Uzbekistan Big Cubes Spring 2019


Date
May 18 - 19, 2019
City
Tashkent, Uzbekistan
Venue

5+ Learning Center

Address
Tashkent city, Aybek str., 16
Details

1st Floor

Organizers
Albert Makhmudov, Evgeniy Lee, and Igor Aipkin
WCA Delegate
Igor Aipkin
Contact
albert.makhmudov99@yandex.ru, iaipkin@worldcubeassociation.org, jenya.speedcuber@gmail.com
Download all the competition's details as PDF here.
Information

Перед подачей заявки ознакомьтесь с информацией о регистрации.
Регистрация с неправильно введенным именем, фамилией и датой рожения не будут приняты, пожалуйста внимательно проверьте внесенные данные.
Подача заявки и оплата взноса за участие означает, что Вы ознакомлены и согласны с правилами проведения соревнований.
Если вы ознакомились с условиями регистрации и условиями оплаты взноса, то вы можете перейти к регистрации.

После регистрации на сайте вам нужно оплатить участие.


Before submitting the application, read the registration information.
Registration with incorrect first and last name, as well as date of birth will not be accepted, please
carefully check the entered data.
Submitting an application and paying a participation fee means that you acquainted and agree with the rules of the competition.
If you have read the terms of registration and the terms of payment of the fee, then you can proceed to registration.

After registering on website you need to pay for the participation.

Events
Competitors
40
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 80 competitors.
The base registration fee for this competition is 70,000 (Uzbekistan Som).
If your registration is cancelled before you will be refunded a 90% of your registration fee.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of 70,000 (Uzbekistan Som).
Spectators can attend for free.

Участники из Узбекистана оплачивают взносы посредством перевода суммы взноса на пластиковую карту №8600 1402 0688 9058. После оплаты отправьте подтверждение платежа (скриншот) на iaipkin@worldcubeassociation.org. В течение суток после этого ваша заявка будет одобрена.
При отмене регистрации до 11 мая 2019 года вам будет возвращено 90% стоимости взноса. Если заявка отменяется после этой даты, взнос не возвращается.
Участники из других стран оплачивают взносы на месте.
Регулярно проверяйте свой почтовый ящик, чтобы не пропустить сообщений от организаторов.

На соревнованиях будет проводиться неофициальная дисциплина Chain Team Solve. Суть этой дисциплины в том, что команда из трех человек должна решить по одному кубу строго по очереди. Команды будут формироваться случайным образом. Чтобы принять участие в этой дисциплине, напишите об этом в комментарии при регистрации.


Participants from Uzbekistan pay their fees by transfering the amount of fee to plastic card #8600 1402 0688 9058. After paying send confirmation of the payment (screenshot) to iaipkin@worldcubeassociation.org. Withing 1 day your registration will be approved.
If you cancel your registration before May 11th, 2019, 90% of registration fee will be returned. If registration is cancelled after that date, registration fee is not returned.
Participants from other countries pay their fees on site.
Check your email on regular basis in order not to miss messsages from organizers.

An unofficial event "Chain Team Solve" will be held. In this event team of 3 competitors must solve one cube each one after another. Teams will be formed randomly. In order to participate in this event, specify this in the commentary during registration.

3x3x3 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) 10.44 11.77 Kazakhstan 10.44DNF10.8311.3413.15
2 Timur Mavlyanov 8.74 12.35 Uzbekistan 10.56DNF8.7413.2413.24
3 Davron Takhirov 11.24 13.10 Uzbekistan 12.6015.7914.2111.2412.49
4 Akmal Abduazizov 11.75 13.44 Uzbekistan 12.2213.7015.4611.7514.39
5 Nosirbek Bakhtiyorov 11.20 13.53 Uzbekistan 12.5911.2015.4412.5717.00
6 Anvar Abdullaev 12.43 13.62 Uzbekistan 12.4313.4614.5513.5113.89
7 Shakhzod Takhirov 13.36 14.35 Uzbekistan 15.0213.3614.4913.5416.18
8 Akmaljon Xaitov 12.31 14.36 Uzbekistan 12.5416.3312.3114.6915.86
9 Abrarkhan Anarkhanov (Абрархан Анарханов) 13.70 14.69 Kazakhstan 19.9114.9314.7913.7014.34
10 Dilshod Akhmedov 13.04 15.02 Uzbekistan 14.7713.0415.6814.6215.94
11 Ruslan Appazov 14.77 15.50 Uzbekistan 15.2415.5115.7418.1814.77
12 Abror Abduazizov 15.32 19.14 Uzbekistan 15.3219.5824.4718.0019.83

3x3x3 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Timur Mavlyanov 8.94 10.79 Uzbekistan 11.7011.5010.1010.778.94
2 Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) 11.35 11.58 Kazakhstan 11.4811.3511.7611.5115.37
3 Nosirbek Bakhtiyorov 10.05 11.77 Uzbekistan 10.0513.1911.7112.0611.54
4 Anvar Abdullaev 11.88 13.04 Uzbekistan 12.1314.3411.8814.0512.93
5 Davron Takhirov 12.35 13.37 Uzbekistan 14.2812.6812.3514.2713.15
6 Akmaljon Xaitov 12.37 13.68 Uzbekistan 14.0214.9712.3713.1113.92
7 Dilshod Akhmedov 12.48 14.39 Uzbekistan 12.5114.3016.3516.6212.48
8 Akmal Abduazizov 12.44 14.44 Uzbekistan 13.7813.5912.4415.9416.05
9 Shakhzod Takhirov 11.82 14.60 Uzbekistan 19.2316.7214.7412.3511.82
10 Ruslan Appazov 12.59 15.39 Uzbekistan 16.1813.7916.2117.3412.59
11 Abror Abduazizov 15.12 16.58 Uzbekistan 20.7915.1218.0715.5116.17
12 Abrarkhan Anarkhanov (Абрархан Анарханов) 13.97 16.65 Kazakhstan 20.1617.5913.9715.4616.89
13 Albert Makhmudov 16.31 17.46 Uzbekistan 19.0516.3116.5316.8126.30
14 Tolibjon Tokhirov 18.35 19.70 Uzbekistan 19.6320.2419.2425.5118.35
15 Stanislav Em 17.91 20.09 Uzbekistan 21.0317.9122.0219.6519.60
16 Boris Kim 16.52 20.57 Uzbekistan 16.5222.4720.2221.4420.05
17 Nazima Azizova 16.96 21.23 Uzbekistan 25.3122.0319.0516.9622.60
18 Evgeniy Lee 16.87 21.54 Uzbekistan 16.8722.1826.4419.9022.55
19 Islomhon Fayziyev 17.68 21.89 Uzbekistan 21.8721.3522.4525.3517.68
20 Igor Aipkin 19.40 22.08 Uzbekistan 19.4021.0420.2025.0126.90
21 Djakhongir Mamadjanov 14.81 22.51 Uzbekistan 17.9724.4725.1025.1614.81
22 Damir Yanbaev 23.07 24.48 Uzbekistan 24.8031.0623.0724.6124.02
23 Asilbek Soliev 19.29 24.54 Uzbekistan 25.2223.6819.2924.7329.91
24 Asad Adilov 22.98 25.31 Uzbekistan 27.37DNF22.9825.2023.36

3x3x3 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) 8.43 10.59 Kazakhstan 9.9210.688.4312.1211.16
2 Timur Mavlyanov 10.90 12.61 Uzbekistan 11.5414.9210.9013.2713.02
3 Nosirbek Bakhtiyorov 10.95 12.84 Uzbekistan 13.8112.1813.0513.2810.95
4 Anvar Abdullaev 10.55 13.31 Uzbekistan 10.5513.3513.1816.4013.40
5 Davron Takhirov 10.56 13.35 Uzbekistan 12.7810.5613.3313.9414.81
6 Akmaljon Xaitov 12.74 13.55 Uzbekistan 12.7414.5013.3714.0113.28
7 Akmal Abduazizov 13.06 13.75 Uzbekistan 13.4613.0615.1813.4214.36
8 Dilshod Akhmedov 14.00 15.38 Uzbekistan 14.0015.0715.5915.4716.67
9 Shakhzod Takhirov 14.20 15.80 Uzbekistan 15.8116.5315.0614.2017.11
10 Abror Abduazizov 13.60 16.42 Uzbekistan 16.5817.1313.6019.1115.55
11 Abrarkhan Anarkhanov (Абрархан Анарханов) 15.27 17.23 Kazakhstan 18.0016.1815.27DNF17.51
12 Evgeniy Lee 16.01 17.83 Uzbekistan 16.6017.6719.2223.2616.01
13 Stanislav Em 16.00 17.89 Uzbekistan 16.6716.0021.4918.5418.46
14 Nazima Azizova 15.04 19.03 Uzbekistan 20.0122.2420.1516.9415.04
15 Albert Makhmudov 16.57 19.10 Uzbekistan 19.1717.2722.7116.5720.86
16 Boris Kim 19.54 19.93 Uzbekistan 20.6919.5419.7820.3719.63
17 Djakhongir Mamadjanov 18.80 20.04 Uzbekistan 21.8320.4818.8020.4019.24
18 Ruslan Appazov 16.66 20.46 Uzbekistan 16.6617.1125.9825.3418.93
19 Igor Aipkin 19.16 21.43 Uzbekistan 20.3919.1621.5222.3723.31
20 Asilbek Soliev 19.56 23.44 Uzbekistan 21.9126.7019.5621.7228.20
21 Damir Yanbaev 19.48 23.54 Uzbekistan 19.4823.8022.7425.8624.09
22 Islomhon Fayziyev 19.23 23.65 Uzbekistan 21.2819.2325.2924.39DNF
23 Tolibjon Tokhirov 20.28 24.60 Uzbekistan 30.1228.4523.5520.2821.80
24 Asad Adilov 20.87 25.20 Uzbekistan 22.1220.8726.4027.1227.07
25 Maksim Obukhov 23.79 26.59 Uzbekistan 30.0423.7936.1724.9524.77
26 Oleg Ten (Олег Тен) 21.44 26.90 Uzbekistan 26.7628.3228.3721.4425.61
27 Azizbek Abibullayev 24.48 27.50 Uzbekistan 27.9024.6632.1929.9424.48
28 Abat Ubbiev 24.50 27.89 Uzbekistan 30.4730.1824.5024.8028.68
29 Elefterios Barakos 22.95 29.55 Uzbekistan 38.0622.9528.2625.8034.59
30 Vyacheslav Yamont 20.50 32.22 Uzbekistan 28.5720.5037.6030.5038.13
31 Vladislav Lunev 26.20 32.70 Uzbekistan 39.5032.3926.2035.1830.53
32 Zafar Abdukhakimov 25.14 33.97 Uzbekistan 25.1432.1637.8939.1031.87
33 Yahyo Umidov 24.39 37.69 Uzbekistan 32.44DNF24.3927.9052.72
34 Mirazim Fayziev 36.01 41.21 Uzbekistan 44.0136.2144.1343.4036.01
35 Alina Kryuk 30.18 42.65 Uzbekistan 38.3830.1844.6745.6044.91
36 Saidakmal Kozimhodzhaev 37.57 45.28 Uzbekistan 37.5746.5941.30DNF47.94
37 Maksim Aipkin 36.00 47.82 Uzbekistan 46.8236.001:23.8046.5150.12
38 Mikhail Martyshin 38.10 51.83 Uzbekistan DNF38.1040.281:12.3042.92
39 Mirzobek Vohidov 39.28 53.80 Uzbekistan 56.841:02.0239.2845.9958.58
40 Madina Smagulova (Мадина Смагулова) 1:00.51 1:27.14 Kazakhstan DNF1:25.501:00.511:32.941:22.99

4x4x4 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Timur Mavlyanov 43.05 45.81 Uzbekistan 43.0544.2748.2244.9448.66
2 Davron Takhirov 47.28 51.62 Uzbekistan 55.2651.9947.2848.8654.01
3 Anvar Abdullaev 46.64 54.26 Uzbekistan 56.6146.6452.7253.441:01.83
4 Akmal Abduazizov 52.21 54.43 Uzbekistan 56.3852.2153.311:11.8653.59
5 Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) 44.82 57.01 Kazakhstan 1:30.6058.9554.7144.8257.37
6 Nosirbek Bakhtiyorov 53.00 1:02.99 Uzbekistan 1:02.9053.001:06.8259.261:08.10
7 Igor Aipkin 1:05.27 1:13.04 Uzbekistan 1:30.121:10.121:20.081:08.931:05.27
8 Akmaljon Xaitov 1:04.83 1:16.13 Uzbekistan 1:09.781:04.831:23.181:18.001:20.62
9 Abrarkhan Anarkhanov (Абрархан Анарханов) 1:03.05 1:16.75 Kazakhstan 1:17.041:13.101:40.901:20.101:03.05
10 Albert Makhmudov 1:12.05 1:27.89 Uzbekistan 1:12.051:27.411:30.011:26.261:30.51
11 Boris Kim 1:18.62 1:30.02 Uzbekistan 1:18.621:20.411:39.901:29.751:48.33
12 Evgeniy Lee 1:34.85 1:37.76 Uzbekistan 1:38.991:36.791:37.512:15.941:34.85

4x4x4 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Timur Mavlyanov 36.02 42.79 Uzbekistan 36.0238.23DNF46.1244.02
2 Davron Takhirov 47.37 54.49 Uzbekistan 1:06.7755.3647.3756.8251.28
3 Anvar Abdullaev 44.61 55.21 Uzbekistan 51.9456.5257.1657.3444.61
4 Akmal Abduazizov 49.74 57.37 Uzbekistan 53.1749.741:11.7054.541:04.40
5 Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) 52.27 57.83 Kazakhstan 52.2758.14DNF57.6657.69
6 Nosirbek Bakhtiyorov 53.40 1:03.88 Uzbekistan 1:09.6559.3853.401:11.481:02.61
7 Igor Aipkin 58.19 1:05.77 Uzbekistan 1:16.471:07.341:09.011:00.9758.19
8 Akmaljon Xaitov 1:15.44 1:17.66 Uzbekistan 1:18.281:29.211:18.881:15.441:15.81
9 Abrarkhan Anarkhanov (Абрархан Анарханов) 1:15.83 1:22.72 Kazakhstan 1:29.24DNF1:19.821:15.831:19.09
10 Boris Kim 1:13.80 1:23.60 Uzbekistan 1:31.171:25.591:13.801:41.461:14.04
11 Albert Makhmudov 1:22.98 1:24.61 Uzbekistan 1:25.531:22.981:24.101:33.271:24.20
12 Evgeniy Lee 1:29.86 1:31.81 Uzbekistan 1:46.221:29.861:30.001:31.851:33.59
13 Tolibjon Tokhirov 1:23.55 1:33.74 Uzbekistan 1:23.551:39.041:36.841:25.341:48.17
14 Abror Abduazizov 1:28.66 1:34.29 Uzbekistan 1:35.071:28.661:42.201:38.801:29.01
15 Dilshod Akhmedov 1:29.92 1:39.72 Uzbekistan 1:43.131:41.791:29.921:43.101:34.26
16 Nazima Azizova 1:28.59 1:41.50 Uzbekistan 1:47.881:39.831:36.871:47.801:28.59
17 Ruslan Appazov 1:34.33 1:46.76 Uzbekistan 1:37.341:49.55DNF1:53.401:34.33
18 Islomhon Fayziyev 1:37.52 1:59.84 Uzbekistan 2:24.071:42.271:37.52DNF1:53.19
19 Oleg Ten (Олег Тен) 1:36.08 2:09.31 Uzbekistan 2:16.152:12.282:01.942:13.721:36.08

4x4x4 Cube Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Timur Mavlyanov 39.85 43.19 Uzbekistan 1:04.3945.1839.8541.2643.14
2 Davron Takhirov 39.71 50.63 Uzbekistan 39.7152.2747.071:01.6052.55
3 Akmal Abduazizov 49.70 54.48 Uzbekistan 57.6850.151:12.4755.6149.70
4 Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) 52.81 1:00.44 Kazakhstan 1:07.0052.811:02.721:04.8253.79
5 Nosirbek Bakhtiyorov 52.42 1:03.85 Uzbekistan 52.421:03.21DNF1:02.481:05.85
6 Akmaljon Xaitov 1:00.99 1:15.05 Uzbekistan 1:00.991:02.311:15.131:31.381:27.70
7 Abrarkhan Anarkhanov (Абрархан Анарханов) 1:07.29 1:16.12 Kazakhstan 1:07.292:06.111:10.901:19.231:18.22
8 Anvar Abdullaev 55.46 1:17.22 Uzbekistan 55.461:05.031:50.4556.18DNF
9 Igor Aipkin 1:02.74 1:17.33 Uzbekistan 1:30.781:02.741:28.841:09.451:13.70
10 Boris Kim 1:14.63 1:21.73 Uzbekistan 1:24.291:14.631:15.811:25.091:33.50
11 Albert Makhmudov 1:15.55 1:30.19 Uzbekistan 1:32.021:33.681:28.741:15.551:29.82
12 Abror Abduazizov 1:21.91 1:35.04 Uzbekistan 1:52.421:35.951:39.541:21.911:29.64
13 Ruslan Appazov 1:18.25 1:37.07 Uzbekistan 1:32.611:35.031:46.461:43.581:18.25
14 Dilshod Akhmedov 1:33.82 1:38.31 Uzbekistan 1:34.381:33.821:44.162:05.361:36.38
15 Nazima Azizova 1:26.83 1:41.21 Uzbekistan 1:41.811:40.042:04.511:41.791:26.83
16 Tolibjon Tokhirov 1:25.83 1:43.21 Uzbekistan 1:25.831:45.341:41.871:42.431:46.91
17 Oleg Ten (Олег Тен) 1:45.96 Uzbekistan 1:45.96DNF
18 Evgeniy Lee 1:54.73 Uzbekistan 2:13.651:54.73
19 Islomhon Fayziyev 2:00.55 Uzbekistan 2:00.552:13.10
20 Asilbek Soliev 2:05.31 Uzbekistan 2:05.31DNF
21 Maksim Obukhov 2:11.94 Uzbekistan 2:28.552:11.94
22 Yahyo Umidov 2:31.41 Uzbekistan DNF2:31.41
23 Mirazim Fayziev 3:11.13 Uzbekistan 3:11.13DNF
24 Saidakmal Kozimhodzhaev 3:21.11 Uzbekistan 3:21.11DNF
25 Alina Kryuk DNF Uzbekistan DNFDNS
25 Shakhzod Takhirov DNF Uzbekistan DNFDNF

5x5x5 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Timur Mavlyanov 1:19.53 1:24.15 Uzbekistan 1:19.701:29.511:19.531:27.251:25.49
2 Anvar Abdullaev 1:37.51 1:52.84 Uzbekistan 1:51.012:02.782:00.951:46.551:37.51
3 Davron Takhirov 1:49.51 1:56.04 Uzbekistan 2:06.991:49.511:49.611:55.662:02.84
4 Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) 2:03.91 2:06.51 Kazakhstan 2:12.392:05.532:08.682:05.322:03.91
5 Akmal Abduazizov 2:02.00 2:11.39 Uzbekistan 2:10.342:22.032:08.972:14.852:02.00
6 Boris Kim 2:16.69 2:27.00 Uzbekistan 2:16.692:34.512:23.942:33.272:23.79
7 Evgeniy Lee 2:36.82 3:04.55 Uzbekistan 3:23.113:13.042:59.143:01.472:36.82
8 Nazima Azizova 3:13.73 3:39.17 Uzbekistan 4:05.583:16.803:38.744:01.963:13.73
9 Asilbek Soliev 3:48.00 4:12.31 Uzbekistan 4:20.544:24.324:10.923:48.004:05.46

5x5x5 Cube Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Timur Mavlyanov 1:27.58 1:30.64 Uzbekistan 1:42.681:30.331:27.581:28.151:33.44
2 Davron Takhirov 1:35.19 1:40.49 Uzbekistan 1:41.361:38.211:52.731:41.891:35.19
3 Anvar Abdullaev 1:41.78 1:43.81 Uzbekistan 1:43.821:42.341:45.271:47.041:41.78
4 Akmal Abduazizov 2:05.92 2:17.70 Uzbekistan 2:17.572:05.922:24.702:20.882:14.66
5 Igor Aipkin 2:11.05 2:19.06 Uzbekistan 2:11.052:23.912:12.522:20.752:32.58
6 Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) 2:09.51 2:25.95 Kazakhstan 2:18.762:20.013:09.882:09.512:39.07
7 Boris Kim 2:18.19 2:33.49 Uzbekistan 2:47.272:39.972:40.132:20.382:18.19
8 Evgeniy Lee 3:00.20 Uzbekistan 3:00.203:19.87
9 Nazima Azizova 3:09.27 Uzbekistan 4:16.433:09.27
10 Albert Makhmudov 3:26.21 Uzbekistan 3:49.353:26.21
11 Asilbek Soliev 3:41.84 Uzbekistan 3:53.613:41.84
12 Tolibjon Tokhirov 4:24.98 Uzbekistan 4:24.984:34.23
13 Azizbek Abibullayev 5:45.14 Uzbekistan DNF5:45.14
14 Madina Smagulova (Мадина Смагулова) DNF Kazakhstan DNFDNS

6x6x6 Cube Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Timur Mavlyanov 2:26.99 2:34.51 Uzbekistan 2:46.982:26.992:29.55
2 Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) 4:07.53 4:10.20 Kazakhstan 4:07.534:08.984:14.09
3 Akmal Abduazizov 4:20.87 4:31.57 Uzbekistan 4:37.224:20.874:36.62
4 Igor Aipkin 4:49.71 5:03.90 Uzbekistan 5:30.954:51.044:49.71
5 Evgeniy Lee 5:35.44 6:12.62 Uzbekistan 5:35.446:08.656:53.78
6 Nazima Azizova DNF Uzbekistan DNF

7x7x7 Cube Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Timur Mavlyanov 3:54.09 NR 4:05.00 NR Uzbekistan 3:54.094:18.334:02.59
2 Akmal Abduazizov 6:17.47 7:01.31 Uzbekistan 7:19.366:17.477:27.10
3 Igor Aipkin 7:47.61 Uzbekistan 7:47.61
4 Evgeniy Lee 8:50.59 Uzbekistan 8:50.59
5 Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) DNF Kazakhstan DNF

3x3x3 Fewest Moves Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Igor Aipkin 32 NR Uzbekistan 32
2 Shakhzod Takhirov 35 Uzbekistan 35
3 Akmal Abduazizov 39 Uzbekistan 39
3 Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) 39 Kazakhstan 39
5 Akmaljon Xaitov 50 Uzbekistan 50
6 Evgeniy Lee 60 Uzbekistan 60
7 Albert Makhmudov 61 Uzbekistan 61
8 Azizbek Abibullayev DNF Uzbekistan DNF
8 Davron Takhirov DNF Uzbekistan DNF
8 Ruslan Appazov DNF Uzbekistan DNF

3x3x3 One-Handed Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Timur Mavlyanov 17.68 18.48 Uzbekistan 18.1318.6320.9017.6818.68
2 Davron Takhirov 21.30 26.97 Uzbekistan 31.4926.9129.7324.2821.30
3 Shakhzod Takhirov 23.68 27.58 Uzbekistan 29.4728.7024.9929.0623.68
4 Ruslan Appazov 25.58 30.28 Uzbekistan 30.1834.3025.5826.4434.21
5 Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) 27.41 32.05 Kazakhstan 30.10DNF27.4128.5437.51
6 Evgeniy Lee 29.34 32.54 Uzbekistan 39.2732.1029.3433.0132.50
7 Dilshod Akhmedov 32.20 36.29 Uzbekistan 41.5738.0934.9132.2035.88
8 Akmal Abduazizov 26.66 37.77 Uzbekistan 26.66DNF31.3552.5529.42
9 Abrarkhan Anarkhanov (Абрархан Анарханов) 32.88 38.80 Kazakhstan 44.5432.8834.6344.9637.22
10 Igor Aipkin 36.41 39.52 Uzbekistan 36.4137.0545.8737.0444.48
11 Akmaljon Xaitov 32.00 39.53 Uzbekistan 49.1032.0034.8648.9034.84
12 Abror Abduazizov 30.35 39.84 Uzbekistan 45.8335.5438.1546.3430.35
13 Albert Makhmudov 37.20 41.47 Uzbekistan 42.6537.2043.781:03.7637.98
14 Djakhongir Mamadjanov 37.53 44.33 Uzbekistan 53.6741.2951.9739.7437.53
15 Nazima Azizova 36.51 44.60 Uzbekistan 36.5149.5947.3852.0736.82
16 Boris Kim 33.68 47.93 Uzbekistan 41.8633.6849.351:04.6452.57
17 Anvar Abdullaev 37.95 48.15 Uzbekistan 43.0553.631:09.3247.7637.95
18 Azizbek Abibullayev 48.24 59.13 Uzbekistan 48.2456.031:20.2255.851:05.51
19 Islomhon Fayziyev 58.50 1:05.61 Uzbekistan 58.501:17.771:09.931:05.651:01.24
20 Asilbek Soliev 1:03.75 Uzbekistan 1:03.751:17.69
21 Oleg Ten (Олег Тен) 1:05.12 Uzbekistan 1:05.431:05.12
22 Elefterios Barakos 1:06.33 Uzbekistan 1:06.331:32.75
23 Tolibjon Tokhirov 1:13.55 Uzbekistan 1:13.551:41.86
24 Mirazim Fayziev 1:20.84 Uzbekistan 1:22.101:20.84
25 Saidakmal Kozimhodzhaev 1:31.05 Uzbekistan 1:41.121:31.05
26 Yahyo Umidov 1:35.77 Uzbekistan DNF1:35.77

3x3x3 With Feet Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Igor Aipkin 2:14.49 NR 2:48.40 NR Uzbekistan DNF2:14.492:38.023:23.662:23.53
2 Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) 1:43.83 2:50.89 Kazakhstan 3:57.261:58.992:36.42DNF1:43.83
3 Akmaljon Xaitov 2:45.26 3:54.67 Uzbekistan 3:58.542:45.264:16.403:29.064:28.08
4 Evgeniy Lee 3:48.69 Uzbekistan 3:49.513:48.69
5 Nazima Azizova 4:44.81 Uzbekistan 6:14.644:44.81
6 Akmal Abduazizov DNF Uzbekistan DNFDNF
6 Albert Makhmudov DNF Uzbekistan DNFDNF

Clock Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) 5.81 NR 8.26 NR Kazakhstan 9.657.175.819.428.20
2 Madina Smagulova (Мадина Смагулова) 18.79 22.13 Kazakhstan 25.1519.8421.4018.7942.15
3 Akmal Abduazizov 13.55 NR 29.47 NR Uzbekistan 23.7813.5517.1047.52DNF
4 Igor Aipkin 29.13 36.87 Uzbekistan 39.62DNF29.1336.5034.50
5 Albert Makhmudov 42.65 49.64 Uzbekistan 49.7954.26DNF42.6544.86
6 Oleg Ten (Олег Тен) 36.64 DNF Uzbekistan DNFDNF36.64DNFDNF
7 Evgeniy Lee DNF DNF Uzbekistan DNFDNFDNFDNSDNS

Megaminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Anvar Abdullaev 56.58 NR 1:05.29 NR Uzbekistan 1:30.9059.541:07.941:08.3956.58
2 Davron Takhirov 1:09.24 1:17.65 Uzbekistan 1:18.601:20.681:09.241:32.661:13.66
3 Akmal Abduazizov 1:16.63 1:22.94 Uzbekistan 1:16.631:24.551:24.801:20.061:24.22
4 Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) 1:32.32 1:41.38 Kazakhstan 1:45.971:39.80DNF1:32.321:38.37
5 Shakhzod Takhirov 1:42.51 1:43.81 Uzbekistan 1:46.281:45.231:42.511:42.591:43.60
6 Abror Abduazizov 1:57.08 2:07.21 Uzbekistan 2:13.722:06.432:15.481:57.082:01.48
7 Timur Mavlyanov 2:00.79 2:09.18 Uzbekistan 2:11.252:00.792:11.112:07.422:09.01
8 Boris Kim 2:10.84 2:18.47 Uzbekistan 2:22.452:10.842:27.272:17.092:15.88
9 Nazima Azizova 2:34.24 2:42.48 Uzbekistan 2:44.212:36.472:34.243:12.042:46.75
10 Igor Aipkin 2:35.76 2:46.52 Uzbekistan 2:44.123:03.752:46.902:35.762:48.55
11 Ruslan Appazov 2:44.18 2:59.10 Uzbekistan 3:24.382:44.183:08.232:48.993:00.08

Megaminx Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Anvar Abdullaev 1:00.85 1:06.92 Uzbekistan 1:07.301:09.921:21.461:00.851:03.53
2 Davron Takhirov 1:20.02 1:26.70 Uzbekistan 1:30.061:21.871:20.021:28.181:30.10
3 Akmal Abduazizov 1:10.57 1:28.17 Uzbekistan 1:10.571:30.461:24.671:36.981:29.39
4 Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) 1:33.34 1:42.29 Kazakhstan DNF1:33.341:35.291:48.061:43.51
5 Shakhzod Takhirov 1:52.36 1:57.63 Uzbekistan 2:14.581:56.691:52.361:58.541:57.67
6 Boris Kim 1:54.13 2:06.26 Uzbekistan 2:12.742:13.562:07.631:58.401:54.13
7 Timur Mavlyanov 1:48.18 2:08.86 Uzbekistan 2:06.582:13.272:09.481:48.182:10.51
8 Abror Abduazizov 2:05.59 2:21.77 Uzbekistan 2:35.212:35.412:10.822:05.592:19.28
9 Nazima Azizova 2:11.85 2:28.98 Uzbekistan 2:20.462:34.412:46.342:11.852:32.08
10 Igor Aipkin 2:29.57 2:58.85 Uzbekistan 2:29.572:55.212:56.133:05.223:39.65
11 Ruslan Appazov 3:07.87 3:11.64 Uzbekistan 3:10.303:16.193:07.873:10.773:13.86
12 Tolibjon Tokhirov 3:30.26 Uzbekistan 3:46.853:30.26
13 Asilbek Soliev 3:35.53 Uzbekistan 3:35.53DNF
14 Akmaljon Xaitov 3:35.78 Uzbekistan 3:52.613:35.78
15 Djakhongir Mamadjanov 3:36.10 Uzbekistan 4:39.953:36.10
16 Islomhon Fayziyev 3:41.02 Uzbekistan 3:41.02DNF
17 Azizbek Abibullayev 3:51.43 Uzbekistan 3:51.434:56.84
18 Mirazim Fayziev 4:33.39 Uzbekistan 4:44.194:33.39
19 Madina Smagulova (Мадина Смагулова) 5:17.35 Kazakhstan 5:41.145:17.35
20 Oleg Ten (Олег Тен) 5:58.43 Uzbekistan DNF5:58.43
21 Saidakmal Kozimhodzhaev DNF Uzbekistan DNFDNF

Square-1 Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Davron Takhirov 15.99 20.08 NR Uzbekistan 19.4020.2620.5920.6515.99
2 Timur Mavlyanov 21.83 31.14 Uzbekistan 26.6232.5921.8343.1234.21
3 Akmal Abduazizov 32.61 37.03 Uzbekistan 42.8137.0334.9532.6139.12
4 Abrarkhan Anarkhanov (Абрархан Анарханов) 30.43 46.64 Kazakhstan 50.3851.90DNF37.6530.43
5 Nazima Azizova 46.24 57.07 Uzbekistan 1:00.7657.6746.2452.781:18.67
6 Assylkhan Meirkhanov (Асылхан Мейрханов) 37.15 1:00.97 Kazakhstan 1:12.4950.28DNF37.151:00.14
7 Asad Adilov 49.68 1:05.55 Uzbekistan 57.78DNF1:19.0549.6859.83
8 Evgeniy Lee 1:01.69 Uzbekistan 1:01.691:17.91
9 Djakhongir Mamadjanov 1:13.54 Uzbekistan 1:13.541:53.20
10 Igor Aipkin 1:32.03 Uzbekistan 2:32.031:32.03
11 Asilbek Soliev 1:38.88 Uzbekistan 1:38.881:41.81
12 Islomhon Fayziyev DNF Uzbekistan DNFDNF