Siberian Athens 2018


Date
Oct 6 - 7, 2018
City
Tomsk, Russia
Venue

Folk art palace "Avangard"

Address
street Bela Kuna 20
Details

On the first floor in the hall

Website
Siberian Athens 2018 website
Organizer
Anzhelika Martysheva
WCA Delegate
Ilya Tsiareshka
Contact

Main organizer

Download all the competition's details as PDF here.
Information

Registration will be closed on October, 2nd or when we approve 100 applications. Registration fee is 350 RUB for 1 event. Each next event is +50 RUB. You should pay your fee at the venue at the registration desk. Please see the website for more information.
ATTENTION! Before you send us your application please read important information on "Registration requirements".

Регистрация будет закрыта 2 октября или когда будут одобрены первые 100 корректных заявок. Взнос за участие составляет составляет 350 рублей для любой дисциплины, каждая следующая дисциплина стоит +50 рублей. Оплата производится на чемпионате при получении бейджа участника. Чтобы получить больше информации, пожалуйста, смотрите нашу группу ВКонтакте (см. пункт Веб-сайт).
ВНИМАНИЕ! Перед подачей заявки, пожалуйста, прочтите важную информацию в разделе "Registration requirements".

Events
Competitors
78
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 100 competitors.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

You have to send your application for this competition ("Register" button on the left blcok menu) and wait until your name shows up in Competitors list. If your name hasn't showed up within 3-4 days then it means there is some problem with your application. In this case please check your e-mail where is a letter from organisation team. There is written how to change your application that it will be accepted. When you arrive to competition please keep your id document (certificate of birth, passport or driver license) with yourself to prove your identity.
ATTENTION! If you sent your application but will not come please write to competition delegate (ilya21tereshko@gmail.com) to cancel your application before October 2nd. If you will not be showed up without notifying or do that after October 2nd then you will be added to a database of the fined people. It means that next your competition you must pay not only registration fee but a fine for skipped competition too. A fine is equal to the registration fee from skipped competition.

Если это Ваш первый чемпионат Вы должны создать аккаунт на сайте WCA. После этого нужно отправить свою заявку на этот чемпионат (слева есть кнопка "Зарегистрироваться") и ожидать появления своего имени и фамилии в списке участников. Если в течение 3-4 дней Ваше имя не появляется в списке, значит что-то не так с Вашей заявкой. В таком случае проверьте свой почтовый ящик, в котором обязательно будет письмо от команды организаторов с указанием, что нужно исправить в заявке. Для того, чтобы принять участие в чемпионате, необходимо будет подтвердить свою личность. Поэтому, пожалуйста, возьмите с собой удостоверение личности (свидетельство о рождении, паспорт или водительское удостоверение) для подтверждения личности.
ВАЖНАЯ ИНФОРМАЦИЯ! Если Вы подали заявку на чемпионат, но не сможете на него приехать, пожалуйста, сообщите об этом делегату чемпионата на почту ilya21tereshko@gmail.com в срок до 2 октября. Неявка без предупреждения или отмена заявки после 2 октября означает, что Вы будете занесены в базу штрафников. Штраф должен быть выплачен на следующем чемпионате, в котором Вы примете участие. Штраф равен стоимости участия в пропущенном Вами чемпионате.

3x3x3 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 9.85 11.08 Belarus 11.679.8510.0112.5311.57
2 Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) 10.51 11.81 Mongolia 11.5010.5111.8512.0712.13
3 Yaroslav Mikhaylov 10.73 11.87 Russia 13.1810.7311.1712.7611.67
4 Esukhei Bat-Erdene (Бат-Эрдэнэ Есүхэй) 9.99 12.74 Mongolia DNF13.029.9913.3711.83
5 Nikolai Kuzin 9.41 12.76 Russia 9.4112.6513.7212.5613.07
6 Dmitriy Shevchenko 11.87 13.14 Russia 13.44DNF12.9511.8713.04
7 Yuri Sitdikov (Юрий Ситдиков) 11.69 13.26 Russia 11.6913.7612.6414.5913.39
8 Uuganbayar Bayalagnasan 11.56 13.70 Mongolia 14.1814.5512.3711.5614.67
9 Kim Dong-Young (김동영) 11.62 13.81 Republic of Korea 14.4512.4411.6214.5519.83
10 Dmitriy Martyshev (Дмитрий Ма́ртышев) 12.32 14.15 Russia 14.8914.1616.4613.4112.32
11 Maxim Brednev (Максим Бреднев) 12.37 15.02 Russia 12.3715.2714.5416.5315.24
12 Yan Dashevskiy 12.84 15.78 Russia 15.4016.9012.8419.4815.04

3x3x3 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Yaroslav Mikhaylov 9.32 10.77 Russia 11.3310.6610.3312.669.32
2 Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) 9.29 11.26 Mongolia 11.6111.339.2911.9510.83
3 Ilya Tsiareshka 10.26 11.28 Belarus 11.7511.2810.2611.3711.20
4 Kim Dong-Young (김동영) 11.13 11.62 Republic of Korea 12.6111.3211.1311.3612.18
5 Dmitriy Shevchenko 11.05 12.62 Russia 13.3612.7711.0511.73DNF
6 Nikolai Kuzin 11.61 12.96 Russia 14.1813.0512.2413.5811.61
7 Yuri Sitdikov (Юрий Ситдиков) 12.54 13.19 Russia 14.0214.3112.7312.8312.54
8 Esukhei Bat-Erdene (Бат-Эрдэнэ Есүхэй) 10.12 13.59 Mongolia 10.12DNF17.8411.4411.48
9 Uuganbayar Bayalagnasan 11.22 13.62 Mongolia 12.8616.8512.7911.2215.22
10 Dmitriy Martyshev (Дмитрий Ма́ртышев) 12.58 14.38 Russia 16.2212.5815.5614.5113.06
11 Maxim Brednev (Максим Бреднев) 12.71 14.75 Russia 12.7113.3016.6914.2719.72
12 Yan Dashevskiy 11.99 15.31 Russia 16.4414.0216.4115.4911.99
13 Nikolay Gilev (Николай Гилёв) 13.29 15.45 Russia 15.0413.2916.5614.7418.06
14 Aleksey Komarov (Алексей Комаров) 14.34 15.78 Russia 16.2014.3414.6716.4716.61
15 Viktoria Simchenko (Виктория Симченко) 13.52 15.86 Russia 13.5215.9115.0918.8816.58
16 Maxim Vorobiev (Максим Воробьев) 14.99 16.19 Russia 17.2416.0316.8814.9915.66
17 Vladislav Korovin (Владислав Коровин) 16.80 18.63 Russia 21.2618.0819.6418.1816.80
18 Danil Kurbatov (Данил Курбатов) 16.43 18.88 Russia 18.5216.9616.4321.1523.35
19 Denis Gromov (Денис Громов) 14.55 19.46 Russia 17.8319.5314.5521.3021.01
20 Alexey Lebedev (Алексей Лебедев) 17.36 19.75 Russia 22.4222.8017.3618.6318.19
21 Sergey Korolkov (Сергей Корольков) 19.71 20.60 Russia 20.4419.7122.0121.2820.08
22 Andrey Alekseytsev (Андрей Алексейцев) 18.48 20.99 Russia 24.2222.7119.3318.4820.94
23 Karina Eyvazova (Карина Эйвазова) 18.24 21.34 Russia 21.2521.21DNF18.2421.56
24 Denis Pozhidaev (Денис Пожидаев) 17.38 21.57 Russia 23.7324.7317.3822.5918.40
25 Artem Kuminov 20.25 22.08 Russia 21.0320.2524.7623.1722.05
26 Oleg Burdakin (Олег Бурдакин) 21.25 22.96 Russia 24.8921.9521.2523.9622.96
27 Nikita Korepin (Никита Корепин) 20.69 23.92 Russia 20.6925.9227.0125.0920.75
28 Alexander Kirsanov (Александр Кирсанов) 23.40 26.83 Russia 26.1323.4024.9829.3832.62
29 Dmitriy Bott (Дмитрий Ботт) 25.58 27.64 Russia 29.4127.0139.4526.4925.58
30 Ratibor Kostenkov (Ратибор Костеньков) 25.11 27.67 Russia 28.0535.1528.3826.5925.11
31 Denis Baygulov (Денис Байгулов) 24.46 29.33 Russia 39.8027.2629.9530.7724.46
32 Alexander Yadrentsev (Александр Ядренцев) 25.45 29.37 Russia 27.1025.9525.4535.0735.83
33 Alisa Lesnikova (Алиса Лесникова) 27.77 29.38 Russia 27.7730.3829.4128.3433.29
34 Kirill Shishkanov (Кирилл Шишканов) 24.20 30.02 Russia 24.2029.7132.7927.5636.01
35 Arman Marukyan (Арман Марукян) 26.12 31.44 Russia 27.2135.5831.5426.1243.96
36 Mikhail Pukelov (Михаил Пукелов) 27.14 32.47 Russia 47.0435.1327.1430.5331.75
37 Artem Hramtsov (Артём Храмцов) 28.86 33.08 Russia 31.5334.2633.4528.8634.64
38 Anna Guryeva (Анна Гурьева) 30.46 34.47 Russia 33.5136.2630.46DNF33.65
39 Vladimir Kuimov (Владимир Куимов) 23.27 34.59 Russia 34.8033.5439.0435.4223.27
40 Arkadiy Khatazhukov (Аркадий Хатажуков) 30.58 35.36 Russia 38.8830.5834.4837.4234.18
41 Alexey Ovsyannikov (Алексей Овсянников) 33.06 36.23 Russia 34.7438.2835.6851.2133.06
42 Dmitriy Sargsyan (Дмитрий Саргсян) 31.42 36.31 Russia DNF34.0040.8431.4234.08
43 Mikhail Sobol (Михаил Соболь) 34.45 38.83 Russia 37.8637.2242.9541.4134.45
44 Alexander Barishpolets (Александр Баришполец) 34.26 39.19 Russia 39.8437.4740.2634.2644.27
45 Vladislav Shafikov (Владислав Шафиков) 31.15 39.41 Russia 38.8131.1538.9148.5640.52
46 Nikita Dolzhkevich (Никита Должкевич) 28.59 40.43 Russia 44.9737.0728.59DNF39.24
47 Aleksey Borodin (Алексей Бородин) 31.28 40.95 Russia 31.281:17.5441.9040.7540.21
48 Egor Shelemekhov (Егор Шелемехов) 32.95 41.78 Russia 37.3432.9551.4236.58DNF
49 Maxim Kosenchuk (Максим Косенчук) 33.30 46.11 Russia 47.2833.3046.5346.4245.37
50 Danil Benov (Данил Бенов) 39.91 48.32 Russia 45.8739.9150.1448.94DNF
51 Pavel Frolov (Павел Фролов) 38.42 48.61 Russia 52.0538.4250.7353.4643.06
52 Angelina Dyachenko (Ангелина Дьяченко) 41.17 50.09 Russia 52.3950.1856.5147.7141.17
53 Timofey Reshetkin (Тимофей Решёткин) 35.13 50.50 Russia 1:09.1652.6255.2935.1343.60
54 Stanislav Shalimov (Станислав Шалимов) 27.15 DNF Russia 27.1529.8148.91DNFDNF

3x3x3 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Esukhei Bat-Erdene (Бат-Эрдэнэ Есүхэй) 8.92 10.03 Mongolia 10.108.9210.5312.939.47
2 Ilya Tsiareshka 9.72 10.44 Belarus 10.7010.7811.909.729.85
3 Kim Dong-Young (김동영) 9.57 11.25 Republic of Korea 10.9712.829.969.5713.58
4 Yaroslav Mikhaylov 9.42 11.31 Russia 12.0511.199.4211.7610.99
5 Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) 10.86 11.85 Mongolia 10.8611.8313.7512.6511.08
6 Dmitriy Shevchenko 11.74 12.32 Russia 12.5011.7414.6611.8612.61
7 Nikolai Kuzin 11.11 12.81 Russia 15.4312.7014.0711.1111.67
8 Yuri Sitdikov (Юрий Ситдиков) 12.63 13.01 Russia 12.6613.7114.5812.6312.66
9 Uuganbayar Bayalagnasan 12.13 13.20 Mongolia 16.5213.0913.6812.1312.84
10 Dmitriy Martyshev (Дмитрий Ма́ртышев) 11.18 14.00 Russia 14.6111.1814.6419.4012.76
11 Maxim Brednev (Максим Бреднев) 12.09 14.41 Russia 13.5315.2112.0914.6515.04
12 Aleksey Komarov (Алексей Комаров) 12.88 14.42 Russia 14.1412.8815.7014.7114.40
13 Nikolay Gilev (Николай Гилёв) 13.76 15.80 Russia 15.2113.7616.2715.9216.28
14 Vladislav Korovin (Владислав Коровин) 14.64 17.82 Russia 19.8014.6423.4817.3116.35
15 Yan Dashevskiy 17.28 17.85 Russia 17.2817.6219.8618.5717.37
16 Maxim Vorobiev (Максим Воробьев) 16.20 18.00 Russia 18.5517.4816.2017.9819.20
17 Alexey Lebedev (Алексей Лебедев) 17.62 18.54 Russia 18.7818.2719.0617.6218.56
18 Viktoria Simchenko (Виктория Симченко) 14.22 18.58 Russia 21.2819.5116.2114.2220.01
19 Denis Gromov (Денис Громов) 14.18 18.69 Russia 19.3217.3219.4419.4414.18
20 Karina Eyvazova (Карина Эйвазова) 15.45 20.11 Russia 23.2515.4520.8517.4122.07
21 Danil Kurbatov (Данил Курбатов) 17.83 21.33 Russia 18.8619.5325.6017.83DNF
22 Nikita Korepin (Никита Корепин) 18.68 21.55 Russia 18.6822.1719.5422.9523.11
23 Sergey Korolkov (Сергей Корольков) 20.45 22.14 Russia 23.7723.0820.4522.5720.78
24 Oleg Burdakin (Олег Бурдакин) 19.03 22.15 Russia 32.4919.0322.2323.1421.07
25 Andrey Alekseytsev (Андрей Алексейцев) 19.20 23.40 Russia 24.1821.3219.2024.7026.69
26 Artem Kuminov 22.29 24.92 Russia 24.2625.2222.2927.2125.28
27 Ratibor Kostenkov (Ратибор Костеньков) 23.96 25.78 Russia 24.7223.9626.8425.7828.20
28 Denis Pozhidaev (Денис Пожидаев) 20.60 27.16 Russia 30.65DNF24.4726.3620.60
29 Dmitriy Bott (Дмитрий Ботт) 25.42 27.17 Russia 25.4229.0225.44DNF27.06
30 Anna Guryeva (Анна Гурьева) 23.33 27.35 Russia 26.8323.33DNF28.8126.40
31 Mikhail Pukelov (Михаил Пукелов) 25.22 28.27 Russia 26.6931.1826.9525.2232.37
32 Alexander Kirsanov (Александр Кирсанов) 20.08 28.28 Russia 20.0822.4236.7525.6738.30
33 Vitaly Barkhatov (Виталий Бархатов) 24.20 30.46 Russia 32.6528.7724.2031.2731.35
34 Arkadiy Khatazhukov (Аркадий Хатажуков) 29.37 31.36 Russia 30.1637.2629.3729.6334.28
35 Denis Baygulov (Денис Байгулов) 21.16 31.53 Russia 28.4637.6328.5021.16DNF
36 Kirill Shishkanov (Кирилл Шишканов) 25.56 31.53 Russia 31.5025.5632.3038.8630.78
37 Dmitriy Sargsyan (Дмитрий Саргсян) 28.08 32.12 Russia 30.4733.2428.0836.1332.66
38 Vladimir Kuimov (Владимир Куимов) 25.43 32.74 Russia 37.8332.8125.4344.1827.59
39 Stanislav Shalimov (Станислав Шалимов) 30.44 32.76 Russia 32.2832.4130.4437.3533.60
40 Alexander Yadrentsev (Александр Ядренцев) 26.78 32.83 Russia 37.8037.8626.7827.5533.13
41 Alisa Lesnikova (Алиса Лесникова) 26.79 32.87 Russia 41.0030.7326.7926.88DNF
42 Arman Marukyan (Арман Марукян) 27.60 33.30 Russia 33.1127.6033.5033.3038.81
43 Mikhail Sobol (Михаил Соболь) 30.40 34.03 Russia 33.5930.4032.3936.1238.39
44 Egor Shelemekhov (Егор Шелемехов) 29.31 34.74 Russia 38.6829.3134.3931.1539.09
45 Nikita Dolzhkevich (Никита Должкевич) 27.93 37.85 Russia 44.2037.9327.9331.6344.00
46 Alexander Barishpolets (Александр Баришполец) 33.15 38.52 Russia 37.6038.0846.6739.8933.15
47 Artem Hramtsov (Артём Храмцов) 30.68 39.67 Russia 44.8035.3649.2938.8630.68
48 Timofey Reshetkin (Тимофей Решёткин) 39.44 40.63 Russia 41.5051.4239.4440.0140.39
49 Vladislav Shafikov (Владислав Шафиков) 35.95 40.96 Russia 42.80DNF37.9942.0835.95
50 Aleksey Borodin (Алексей Бородин) 37.75 41.37 Russia 42.1444.9843.5938.3737.75
51 Alexey Ovsyannikov (Алексей Овсянников) 32.54 43.24 Russia 47.8232.5443.3343.8042.60
52 Angelina Dyachenko (Ангелина Дьяченко) 35.49 43.51 Russia 44.2435.4944.7641.5245.76
53 Maxim Kosenchuk (Максим Косенчук) 39.28 44.44 Russia 42.1147.7439.2843.4652.30
54 Danil Benov (Данил Бенов) 32.95 45.60 Russia 40.5750.0532.951:03.2846.17
55 Pavel Frolov (Павел Фролов) 32.91 46.45 Russia 41.1253.3632.9144.8856.52
56 Egor Ganin (Егор Ганин) 42.68 47.95 Russia 45.6648.8353.1442.6849.35
57 Leonid Genze (Леонид Гензе) 29.52 48.98 Russia 33.27DNF29.521:12.7740.91
58 Matvey Lytkin (Матвей Лыткин) 46.61 53.04 Russia 57.9446.61DNF51.8049.38
59 Fedor Grebeniuk (Фёдор Гребенюк) 43.03 54.03 Russia 1:12.0143.0345.6845.351:11.06
60 Igor Antipenskiy (Игорь Антипенский) 42.37 1:00.99 Russia 56.7158.671:12.2242.371:07.59
61 Vladislav Ushakov (Владислав Ушаков) 34.23 1:01.85 Russia 1:03.1349.491:12.931:32.2634.23
62 Danila Grekhov (Данила Грехов) 55.34 1:02.08 Russia 57.8555.341:11.531:10.9257.47
63 Ivan Valkevich (Иван Валькевич) 47.20 1:05.94 Russia 1:24.121:00.051:25.6647.2053.64
64 Timur Galimov (Тимур Галимов) 59.06 1:10.13 Russia 1:08.471:16.261:33.5059.061:05.67
65 Maksim Lebzak (Максим Лебзак) 59.82 1:15.20 Russia 2:07.841:18.631:04.2159.821:22.75
66 Stepan Stradze (Степан Страдзе) 51.24 1:16.92 Russia 1:04.9956.78DNF51.241:48.99
67 Pavel Skirnevskij (Павел Скирневский) 1:08.89 1:20.29 Russia 1:25.551:23.561:27.201:11.751:08.89
68 Vladislav Sotnikov (Владислав Сотников) 1:16.68 1:34.08 Russia 1:17.481:16.681:24.801:59.96DNF
69 Lev Siryukin (Лев Сирюкин) 1:22.67 1:38.92 Russia 1:54.35DNF1:35.491:22.671:26.91
70 Ekaterina Chebuchakova (Екатерина Чебучакова) 1:04.27 1:42.56 Russia 1:45.211:04.271:18.112:06.402:04.35
71 Alexander Kuminov 1:13.59 1:53.91 Russia 1:13.59DNF1:37.022:41.551:23.15
72 Vadim Udalov (Вадим Удалов) 1:19.25 2:25.63 Russia 1:56.991:53.771:19.254:21.233:26.13
73 Timur Bakeev (Тимур Бакеев) 24.52 DNF Russia 29.2024.52DNF25.42DNF

2x2x2 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitriy Shevchenko 2.96 3.27 Russia 3.013.652.963.164.32
2 Maxim Brednev (Максим Бреднев) 3.32 3.67 Russia 3.513.323.963.535.22
3 Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) 3.33 3.98 Mongolia 4.264.057.033.643.33
4 Aleksey Komarov (Алексей Комаров) 3.93 4.37 Russia 3.93DNF4.284.294.53
5 Uuganbayar Bayalagnasan 3.48 4.88 Mongolia 5.714.774.163.488.07
6 Yaroslav Mikhaylov 3.39 5.04 Russia 6.205.613.395.294.21
7 Nikolai Kuzin 3.74 5.13 Russia 5.333.936.146.333.74
8 Vladislav Korovin (Владислав Коровин) 4.55 5.67 Russia 6.824.974.555.237.21
9 Esukhei Bat-Erdene (Бат-Эрдэнэ Есүхэй) 4.57 5.99 Mongolia 4.577.156.096.695.20
10 Maxim Vorobiev (Максим Воробьев) 4.01 6.18 Russia 6.218.105.394.016.93
11 Ilya Tsiareshka 4.44 6.72 Belarus 7.694.44DNF5.287.20
12 Denis Gromov (Денис Громов) 5.16 7.05 Russia 7.926.285.168.986.96

2x2x2 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitriy Shevchenko 2.63 3.18 Russia 3.013.384.782.633.16
2 Yaroslav Mikhaylov 2.92 3.84 Russia 3.202.927.793.275.04
3 Maxim Brednev (Максим Бреднев) 3.76 4.10 Russia 4.583.904.193.764.20
4 Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) 3.08 4.38 Mongolia 4.305.154.903.953.08
5 Uuganbayar Bayalagnasan 2.03 NR 4.41 Mongolia 4.804.905.242.033.53
6 Aleksey Komarov (Алексей Комаров) 3.34 4.63 Russia 3.345.68DNF3.474.75
7 Nikolai Kuzin 3.53 4.63 Russia 5.353.874.673.535.81
8 Esukhei Bat-Erdene (Бат-Эрдэнэ Есүхэй) 3.01 5.00 Mongolia 5.233.346.943.016.44
9 Vladislav Korovin (Владислав Коровин) 4.45 5.22 Russia 4.454.885.765.105.69
10 Maxim Vorobiev (Максим Воробьев) 4.26 5.32 Russia 4.264.545.176.926.24
11 Ilya Tsiareshka 4.74 5.34 Belarus 4.746.335.934.955.14
12 Denis Gromov (Денис Громов) 2.09 5.43 Russia 9.745.806.062.094.44
13 Dmitriy Martyshev (Дмитрий Ма́ртышев) 5.08 5.97 Russia 6.845.295.795.087.61
14 Alexey Lebedev (Алексей Лебедев) 4.95 6.30 Russia 7.865.204.959.555.83
15 Ratibor Kostenkov (Ратибор Костеньков) 2.74 6.38 Russia 7.707.375.822.745.96
16 Viktoria Simchenko (Виктория Симченко) 5.32 6.51 Russia 6.749.296.845.955.32
17 Sergey Korolkov (Сергей Корольков) 2.15 7.12 Russia 7.439.644.302.1511.45
18 Nikita Korepin (Никита Корепин) 3.85 7.17 Russia 9.257.539.364.723.85
19 Alisa Lesnikova (Алиса Лесникова) 5.90 7.30 Russia 8.765.906.359.136.80
20 Kirill Shishkanov (Кирилл Шишканов) 4.99 7.46 Russia DNF8.657.436.314.99
21 Denis Pozhidaev (Денис Пожидаев) 6.44 7.52 Russia 6.446.66DNF8.387.52
22 Andrey Alekseytsev (Андрей Алексейцев) 5.95 8.12 Russia 5.957.049.458.718.60
23 Denis Baygulov (Денис Байгулов) 5.47 8.14 Russia 12.199.805.477.467.16
24 Mikhail Pukelov (Михаил Пукелов) 6.59 8.42 Russia 10.576.597.307.4017.42
25 Oleg Burdakin (Олег Бурдакин) 1.67 8.51 Russia 9.4511.506.241.679.83
26 Dmitriy Bott (Дмитрий Ботт) 7.94 8.68 Russia 9.558.448.0410.867.94
27 Mikhail Sobol (Михаил Соболь) 6.00 8.89 Russia 10.668.347.6610.676.00
28 Anna Guryeva (Анна Гурьева) 6.21 9.21 Russia 9.167.8614.856.2110.61
29 Leonid Genze (Леонид Гензе) 7.27 9.88 Russia 7.278.87DNF8.2212.54
30 Vladimir Kuimov (Владимир Куимов) 9.68 9.97 Russia 9.6810.0410.209.6811.08
31 Pavel Frolov (Павел Фролов) 9.24 10.06 Russia 9.2417.6211.259.249.69
32 Alexander Kirsanov (Александр Кирсанов) 6.09 10.07 Russia 10.847.9115.716.0911.45
33 Nikita Dolzhkevich (Никита Должкевич) 6.98 10.20 Russia 11.736.9810.2211.029.37
34 Dmitriy Sargsyan (Дмитрий Саргсян) 6.12 11.07 Russia 10.1613.816.129.24DNF
35 Artem Hramtsov (Артём Храмцов) 7.92 11.15 Russia 20.027.9212.1410.8810.42
36 Maxim Kosenchuk (Максим Косенчук) 9.48 11.28 Russia 12.9421.0210.889.4810.01
37 Vitaly Barkhatov (Виталий Бархатов) 7.70 11.56 Russia 11.10DNF9.397.7014.19
38 Aleksey Borodin (Алексей Бородин) 9.11 11.56 Russia 9.119.1512.3513.1813.56
39 Arman Marukyan (Арман Марукян) 9.94 13.44 Russia 22.919.9412.2111.0417.07
40 Vladislav Shafikov (Владислав Шафиков) 10.55 13.94 Russia 10.9515.9210.5514.9520.29
41 Ivan Valkevich (Иван Валькевич) 14.69 16.32 Russia 14.6918.2117.3815.6815.91
42 Matvey Lytkin (Матвей Лыткин) 14.58 16.63 Russia 17.4315.0414.5817.4126.22
43 Angelina Dyachenko (Ангелина Дьяченко) 15.34 17.21 Russia 15.3415.68DNF17.2118.73
44 Dmitriy Rosev (Дмитрий Росев) 9.17 17.54 Russia 22.1917.949.1713.0121.67
45 Timofey Reshetkin (Тимофей Решёткин) 9.51 17.93 Russia 18.8817.589.51DNF17.32
46 Egor Ganin (Егор Ганин) 15.01 19.49 Russia 19.1218.3215.0121.0425.04
47 Pavel Skirnevskij (Павел Скирневский) 14.20 20.66 Russia 20.8825.0314.2021.6419.47
48 Timur Galimov (Тимур Галимов) 17.45 20.88 Russia 21.7820.8819.9827.1917.45
49 Alexander Barishpolets (Александр Баришполец) 5.49 21.29 Russia 17.545.4933.5125.4920.83
50 Igor Antipenskiy (Игорь Антипенский) 16.30 22.22 Russia 44.6728.3421.1417.1916.30
51 Stepan Stradze (Степан Страдзе) 14.87 25.17 Russia 36.6828.9226.5814.8720.02
52 Alexey Ovsyannikov (Алексей Овсянников) 15.99 25.67 Russia 15.9916.6934.8525.48DNF
53 Danila Grekhov (Данила Грехов) 15.24 28.01 Russia DNF36.6415.2422.6124.77
54 Vladislav Ushakov (Владислав Ушаков) 17.89 28.29 Russia 1:18.6432.0422.8729.9617.89
55 Fedor Grebeniuk (Фёдор Гребенюк) 19.21 DNF Russia DNF24.9519.2120.94DNF

4x4x4 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Esukhei Bat-Erdene (Бат-Эрдэнэ Есүхэй) 35.14 38.61 Mongolia 35.1449.7436.9336.8842.03
2 Yaroslav Mikhaylov 34.96 38.69 Russia 37.4134.9644.2737.4441.23
3 Kim Dong-Young (김동영) 38.48 43.74 Republic of Korea 41.1838.4839.6151.6050.44
4 Nikolai Kuzin 43.11 49.61 Russia 48.6953.5148.2251.9243.11
5 Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) 44.55 50.85 Mongolia 49.7449.0857.3844.5553.74
6 Yuri Sitdikov (Юрий Ситдиков) 42.11 50.93 Russia 55.6248.9352.0442.1151.82
7 Ilya Tsiareshka 45.89 51.79 Belarus 48.9451.8855.4145.8954.54
8 Nikolay Gilev (Николай Гилёв) 48.41 54.82 Russia 51.2957.8655.321:22.6848.41
9 Dmitriy Shevchenko 45.59 55.96 Russia 45.5956.9359.7053.2457.71
10 Uuganbayar Bayalagnasan 57.98 1:00.50 Mongolia 1:12.8058.9957.981:03.1959.31
11 Andrey Mozgovoy (Андрей Мозговой) 51.25 1:04.76 Russia 58.1551.251:09.381:06.761:13.89
12 Maxim Brednev (Максим Бреднев) 56.78 1:07.31 Russia 1:10.451:17.261:04.1656.781:07.33
13 Vladislav Korovin (Владислав Коровин) 1:00.70 1:09.27 Russia 1:22.381:03.561:00.701:13.071:11.18
14 Denis Gromov (Денис Громов) 1:14.23 1:18.82 Russia 1:19.691:14.801:21.971:14.231:32.00
15 Dmitriy Martyshev (Дмитрий Ма́ртышев) 55.83 1:19.74 Russia 1:21.701:24.601:25.2355.831:12.93
16 Maxim Vorobiev (Максим Воробьев) 1:15.84 1:21.27 Russia 1:27.701:31.031:17.041:19.071:15.84
17 Alexey Lebedev (Алексей Лебедев) 1:15.88 1:23.38 Russia 1:15.881:24.031:22.911:23.211:28.90
18 Sergey Korolkov (Сергей Корольков) 1:18.98 1:24.59 Russia 1:24.551:29.111:20.121:18.981:33.21
19 Aleksey Komarov (Алексей Комаров) 1:06.37 1:25.42 Russia 1:19.771:06.371:19.171:39.941:37.32
20 Viktoria Simchenko (Виктория Симченко) 1:15.80 1:28.65 Russia 1:15.801:27.881:20.331:37.741:47.78
21 Yan Dashevskiy 1:23.42 1:29.30 Russia 1:51.511:24.471:23.421:36.681:26.76
22 Nikita Korepin (Никита Корепин) 1:31.35 1:38.56 Russia 1:36.061:31.351:49.241:47.071:32.56
23 Oleg Burdakin (Олег Бурдакин) 1:29.89 2:08.94 Russia 2:26.451:51.211:29.89DNF2:09.17
24 Aleksey Borodin (Алексей Бородин) 2:07.40 2:20.67 Russia 2:07.402:23.062:32.212:24.142:14.80
25 Ratibor Kostenkov (Ратибор Костеньков) 1:51.43 2:25.27 Russia 2:25.851:51.432:35.042:47.312:14.91
26 Vladimir Kuimov (Владимир Куимов) 1:58.13 2:40.51 Russia 2:40.833:04.212:25.131:58.132:55.57
27 Nikita Dolzhkevich (Никита Должкевич) 2:42.53 2:50.86 Russia 3:03.522:45.533:15.582:42.532:43.52
28 Igor Antipenskiy (Игорь Антипенский) 3:38.94 4:18.10 Russia 3:49.454:56.844:28.364:36.483:38.94

5x5x5 Cube Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Yaroslav Mikhaylov 1:10.58 1:15.12 Russia 1:13.191:10.581:18.981:13.641:18.53
2 Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) 1:11.40 1:19.85 Mongolia 1:26.181:15.771:26.411:11.401:17.59
3 Esukhei Bat-Erdene (Бат-Эрдэнэ Есүхэй) 1:11.46 1:21.01 Mongolia 1:11.461:31.121:37.841:18.511:13.41
4 Kim Dong-Young (김동영) 1:15.61 1:23.93 Republic of Korea 1:15.611:22.231:27.011:22.541:34.14
5 Nikolai Kuzin 1:21.65 1:33.27 Russia 1:32.521:21.651:27.991:39.311:45.69
6 Andrey Mozgovoy (Андрей Мозговой) 1:35.58 1:44.13 Russia 1:44.951:42.401:35.581:48.761:45.04
7 Ilya Tsiareshka 1:59.33 2:05.38 Belarus 2:09.552:31.182:06.051:59.332:00.54
8 Uuganbayar Bayalagnasan 1:57.97 2:10.80 Mongolia 2:10.492:09.952:11.962:16.731:57.97
9 Dmitriy Shevchenko 1:51.65 2:17.13 Russia 2:15.542:19.412:16.442:19.801:51.65
10 Nikolay Gilev (Николай Гилёв) 2:13.40 2:22.95 Russia 2:36.192:24.142:29.692:13.402:15.03
11 Sergey Korolkov (Сергей Корольков) 2:51.97 3:08.58 Russia 3:13.582:51.973:16.382:55.79DNF
12 Viktoria Simchenko (Виктория Симченко) 2:37.87 3:23.22 Russia DNF2:37.873:22.333:58.112:49.22
13 Dmitriy Martyshev (Дмитрий Ма́ртышев) 2:51.68 3:24.20 Russia 3:13.983:52.642:51.683:30.903:27.71
14 Alexey Lebedev (Алексей Лебедев) 3:10.56 3:31.31 Russia 3:12.633:53.973:10.563:48.153:33.14
15 Yan Dashevskiy 3:05.11 3:37.66 Russia 3:19.643:05.113:53.514:16.763:39.84
16 Nikita Korepin (Никита Корепин) 3:49.28 4:09.61 Russia 3:49.283:51.624:30.045:17.444:07.18
17 Oleg Burdakin (Олег Бурдакин) 3:40.96 4:15.97 Russia 3:45.514:17.624:44.794:51.073:40.96
18 Aleksey Komarov (Алексей Комаров) 2:27.17 DNF Russia 2:52.71DNF2:27.172:59.68DNF
19 Vladimir Kuimov (Владимир Куимов) 4:34.98 Russia 5:54.924:34.98
20 Arkadiy Khatazhukov (Аркадий Хатажуков) 4:37.99 Russia 4:44.994:37.99

3x3x3 One-Handed Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Yaroslav Mikhaylov 13.61 16.48 Russia 18.0616.9215.0817.4513.61
2 Dmitriy Shevchenko 15.77 18.47 Russia 23.8019.6419.3615.7716.41
3 Nikolai Kuzin 16.91 18.69 Russia 17.5418.9716.9132.5819.57
4 Esukhei Bat-Erdene (Бат-Эрдэнэ Есүхэй) 16.73 18.80 Mongolia 22.0016.7319.3819.5417.47
5 Kim Dong-Young (김동영) 18.47 20.50 Republic of Korea 20.0018.4722.2319.2623.98
6 Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) 18.71 21.34 Mongolia 27.3221.1318.7123.3219.58
7 Yuri Sitdikov (Юрий Ситдиков) 21.76 26.97 Russia 26.6021.7625.7728.5431.05
8 Vladislav Korovin (Владислав Коровин) 24.78 27.42 Russia 28.8125.8827.5824.7831.14
9 Andrey Mozgovoy (Андрей Мозговой) 28.08 30.03 Russia 31.1428.0828.6432.5930.30
10 Uuganbayar Bayalagnasan 29.30 30.78 Mongolia 37.7829.3029.6133.0229.71
11 Dmitriy Martyshev (Дмитрий Ма́ртышев) 21.32 31.35 Russia 34.9521.3241.1227.2131.88
12 Yaroslav Stepanov (Ярослав Степанов) 27.72 31.61 Russia 31.9532.3734.4627.7230.51

3x3x3 One-Handed Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Yaroslav Mikhaylov 14.35 16.94 Russia 16.0518.3616.4014.3521.40
2 Esukhei Bat-Erdene (Бат-Эрдэнэ Есүхэй) 12.67 NR 19.80 Mongolia 20.2912.6722.0919.7919.31
3 Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) 18.73 20.62 Mongolia 18.7319.0323.8220.5622.27
4 Dmitriy Shevchenko 17.63 22.94 Russia 17.6329.21DNF21.3418.26
5 Nikolai Kuzin 20.64 23.24 Russia 21.6120.6423.4624.6628.22
6 Kim Dong-Young (김동영) 19.52 23.56 Republic of Korea 27.3221.7626.3219.5222.60
7 Dmitriy Martyshev (Дмитрий Ма́ртышев) 21.82 26.61 Russia 21.8232.3524.5226.4028.90
8 Yuri Sitdikov (Юрий Ситдиков) 25.83 28.96 Russia 28.3925.8329.3829.6129.11
9 Andrey Mozgovoy (Андрей Мозговой) 27.74 30.27 Russia 39.5232.7828.7729.2727.74
10 Yaroslav Stepanov (Ярослав Степанов) 29.58 32.71 Russia 33.9434.3731.4829.5832.72
11 Uuganbayar Bayalagnasan 28.50 33.56 Mongolia 38.2728.5039.7928.6433.76
12 Vladislav Korovin (Владислав Коровин) 27.39 33.73 Russia 38.2037.0230.7933.3827.39
13 Nikolay Gilev (Николай Гилёв) 30.96 34.09 Russia 32.8830.9634.92DNF34.48
14 Maxim Brednev (Максим Бреднев) 24.08 35.23 Russia 40.7937.3627.531:22.1824.08
15 Ilya Tsiareshka 27.25 37.36 Belarus 41.22DNF27.2533.9136.96
16 Alexey Lebedev (Алексей Лебедев) 32.29 38.02 Russia 45.4440.1738.7235.1632.29
17 Yan Dashevskiy 31.14 39.23 Russia 38.6931.1440.1638.8448.40
18 Danil Kurbatov (Данил Курбатов) 36.04 40.38 Russia 53.4638.7845.8236.5536.04
19 Sergey Korolkov (Сергей Корольков) 41.59 44.49 Russia 41.5942.0246.0450.0945.41
20 Viktoria Simchenko (Виктория Симченко) 31.17 44.60 Russia 48.1734.3557.5631.1751.27
21 Nikita Korepin (Никита Корепин) 35.50 1:00.19 Russia 35.5040.191:15.621:19.651:04.76
22 Denis Pozhidaev (Денис Пожидаев) 51.73 Russia 1:02.0151.73
23 Nikita Dolzhkevich (Никита Должкевич) 1:42.65 Russia DNF1:42.65

Clock Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 5.48 7.27 Belarus 7.018.725.487.577.22
2 Maxim Brednev (Максим Бреднев) 6.96 9.79 Russia 10.48DNF6.967.8211.07
3 Andrey Mozgovoy (Андрей Мозговой) 10.95 12.05 Russia 17.3810.9511.4511.0013.70
4 Uuganbayar Bayalagnasan 10.57 NR 14.97 NR Mongolia 10.57DNF17.2211.5316.17
5 Dmitriy Martyshev (Дмитрий Ма́ртышев) 13.04 15.49 Russia 13.0417.1913.3415.9817.14
6 Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) 11.29 17.89 Mongolia 24.8916.3917.1811.2920.10
7 Vladislav Korovin (Владислав Коровин) 16.26 20.21 Russia 16.2620.1622.8121.3519.13
8 Sergey Korolkov (Сергей Корольков) 17.32 21.27 Russia DNF23.8817.3220.6919.24
9 Nikita Korepin (Никита Корепин) 21.46 25.52 Russia DNF21.4627.9523.3825.23
10 Dmitriy Shevchenko 26.58 45.09 Russia 36.0550.8748.3626.5852.14

Megaminx Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Yuri Sitdikov (Юрий Ситдиков) 1:02.66 1:08.42 Russia 1:10.871:07.601:07.541:02.661:10.12
2 Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) 1:06.67 1:11.93 Mongolia 1:09.581:06.67DNF1:16.201:10.02
3 Andrey Mozgovoy (Андрей Мозговой) 1:23.70 1:32.21 Russia 1:23.701:36.411:32.781:31.531:32.33
4 Esukhei Bat-Erdene (Бат-Эрдэнэ Есүхэй) 1:35.08 1:45.20 Mongolia 2:02.131:35.081:48.431:37.561:49.60
5 Nikolai Kuzin 1:35.05 1:47.12 Russia 1:59.361:44.841:35.051:37.172:02.68
6 Denis Gromov (Денис Громов) 1:52.66 2:12.54 Russia 2:02.212:25.402:32.401:52.662:10.00
7 Uuganbayar Bayalagnasan 2:11.03 2:27.45 Mongolia 2:31.132:33.362:11.032:25.562:25.67
8 Danil Kurbatov (Данил Курбатов) 2:14.04 2:29.24 Russia 2:26.092:14.042:49.452:14.392:47.25
9 Nikolay Gilev (Николай Гилёв) 2:14.14 2:32.61 Russia 3:00.112:30.042:40.132:27.662:14.14
10 Alexey Ovsyannikov (Алексей Овсянников) 2:21.62 2:34.23 Russia 2:30.013:03.112:21.622:42.822:29.87
11 Ilya Tsiareshka 2:07.08 2:37.74 Belarus 3:59.192:07.082:42.892:42.282:28.04
12 Dmitriy Martyshev (Дмитрий Ма́ртышев) 2:36.76 3:08.02 Russia 3:29.492:36.763:04.943:24.622:54.50
13 Dmitriy Shevchenko 2:21.76 3:10.57 Russia 2:21.763:13.143:20.792:57.783:23.07
14 Nikita Korepin (Никита Корепин) 2:38.63 3:16.93 Russia 2:38.633:38.493:30.972:42.823:37.01
15 Alisa Lesnikova (Алиса Лесникова) 2:24.22 3:24.64 Russia 2:36.69DNF4:59.992:37.242:24.22
16 Maxim Brednev (Максим Бреднев) 3:00.98 Russia 3:00.983:35.33
17 Nikita Dolzhkevich (Никита Должкевич) 4:10.35 Russia 4:10.354:35.94
18 Viktoria Simchenko (Виктория Симченко) 4:33.52 Russia 4:33.594:33.52
19 Egor Ganin (Егор Ганин) 4:36.26 Russia 4:50.644:36.26
20 Fedor Grebeniuk (Фёдор Гребенюк) 4:51.01 Russia 4:51.034:51.01
21 Oleg Burdakin (Олег Бурдакин) 5:16.52 Russia 5:16.52DNF

Pyraminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Maxim Brednev (Максим Бреднев) 4.13 4.96 Russia 6.444.525.824.544.13
2 Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) 3.97 5.52 Mongolia 5.226.133.975.2010.62
3 Yaroslav Mikhaylov 5.79 6.88 Russia 7.346.465.797.037.15
4 Dmitriy Shevchenko 5.62 6.90 Russia 7.059.866.345.627.30
5 Maxim Vorobiev (Максим Воробьев) 6.85 7.12 Russia 7.287.077.006.858.15
6 Nikolai Kuzin 6.24 7.68 Russia 6.2412.297.068.917.08
7 Vladislav Korovin (Владислав Коровин) 5.95 7.79 Russia 5.958.117.937.328.65
8 Esukhei Bat-Erdene (Бат-Эрдэнэ Есүхэй) 5.14 7.93 Mongolia 6.467.945.149.809.39
9 Uuganbayar Bayalagnasan 7.05 8.31 Mongolia 7.427.059.289.618.22
10 Andrey Alekseytsev (Андрей Алексейцев) 7.63 9.42 Russia 7.6312.398.979.979.32
11 Aleksey Komarov (Алексей Комаров) 7.61 10.29 Russia 10.9811.747.618.3811.50
12 Sergey Korolkov (Сергей Корольков) 9.99 12.39 Russia 10.48DNF11.009.9915.70

Pyraminx First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Maxim Brednev (Максим Бреднев) 3.85 4.39 Russia 4.104.233.854.835.28
2 Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) 4.27 4.94 Mongolia 4.454.275.375.625.01
3 Dmitriy Shevchenko 4.15 5.42 Russia 4.158.275.556.484.22
4 Yaroslav Mikhaylov 4.51 5.47 Russia 5.436.485.085.894.51
5 Uuganbayar Bayalagnasan 4.53 6.48 Mongolia 4.538.726.126.926.39
6 Maxim Vorobiev (Максим Воробьев) 4.55 7.01 Russia 7.396.614.557.03DNF
7 Vladislav Korovin (Владислав Коровин) 4.27 7.36 Russia 4.278.697.496.068.54
8 Sergey Korolkov (Сергей Корольков) 5.44 7.50 Russia 5.449.337.798.296.42
9 Aleksey Komarov (Алексей Комаров) 4.85 7.63 Russia DNF4.858.147.257.50
10 Esukhei Bat-Erdene (Бат-Эрдэнэ Есүхэй) 6.42 7.76 Mongolia 9.698.496.966.427.83
11 Nikolai Kuzin 4.94 9.11 Russia 4.9410.6610.166.51DNF
12 Andrey Alekseytsev (Андрей Алексейцев) 6.54 9.52 Russia 10.046.5410.1013.808.43
13 Alexander Kirsanov (Александр Кирсанов) 7.11 9.75 Russia 7.1110.8611.1610.517.89
14 Dmitriy Martyshev (Дмитрий Ма́ртышев) 9.21 10.16 Russia 9.2310.4611.289.2110.78
15 Ilya Tsiareshka 8.87 10.29 Belarus 9.6510.608.8710.6311.39
16 Alexey Ovsyannikov (Алексей Овсянников) 8.56 10.51 Russia 8.5610.439.3712.2811.72
17 Viktoria Simchenko (Виктория Симченко) 6.23 10.89 Russia 11.6112.506.239.5111.54
18 Dmitriy Bott (Дмитрий Ботт) 8.13 11.10 Russia 8.139.3913.8215.3010.08
19 Roman Chernousov (Роман Черноусов) 9.93 12.00 Russia 9.9311.4316.229.9714.60
20 Vladimir Kuimov (Владимир Куимов) 8.14 12.21 Russia 8.1413.5111.6015.0211.51
21 Oleg Burdakin (Олег Бурдакин) 9.81 12.25 Russia 12.6113.5410.61DNF9.81
22 Nikita Korepin (Никита Корепин) 9.33 12.33 Russia 12.3413.389.3312.1412.50
23 Nikita Ludina (Никита Лудина) 11.32 13.10 Russia 11.3226.9311.5811.7016.01
24 Alisa Lesnikova (Алиса Лесникова) 11.24 14.46 Russia DNF13.7912.3011.2417.28
25 Angelina Dyachenko (Ангелина Дьяченко) 12.18 14.84 Russia 12.1817.1212.4314.97DNF
26 Vladislav Ushakov (Владислав Ушаков) 12.84 15.12 Russia 12.8419.4114.9413.2417.18
27 Denis Pozhidaev (Денис Пожидаев) 11.57 15.36 Russia 20.3215.2111.5716.2914.57
28 Artem Hramtsov (Артём Храмцов) 7.90 16.03 Russia 7.90DNF13.7019.2415.16
29 Mikhail Sobol (Михаил Соболь) 12.20 16.73 Russia 16.5822.1714.9112.2018.71
30 Ivan Valkevich (Иван Валькевич) 12.01 16.88 Russia 16.3315.9512.0118.3537.92
31 Nikita Dolzhkevich (Никита Должкевич) 13.82 17.50 Russia 20.0915.6813.8222.9316.74
32 Egor Ganin (Егор Ганин) 10.79 17.66 Russia 10.7923.7519.8221.5211.63
33 Dmitriy Sargsyan (Дмитрий Саргсян) 7.89 19.26 Russia 7.8927.1225.8615.7216.21
34 Danila Grekhov (Данила Грехов) 15.40 19.43 Russia 19.9321.9918.9719.3915.40
35 Pavel Frolov (Павел Фролов) 13.28 19.69 Russia 15.7219.9613.2823.38DNF
36 Alexander Barishpolets (Александр Баришполец) 13.45 19.75 Russia 23.0523.3113.4520.5115.68
37 Igor Antipenskiy (Игорь Антипенский) 13.46 20.05 Russia 13.4624.5226.7816.4419.18
38 Matvey Lytkin (Матвей Лыткин) 15.65 20.40 Russia 17.6121.3715.6522.2339.29
39 Maxim Kosenchuk (Максим Косенчук) 18.41 20.42 Russia 18.9024.7018.4121.7020.66
40 Lev Siryukin (Лев Сирюкин) 19.20 26.27 Russia 34.2232.0819.2020.6526.09
41 Alexander Kuminov 22.03 32.07 Russia 22.031:31.5137.6631.0027.54

Skewb Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Korovin (Владислав Коровин) 5.44 5.83 Russia 5.896.115.496.255.44
2 Maxim Brednev (Максим Бреднев) 5.59 6.53 Russia 5.596.087.266.497.01
3 Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) 5.56 7.04 Mongolia 7.366.505.5611.087.27
4 Uuganbayar Bayalagnasan 6.18 7.62 Mongolia 6.729.076.1810.047.06
5 Yuri Sitdikov (Юрий Ситдиков) 5.18 7.75 Russia 8.325.187.637.2910.12
6 Esukhei Bat-Erdene (Бат-Эрдэнэ Есүхэй) 6.44 8.22 Mongolia 7.859.6710.887.146.44
7 Denis Baygulov (Денис Байгулов) 6.03 10.29 Russia 8.6310.2811.9612.086.03
8 Aleksey Komarov (Алексей Комаров) 8.46 10.30 Russia 8.4611.699.8612.949.36
9 Dmitriy Shevchenko 9.13 11.31 Russia 15.079.549.139.32DNF
10 Andrey Mozgovoy (Андрей Мозговой) 7.77 12.01 Russia 13.6313.2210.4612.347.77
11 Roman Chernousov (Роман Черноусов) 10.47 12.01 Russia 19.7310.6010.4713.2712.15
12 Alisa Lesnikova (Алиса Лесникова) 11.15 17.11 Russia 16.6217.9216.7923.6011.15

Skewb First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Korovin (Владислав Коровин) 4.25 5.09 Russia 4.814.767.804.255.71
2 Maxim Brednev (Максим Бреднев) 4.68 6.09 Russia 7.566.106.124.686.04
3 Yuri Sitdikov (Юрий Ситдиков) 5.97 7.52 Russia 7.345.978.017.977.25
4 Esukhei Bat-Erdene (Бат-Эрдэнэ Есүхэй) 6.33 7.82 Mongolia 8.707.627.618.246.33
5 Uuganbayar Bayalagnasan 4.45 7.93 Mongolia DNF6.967.874.458.96
6 Bat-Erdene Sambuudolgor (Самбуудолгор Бат-Эрдэнэ) 7.34 8.21 Mongolia 7.3413.778.487.468.70
7 Dmitriy Shevchenko 5.70 8.45 Russia 5.709.3018.296.919.14
8 Aleksey Komarov (Алексей Комаров) 7.49 10.60 Russia 7.499.8210.7712.7511.21
9 Roman Chernousov (Роман Черноусов) 7.59 10.73 Russia 7.5910.2011.4810.5212.37
10 Andrey Mozgovoy (Андрей Мозговой) 7.34 11.10 Russia 7.3414.9914.418.6910.20
11 Ilya Tsiareshka 7.68 12.19 Belarus 7.689.7615.0911.7316.71
12 Alisa Lesnikova (Алиса Лесникова) 9.40 12.83 Russia 12.7714.0711.669.4017.65
13 Denis Baygulov (Денис Байгулов) 10.24 13.13 Russia 12.2716.8110.3117.6910.24
14 Alexander Kirsanov (Александр Кирсанов) 8.56 13.35 Russia 8.5618.009.6512.4122.71
15 Dmitriy Martyshev (Дмитрий Ма́ртышев) 7.51 13.38 Russia 16.167.5116.2912.0411.95
16 Viktoria Simchenko (Виктория Симченко) 8.84 14.49 Russia 12.5817.6920.448.8413.20
17 Nikita Korepin (Никита Корепин) 6.16 14.92 Russia 7.906.1618.3621.2418.51
18 Anna Guryeva (Анна Гурьева) 13.05 15.57 Russia DNF13.0515.2317.5313.95
19 Dmitriy Bott (Дмитрий Ботт) 13.76 17.49 Russia 15.7820.4416.24DNF13.76
20 Nikita Dolzhkevich (Никита Должкевич) 14.98 17.51 Russia 20.0715.0314.9821.5917.43
21 Aleksey Borodin (Алексей Бородин) 11.03 17.64 Russia 17.7711.0316.6518.51DNF
22 Ratibor Kostenkov (Ратибор Костеньков) 9.02 18.56 Russia 9.0235.3825.0714.2816.33
23 Dmitriy Sargsyan (Дмитрий Саргсян) 15.84 22.13 Russia 21.2615.8425.6319.5026.76
24 Oleg Burdakin (Олег Бурдакин) 11.55 23.49 Russia 13.9419.32DNF11.5537.22
25 Igor Antipenskiy (Игорь Антипенский) 14.16 23.79 Russia 27.0833.6116.3327.9714.16
26 Vladimir Kuimov (Владимир Куимов) 8.53 26.35 Russia 27.24DNF23.098.5328.72
27 Angelina Dyachenko (Ангелина Дьяченко) 13.11 30.51 Russia 26.54DNF23.1713.1141.83
28 Egor Ganin (Егор Ганин) 17.79 31.61 Russia 47.8428.6629.8036.3717.79
29 Maxim Kosenchuk (Максим Косенчук) 23.68 31.79 Russia 25.4123.6854.4138.5031.47
30 Mikhail Sobol (Михаил Соболь) 27.10 33.87 Russia 29.3053.3927.1040.2032.10
31 Alexander Barishpolets (Александр Баришполец) 49.86 1:25.23 Russia 2:31.011:45.421:22.8549.861:07.42

Square-1 Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Maxim Brednev (Максим Бреднев) 19.01 31.79 Russia 38.8535.3329.5430.5019.01
2 Aleksey Komarov (Алексей Комаров) 24.15 31.79 Russia 38.3633.5328.7933.0424.15
3 Yuri Sitdikov (Юрий Ситдиков) 26.71 36.90 Russia 35.0526.7143.2240.2435.40
4 Dmitriy Martyshev (Дмитрий Ма́ртышев) 35.38 45.03 Russia 40.8345.2649.0057.0535.38
5 Uuganbayar Bayalagnasan 33.09 NR 49.89 Mongolia 1:08.5140.061:00.3549.2633.09
6 Dmitriy Shevchenko 41.93 58.85 Russia 1:08.3046.601:01.6441.931:48.83
7 Nikita Korepin (Никита Корепин) 56.99 1:01.55 Russia 1:02.941:05.141:00.651:01.0756.99
8 Denis Baygulov (Денис Байгулов) 1:41.53 1:53.48 Russia 2:55.251:41.532:01.901:54.351:44.19
9 Viktoria Simchenko (Виктория Симченко) 35.55 DNF Russia 1:10.7135.55DNF41.30DNF