Ural Winter 2019


Date
Jan 19 - 20, 2019
City
Chelyabinsk, Russia
Venue

Mamin-Sibiryak's 22th library

Address
Russia, Chelyabinsk, Gagarina street 50
Website
Ural Winter 2019 website
Organizer
Vasily Stasyev
WCA Delegate
Vasily Stasyev
Contact

Vasiliy Stasyev

Download all the competition's details as PDF here.
Information
Events
Competitors
77
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 80 competitors.
The base registration fee for this competition is 500 ₽ (Russian Ruble).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Оплата за участие проводится на самом чемпионате, наличными.
Участие сторого по документам (паспорт или свидетельство о рождении).
За то,что не стартовал в чемпионате и не предупредил что не будешь участвовать в чемпионате - штраф 300 рублей.

The fee is payed at the venue.
You need to bring your ID (passport or birth certificate).
For not starting in the championship and not a warning that will not be in the championship - a fine of 300 rubles.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Ilia Murmulyak 9.37 10.75 Russia 12.079.879.3712.0710.31
2x2x2 Cube Sergey Marin (Сергей Марьин) 3.14 3.72 Russia 3.384.373.813.143.98
4x4x4 Cube Ekaterina Shutenko 39.26 43.29 Russia 45.1044.2339.2640.54DNF
5x5x5 Cube Dmitry Shelomencev 1:08.91 1:14.08 Russia 1:14.651:12.681:08.911:14.911:18.78
6x6x6 Cube Dmitry Shelomencev 2:01.26 2:06.76 Russia 2:05.702:01.262:13.32
7x7x7 Cube Dmitry Shelomencev 2:51.62 3:00.16 Russia 2:51.623:11.212:57.65
3x3x3 Blindfolded Sergey Marin (Сергей Марьин) 1:37.37 DNF Russia 1:50.26DNF1:37.37
3x3x3 One-Handed Nikita Nifatov (Никита Нифатов) 18.53 21.31 Russia 18.5319.79DNF23.2420.91
3x3x3 With Feet Nikita Bespalov 52.96 59.55 Russia 1:16.3452.961:06.5158.7653.37
Megaminx Dmitry Shelomencev 1:13.10 1:24.83 Russia 1:34.671:28.951:22.931:22.611:13.10
Pyraminx Dmitry Evtushenko 4.50 4.98 Russia 4.735.666.304.544.50
Skewb Dmitry Polyakov (Дмитрий Поляков) 4.88 7.13 Russia 6.974.887.496.927.53
Square-1 Nikita Bespalov 19.39 25.83 Russia 24.51DNF19.3922.7430.24
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 3:00.00 Top 15 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
2x2x2 Cube Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:20.00
5x5x5 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:20.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 5:00.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 15:00.00
3x3x3 One-Handed Combined Final Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
3x3x3 With Feet Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:20.00
Pyraminx Final Ao5 1:00.00
Skewb Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined Final Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:00.00

You are viewing the schedule for the venue Mamin-Sibiryak's 22th library.
The schedule is displayed in the timezone Asia/Yekaterinburg.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (January 19, 2019)

From 09:00 AM
To 10:00 AM
Registration
Room's name Основной зал
From 10:00 AM
To 11:00 AM
Square-1 Combined Final
Room's name Основной зал
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 11:00 AM
To 12:00 PM
4x4x4 Cube Combined Final
Room's name Основной зал
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:20.00
From 12:00 PM
To 01:00 PM
3x3x3 One-Handed Combined Final
Room's name Основной зал
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 01:00 PM
To 02:00 PM
Lunch
Room's name Основной зал
From 02:00 PM
To 03:00 PM
5x5x5 Cube Combined Final
Room's name Основной зал
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:20.00
From 03:00 PM
To 03:50 PM
Megaminx Combined Final
Room's name Основной зал
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:20.00
From 03:50 PM
To 04:20 PM
6x6x6 Cube Combined Final
Room's name Основной зал
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 5:00.00
From 04:20 PM
To 05:00 PM
7x7x7 Cube Combined Final
Room's name Основной зал
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 6:00.00
From 05:00 PM
To 06:00 PM
3x3x3 With Feet Combined Final
Room's name Основной зал
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00

Schedule for Sunday (January 20, 2019)

From 09:00 AM
To 10:00 AM
Registration
Room's name Основной зал
From 10:00 AM
To 11:30 AM
2x2x2 Cube Final
Room's name Основной зал
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 11:30 AM
To 01:20 PM
3x3x3 Cube First round
Room's name Основной зал
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 15 advance to next round
From 01:20 PM
To 02:20 PM
Lunch
Room's name Основной зал
From 02:20 PM
To 03:40 PM
Pyraminx Final
Room's name Основной зал
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 03:40 PM
To 04:50 PM
Skewb Final
Room's name Основной зал
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:50 PM
To 05:20 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Room's name Основной зал
Format
Bo3
Time limit
15:00.00
From 05:20 PM
To 05:40 PM
3x3x3 Cube Final
Room's name Основной зал
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 05:40 PM
To 06:00 PM
Awards
Room's name Основной зал

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.