Welcome to Brest 2018


Date
Jul 28 - 29, 2018
City
Brest, Belarus
Venue

Brest Athletics Arena

Address
street Moskovskaya, 151
Details

On the main arena on the first floor

Website
Welcome to Brest 2018 website
Organizers
Anastasia Gubanova and Ilya Tsiareshka
WCA Delegate
Ilya Tsiareshka
Contact

Ilya Tsiareshka

Information

Registration will be closed on July, 22th or when we reach 200 competitors. Please see the website for more details.

Events
Competitors
69
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 200 competitors.

You have to send your application for this competition ("Register" button on the left panel menu), pay registration fee online and wait until your name shows up in Competitors list. How to pay online please see the website or ask main organizer (ilya21tereshko@gmail.com). If your name hasn't showed up within 3-4 days then it means there is some problem with your application. In this case please check your e-mail where is a letter from organisation team. There is written how to change your application that it will be accepted. When you arrive to competition please keep your ID document (certificate of birth, passport or driver license) with yourself to prove your identity.
ATTENTION! If you sent your application but will not come please write to competition delegate (ilya21tereshko@gmail.com) to cancel your application before July 22th. If you will not be showed up without notifying or do that after July 22th then your registration fee will not be refunded.

Если это Ваш первый чемпионат Вы должны создать аккаунт на сайте WCA. После этого нужно отправить свою заявку на этот чемпионат (слева есть кнопка "Зарегистрироваться"), оплатить участие и ожидать появления своего имени и фамилии в списке участников. Реквизиты оплаты смотрите в группе чемпионата во ВКонтакте или спросите у главного организатора по электронной почте (ilya21tereshko@gmail.com). Если в течение 3-4 дней Ваше имя не появляется в списке, значит что-то не так с Вашей заявкой. В таком случае проверьте свой почтовый ящик, в котором обязательно будет письмо от команды организаторов с указанием, что нужно исправить в заявке. Для того, чтобы принять участие в чемпионате, необходимо будет подтвердить свою личность. Поэтому, пожалуйста, возьмите с собой удостоверение личности (свидетельство о рождении, паспорт или водительское удостоверение) для подтверждения личности.
ВАЖНАЯ ИНФОРМАЦИЯ! Если Вы подали заявку на чемпионат, но не сможете на него приехать, пожалуйста, сообщите об этом делегату чемпионата на почту ilya21tereshko@gmail.com в срок до 22 июля. Неявка без предупреждения или отмена заявки после 22 июля означает, что ваш регистрационный взнос не будет вам возвращён.

3x3x3 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 8.43 8.95 Belarus 9.088.439.138.6510.53
2 Pavel Yushkevich 9.32 9.86 Belarus 9.879.329.849.86DNF
3 Vitaliy Sheshko 8.95 10.10 Belarus 8.9511.6911.049.279.99
4 Ilya Nazarov 8.73 10.48 Russia 16.099.3012.558.739.59
5 Nikita Starodubov 9.83 10.57 Belarus 10.809.8311.8210.3910.52
6 Oleg Sechko 9.43 11.24 Belarus 11.7611.569.4311.5110.66
7 Nikita Loika 10.10 11.46 Belarus 13.0411.1910.1011.0412.14
8 Anton Suzin 9.50 11.73 Belarus 9.5011.5212.7513.9710.91
9 Ilya Tsiareshka 9.90 11.96 Belarus 9.9019.2611.0110.4014.46
10 Dmitri Arterchuk 11.87 12.33 Belarus 12.6611.9313.2812.4111.87
11 Erzhan Dzhaumutbaev 10.44 12.39 Russia 11.3412.4615.1310.4413.37
12 Aleksandr Beznogov 10.55 12.39 Russia 13.6911.8013.9910.5511.69
13 Vadzim Smirnou 11.65 12.64 Belarus 11.6513.0313.2613.0011.88
14 Ilya Zabrodsky 10.98 13.00 Belarus 10.9814.1714.5813.6611.17
15 Viktor Danilov 11.90 13.01 Belarus 12.0014.3712.6514.4211.90
16 Viachaslau Kazak 12.97 14.21 Belarus 12.9714.7616.7913.6414.24
17 Artyom Sermyazhko 12.13 14.33 Belarus 14.5914.5413.8612.1317.01
18 Anastasia Gubanova 13.99 14.81 Russia 13.9914.2414.4615.7420.08
19 Danila Dubovik 11.61 14.94 Belarus 11.6118.4013.95DNF12.48
20 Bogdan Dovbysh 13.28 15.11 Belarus 14.8917.8915.3313.2815.12
21 Ivan Terekh 14.54 15.27 Belarus 14.5415.4814.6315.7315.69
22 Ilya Matsuev (Илья Мацуев) 13.06 15.34 Belarus 13.0615.5516.9415.9514.53
23 Daniil Podberetskiy (Даниил Подберецкий) 11.21 15.68 Belarus 15.4416.6714.9417.5011.21
24 Yahor Lahunovich (Егор Лагунович) 14.95 15.76 Belarus 15.7514.9515.2217.3816.32
25 Stanislau Smolski 12.95 16.12 Belarus DNF13.9218.3616.0712.95
26 Dzmitry Melesh 13.71 16.30 Belarus 13.7115.6616.4017.9816.83
27 Valentin Shum 14.98 16.88 Belarus 14.9818.2219.8115.2517.18
28 Vladimir Sergeev 15.63 17.01 Russia 15.6315.6524.7715.8219.55
29 Platon Dranchuk (Платон Дранчук) 14.02 17.08 Belarus 17.2815.5414.0218.42DNF
30 Arseniy Yotsyus 12.07 17.23 Russia 20.2413.8717.5812.0720.87
31 Daniil Kovalevich (Даниил Ковалевич) 14.32 17.27 Belarus 16.8217.2414.3217.7519.42
32 Vasilina Kolas 14.35 17.94 Belarus 17.4518.1918.1914.3528.48
33 Konstantin Solovyev 15.18 18.43 Russia 18.7121.9815.1816.4620.11
34 Andrey Kurochkin 16.96 19.30 Russia 16.9621.2520.6118.5618.72
35 Hanna Panas (Анна Панас) 16.14 19.53 Belarus 21.0719.3818.1416.1423.01
36 Vladislav Shoshin 17.55 19.57 Belarus 17.5527.4221.6419.1417.93
37 Roman Zhiglinskiy 17.24 19.79 Belarus 17.4621.28DNF20.6417.24
38 Danila Birukou (Данила Бирюков) 18.11 20.37 Belarus 18.1123.1220.9820.0220.11
39 Miraslau Volkau (Мирослав Волков) 15.24 22.41 Belarus 15.2425.8522.1322.1922.90
40 Matsvei Kastrama 19.33 22.57 Belarus 19.3322.8144.9123.3621.55
41 Pavel Kazarenko (Павел Казаренко) 18.92 23.59 Belarus 18.9228.6220.2927.2023.29
42 Diana Murnik 21.66 25.02 Russia 21.6626.1934.5221.9826.88
43 Andrey Lukashevich 16.67 25.04 Belarus 16.6721.2033.1244.5720.79
44 Aleksandr Paliukhovich 20.59 25.14 Belarus 24.1820.5923.2028.04DNF
45 Valeria Zhurova 24.20 26.81 Belarus 24.96DNF24.2027.3328.14
46 Hleb Davidovich 28.04 29.10 Belarus 28.0428.6429.3329.3231.13
47 Dmitry Komar (Дмитрий Комар) 27.90 31.32 Belarus 33.2432.8628.2932.8227.90
48 Daniil Saltykou 30.26 31.37 Belarus 30.2632.6331.9331.4430.75
49 Aleksey Man'kovskiy (Алексей Маньковский) 23.77 31.68 Belarus 27.7234.5732.7523.7735.99
50 Daniil Melnikov (Даниил Мельников) 23.16 32.53 Belarus 28.2123.1645.6223.7649.61
51 Egor Khovavko (Егор Ховавко) 21.66 32.60 Belarus 32.1821.6634.2833.8731.74
52 Darii Caireac (Дарий Кайряк) 23.97 33.11 Belarus 23.9728.8437.2436.9233.58
53 Valentina Solovyova 30.56 34.80 Russia 52.0931.6334.4738.2930.56
54 Andrey Kravchenko (Андрей Кравченко) 24.49 35.49 Belarus 24.4939.3139.2634.0733.15
55 Pavel Yefimenka 33.03 35.96 Belarus 37.4034.8735.6133.0340.33
56 Yahor Nautsevich (Егор Навцевич) 32.87 37.79 Belarus 35.2840.7542.2632.8737.35
57 Evgeni Khaniak (Евгений Ханяк) 32.72 38.08 Belarus 35.2840.53DNF38.4432.72
58 Timur Kapkin 34.89 38.27 Russia 36.3934.8940.4437.9840.91
59 Vadim Lebedovich (Вадим Лебедович) 33.06 39.17 Belarus 46.4644.1333.1140.2633.06
60 Ivan Gnedko (Иван Гнедько) 43.44 49.17 Belarus 43.4453.2545.4752.9449.11
61 Andrey Antonov (Андрей Антонов) 45.15 54.76 Russia 45.151:03.5948.6252.08DNF
62 Aliaksei Tsitou 48.36 56.23 Belarus 1:02.1352.9853.5848.361:03.34
63 Margarita Strezh (Маргарита Стреж) 49.37 57.06 Belarus 49.371:04.731:11.0950.1356.31
64 Ivan Tjushkevich (Иван Тюшкевич) 1:11.51 1:14.31 Belarus 1:13.311:18.101:11.531:11.511:34.42

3x3x3 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 8.94 9.55 Belarus 10.098.949.6010.328.97
2 Pavel Yushkevich 8.73 9.59 Belarus 10.128.7310.499.728.92
3 Vitaliy Sheshko 9.97 10.25 Belarus 10.3210.019.9710.43DNF
4 Anton Suzin 8.76 10.70 Belarus 11.3610.3611.218.7610.52
5 Vadzim Smirnou 8.99 10.88 Belarus 12.088.9914.1910.2110.36
6 Aleksandr Beznogov 9.60 11.10 Russia 13.4711.699.6011.659.96
7 Nikita Loika 9.95 11.70 Belarus 11.4612.5011.1514.649.95
8 Ilya Zabrodsky 10.78 12.00 Belarus 13.4310.7810.9611.6613.38
9 Oleg Sechko 10.62 12.09 Belarus 10.6211.0914.0513.6011.58
10 Nikita Starodubov 9.43 12.75 Belarus 15.8415.9211.1111.299.43
11 Artyom Sermyazhko 11.60 12.83 Belarus 11.6012.5515.5713.3312.60
12 Dmitri Arterchuk 10.56 13.00 Belarus 13.8910.5613.9211.9213.20
13 Bogdan Dovbysh 10.47 13.39 Belarus 14.2510.4716.5912.6613.25
14 Viktor Danilov 12.09 13.66 Belarus 12.4415.0112.0913.5317.39
15 Viachaslau Kazak 12.67 13.87 Belarus 14.7312.6714.4314.1613.03
16 Ilya Nazarov 9.06 13.89 Russia 15.769.0611.5414.38DNF
17 Erzhan Dzhaumutbaev 10.99 14.03 Russia 15.0514.4614.6412.9910.99
18 Ilya Tsiareshka 9.96 14.11 Belarus 22.0219.469.9611.0511.83
19 Danila Dubovik 12.72 14.30 Belarus 13.7112.7214.3614.8415.22
20 Anastasia Gubanova 13.51 15.35 Russia 15.3413.5116.2116.2614.50
21 Ilya Matsuev (Илья Мацуев) 10.18 16.07 Belarus 14.2720.5810.1818.4715.48
22 Stanislau Smolski 12.86 16.18 Belarus 16.6217.3317.5612.8614.58
23 Arseniy Yotsyus 15.11 16.30 Russia 15.4415.1119.0915.7817.68
24 Daniil Podberetskiy (Даниил Подберецкий) 13.85 16.36 Belarus 17.4913.8515.7615.82DNF
25 Ivan Terekh 13.09 16.43 Belarus 19.0014.8415.4521.1813.09
26 Valentin Shum 14.88 16.87 Belarus 20.9817.2014.8815.0518.35
27 Vasilina Kolas 14.30 17.43 Belarus DNF16.7014.3017.7517.84
28 Vladimir Sergeev 15.43 17.51 Russia 29.3115.4319.1217.0716.35
29 Yahor Lahunovich (Егор Лагунович) 14.30 17.71 Belarus 18.5616.9914.3017.9018.23
30 Platon Dranchuk (Платон Дранчук) 15.81 18.05 Belarus 19.8416.1015.8118.2124.27
31 Dzmitry Melesh 17.19 18.07 Belarus 17.6317.9018.6821.7517.19
32 Danila Birukou (Данила Бирюков) 17.71 18.88 Belarus 19.2818.6420.1418.7117.71
33 Konstantin Solovyev 16.13 19.10 Russia 20.9116.1322.2917.3719.01
34 Daniil Kovalevich (Даниил Ковалевич) 15.59 19.54 Belarus 22.5715.5916.8119.24DNF
35 Vladislav Shoshin 18.67 20.14 Belarus 18.6719.2220.2425.0820.96
36 Andrey Kurochkin 15.66 20.55 Russia 22.6715.6622.7222.2116.77
37 Miraslau Volkau (Мирослав Волков) 17.61 20.87 Belarus 20.0917.6127.8620.4722.06
38 Hanna Panas (Анна Панас) 17.58 20.98 Belarus 21.9823.5321.0617.5819.90
39 Andrey Lukashevich 16.97 21.53 Belarus 22.7921.5525.2520.2416.97
40 Matsvei Kastrama 17.73 22.16 Belarus 34.3726.4821.7718.2217.73
41 Valeria Zhurova 21.59 23.03 Belarus 21.5924.1422.7024.7822.26
42 Pavel Kazarenko (Павел Казаренко) 21.30 25.08 Belarus 26.9221.3227.3327.0021.30
43 Diana Murnik 20.60 25.16 Russia 30.7420.6023.5027.8124.18
44 Aleksandr Paliukhovich 22.63 26.35 Belarus 22.6328.1725.6027.3626.09
45 Dmitry Komar (Дмитрий Комар) 23.73 28.21 Belarus 28.2729.3127.0633.0923.73
46 Daniil Saltykou 27.21 30.29 Belarus 27.2134.2028.6728.011:20.92
47 Hleb Davidovich 29.14 32.84 Belarus 31.2038.3033.8833.4429.14
48 Daniil Melnikov (Даниил Мельников) 31.92 38.08 Belarus 36.3537.2131.9249.4040.67

3x3x3 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Yushkevich 9.86 10.18 Belarus 9.9810.0210.5511.239.86
2 Vladislav Kaminskiy 9.50 10.63 Belarus 9.949.509.54DNF12.42
3 Vitaliy Sheshko 9.87 11.09 Belarus 10.9813.139.949.8712.35
4 Nikita Starodubov 10.12 11.21 Belarus 10.7510.1213.6110.6412.23
5 Oleg Sechko 11.17 11.67 Belarus 12.5211.4411.9011.6611.17
6 Dmitri Arterchuk 9.69 11.88 Belarus 12.7313.6712.199.6910.73
7 Ilya Zabrodsky 10.52 12.02 Belarus 11.2014.7010.5212.3912.46
8 Vadzim Smirnou 10.86 12.04 Belarus 10.9713.3711.7710.8614.68
9 Nikita Loika 10.64 12.18 Belarus 12.8313.9211.7911.9210.64
10 Anton Suzin 9.80 12.29 Belarus 14.809.8014.2111.3111.35
11 Aleksandr Beznogov 11.07 13.70 Russia 11.0714.1013.53DNF13.48
12 Artyom Sermyazhko 12.48 13.84 Belarus 13.2012.4814.0114.3223.67

2x2x2 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Erzhan Dzhaumutbaev 2.62 3.31 Russia 3.213.293.426.902.62
2 Anton Suzin 2.35 3.58 Belarus 6.593.862.702.354.17
3 Vadzim Smirnou 2.94 3.60 Belarus 3.502.946.083.503.80
4 Ilya Nazarov 2.27 3.69 Russia 4.124.262.273.503.46
5 Arseniy Yotsyus 3.71 4.06 Russia 3.713.943.784.454.57
6 Aleksandr Beznogov 1.88 4.22 Russia 4.345.201.884.603.72
7 Oleg Sechko 2.41 4.30 Belarus 2.414.414.694.094.39
8 Nikita Starodubov 2.72 4.32 Belarus 4.432.725.316.243.22
9 Pavel Yushkevich 2.49 4.36 Belarus 4.634.563.884.922.49
10 Vladislav Kaminskiy 3.69 4.44 Belarus 6.093.694.074.964.29
11 Bogdan Dovbysh 2.65 4.52 Belarus 5.414.305.432.653.85
12 Nikita Loika 3.64 4.53 Belarus 4.894.893.643.825.13
13 Stanislau Smolski 3.77 4.66 Belarus 3.776.084.064.505.41
14 Danila Dubovik 4.21 5.11 Belarus 5.309.274.395.654.21
15 Ilya Zabrodsky 3.53 5.52 Belarus 4.4011.253.537.494.66
16 Artyom Sermyazhko 3.34 5.55 Belarus 7.955.375.665.613.34
17 Ilya Tsiareshka 3.33 5.60 Belarus 6.013.336.785.695.09
18 Yahor Lahunovich (Егор Лагунович) 3.74 5.75 Belarus 4.507.443.7410.755.30
19 Dmitri Arterchuk 3.33 5.76 Belarus 3.5913.449.893.333.79
20 Darii Caireac (Дарий Кайряк) 3.92 5.84 Belarus 6.419.234.456.663.92
21 Ilya Matsuev (Илья Мацуев) 5.19 5.87 Belarus 5.886.545.1910.095.19
22 Viachaslau Kazak 3.04 6.46 Belarus 6.413.046.217.686.77
23 Viktor Danilov 5.28 6.52 Belarus 5.445.285.578.559.63
24 Valentin Shum 5.38 6.55 Belarus 8.965.385.797.796.06
25 Hanna Panas (Анна Панас) 4.86 6.64 Belarus 7.036.606.307.994.86
26 Miraslau Volkau (Мирослав Волков) 4.51 6.80 Belarus 4.516.547.826.567.31
27 Vladislav Shoshin 6.21 6.94 Belarus 10.177.816.436.216.57
28 Roman Zhiglinskiy 5.37 7.17 Belarus 7.165.378.177.706.64
29 Daniil Kovalevich (Даниил Ковалевич) 5.62 7.32 Belarus 5.627.816.69DNF7.45
30 Hleb Davidovich 5.27 7.59 Belarus 9.157.925.279.095.75
31 Timur Kapkin 5.97 7.69 Russia 8.125.978.497.307.64
32 Daniil Podberetskiy (Даниил Подберецкий) 6.01 7.86 Belarus 10.838.168.776.016.65
33 Pavel Kazarenko (Павел Казаренко) 7.49 8.07 Belarus 7.779.067.498.038.41
34 Vasilina Kolas 3.53 8.17 Belarus 10.853.539.479.285.75
35 Andrey Kurochkin 4.22 8.32 Russia 9.734.227.5411.737.69
36 Platon Dranchuk (Платон Дранчук) 4.83 8.41 Belarus 4.837.098.649.5011.29
37 Valeria Zhurova 6.25 8.83 Belarus 8.046.258.819.639.85
38 Pavel Yefimenka 5.57 9.03 Belarus 5.578.2811.36DNF7.46
39 Andrey Lukashevich 5.81 9.64 Belarus 11.435.8110.539.309.10
40 Evgeni Khaniak (Евгений Ханяк) 7.81 10.48 Belarus 9.0810.5011.8612.567.81
41 Diana Murnik 6.42 10.87 Russia 11.7511.1710.8810.566.42
42 Aleksey Man'kovskiy (Алексей Маньковский) 8.60 11.06 Belarus 21.318.6010.959.7812.46
43 Aleksandr Paliukhovich 6.47 11.49 Belarus 22.406.9115.5911.976.47
44 Andrey Kravchenko (Андрей Кравченко) 8.20 11.61 Belarus 12.098.2013.2210.0512.69
45 Mikita Tsymuk (Никита Цымук) 10.47 11.78 Belarus 12.3910.4711.9613.8110.99
46 Egor Khovavko (Егор Ховавко) 5.98 11.95 Belarus DNF16.569.689.615.98
47 Yahor Nautsevich (Егор Навцевич) 5.52 13.13 Belarus 12.025.5212.6814.7014.69
48 Andrey Antonov (Андрей Антонов) 10.19 13.87 Russia 12.0412.0119.3117.5510.19
49 Anastasia Gubanova 9.33 14.87 Russia 18.0517.249.3310.2417.14
50 Ivan Gnedko (Иван Гнедько) 13.22 16.00 Belarus 17.5117.3313.4113.2217.27
51 Aliaksei Tsitou 15.42 16.52 Belarus 15.4220.4316.0817.2816.20
52 Ivan Tjushkevich (Иван Тюшкевич) 19.34 29.73 Belarus 38.1119.3435.5628.9124.71
53 Arsen Yasin Sarigoz (Арсен Ясин Сарыгёз) 21.10 35.43 Belarus 51.5630.1524.5921.1053.34

2x2x2 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 2.22 2.66 Belarus 2.802.222.523.602.65
2 Anton Suzin 2.29 3.03 Belarus 2.733.682.893.472.29
3 Erzhan Dzhaumutbaev 2.54 3.18 Russia 3.152.544.093.672.72
4 Ilya Nazarov 2.83 3.29 Russia 2.912.834.044.132.93
5 Vadzim Smirnou 2.28 3.57 Belarus 2.813.963.954.222.28
6 Nikita Loika 2.69 3.59 Belarus 3.542.693.664.113.58
7 Aleksandr Beznogov 2.24 3.91 Russia 4.004.746.452.992.24
8 Pavel Yushkevich 2.09 3.93 Belarus 4.163.864.113.832.09
9 Bogdan Dovbysh 2.68 4.16 Belarus 3.313.616.015.572.68
10 Oleg Sechko 3.47 4.27 Belarus 4.733.474.537.373.55
11 Arseniy Yotsyus 2.84 4.87 Russia 4.392.846.335.244.98
12 Nikita Starodubov 4.30 6.11 Belarus 7.584.305.507.395.45

4x4x4 Cube Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 35.60 38.60 NR Belarus 35.6037.9737.451:11.5040.39
2 Oleg Sechko 34.47 38.85 Belarus 35.8636.9234.4743.7644.15
3 Pavel Yushkevich 38.09 39.43 Belarus 39.1744.6940.7638.3738.09
4 Ilya Nazarov 35.79 42.69 Russia 44.2935.7940.9845.9142.80
5 Nikita Starodubov 43.40 46.03 Belarus 45.6754.0148.1744.2443.40
6 Ilya Zabrodsky 36.15 46.11 Belarus 48.1052.0448.6636.1541.57
7 Artyom Sermyazhko 46.03 46.59 Belarus 46.5348.3646.0346.3146.94
8 Ilya Matsuev (Илья Мацуев) 41.10 49.89 Belarus 42.9256.7341.1055.4251.32
9 Dmitri Arterchuk 43.89 51.28 Belarus 52.8453.9343.8949.2451.75
10 Nikita Loika 44.64 51.28 Belarus 49.0449.8556.8054.9444.64
11 Ilya Tsiareshka 48.27 51.93 Belarus 51.951:03.3248.2749.3454.51
12 Vadzim Smirnou 44.46 53.06 Belarus 1:03.2844.4645.051:00.7153.41
13 Aleksandr Beznogov 53.62 55.51 Russia 54.6856.9654.901:03.2953.62
14 Anton Suzin 54.30 56.45 Belarus 55.8758.0055.7157.7854.30
15 Bogdan Dovbysh 58.13 1:05.50 Belarus 1:20.401:02.421:06.501:07.5858.13
16 Danila Dubovik 1:01.12 1:06.81 Belarus 1:01.121:06.001:14.781:06.911:07.53
17 Viktor Danilov 1:00.18 1:06.95 Belarus DNF1:06.921:09.531:04.411:00.18
18 Arseniy Yotsyus 1:03.33 1:09.11 Russia 1:03.331:09.611:09.801:23.851:07.92
19 Vladislav Shoshin 1:03.78 1:14.15 Belarus 1:03.781:23.521:49.261:07.711:11.23
20 Yahor Lahunovich (Егор Лагунович) 1:14.33 1:22.64 Belarus 1:22.351:47.961:15.361:30.221:14.33
21 Anastasia Gubanova 1:20.97 1:31.83 Russia 1:32.431:20.971:34.941:40.861:28.11
22 Vasilina Kolas 1:33.73 Belarus 1:33.731:37.45
23 Daniil Podberetskiy (Даниил Подберецкий) 1:38.02 Belarus 1:54.511:38.02
24 Hleb Davidovich 1:46.56 Belarus 1:53.461:46.56
25 Diana Murnik 2:01.16 Russia 2:01.162:16.98
26 Pavel Yefimenka 2:02.92 Belarus 2:31.502:02.92
27 Egor Khovavko (Егор Ховавко) 2:16.99 Belarus 2:16.992:27.80
28 Yahor Nautsevich (Егор Навцевич) 2:23.69 Belarus 2:23.692:55.26
29 Darii Caireac (Дарий Кайряк) 3:12.68 Belarus 3:12.683:26.39
30 Aliaksei Tsitou DNF Belarus DNFDNF

4x4x4 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Sechko 35.55 38.58 NR Belarus 41.4235.78DNF35.5538.54
2 Ilya Nazarov 38.30 40.45 Russia 48.6341.5938.3039.6140.16
3 Pavel Yushkevich 32.26 NR 40.84 Belarus 35.5141.1532.2653.1545.87
4 Nikita Starodubov 34.32 40.99 Belarus 40.5148.9834.3239.0643.40
5 Ilya Zabrodsky 37.58 41.23 Belarus 46.4541.8139.9241.9637.58
6 Vladislav Kaminskiy 34.78 41.44 Belarus 43.0640.1948.2034.7841.07
7 Ilya Matsuev (Илья Мацуев) 42.93 46.51 Belarus 49.2747.0943.1742.9352.26
8 Artyom Sermyazhko 40.87 47.26 Belarus 47.5651.0840.8743.2251.00
9 Dmitri Arterchuk 45.74 51.51 Belarus 53.9945.7446.9553.6056.54
10 Ilya Tsiareshka 47.32 52.77 Belarus 51.7354.0647.3252.5354.92
11 Nikita Loika 44.55 52.98 Belarus 49.1654.3355.4644.551:00.14
12 Vadzim Smirnou 49.47 57.73 Belarus 1:07.9749.471:02.6356.1254.45

5x5x5 Cube Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Sechko 1:14.26 1:20.50 Belarus 1:28.721:37.641:14.361:14.261:18.42
2 Ilya Nazarov 1:15.71 1:22.16 Russia 1:37.821:24.361:19.941:15.711:22.19
3 Vladislav Kaminskiy 1:20.64 1:24.36 Belarus 1:38.001:24.981:20.641:26.091:22.02
4 Vitaliy Sheshko 1:20.78 1:25.05 Belarus 1:22.671:20.781:37.711:29.981:22.49
5 Pavel Yushkevich 1:20.28 1:28.88 Belarus 1:30.441:31.681:28.761:20.281:27.44
6 Nikita Loika 1:32.80 1:37.50 Belarus 1:39.401:39.871:32.801:45.731:33.22
7 Artyom Sermyazhko 1:24.77 1:38.30 Belarus 1:30.341:24.772:10.761:34.051:50.51
8 Dmitri Arterchuk 1:36.06 1:41.18 Belarus 1:37.501:36.061:42.231:43.821:50.31
9 Bogdan Dovbysh 1:41.57 1:45.47 Belarus 1:50.801:43.091:55.991:42.531:41.57
10 Vladislav Shoshin 2:03.16 2:08.78 Belarus 2:13.082:03.162:05.392:07.882:19.40
11 Ilya Tsiareshka 1:53.15 2:08.95 Belarus 2:16.322:10.642:13.801:53.152:02.42
12 Ilya Matsuev (Илья Мацуев) 1:59.77 2:10.95 Belarus 2:02.821:59.772:06.922:26.262:23.12
13 Viktor Danilov 1:58.82 2:14.57 Belarus 2:18.701:58.822:07.752:17.262:27.00
14 Arseniy Yotsyus 2:33.03 2:40.08 Russia 2:33.032:49.342:34.622:36.273:01.24
15 Konstantin Solovyev 2:29.26 2:43.33 Russia 2:32.467:42.763:03.072:34.452:29.26
16 Roman Strakhov 1:57.06 2:56.23 Russia 1:57.063:01.903:08.132:38.67DNS
17 Darii Caireac (Дарий Кайряк) 3:30.91 Belarus 3:30.914:01.60
18 Diana Murnik 3:49.75 Russia 4:05.733:49.75
19 Andrey Kurochkin 7:55.38 Russia 7:55.38DNF

6x6x6 Cube Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 2:29.57 2:41.84 Belarus 3:02.682:33.262:29.57
2 Pavel Yushkevich 2:40.10 2:46.24 Belarus 2:40.102:45.262:53.37
3 Roman Strakhov 3:53.04 4:00.60 Russia 4:12.683:56.083:53.04
4 Artyom Sermyazhko 3:36.21 DNF Belarus 3:39.98DNF3:36.21
5 Vladislav Shoshin 5:25.22 Belarus 5:25.22
6 Diana Murnik 7:44.77 Russia 7:44.77

7x7x7 Cube Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Yushkevich 3:28.04 3:33.68 Belarus 3:34.483:38.513:28.04
2 Vladislav Kaminskiy 3:47.53 3:51.35 Belarus 3:47.533:56.923:49.60
3 Vitaliy Sheshko 4:14.42 4:24.26 Belarus 4:14.424:37.234:21.12
4 Vladislav Shoshin 8:30.72 Belarus 8:30.72
5 Diana Murnik DNF Russia DNF
5 Ilya Nazarov DNF Russia DNF

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Roman Strakhov 42.02 DNF Russia 42.02DNFDNF
2 Vladimir Sergeev 1:00.41 DNF Russia DNF1:00.41DNF
3 Nikita Loika 1:58.59 DNF Belarus DNF1:58.59DNF
4 Dmitri Arterchuk 2:11.97 DNF Belarus DNF2:17.842:11.97
5 Bogdan Dovbysh 3:53.96 DNF Belarus DNF3:53.96DNF
6 Viktor Danilov 4:38.92 DNF Belarus 4:38.927:09.06DNF
7 Dmitry Komar (Дмитрий Комар) 6:41.26 DNF Belarus DNF6:41.26DNF
8 Diana Murnik DNF DNF Russia DNFDNFDNF

3x3x3 Fewest Moves Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Konstantin Solovyev 32 Russia 32
2 Ilya Nazarov 33 Russia 33
3 Nikita Loika 34 Belarus 34
4 Aleksandr Beznogov 35 Russia 35
4 Anton Suzin 35 Belarus 35
4 Ivan Terekh 35 Belarus 35
7 Pavel Yushkevich 36 Belarus 36
8 Vladislav Kaminskiy 38 Belarus 38
9 Viktor Danilov 40 Belarus 40
10 Dmitri Arterchuk 42 Belarus 42
11 Anastasia Gubanova 46 Russia 46
11 Diana Murnik 46 Russia 46
13 Oleg Sechko 48 Belarus 48
14 Platon Dranchuk (Платон Дранчук) 50 Belarus 50
14 Vadzim Smirnou 50 Belarus 50
16 Daniil Podberetskiy (Даниил Подберецкий) 52 Belarus 52
17 Artyom Sermyazhko DNF Belarus DNF
17 Danila Dubovik DNF Belarus DNF
17 Darii Caireac (Дарий Кайряк) DNF Belarus DNF
17 Evgeni Khaniak (Евгений Ханяк) DNF Belarus DNF
17 Ilya Tsiareshka DNF Belarus DNF
17 Ilya Zabrodsky DNF Belarus DNF
17 Vasilina Kolas DNF Belarus DNF
17 Vladislav Shoshin DNF Belarus DNF
17 Yahor Lahunovich (Егор Лагунович) DNF Belarus DNF

3x3x3 One-Handed Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vitaliy Sheshko 12.46 13.68 Belarus 12.4614.5414.2613.9612.82
2 Pavel Yushkevich 12.80 14.18 Belarus 12.8012.8416.4617.1513.25
3 Vladislav Kaminskiy 12.82 15.02 Belarus 12.8215.4716.5813.0118.75
4 Ilya Nazarov 15.79 18.87 Russia 22.0120.5319.7716.3015.79
5 Oleg Sechko 14.11 19.22 Belarus 14.1121.6421.1918.4818.00
6 Vadzim Smirnou 16.18 19.30 Belarus 16.1819.5922.2318.2920.01
7 Ilya Zabrodsky 15.48 19.37 Belarus 16.7215.4819.2824.3922.10
8 Anton Suzin 16.52 19.38 Belarus 25.6916.5216.7021.0020.44
9 Dmitri Arterchuk 16.40 20.36 Belarus 20.3222.8521.2519.5016.40
10 Nikita Starodubov 17.70 21.60 Belarus 21.3629.9021.3622.0917.70
11 Viachaslau Kazak 20.01 22.41 Belarus 27.4620.9220.0121.7824.54
12 Danila Dubovik 22.05 23.58 Belarus 22.0523.7124.0522.9934.73
13 Nikita Loika 21.13 23.79 Belarus 25.3122.6021.1325.7223.46
14 Ivan Terekh 20.40 24.82 Belarus 28.7520.4023.1925.1926.08
15 Bogdan Dovbysh 22.79 26.23 Belarus 24.5524.4229.7322.7930.18
16 Aleksandr Beznogov 22.00 26.42 Russia 24.9829.1527.4426.8522.00
17 Stanislau Smolski 26.27 27.73 Belarus 29.4726.4229.1426.2727.62
18 Artyom Sermyazhko 22.37 29.85 Belarus 32.6032.0729.9327.5622.37
19 Viktor Danilov 28.13 32.17 Belarus 32.2637.3531.5932.6628.13
20 Platon Dranchuk (Платон Дранчук) 27.12 32.45 Belarus 30.2030.1037.0438.2227.12
21 Yahor Lahunovich (Егор Лагунович) 26.28 34.78 Belarus 26.2832.04DNF28.2844.01
22 Daniil Podberetskiy (Даниил Подберецкий) 29.75 35.63 Belarus 29.7531.4939.4037.9437.46
23 Vladislav Shoshin 30.21 37.11 Belarus 34.8643.9633.6442.8430.21
24 Ilya Tsiareshka 33.48 37.63 Belarus 40.8537.1540.5835.1733.48
25 Anastasia Gubanova 36.65 38.48 Russia 36.6538.6438.4238.3839.14
26 Aleksandr Paliukhovich 38.78 39.91 Belarus 39.5243.6639.0241.1838.78
27 Roman Zhiglinskiy 35.96 40.32 Belarus 42.2041.1937.5835.96DNF
28 Pavel Kazarenko (Павел Казаренко) 32.34 42.45 Belarus 32.3447.521:04.4836.9842.84
29 Arseniy Yotsyus 33.60 43.23 Russia 44.5633.6048.4349.0736.70
30 Ilya Matsuev (Илья Мацуев) 29.13 43.97 Belarus DNF40.6234.6929.1356.60
31 Daniil Kovalevich (Даниил Ковалевич) 39.36 45.83 Belarus 49.251:10.7246.6739.3641.57
32 Andrey Kurochkin 44.60 49.34 Russia 47.5244.601:03.2849.7250.78
33 Roman Strakhov 52.74 55.42 Russia 54.6952.7458.091:03.5653.48
34 Egor Khovavko (Егор Ховавко) 44.37 58.88 Belarus 1:05.0844.371:11.1145.991:05.56
35 Daniil Melnikov (Даниил Мельников) 54.67 59.29 Belarus 1:25.6154.6758.0658.691:01.13
36 Valentina Solovyova 1:04.36 Russia 1:16.091:04.36
37 Diana Murnik 1:05.19 Russia 1:05.191:26.90
38 Darii Caireac (Дарий Кайряк) 1:08.68 Belarus 1:09.451:08.68
39 Timur Kapkin 1:12.37 Russia 1:25.811:12.37
40 Evgeni Khaniak (Евгений Ханяк) 1:21.88 Belarus 2:01.441:21.88
41 Andrey Kravchenko (Андрей Кравченко) 1:37.83 Belarus 2:13.581:37.83

3x3x3 One-Handed Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vitaliy Sheshko 12.58 13.67 NR Belarus 14.8512.58DNF13.0413.11
2 Pavel Yushkevich 13.81 14.75 Belarus 14.9014.9713.8119.8414.38
3 Vladislav Kaminskiy 13.35 15.46 Belarus 14.7214.8817.1213.3516.78
4 Ilya Nazarov 15.49 17.28 Russia 17.4815.4918.0916.2823.39
5 Vadzim Smirnou 16.71 20.35 Belarus 16.7120.1120.5520.4023.07
6 Oleg Sechko 16.08 20.89 Belarus 17.6316.0827.2523.6521.38
7 Danila Dubovik 20.75 23.08 Belarus 27.9020.7521.0125.6422.60
8 Nikita Starodubov 18.86 23.09 Belarus 23.8122.1923.2718.8624.87
9 Anton Suzin 19.79 24.12 Belarus 21.9126.3319.7924.3926.07
10 Dmitri Arterchuk 20.74 24.84 Belarus 23.7728.3322.4320.7436.07
11 Viachaslau Kazak 23.44 25.53 Belarus 23.4424.4931.5125.5026.60
12 Ilya Zabrodsky 20.90 26.66 Belarus 25.1320.90DNF22.3132.54

3x3x3 With Feet Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Bogdan Dovbysh 47.10 55.51 Belarus 1:06.2452.5357.7347.1056.27
2 Ilya Nazarov 46.96 58.35 Russia 1:06.601:00.331:00.2946.9654.44
3 Nikita Loika 45.49 NR 1:10.80 Belarus DNF1:16.461:13.7045.491:02.23
4 Viktor Danilov 1:08.56 1:26.60 Belarus 1:36.461:45.181:16.331:27.001:08.56
5 Anton Suzin 1:49.37 1:52.90 Belarus 1:52.57DNF1:51.821:49.371:54.30

Clock Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 5.00 5.89 NR Belarus 5.505.006.575.816.37
2 Konstantin Solovyev 6.89 8.18 Russia 6.899.457.8510.427.24
3 Nikita Loika 7.83 8.79 Belarus 11.348.478.669.237.83
4 Ilya Nazarov 8.45 10.21 Russia 11.658.459.619.9011.13
5 Andrey Kurochkin 11.52 14.19 Russia 15.4014.6112.7015.2711.52
6 Pavel Yushkevich 12.39 14.46 Belarus 14.5714.4512.39DNF14.36
7 Vasilina Kolas 14.23 16.79 Belarus 18.1817.8214.2320.1214.38
8 Dmitri Arterchuk 13.64 18.97 Belarus DNF21.1517.9317.8413.64
9 Arseniy Yotsyus 18.00 28.07 Russia 22.99DNF22.8938.3318.00
10 Anastasia Gubanova 20.51 29.05 Russia 1:12.5628.8120.5134.5523.78
11 Diana Murnik 22.47 30.09 Russia 29.6232.5122.4734.3128.14
12 Pavel Kazarenko (Павел Казаренко) 30.33 35.97 Belarus 38.6654.0730.3337.0332.22
13 Valentina Solovyova 24.96 37.53 Russia 30.5825.72DNF56.2824.96
14 Danila Dubovik 32.17 39.46 Belarus 46.5033.6638.2346.8932.17
15 Anton Suzin 30.59 42.79 Belarus 31.4431.10DNF30.591:05.84
16 Roman Strakhov 28.76 46.72 Russia 55.34DNF42.0242.8028.76
17 Timur Kapkin 36.56 1:03.46 Russia 59.5636.56DNF55.691:15.13
18 Andrey Lukashevich 12.22 DNF Belarus 13.04DNF15.17DNF12.22
19 Bogdan Dovbysh 14.16 DNF Belarus DNF17.36DNFDNF14.16
20 Darii Caireac (Дарий Кайряк) 1:18.05 Belarus DNF1:18.05

Megaminx Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Sechko 59.77 1:08.51 Belarus 1:11.291:10.451:07.521:07.5559.77
2 Vladislav Shoshin 1:08.98 1:11.37 Belarus 1:11.501:08.981:11.551:17.361:11.05
3 Ilya Nazarov 1:02.36 1:12.44 Russia 1:24.761:16.971:10.871:09.471:02.36
4 Aleksandr Beznogov 1:19.82 1:26.11 Russia 1:28.911:19.821:24.971:49.221:24.44
5 Ivan Terekh 1:17.78 1:27.11 Belarus 1:28.671:17.781:23.551:29.111:36.49
6 Dmitri Arterchuk 1:12.94 1:29.73 Belarus 1:33.371:28.251:34.161:27.581:12.94
7 Nikita Starodubov 1:11.30 1:36.06 Belarus 1:43.341:11.301:58.811:38.311:26.52
8 Arseniy Yotsyus 1:47.09 2:09.57 Russia 2:11.471:47.092:29.152:14.232:03.02
9 Timur Kapkin 3:36.09 Russia 4:09.743:36.09
10 Andrey Kravchenko (Андрей Кравченко) 3:43.55 Belarus 3:43.553:53.10
11 Darii Caireac (Дарий Кайряк) 3:53.70 Belarus 4:13.473:53.70
12 Pavel Yefimenka 3:59.55 Belarus 4:21.713:59.55
13 Platon Dranchuk (Платон Дранчук) 4:25.84 Belarus 4:25.845:07.17
14 Diana Murnik 5:00.70 Russia 6:02.955:00.70
15 Valeria Zhurova 5:07.99 Belarus 6:17.845:07.99
16 Roman Strakhov DNF Russia DNFDNS

Pyraminx First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Nazarov 2.77 3.19 Russia 3.063.213.305.202.77
2 Aleksandr Beznogov 3.78 4.12 Russia 3.993.783.834.934.54
3 Ivan Terekh 3.41 4.59 Belarus 5.303.964.513.416.85
4 Arseniy Yotsyus 4.14 4.79 Russia 4.395.656.014.144.33
5 Vasilina Kolas 4.61 5.19 Belarus 5.584.616.034.845.14
6 Bogdan Dovbysh 3.71 5.37 Belarus 5.993.713.879.066.26
7 Konstantin Solovyev 5.68 5.95 Russia 5.966.125.766.525.68
8 Dmitri Arterchuk 3.22 6.04 Belarus 5.963.225.7212.396.45
9 Vadzim Smirnou 5.07 6.32 Belarus 5.517.216.255.077.19
10 Anton Suzin 4.47 7.28 Belarus 8.377.714.476.917.23
11 Hanna Panas (Анна Панас) 6.66 8.40 Belarus 7.196.966.6611.0412.10
12 Viachaslau Kazak 6.71 8.64 Belarus 6.836.7113.857.9411.15
13 Pavel Kazarenko (Павел Казаренко) 6.26 8.73 Belarus 6.268.979.237.9810.25
14 Valentin Shum 7.91 8.91 Belarus 7.919.269.178.3012.40
15 Miraslau Volkau (Мирослав Волков) 6.62 9.21 Belarus 11.266.627.4512.198.93
16 Stanislau Smolski 7.01 9.58 Belarus 13.208.287.0116.617.25
17 Yahor Lahunovich (Егор Лагунович) 7.34 9.59 Belarus 11.468.2811.899.027.34
18 Danila Dubovik 8.04 10.09 Belarus 8.0410.9912.199.479.81
19 Platon Dranchuk (Платон Дранчук) 8.09 10.12 Belarus 10.9210.908.0916.528.55
20 Roman Zhiglinskiy 10.15 10.69 Belarus 10.5310.7015.7110.8510.15
21 Valeria Zhurova 9.00 10.77 Belarus 10.9010.8011.109.0010.60
22 Aleksey Man'kovskiy (Алексей Маньковский) 8.94 10.89 Belarus 8.9412.6612.3511.159.16
23 Darii Caireac (Дарий Кайряк) 7.85 11.65 Belarus 11.9415.3512.4110.607.85
24 Valentina Solovyova 8.27 11.84 Russia 8.279.4513.0812.99DNF
25 Andrey Lukashevich 8.29 11.87 Belarus 13.508.2913.558.56DNF
26 Timur Kapkin 10.60 12.09 Russia 11.0710.6013.7311.4617.90
27 Oleg Sechko 8.52 12.16 Belarus 14.2811.9210.2716.058.52
28 Margarita Strezh (Маргарита Стреж) 9.21 12.25 Belarus 12.019.2112.0213.2612.73
29 Pavel Yefimenka 8.65 12.42 Belarus 15.199.848.6515.8212.22
30 Andrey Kurochkin 10.25 12.58 Russia 13.0912.9711.6922.2110.25
31 Maksim Toustsikau (Максим Толстиков) 10.67 13.02 Belarus 10.6713.4814.5016.3811.09
32 Ilya Tsiareshka 10.59 13.11 Belarus 10.5911.1527.2912.6715.51
33 Artyom Sermyazhko 5.61 13.99 Belarus 22.0213.495.6112.3416.14
34 Daniil Saltykou 9.10 14.13 Belarus 16.199.9516.269.1017.08
35 Anastasia Gubanova 10.33 14.20 Russia 17.2415.7010.3315.9210.97
36 Daniil Kovalevich (Даниил Ковалевич) 4.95 15.84 Belarus 19.6816.2821.7311.564.95
37 Diana Murnik 11.44 16.62 Russia 11.4417.7716.9615.14DNF
38 Hleb Davidovich 12.86 16.90 Belarus 20.8114.5218.0018.1812.86
39 Ivan Gnedko (Иван Гнедько) 7.25 17.93 Belarus DNF15.3319.6218.857.25
40 Andrey Antonov (Андрей Антонов) 10.42 17.95 Russia 16.5221.5015.8410.4224.10
41 Arsen Yasin Sarigoz (Арсен Ясин Сарыгёз) 12.84 19.49 Belarus 12.8420.7818.6619.0326.76
42 Vsevolod Solovyov (Всеволод Соловьёв) 17.60 25.89 Russia 17.6025.4427.4830.4124.75
43 Vadim Lebedovich (Вадим Лебедович) 19.15 30.98 Belarus DNF27.4442.7422.7719.15
44 Mikita Tsymuk (Никита Цымук) 18.26 37.74 Belarus 45.9457.6947.9619.3218.26
45 Dzmitry Melesh 9.36 DNF Belarus 11.3013.70DNFDNF9.36

Pyraminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Nazarov 2.69 2.84 NR Russia 3.032.694.942.722.76
2 Ivan Terekh 2.57 4.53 Belarus 4.182.57DNF4.834.59
3 Arseniy Yotsyus 3.31 4.84 Russia 3.963.317.168.423.41
4 Bogdan Dovbysh 4.97 5.57 Belarus 5.795.615.835.314.97
5 Dmitri Arterchuk 3.69 5.75 Belarus 5.255.936.616.073.69
6 Vadzim Smirnou 4.83 5.95 Belarus 4.835.058.176.606.19
7 Aleksandr Beznogov 2.53 6.02 Russia 6.737.366.195.142.53
8 Vasilina Kolas 4.80 6.19 Belarus 11.454.807.015.835.73
9 Anton Suzin 4.24 6.57 Belarus 5.854.248.818.805.05
10 Hanna Panas (Анна Панас) 5.05 6.95 Belarus 6.455.058.778.126.29
11 Konstantin Solovyev 4.49 7.14 Russia 9.094.49DNF6.166.16
12 Viachaslau Kazak 7.99 11.18 Belarus 19.397.9911.5510.5911.39

Skewb First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vadzim Smirnou 3.77 4.12 Belarus 3.774.184.124.074.44
2 Konstantin Solovyev 3.84 4.61 Russia 3.845.635.034.604.19
3 Ilya Nazarov 3.72 4.74 Russia 4.743.724.644.837.22
4 Danila Dubovik 2.03 NR 5.44 Belarus 2.036.866.884.415.04
5 Aleksandr Beznogov 3.54 5.52 Russia 3.546.025.924.626.91
6 Stanislau Smolski 5.80 6.39 Belarus 5.807.175.8016.636.20
7 Anton Suzin 4.50 6.64 Belarus 6.8710.237.665.384.50
8 Aleksandr Paliukhovich 5.54 7.62 Belarus 5.547.689.158.216.96
9 Arseniy Yotsyus 7.04 7.93 Russia 7.049.417.138.278.39
10 Vladislav Shoshin 6.80 8.23 Belarus 14.417.247.839.616.80
11 Pavel Yushkevich 6.07 8.58 Belarus 8.8010.4814.936.466.07
12 Valentin Shum 8.76 9.27 Belarus 11.3110.098.768.818.92
13 Vladislav Kaminskiy 7.11 9.37 Belarus 9.3015.8910.738.087.11
14 Darii Caireac (Дарий Кайряк) 8.61 10.18 Belarus 11.3315.3010.048.619.17
15 Dmitri Arterchuk 4.16 10.26 Belarus DNF7.8611.3111.604.16
16 Valentina Solovyova 7.62 10.52 Russia 10.167.6216.1010.3811.01
17 Roman Zhiglinskiy 9.44 11.15 Belarus 11.579.4415.3610.4711.42
18 Pavel Kazarenko (Павел Казаренко) 7.32 11.37 Belarus 10.1113.6213.507.3210.49
19 Platon Dranchuk (Платон Дранчук) 6.37 11.50 Belarus 6.379.8413.3811.2714.38
20 Ilya Tsiareshka 10.56 11.71 Belarus 12.9312.4610.5611.6311.03
21 Yahor Lahunovich (Егор Лагунович) 9.08 12.08 Belarus 9.0816.0513.8612.2710.12
22 Vasilina Kolas 9.65 12.64 Belarus 12.7412.4112.779.65DNF
23 Oleg Sechko 10.23 13.27 Belarus 15.6414.0210.2311.2914.49
24 Miraslau Volkau (Мирослав Волков) 10.95 14.19 Belarus 17.4812.57DNF12.5310.95
25 Hleb Davidovich 12.83 14.44 Belarus 16.8314.6512.8313.9214.76
26 Viachaslau Kazak 12.02 14.53 Belarus 12.0213.4317.1213.0317.86
27 Valeria Zhurova 12.75 15.12 Belarus 13.1916.7715.4112.7521.62
28 Andrey Kravchenko (Андрей Кравченко) 12.73 15.91 Belarus 43.4213.8514.3619.5212.73
29 Anastasia Gubanova 9.26 17.54 Russia 11.2030.2311.199.26DNF
30 Yahor Nautsevich (Егор Навцевич) 13.56 18.74 Belarus 13.6413.5623.81DNF18.76
31 Diana Murnik 15.92 19.74 Russia 20.6815.9217.8720.6625.82
32 Aleksey Man'kovskiy (Алексей Маньковский) 19.33 25.07 Belarus 26.5724.4228.5819.3324.22
33 Aliaksei Tsitou 26.66 33.43 Belarus 34.211:38.7126.6626.9439.15
34 Timur Kapkin 10.58 1:36.77 Russia 10.5811.31DNF4:26.5612.44

Skewb Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Nazarov 3.27 3.98 Russia 3.643.274.304.017.07
2 Aleksandr Beznogov 3.02 4.61 Russia 3.023.126.845.235.48
3 Vadzim Smirnou 3.74 5.01 Belarus 6.174.413.744.45DNF
4 Danila Dubovik 3.99 5.28 Belarus 8.464.943.996.214.70
5 Konstantin Solovyev 5.09 6.44 Russia 8.505.427.346.565.09
6 Stanislau Smolski 5.18 7.85 Belarus 7.489.347.808.275.18
7 Anton Suzin 4.96 8.21 Belarus 9.504.967.657.489.75
8 Vladislav Shoshin 5.05 8.31 Belarus DNF5.9410.638.355.05
9 Arseniy Yotsyus 4.90 8.94 Russia 9.114.9010.318.379.35
10 Valentin Shum 6.52 9.28 Belarus 11.067.546.5210.1610.13
11 Aleksandr Paliukhovich 8.40 9.56 Belarus 10.098.759.85DNF8.40
12 Pavel Yushkevich 7.82 10.04 Belarus 12.298.7217.009.127.82

Square-1 Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Nazarov 10.94 11.93 Russia 11.6610.9412.2714.9611.86
2 Vitaliy Sheshko 13.04 21.21 Belarus 20.7213.0421.6621.2522.86
3 Konstantin Solovyev 17.74 22.03 Russia 24.3433.1417.7423.3318.43
4 Vadzim Smirnou 22.98 27.36 Belarus 30.2825.5931.5422.9826.22
5 Yahor Lahunovich (Егор Лагунович) 21.97 32.93 Belarus 59.4921.9731.9629.4737.35
6 Dmitri Arterchuk 32.33 35.05 Belarus 32.6758.4137.9332.3334.54
7 Vladislav Kaminskiy 20.82 35.70 Belarus 36.1236.0420.8234.9342.95
8 Arseniy Yotsyus 31.32 38.20 Russia 47.2031.3232.9252.1134.47
9 Valentin Shum 35.64 41.69 Belarus 35.64DNF40.8136.9147.36
10 Vasilina Kolas 44.97 53.86 Belarus 50.6644.971:04.5946.341:28.53
11 Daniil Kovalevich (Даниил Ковалевич) 46.76 56.04 Belarus 47.1446.7657.011:03.971:21.39
12 Diana Murnik 1:44.75 Russia DNF1:44.75

4x4x4 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Roman Strakhov 3:14.05 DNF Russia 3:14.05DNFDNF
2 Vladimir Sergeev DNF DNF Russia DNFDNFDNF

5x5x5 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Roman Strakhov 4:36.08 DNF Russia 4:36.08DNFDNF

3x3x3 Multi-Blind Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Bogdan Dovbysh 2/2 13:21 Belarus 2/2 13:21
2 Dmitri Arterchuk 3/4 30:42 Belarus 3/4 30:42
3 Diana Murnik DNF Russia DNF
3 Viktor Danilov DNF Belarus DNF
3 Vladimir Sergeev DNF Russia DNF