Vladivostok Spring 2020


Date
Mar 14 - 15, 2020
City
Vladivostok, Russia
Venue

103, Prospekt 100-Stoletiya, Vladivostok, Russia

Address
103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Details

2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia

Organizers
Dmitry Matthew Yaquinto and Tatyana Yaquinto (Татьяна Якинто)
WCA Delegate
Myagmardorj Ulziijargal (Өлзийжаргал Мягмардорж)
Contact

*Myagmardorj Ulziijargal *Dmitry Matthew Yaquinto *Yaquinto Tatyana Viktorovna

Download all the competition's details as PDF here.
Information

Contact/Контакты

Delegate: Myagmardorj Ulziijargal

Facebook: Myagmardorj Ulziijargal

Gmail: mulziijargal@worldcubeassociation.org

Organizer: Dmitry Matthew Yaquinto

Gmail: dima.yakinto03@gmail.com

Phone number: +79841536457

Organizer: Tatyana Yaquinto

Gmail: tkopytseva@list.ru

Phone number: +79147917926

Events
Main event
Number of times bookmarked
9
Registration period

Online registration opened and will close .

Registration requirements
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 65 competitors.
The base registration fee for this competition is 950 ₽ (Russian Ruble).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Payment options:

Sberbank by phone: +79147917926

PayPal: tkopytseva@list.ru

Please be sure to include your name in the transaction!

Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 2:00.00 Top 30 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 40.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 30.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 2:30.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 3:30.00 2 attempts to get < 2:30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 5:00.00 1 attempt to get < 3:30.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 7:00.00 1 attempt to get < 5:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 7:00.00
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Clock Combined Final Bo2 / Ao5 1:20.00 2 attempts to get < 1:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 3:30.00 2 attempts to get < 2:30.00
Pyraminx Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 30.00
Skewb Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined Final Bo2 / Ao5 1:30.00 2 attempts to get < 1:00.00

You are viewing the schedule for the venue 103, Prospekt 100-Stoletiya, Vladivostok, Russia.
The schedule is displayed in the timezone Asia/Vladivostok.

Schedule for Saturday (March 14, 2020)

From 08:00 AM
To 08:50 AM
Registration
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
From 08:50 AM
To 09:00 AM
Tutorial for new competitors
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
From 09:00 AM
To 09:40 AM
6x6x6 Cube Combined Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
5:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 3:30.00
From 09:40 AM
To 10:20 AM
7x7x7 Cube Combined Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
7:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 5:00.00
From 10:20 AM
To 11:00 AM
Megaminx Combined Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
From 11:00 AM
To 11:30 AM
Square-1 Combined Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 11:30 AM
To 12:00 PM
Clock Combined Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:20.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 12:00 PM
To 01:00 PM
Lunch
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
From 01:00 PM
To 01:30 PM
3x3x3 Blindfolded Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo3
Time limit
7:00.00
From 01:30 PM
To 02:10 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 02:10 PM
To 02:40 PM
Skewb Combined First round
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 02:40 PM
To 03:20 PM
4x4x4 Cube Combined First round
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 03:20 PM
To 04:00 PM
5x5x5 Cube Combined First round
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 04:00 PM
To 05:30 PM
Unofficial Events
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia

Schedule for Sunday (March 15, 2020)

From 08:00 AM
To 08:50 AM
Registration
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
From 08:50 AM
To 09:00 AM
Tutorial for new competitors
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
From 09:00 AM
To 10:30 AM
3x3x3 Cube First round
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 30 advance to next round
From 10:30 AM
To 11:40 AM
2x2x2 Cube First round
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 11:40 AM
To 12:50 PM
Pyraminx Combined First round
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 12:50 PM
To 01:50 PM
Lunch
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
From 01:50 PM
To 02:30 PM
3x3x3 Cube Second round
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:30 PM
To 02:50 PM
3x3x3 One-Handed Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 02:50 PM
To 03:20 PM
4x4x4 Cube Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 03:20 PM
To 03:50 PM
5x5x5 Cube Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 03:50 PM
To 04:10 PM
Skewb Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:10 PM
To 04:30 PM
Pyraminx Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Ao5
Time limit
30.00
From 04:30 PM
To 04:50 PM
2x2x2 Cube Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Ao5
Time limit
30.00
From 04:50 PM
To 05:50 PM
3x3x3 Cube Final
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia
Format
Ao5
Time limit
40.00
From 06:00 PM
To 06:20 PM
Awards
2nd floor, 103, Prospekt 100-Stoletiya,Vladivostok, Russia

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.