Saratov Special 2019


Date
Mar 9 - 10, 2019
City
Saratov, Russia
Venue

Middle School №6

Address
Simbirtseva str., 34
Details

Concert hall on the 1st floor

Website
Saratov Special 2019 website
Contact

YJ Saratov Special 2019 Org.team

Organizers
IPO "Speedcubing Federation" (МОО "Федерация Спидкубинга") and Maria Zhits
WCA Delegate
Maria Zhits
Download all the competition's details as PDF here.
Information

ATTENTION! Please read "Registration requirements".

ВНИМАНИЕ! Обратите внимание на раздел "Требования к регистрации" и полностью его прочитайте!

Events
Competitors
24
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 60 competitors.
The base registration fee for this competition is 350 ₽ (Russian Ruble).
If your registration is cancelled before you will be refunded 50% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

You have to send your application for this competition, to pay it (The entry fee for any events: 350 Rubles.
Please, go to the website to pay.) and wait until your name shows up in the Competitors list. If your name hasn't showed up within 3-4 days then it means there is some problem with your application. In this case please check your e-mail - there will be a letter from organisation team with instruction on how to change your application so that it can be accepted. Please keep your ID document (certificate of birth, passport or driver license) with you to prove your identity at the competition.


Если это Ваш первый чемпионат Вы должны создать аккаунт на сайте WCA. После этого нужно отправить свою заявку на этот чемпионат (слева есть кнопка "Зарегистрироваться"), оплатить участие (Стоимость участия в любом количестве дисциплин: 350 рублей. Чтобы оплатить участие, пожалуйста, перейдите на сайт и следуйте инструкциям на странице.) и ожидать появления своего имени и фамилии в списке участников. Если в течение 3-4 дней Ваше имя не появляется в списке, значит что-то не так с Вашей заявкой. В таком случае проверьте свой почтовый ящик, в котором обязательно будет письмо от команды организаторов с указанием, что нужно исправить в заявке. Для того, чтобы принять участие в чемпионате, необходимо будет подтвердить свою личность. Поэтому, пожалуйста, возьмите с собой удостоверение личности (свидетельство о рождении, паспорт или водительское удостоверение) для подтверждения личности на соревнованиях.

6x6x6 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Farid Mikhailov 2:08.52 2:11.36 NR Kazakhstan 2:08.522:13.112:12.46
2 Nikita Gamolin 2:39.16 2:53.11 Russia 2:54.913:05.262:39.16
3 Dmitry Obukhov 2:57.48 3:13.23 Russia 3:02.923:39.292:57.48
4 Maxim Mamakov (Максим Мамаков) 3:24.80 3:29.08 Russia 3:24.803:32.473:29.98
5 Alexey Yarygin 3:23.30 3:32.17 Russia 3:43.173:30.033:23.30
6 Maria Zhits 3:26.49 4:11.29 Russia 4:45.964:21.423:26.49
7 Artem Avryasov (Артем Аврясов) 3:48.57 4:34.49 Russia 5:12.113:48.574:42.80
8 Danil Kravchenko 4:39.38 4:51.55 Russia 4:52.345:02.924:39.38
9 Timofey Dementev 4:42.90 4:55.22 Russia 4:59.764:42.905:03.01
10 Yaroslav Kulayev (Ярослав Кулаев) 4:44.68 5:09.34 Russia 5:31.104:44.685:12.24
11 Andrey Razzhivin 4:50.84 5:56.90 Russia 5:26.387:33.484:50.84
12 Nikita Solovev (Никита Соловьев) 5:56.30 6:34.14 Russia 7:18.526:27.605:56.30
13 Ramil Sayfulin (Рамиль Сайфулин) 4:30.19 DNF Russia 5:03.39DNF4:30.19
14 Andrey Mishin 8:13.67 DNF Russia 8:13.678:36.11DNS
15 Egor Slepov (Егор Слепов) 9:11.40 DNF Russia 9:11.40DNFDNS
16 Valeriya Popugaeva (Валерия Попугаева) 15:01.00 DNF Russia 15:01.00DNSDNS

7x7x7 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Farid Mikhailov 2:56.26 NR 3:08.09 NR Kazakhstan 3:12.552:56.263:15.45
2 Nikita Gamolin 4:06.94 4:10.01 Russia 4:06.944:16.154:06.94
3 Alexey Yarygin 4:47.15 4:55.06 Russia 5:05.994:47.154:52.05
4 Maria Zhits 5:45.42 6:00.78 Russia 5:58.035:45.426:18.89
5 Maxim Mamakov (Максим Мамаков) 6:20.09 6:38.09 Russia 6:41.426:20.096:52.75
6 Danil Kravchenko 6:56.15 DNF Russia 6:56.157:21.14DNF
7 Alexandr Poliakov (Александр Поляков) 7:59.06 DNF Russia 7:59.068:41.20DNF
8 Yaroslav Kulayev (Ярослав Кулаев) 8:19.58 DNF Russia 8:51.738:19.58DNS
9 Timofey Dementev 8:37.68 DNF Russia 9:15.098:37.68DNS
10 Egor Slepov (Егор Слепов) DNF DNF Russia DNFDNFDNS

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Maria Zhits 1:51.58 DNF Russia DNF1:54.681:51.58
2 Farid Mikhailov 2:16.09 DNF Kazakhstan 2:16.09DNFDNF
3 Semyon Kirsta (Семён Кирста) 2:26.32 DNF Russia DNF2:26.32DNF
4 Evgeny Kolmykov (Евгений Колмыков) 3:41.47 DNF Russia 3:41.47DNFDNF

3x3x3 Blindfolded First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Maria Zhits 1:53.77 DNF Russia DNF2:14.721:53.77
2 Farid Mikhailov 2:18.26 DNF Kazakhstan DNFDNF2:18.26
3 Evgeny Kolmykov (Евгений Колмыков) 2:50.24 DNF Russia 2:58.14DNF2:50.24
4 Semyon Kirsta (Семён Кирста) 2:58.13 DNF Russia 2:58.13DNFDNF
5 Evgeny Skachkov 3:27.91 DNF Russia DNFDNF3:27.91
6 Alexey Yarygin DNF DNF Russia DNFDNSDNS
6 Danil Kravchenko DNF DNF Russia DNFDNFDNS
6 Timofey Dementev DNF DNF Russia DNFDNFDNS

3x3x3 Fewest Moves Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Evgeny Skachkov 31 34.00 Russia 313338
2 Alexey Yarygin 41 44.67 Russia 414350
3 Maxim Mamakov (Максим Мамаков) 45 47.67 Russia 454751
4 Danil Kravchenko 44 48.33 Russia 444655
5 Andrey Razzhivin 48 51.67 Russia 584849
6 Nikita Gamolin 52 57.67 Russia 635258
7 Farid Mikhailov 31 DNF Kazakhstan 3131DNF
8 Maria Zhits 47 DNF Russia 4759DNF
9 Yaroslav Kulayev (Ярослав Кулаев) 48 DNF Russia DNFDNF48
10 Irina Yarygina 57 DNF Russia 5761DNF
11 Nikita Solovev (Никита Соловьев) 66 DNF Russia 6766DNF
12 Ramil Sayfulin (Рамиль Сайфулин) DNF DNF Russia DNFDNSDNS
12 Valeriya Popugaeva (Валерия Попугаева) DNF DNF Russia DNFDNFDNF

Clock Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nikita Solovev (Никита Соловьев) 8.64 10.07 Russia 8.6411.3112.478.9010.01
2 Yaroslav Kulayev (Ярослав Кулаев) 10.16 11.81 Russia 10.1610.9914.3511.9512.48
3 Andrey Mishin 12.39 13.51 Russia 15.5713.3313.3713.8212.39
4 Timofey Dementev 12.72 14.51 Russia 14.7119.5913.8215.0112.72

Clock First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nikita Solovev (Никита Соловьев) 8.81 10.92 Russia 11.678.8113.2410.1010.99
2 Yaroslav Kulayev (Ярослав Кулаев) 10.78 11.87 Russia 10.7811.5811.9412.1013.50
3 Timofey Dementev 13.70 15.68 Russia 22.7013.9914.3818.6613.70
4 Andrey Mishin 13.19 16.70 Russia 14.52DNF16.3119.2813.19
5 Farid Mikhailov 15.18 17.18 Kazakhstan 16.3718.3416.8215.18DNF
6 Egor Slepov (Егор Слепов) 14.28 18.00 Russia 15.5117.5926.1520.9014.28
7 Alexey Yarygin 17.70 23.24 Russia 18.7225.5325.4817.7030.22
8 Nikita Gamolin 16.96 25.46 Russia 19.0816.9629.97DNF27.34
9 Ilya Shustov (Илья Шустов) 18.84 29.02 Russia 29.6221.71DNF35.7218.84
10 Evgeny Kolmykov (Евгений Колмыков) 15.45 31.03 Russia 54.4415.4519.2819.38DNF
11 Danil Kravchenko 30.58 37.36 Russia 33.0330.5839.8539.2142.56
12 Ramil Sayfulin (Рамиль Сайфулин) 15.95 DNF Russia DNF18.4118.83DNF15.95
13 Valeriya Popugaeva (Валерия Попугаева) 20.33 DNF Russia 29.4322.6820.33DNFDNF
14 Semyon Kirsta (Семён Кирста) 36.17 DNF Russia 36.17DNFDNFDNF50.11
15 Nestor Yarygin (Нестор Ярыгин) 40.72 DNF Russia 40.72DNF48.8852.07DNF

Square-1 Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Mishin 21.48 26.54 Russia 27.5421.4846.3927.2424.85
2 Timofey Dementev 19.60 27.65 Russia 33.1319.6025.3924.4438.39
3 Artem Kolmykov 22.36 28.12 Russia 30.0126.4227.9422.3634.75
4 Artem Avryasov (Артем Аврясов) 21.64 34.33 Russia 38.9628.6435.3939.4021.64

Square-1 First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Artem Avryasov (Артем Аврясов) 22.97 24.86 Russia 24.5428.6525.9024.1522.97
2 Artem Kolmykov 16.67 25.01 Russia 16.67DNF21.8823.6229.54
3 Andrey Mishin 18.80 25.41 Russia 26.2825.1218.8024.8230.52
4 Timofey Dementev 21.29 30.58 Russia 59.4221.2928.0935.4028.25
5 Maria Zhits 23.90 31.04 Russia 29.4232.9623.9033.5430.73
6 Farid Mikhailov 27.08 31.74 Kazakhstan 31.7732.3932.7327.0831.06
7 Evgeny Kolmykov (Евгений Колмыков) 34.82 39.88 Russia 36.3954.2835.9247.3334.82
8 Dmitry Obukhov 23.40 40.42 Russia 33.9047.2940.0823.4052.48
9 Danil Kravchenko 44.52 45.78 Russia 45.6446.0044.5245.6952.25
10 Nikita Solovev (Никита Соловьев) 35.59 50.12 Russia 55.9045.2549.2035.5957.62
11 Nikita Gamolin 37.80 52.67 Russia 53.99DNF42.9737.801:01.04
12 Yaroslav Kulayev (Ярослав Кулаев) 42.73 54.91 Russia 1:17.1742.7358.161:01.9444.62
13 Ramil Sayfulin (Рамиль Сайфулин) 43.23 56.55 Russia 1:03.14DNF55.7050.8143.23
14 Valeriya Popugaeva (Валерия Попугаева) 41.89 59.21 Russia 55.571:10.951:09.9641.8952.09
15 Alexey Yarygin 46.39 59.30 Russia 54.0550.2446.391:21.521:13.62
16 Maxim Mamakov (Максим Мамаков) 1:10.24 1:20.09 Russia 1:17.71DNF1:24.081:10.241:18.49
17 Egor Slepov (Егор Слепов) DNF DNF Russia DNFDNFDNFDNSDNS

4x4x4 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Farid Mikhailov 14:06.00 DNF Kazakhstan DNF14:06.00DNF
2 Evgeny Skachkov DNF DNF Russia DNFDNFDNS

5x5x5 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Farid Mikhailov DNF DNF Kazakhstan DNFDNSDNS

3x3x3 Multi-Blind Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Maria Zhits 5/5 23:03 Russia 4/5 23:585/5 23:03
2 Farid Mikhailov 4/5 28:09 Kazakhstan DNF4/5 28:09
3 Evgeny Skachkov 2/3 18:00 Russia DNF2/3 18:00
4 Danil Kravchenko DNF Russia DNFDNF

3x3x3 With Feet Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Maxim Mamakov (Максим Мамаков) 1:03.04 1:10.21 Russia 1:03.041:03.981:10.961:34.421:15.70
2 Maria Zhits 1:18.64 1:37.80 Russia 1:45.491:27.422:00.591:18.641:40.48
3 Danil Kravchenko 2:30.90 2:38.91 Russia 3:21.482:40.712:42.392:33.622:30.90