqi.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (April 13, 2019)

From 08:30 AM
To 05:00 PM
Registration
Youth House
From 09:00 AM
To 09:55 AM
7x7x7 Cube Combined Final
Youth House
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
7:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 5:00.00
From 09:55 AM
To 10:40 AM
6x6x6 Cube Combined Final
Youth House
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
5:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 3:30.00
From 10:40 AM
To 11:20 AM
Square-1 Combined First round
Youth House
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 35.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 11:20 AM
To 12:00 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Youth House
Format
Bo3
Time limit
5:00.00
From 12:00 PM
To 01:00 PM
Lunch
Youth House
From 01:00 PM
To 01:40 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Youth House
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 01:40 PM
To 02:40 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Youth House
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:40 PM
To 03:40 PM
5x5x5 Cube Combined First round
Youth House
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:40 PM
To 04:10 PM
Skewb Combined First round
Youth House
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
30.00
Cutoff
2 attempts to get < 15.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:10 PM
To 05:00 PM
Megaminx Combined First round
Youth House
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 05:00 PM
To 05:15 PM
4x4x4 Cube Final
Youth House
Format
Ao5
Time limit
1:30.00
From 05:15 PM
To 05:30 PM
5x5x5 Cube Final
Youth House
Format
Ao5
Time limit
2:30.00

Schedule for Sunday (April 14, 2019)

From 08:30 AM
To 12:00 PM
Registration
Youth House
From 08:45 AM
To 09:00 AM
Opening Intro
Youth House
From 09:00 AM
To 11:00 AM
3x3x3 Cube First round
Youth House
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 100 advance to next round
From 11:00 AM
To 12:00 PM
Pyraminx First round
Youth House
Format
Ao5
Time limit
30.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:00 PM
To 01:00 PM
Lunch
Youth House
From 01:00 PM
To 02:00 PM
2x2x2 Cube First round
Youth House
Format
Ao5
Time limit
30.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 02:00 PM
To 02:40 PM
3x3x3 Cube Second round
Youth House
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 02:40 PM
To 02:55 PM
Megaminx Final
Youth House
Format
Ao5
Time limit
2:30.00
From 02:55 PM
To 03:10 PM
Square-1 Final
Youth House
Format
Ao5
Time limit
45.00
From 03:10 PM
To 03:40 PM
2x2x2 Cube Second round
Youth House
Format
Ao5
Time limit
20.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:40 PM
To 03:50 PM
3x3x3 One-Handed Final
Youth House
Format
Ao5
Time limit
40.00
From 03:50 PM
To 04:00 PM
Pyraminx Final
Youth House
Format
Ao5
Time limit
20.00
From 04:00 PM
To 04:10 PM
Skewb Final
Youth House
Format
Ao5
Time limit
20.00
From 04:10 PM
To 04:20 PM
2x2x2 Cube Final
Youth House
Format
Ao5
Time limit
15.00
From 04:20 PM
To 05:10 PM
3x3x3 Cube Final
Youth House
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:10 PM
To 06:00 PM
Awards
Youth House

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.