Speedcubes Fest in SPB 2018


Date
Sep 29 - 30, 2018
City
Saint Petersburg, Russia
Venue

ITMO University

Address
street Lomonosova 9
Details

On the second floor in the Assembly Hall

Website
Speedcubes Fest in SPB 2018 website
Organizers
Daniil Popov, Evgeniy Mazhara (Евгений Мажара), Nikolay Vasilyev, and Pavel Pokhilko (Павел Похилько)
WCA Delegate
Ilya Tsiareshka
Contact

Orga team

Information

Registration will be close at 23:59:59 on 19th September. Registration fee is 250 RUB for any 3 events plus 20 RUB for each next event.
Please see the website for more information.

Регистрация будет закрыта в 23:59:59 19 сентября. Регистрационный взнос составляет 250 рублей за любые три дисциплины + 20 рублей за каждую следующую дисциплину.
Пожалуйста, смотрите сайт чемпионата для получения полезной информации.

Events
Competitors
183
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 250 competitors.
The base registration fee for this competition is 250 ₽ (Russian Ruble).
If your registration is cancelled before you will be refunded a 100% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

How to pay please see here - https://vk.com/topic-167054562_38895612. When you arrive to competition please keep your ID document (certificate of birth, passport or driver license) with yourself to prove your identity.

После этого нужно отправить свою заявку на этот чемпионат (слева есть кнопка "Зарегистрироваться"), оплатить участие и ожидать появления своего имени и фамилии в списке участников. В таком случае проверьте свой почтовый ящик, в котором обязательно будет письмо от команды организаторов с указанием, что нужно исправить в заявке. Для того, чтобы принять участие в чемпионате, необходимо будет подтвердить свою личность. Поэтому, пожалуйста, возьмите с собой удостоверение личности (свидетельство о рождении, паспорт или водительское удостоверение) для подтверждения личности.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Dmitry Dobrjakov 6.66 8.71 Russia 6.669.3710.129.057.72
2x2x2 Cube Dmitry Dobrjakov 2.22 2.87 Russia 2.793.312.573.262.22
4x4x4 Cube Pavel Galaktionov 33.62 37.98 Russia 47.0237.6536.4933.6239.81
5x5x5 Cube Dmitry Dobrjakov 1:09.02 1:10.83 Russia 1:10.001:09.661:12.841:09.021:22.00
3x3x3 Blindfolded Fedor Abaev 1:05.34 DNF Russia DNFDNF1:05.34
3x3x3 Fewest Moves Aleksandr Beznogov 26 Russia 26
3x3x3 One-Handed Pavel Galaktionov 11.64 13.29 Russia 11.6415.8714.1412.6913.05
Megaminx Nikolay Vasilyev 1:08.05 1:10.85 Russia 1:08.301:14.231:10.011:08.051:22.62
Pyraminx Vladimir Sergeev 4.40 5.31 Russia 5.244.406.218.294.49
Skewb Mark Nedashkovski 4.06 4.92 Estonia 5.644.364.754.066.38
Square-1 Nikolay Golovenko 17.62 22.17 Russia 27.5417.6221.1424.4420.94
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 50% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 50% advance to next round
Semi Final Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 50% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 7:00.00 2 attempts to get < 1:15.00
5x5x5 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 8:00.00 2 attempts to get < 2:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 15:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 45.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 8:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00 Top 50% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Skewb Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 20.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
Square-1 Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 45.00

You are viewing the schedule for the venue [ITMO University](http://www.ifmo.ru/ru/).
The schedule is displayed in the timezone Europe/Kaliningrad.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (September 29, 2018)

From 09:00 AM
To 10:00 AM
3x3x3 Blindfolded Final
Assembbly Hall
Format
Best of 3
Time limit
15:00.00
From 10:00 AM
To 11:00 AM
Skewb Combined First round
Assembbly Hall
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 20.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 11:00 AM
To 12:15 PM
4x4x4 Cube Combined Final
Assembbly Hall
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
7:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:15.00
From 12:15 PM
To 01:00 PM
Skewb Final
Assembbly Hall
Format
Average of 5
Time limit
3:00.00
From 01:00 PM
To 02:15 PM
5x5x5 Cube Combined Final
Assembbly Hall
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
8:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
From 02:15 PM
To 03:15 PM
Lunch
Assembbly Hall
From 03:15 PM
To 04:00 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Assembbly Hall
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 45.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:00 PM
To 05:15 PM
Megaminx Combined Final
Assembbly Hall
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
8:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
From 05:15 PM
To 06:00 PM
Square-1 Combined Final
Assembbly Hall
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 45.00
From 06:00 PM
To 06:45 PM
3x3x3 One-Handed Final
Assembbly Hall
Format
Average of 5
Time limit
3:00.00
From 06:45 PM
To 07:45 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Assembbly Hall
Format
Best of 1
Time limit
1 hour
From 07:45 PM
To 08:20 PM
Ivy Cube
Assembbly Hall
From 08:20 PM
To 08:50 PM
Redi Cube
Assembbly Hall

Schedule for Sunday (September 30, 2018)

From 09:00 AM
To 11:00 AM
3x3x3 Cube First round
Assembbly Hall
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 50% advance to next round
From 11:00 AM
To 12:30 PM
2x2x2 Cube First round
Assembbly Hall
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 50% advance to next round
From 12:30 PM
To 02:00 PM
Pyraminx First round
Assembbly Hall
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 50% advance to next round
From 02:00 PM
To 03:15 PM
Lunch
Assembbly Hall
From 03:15 PM
To 04:00 PM
3x3x3 Cube Second round
Assembbly Hall
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 50% advance to next round
From 04:00 PM
To 04:45 PM
2x2x2 Cube Second round
Assembbly Hall
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:45 PM
To 05:30 PM
Pyraminx Second round
Assembbly Hall
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 05:30 PM
To 06:30 PM
3x3x3 Cube Semi Final
Assembbly Hall
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 06:30 PM
To 06:50 PM
2x2x2 Cube Final
Assembbly Hall
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 06:50 PM
To 07:10 PM
Pyraminx Final
Assembbly Hall
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 07:10 PM
To 08:00 PM
3x3x3 Cube Final
Assembbly Hall
Format
Average of 5
Time limit
10:00.00
From 08:10 PM
To 08:30 PM
Awards
Assembbly Hall

Our competition is sponsored by QiYi MoFangGe.
Imgur

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.