SPB Island 2018


Date
May 12 - 13, 2018
City
Saint Petersburg, Russia
Venue

Youth House Vasilyeostrovskogo rayona

Address
Bolshoy Prospekt V.O. 65
Details

On the third floor in the hall

Website
SPB Island 2018 website
Organizers
Maxim Kapkin (Максим Капкин), Nikolay Vasilyev, and Pavel Galaktionov
WCA Delegate
Ilya Tsiareshka
Contact

Org team

Information

Registration will be closed on May, 6th or when we reach 130 paid applications. Registration fee is 270 RUB for any 3 events. Each next event is +10 RUB. Please see the website for more information.
ATTENTION! Before you send us your application please read important information on "Registatrion requirements".

Регистрация будет закрыта 6 мая или когда будут одобрены первые 130 оплаченных заявок. Регистрационный взнос составляет 270 для любых 3 дисциплин, каждая следующая дисциплина стоит +10 рублей. Чтобы получить больше информации, пожалуйста, смотрите нашу группу ВКонтакте.
ВНИМАНИЕ! Перед подачей заявки, пожалуйста, прочтите важную информацию в разделе "Registatrion requirements".

Events
Competitors
118
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 130 competitors.

You have to send your application for this competition, pay registration fee online and wait until your name shows up in Competitors list. If your name hasn't showed up within 3-4 days then it means there is some problem with your application. In this case please check your e-mail where is a letter from organisation team. There is written how to change your application that it will be accepted. When you arrive to competition please keep your id document (certificate of birth, passport or driver license) with yourself to prove your identity.
ATTENTION! If you sent your application but will not come please write to competition delegate (ilya21tereshko@gmail.com) to cancel your application before May 6th. If you will not be showed up without notifying or do that after May 6th then your registration fee will not be refund.

Вы должны отправить свою заявку, оплатить её и ожидать появления своего имени и фамилии в списке участников. Если в течение 3-4 дней Ваше имя не появляется в списке, значит что-то не так с Вашей заявкой. В таком случае проверьте свой почтовый ящик, в котором обязательно будет письмо от команды организаторов с указанием, что нужно исправить в заявке. Для того, чтобы принять участие в чемпионате, необходимо будет подтвердить свою личность. Поэтому, пожалуйста, возьмите с собой удостоверение личности (свидетельство о рождении, паспорт или водительское удостоверение) для подтверждения личности.
ВАЖНАЯ ИНФОРМАЦИЯ! Если Вы подали заявку на чемпионат, но не сможете на него приехать, пожалуйста, сообщите об этом делегату чемпионата на почту ilya21tereshko@gmail.com в срок до 6 мая. Неявка без предупреждения или отмена заявки после 6 мая означает, что ваш регистрацонный взнос не будет вам возвращён.

3x3x3 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 6.91 8.38 Russia 6.918.8810.728.297.98
2 Pavel Galaktionov 7.81 9.67 Russia 11.6010.0310.027.818.96
3 Aleksandr Beznogov 9.09 9.82 Russia 11.959.499.0910.459.53
4 Sergey Ryabko 7.86 9.84 Russia 9.9911.3910.147.869.39
5 Evgeniy Mazhara 10.49 11.52 Russia 11.0410.4911.9811.6111.92
6 Sergey Lahno 8.62 11.56 Russia 8.6213.2614.419.8911.53
7 Aidar Aminev 10.45 12.35 Russia 13.2110.4512.2812.8611.90
8 Farid Mikhailov 8.77 13.75 Kazakhstan 10.69DNF8.7711.8418.73
9 Mikhail Kuzin 12.64 13.75 Russia 12.9114.7612.6414.1514.20
10 Nail Aminev 12.05 13.98 Russia 15.7913.4613.2915.1812.05
11 Yakov Ivanov 11.94 14.49 Russia 12.7914.8716.1911.9415.82
12 Mihail Petrochenkov 10.96 14.59 Russia 16.1012.4116.1315.2710.96
13 Nikolay Golovenko 12.49 14.62 Russia 12.4917.6116.6613.6713.52
14 Fyodor Vasilyev 14.43 15.16 Russia 15.1014.4314.6715.7017.06
15 Maria Zhits 15.00 15.22 Russia 15.0015.1915.4718.3215.00
16 Vladimir Kostin 13.84 15.29 Russia 16.6413.8414.5919.1614.63
17 Vadim Andreev 13.62 15.34 Russia 14.5615.4815.9913.6222.55
18 Alexey Titow 15.17 16.07 Russia 15.3316.9615.1718.0715.91
19 Roman Strakhov 13.03 16.08 Russia 19.8113.0316.2315.4516.56
20 Maksim Melnik 11.62 16.26 Russia 17.4816.1115.2011.6232.32
21 Vyacheslav Sizov 13.93 17.03 Russia 29.9116.4313.9317.3117.34
22 Anastasia Gubanova 14.64 17.10 Russia 17.8216.2317.2418.2114.64
23 Otabek Kamilov 16.19 NR 17.27 NR Tajikistan 17.7016.1917.3922.7216.72
24 Egor Ermolaev 13.55 17.37 Russia 13.5518.3818.6215.1218.99
25 Dmitry Afonin 15.22 17.68 Russia 20.0315.6815.2218.6318.74
26 Artem Nasonov 15.47 17.78 Russia 18.2215.4718.3419.4616.79
27 Sergey Belyakov 17.02 17.86 Russia 17.0217.8117.7228.8418.04
28 Dmitry Nagirnyak 17.42 18.38 Russia 19.2117.6617.4218.2619.33
29 Nikita Malykhin (Никита Малыхин) 15.50 19.13 Russia 18.1815.5018.7420.4722.60
30 Vladimir Kuznetsov 15.30 19.38 Russia 17.5921.5528.0219.0115.30
31 Maksim Vinogradov (Максим Виноградов) 17.14 19.46 Russia 17.1417.5324.7318.3922.46
32 Artem Linyov 15.93 19.50 Russia 18.7918.4638.0521.2415.93
33 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 16.41 19.67 Russia 19.9320.4916.4118.5922.19
34 Vladislav Kirillov 17.77 21.06 Russia 24.3524.0421.2317.9017.77
35 Roman Kremer (Роман Кремер) 18.52 21.52 Russia 21.4418.5220.8822.7822.23
36 Roman Ponikarovskiy 15.10 21.93 Russia 24.2222.9915.1018.5724.71
37 Nikita Kobik 20.62 21.94 Russia 22.8622.0321.2822.5020.62
38 Andrey Kurochkin 20.52 22.27 Russia 20.5223.4626.0921.0722.27
39 Semyon Krutetskiy (Семён Крутецкий) 17.44 22.50 Russia 21.9421.3717.4427.6524.20
40 Vladimir Kushnir 19.24 22.69 Russia 30.4326.7319.2420.3221.02
41 Artem Mardinskiy 18.00 23.00 Russia 25.0821.51DNF18.0022.40
42 Fedor Tsvetkov (Фёдор Цветков) 17.78 23.33 Russia 25.57DNF17.7823.2621.16
43 Ivan Kucherenko (Иван Кучеренко) 22.39 23.71 Russia 22.3925.7922.6930.8622.64
44 Maksim Bronnikov (Максим Бронников) 21.18 25.01 Russia 34.2426.8121.1827.0421.19
45 Artyom Shevchenko (Артём Шевченко) 24.29 25.10 Russia DNF26.0624.5124.2924.74
46 Mikael Vetsmadian (Микаэль Вецмадян) 19.72 25.34 Russia 28.1925.8227.7922.4219.72
47 Evgeniy Kontarev (Евгений Контарев) 18.81 25.66 Russia 26.45DNF24.4726.0718.81
48 Ekaterina Soboleva (Екатерина Соболева) 24.36 25.88 Russia 38.5624.6425.8827.1124.36
49 Daniil German 16.21 25.99 Russia 30.3824.2036.1323.4016.21
50 Maksim Sulimsky (Максим Сулимский) 23.13 26.20 Russia 33.0227.6823.9523.1326.98
51 Pavel Tishchenko (Павел Тищенко) 22.71 26.34 Russia 32.3324.6228.0226.3822.71
52 Andrey Kukushkin (Андрей Кукушкин) 24.25 26.81 Russia 24.2526.8128.0030.4525.61
53 Diana Murnik 21.86 27.47 Russia 21.8625.5229.9531.3526.94
54 Daniil Kolesnikov (Даниил Колесников) 22.70 27.69 Russia 28.1629.5727.9822.7026.94
55 Egor Denisov (Егор Денисов) 22.21 27.79 Russia 22.2126.8328.4930.9028.04
56 Nikita Vinogradov (Никита Виноградов) 27.04 27.83 Russia 27.0430.7527.2628.0528.17
57 Leonid Kuzmin (Леонид Кузьмин) 26.46 28.96 Russia 31.6848.3628.6626.4626.54
58 Denis Mikhailov (Денис Михайлов) 20.21 30.05 Russia 25.3220.2132.3033.0732.54
59 Sergey Eremin (Сергей Еремин) 24.17 32.26 Russia 35.3530.9948.8924.1730.45
60 Andrey Klyuchnikov (Андрей Ключников) 24.05 33.56 Russia 38.2532.4124.0534.0834.20
61 Artem Korolev (Артём Королёв) 29.96 34.14 Russia 45.2630.3232.6739.4229.96
62 Nikita Finogeev (Никита Финогеев) 30.64 34.17 Russia 37.8930.6432.3232.3140.94
63 Semen Trofimenkov (Семён Трофименков) 29.48 34.55 Russia 29.4834.4935.8046.0133.37
64 Daniil Antonov 28.34 34.59 Russia 32.0535.7628.3435.9636.31
65 Daniil Kuzmin (Даниил Кузьмин) 26.67 35.83 Russia DNF39.4226.6736.3331.75
66 Nikita Sizov (Никита Сизов) 32.80 35.83 Russia 36.9232.8041.1036.2634.31
67 Kirill Filippov (Кирилл Филиппов) 33.57 36.02 Russia 37.2448.7233.8536.9733.57
68 Demid Zyryanov (Демид Зырянов) 28.16 36.72 Russia 34.5840.0128.1645.8635.57
69 Dmitry Piir 30.34 36.74 Russia 40.4137.2935.2737.6630.34
70 Egor Cherniakov 31.44 36.74 Russia DNF40.3431.4432.3037.58
71 Petr Naymushin (Пётр Наймушин) 30.00 37.56 Russia 34.9237.5641.1340.1930.00
72 Ilya Kabanov (Илья Кабанов) 30.14 37.79 Russia 37.5238.8930.1441.6736.97
73 Sergey Potekhin (Сергей Потехин) 24.62 38.54 Russia 30.5656.3157.3028.7624.62
74 Timur Kapkin 37.60 39.97 Russia 42.8338.8646.0138.2337.60
75 Petr Shumeev (Пётр Шумеев) 36.92 40.12 Russia 42.83DNF36.9240.2637.26
76 Sergey Malyshev (Сергей Малышев) 27.52 40.34 Russia 29.541:02.13DNF29.3527.52
77 Maxim Matvejkov (Максим Матвейков) 35.46 40.69 Russia 39.4944.4845.2438.1035.46
78 Dmitriy Dunaev (Дмитрий Дунаев) 40.42 41.93 Russia 40.7342.1240.42DNF42.95
79 Grigoriy Alexandrov 28.24 42.76 Russia 28.2443.3041.8146.3143.18
80 Aleksandr Afonichev (Александр Афоничев) 26.73 45.32 Russia 26.73DNF41.1152.3942.45
81 Daniil Germanov (Даниил Германов) 40.75 45.99 Russia 40.7540.8942.541:10.5254.55
82 Elisey Mikheevsky (Елисей Михеевский) 38.39 46.14 Russia 51.1441.231:01.1046.0638.39
83 Olga Berlinde 43.47 47.21 Russia 47.0850.0251.3843.4744.54
84 Artem Sagiev (Артём Сагиев) 34.27 47.71 Russia 34.27DNF35.0944.321:03.72
85 Leon Belinsky (Леон Белинский) 24.47 48.63 Russia 43.5752.2524.47DNF50.08
86 Semen Mosev (Семён Мосев) 45.84 49.21 Russia 45.8457.0652.2247.2948.12
87 Denis Galickiy (Денис Галицкий) 45.97 50.49 Russia 54.7545.9748.7748.6754.02
88 Nikita Shkryabin (Никита Шкрябин) 44.57 50.78 Russia 58.7645.9452.4744.5753.94
89 Maxim Kapkin (Максим Капкин) 40.14 50.79 Russia 1:08.9040.14DNF42.5540.91
90 Danila Loginovskikh (Данила Логиновских) 46.57 51.17 Russia 46.5759.3247.3354.4451.75
91 Yuki Gleb Hasegawa 43.61 51.47 Russia 55.831:37.9852.1046.4743.61
92 Artem Tsvetkov (Артём Цветков) 40.73 51.92 Russia 53.0352.8449.8958.0040.73
93 Danil Leshukov (Данил Лешуков) 35.86 52.71 Russia 49.0155.8435.8654.0755.06
94 Roman Lebedev (Роман Лебедев) 50.05 57.06 Russia 50.0555.851:02.0754.081:01.25
95 Maxim Khokhlov (Максим Хохлов) 51.86 58.58 Russia 1:07.1754.971:01.1459.6451.86
96 Timur Mamedov (Тимур Мамедов) 48.40 1:00.45 Russia 1:37.4448.401:05.631:02.9052.83
97 Sevastian Toropov (Севастьян Торопов) 45.83 1:01.08 Russia 1:08.8046.271:08.16DNF45.83
98 Anton Klimashevskiy (Антон Климашевский) 48.05 1:01.73 Russia DNF53.501:09.121:02.5648.05
99 Ruslan Ponikarovskiy 58.36 1:04.12 Russia 2:03.761:02.9958.361:01.911:07.47
100 Uliana Beregovaya (Юлиана Береговая) 1:00.19 1:06.98 Russia 1:11.191:02.331:26.611:00.191:07.42
101 Maxim Biryulin (Максим Бирюлин) 1:04.45 1:08.45 Russia 1:13.931:05.571:05.851:04.451:14.52
102 Olga Kraskovskaya (Ольга Красковская) 1:00.28 1:10.44 Russia 1:20.461:22.551:00.281:09.121:01.75
103 Valentin Shvindin (Валентин Швиндин) 43.29 1:15.58 Russia 1:54.99DNF57.9753.7843.29
104 Egor Wilms (Егор Вильмс) 1:10.82 1:18.01 Russia 1:16.621:37.021:17.471:10.821:19.93
105 Marat Mamedov (Марат Мамедов) 1:11.71 1:21.37 Russia 1:14.731:11.71DNF1:22.431:26.96
106 Elizaveta Yakovleva (Елизавета Яковлева) 1:01.46 1:21.42 Russia 1:01.461:27.241:22.821:15.611:25.82
107 Natalia Kim (Наталья Ким) 1:10.39 1:27.12 Russia 1:24.281:10.391:23.462:15.991:33.61
108 Ilya Kormilitsyn (Илья Кормилицын) 1:24.73 1:27.81 Russia 1:27.872:15.651:24.731:28.851:26.72
109 Maksim Shenin (Максим Шенин) 1:18.26 1:38.73 Russia 1:20.801:18.262:09.791:25.61DNF
110 Roman Linyov 1:33.17 2:18.64 Russia 2:37.841:33.172:33.091:44.99DNS
111 Varvara Berlinde 1:16.20 2:22.20 Russia 1:16.202:44.452:36.721:45.442:47.05
112 Vladimir Kraskovskii (Владимир Красковский) 3:53.55 4:19.16 Russia DNF4:05.244:12.254:39.993:53.55
113 Liudmila Ivanova (Людмила Иванова) 2:36.66 5:06.91 Russia DNF6:47.043:42.314:51.392:36.66
114 Nikolay Vasilyev 13.24 DNF Russia 15.2613.24DNFDNFDNS

3x3x3 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 6.41 7.20 NR Russia 6.417.396.959.217.25
2 Pavel Galaktionov 7.13 8.27 Russia 7.137.798.149.488.88
3 Sergey Ryabko 8.07 8.65 Russia 8.078.629.348.169.16
4 Aleksandr Beznogov 8.81 9.68 Russia 8.819.6612.799.449.93
5 Sergey Lahno 10.38 10.75 Russia 10.9310.7810.3810.8110.67
6 Farid Mikhailov 8.97 10.97 Kazakhstan 13.119.9013.228.979.91
7 Aidar Aminev 11.43 12.22 Russia 12.5711.9313.3912.1511.43
8 Evgeniy Mazhara 10.14 12.91 Russia 12.4010.1412.9714.2413.36
9 Yakov Ivanov 10.40 13.17 Russia 14.4811.6310.4015.7613.39
10 Nail Aminev 11.18 14.89 Russia 11.1814.3017.0514.8015.56
11 Mihail Petrochenkov 13.68 14.97 Russia 13.6815.8714.4514.60DNF
12 Mikhail Kuzin 13.89 17.71 Russia 14.2114.6413.8924.28DNF

6x6x6 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 2:17.85 2:32.87 Russia 2:50.222:30.542:17.85
2 Farid Mikhailov 2:44.15 2:45.17 Kazakhstan 2:44.152:45.142:46.22
3 Pavel Galaktionov 2:52.84 2:53.15 Russia 2:53.302:53.322:52.84
4 Mihail Petrochenkov 2:58.12 3:10.15 Russia 3:07.313:25.032:58.12
5 Nikolay Vasilyev 3:02.03 3:20.70 Russia 3:02.033:22.443:37.64
6 Aidar Aminev 3:17.03 3:25.51 Russia 3:40.053:17.033:19.44
7 Evgeniy Mazhara 3:25.85 3:29.21 Russia 3:26.933:25.853:34.84
8 Nikolay Golovenko 3:22.99 3:49.64 Russia 3:39.213:22.994:26.72
9 Alexey Titow 3:29.49 4:08.05 Russia 3:29.493:42.465:12.19
10 Mikhail Kuzin 4:25.86 4:42.86 Russia 4:42.964:59.764:25.86
11 Egor Ermolaev 4:32.49 4:57.49 Russia 5:28.024:51.954:32.49
12 Maksim Melnik 4:44.67 5:02.22 Russia 4:59.905:22.094:44.67
13 Yakov Ivanov 4:24.22 5:10.05 Russia 4:24.225:18.545:47.38
14 Diana Murnik 7:06.58 7:18.35 Russia 7:38.187:06.587:10.29
15 Artem Nasonov 7:16.83 8:13.62 Russia 8:40.177:16.838:43.87
16 Leonid Kuzmin (Леонид Кузьмин) 8:24.28 8:34.16 Russia 8:24.288:28.538:49.66
17 Maria Zhits 4:44.45 DNF Russia 5:12.44DNF4:44.45
18 Dmitry Afonin 5:46.05 DNF Russia DNF6:12.645:46.05
19 Vyacheslav Sizov 6:07.56 DNF Russia DNF6:07.566:28.65
20 Roman Ponikarovskiy 6:45.15 DNF Russia 7:36.876:45.15DNF

7x7x7 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Galaktionov 3:41.25 3:52.95 Russia 4:01.343:56.263:41.25
2 Farid Mikhailov 4:00.81 NR 4:09.80 NR Kazakhstan 4:14.074:00.814:14.51
3 Mihail Petrochenkov 4:08.38 4:17.87 Russia 4:19.434:08.384:25.81
4 Evgeniy Mazhara 4:34.92 4:57.91 Russia 4:34.924:41.115:37.70
5 Nikolay Vasilyev 5:00.90 5:20.95 Russia 5:00.905:08.495:53.47
6 Maria Zhits 5:38.58 6:02.16 Russia 6:06.505:38.586:21.39
7 Aidar Aminev 6:09.50 6:17.51 Russia 6:09.506:15.986:27.04
8 Nikolay Golovenko 5:49.72 6:18.19 Russia 5:55.485:49.727:09.36
9 Alexey Titow 6:07.17 6:30.28 Russia 6:10.686:07.177:12.98
10 Egor Ermolaev 6:33.80 7:07.50 Russia 7:59.436:33.806:49.26
11 Mikhail Kuzin 6:53.10 7:13.13 Russia 7:48.786:57.526:53.10
12 Ilya Tsiareshka 7:25.32 7:40.04 Belarus 7:57.077:25.327:37.74
13 Maksim Melnik 6:35.96 7:42.05 Russia 6:35.967:31.038:59.17
14 Diana Murnik DNF DNF Russia DNFDNFDNF

3x3x3 Fewest Moves Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Farid Mikhailov 25 NR 31.00 NR Kazakhstan 352533
2 Pavel Galaktionov 31 33.33 Russia 353134
3 Vladimir Kostin 34 42.00 Russia 344646
4 Evgeniy Mazhara 37 42.67 Russia 374348
5 Aidar Aminev 44 46.67 Russia 484844
6 Artem Nasonov 45 48.33 Russia 514549
7 Vadim Andreev 46 48.67 Russia 504650
8 Anastasia Gubanova 54 55.00 Russia 565554
9 Sergey Belyakov 58 64.67 Russia 696758
10 Dmitry Dobrjakov 32 DNF Russia DNSDNF32
11 Mikhail Kuzin 37 DNF Russia 46DNF37
12 Mihail Petrochenkov 40 DNF Russia 42DNF40
12 Sergey Lahno 40 DNF Russia 40DNFDNS
12 Vyacheslav Sizov 40 DNF Russia DNF4240
15 Nikolay Vasilyev 45 DNF Russia 4547DNF
16 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 46 DNF Russia 46DNSDNS
17 Egor Ermolaev 47 DNF Russia 5347DNF
18 Ilya Tsiareshka 51 DNF Belarus DNFDNF51
19 Vladimir Kushnir 59 DNF Russia DNS5961
20 Egor Denisov (Егор Денисов) 62 DNF Russia DNSDNF62
21 Daniil Kuzmin (Даниил Кузьмин) DNF DNF Russia DNFDNFDNF
21 Demid Zyryanov (Демид Зырянов) DNF DNF Russia DNFDNFDNF
21 Diana Murnik DNF DNF Russia DNFDNFDNF
21 Elisey Mikheevsky (Елисей Михеевский) DNF DNF Russia DNFDNFDNF
21 Maksim Melnik DNF DNF Russia DNSDNFDNF
21 Maxim Matvejkov (Максим Матвейков) DNF DNF Russia DNFDNFDNF
21 Nikita Kobik DNF DNF Russia DNFDNFDNF
21 Nikita La Rocca DNF DNF Russia DNFDNFDNF
21 Petr Naymushin (Пётр Наймушин) DNF DNF Russia DNFDNFDNF
21 Sergey Ryabko DNF DNF Russia DNSDNFDNF

3x3x3 With Feet First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Lahno 1:08.87 1:17.31 Russia DNF1:10.721:08.871:10.371:30.83
2 Maria Zhits 1:56.39 2:09.92 Russia 2:18.592:09.451:56.392:09.762:10.55
3 Evgeniy Mazhara 1:51.85 2:24.31 Russia 2:29.882:10.561:51.852:32.502:41.29
4 Maksim Melnik 2:30.58 3:26.40 Russia 8:12.212:30.584:43.942:37.042:58.22
5 Mikhail Kuzin 2:39.09 3:34.52 Russia 3:26.902:39.093:02.56DNF4:14.11
6 Nikolay Vasilyev 2:28.58 4:49.05 Russia 5:54.124:26.515:37.114:23.542:28.58
7 Egor Ermolaev 4:36.69 6:31.45 Russia 7:24.574:36.694:47.747:22.04DNF
8 Sergey Belyakov 5:59.20 6:55.29 Russia 6:16.806:38.967:50.125:59.20DNF
9 Roman Ponikarovskiy 2:44.35 DNF Russia 4:03.672:44.35DNFDNFDNF

3x3x3 With Feet Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Lahno 1:06.74 1:26.51 Russia DNF1:52.091:08.951:06.741:18.49
2 Maria Zhits 1:35.99 2:09.86 Russia 1:35.992:06.931:49.722:32.932:49.08
3 Evgeniy Mazhara 2:14.33 2:17.19 Russia 2:20.01DNF2:14.862:16.712:14.33
4 Mikhail Kuzin 2:49.17 3:38.73 Russia 4:14.08DNF3:22.783:19.342:49.17
5 Nikolay Vasilyev 3:11.27 3:51.68 Russia 3:33.40DNF3:11.273:13.224:48.43

Clock First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 5.79 7.03 Belarus 7.485.796.73DNF6.88
2 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 8.01 9.30 Russia 9.408.749.769.798.01
3 Mikhail Kuzin 9.30 10.72 Russia 12.369.869.309.9517.16
4 Nikolay Golovenko 11.22 12.78 Russia 11.9914.36DNF11.9911.22
5 Serafima Petrova 14.56 15.36 Russia 17.6914.5615.2416.0414.81
6 Andrey Kurochkin 10.08 15.62 Russia DNF18.1410.0813.4115.30
7 Evgeniy Mazhara 16.74 20.41 Russia 21.3620.0616.7419.8023.96
8 Vladislav Kirillov 20.00 24.24 Russia 24.5625.1822.9720.0026.84
9 Anastasia Gubanova 23.61 25.27 Russia 25.2223.6125.0726.1625.53
10 Diana Murnik 27.15 31.14 Russia 27.1531.30DNF33.7628.35
11 Farid Mikhailov 20.66 32.88 Kazakhstan 39.0733.1826.39DNF20.66
12 Egor Ermolaev 27.13 34.17 Russia 36.1230.8427.1344.7335.55
13 Demid Zyryanov (Демид Зырянов) 33.65 47.56 Russia 53.4853.2758.4533.6535.92
14 Semen Trofimenkov (Семён Трофименков) 34.19 50.39 Russia DNF58.9135.4256.8534.19
15 Timur Kapkin 28.13 55.18 Russia DNF46.141:23.6035.8128.13
16 Varvara Berlinde 53.57 1:09.58 Russia 1:11.30DNF57.6253.571:19.82
17 Nikolay Vasilyev 14.11 DNF Russia 14.11DNFDNFDNSDNS
18 Vadim Andreev 19.50 DNF Russia 26.66DNFDNF19.5019.60
19 Roman Ponikarovskiy 21.10 DNF Russia 30.5921.10DNFDNFDNS
20 Nikolay Chigrakov (Николай Чиграков) 33.29 DNF Russia 43.6846.34DNF33.29DNF
21 Valentin Shvindin (Валентин Швиндин) 35.44 DNF Russia 59.04DNFDNF1:00.9835.44
22 Leonid Kuzmin (Леонид Кузьмин) 1:57.28 DNF Russia DNFDNFDNFDNF1:57.28

Clock Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 6.77 7.98 Belarus 8.078.107.7613.026.77
2 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 7.75 9.43 Russia 9.7710.787.7510.088.44
3 Mikhail Kuzin 9.97 13.14 Russia 14.2113.03DNF12.179.97
4 Nikolay Golovenko 10.10 13.57 Russia 10.1014.6815.6413.2612.77
5 Andrey Kurochkin 12.63 14.57 Russia 14.74DNF14.0414.9412.63
6 Serafima Petrova 12.10 15.23 Russia 12.1016.0213.5916.0916.75
7 Evgeniy Mazhara 18.30 19.05 Russia 21.3618.4418.3020.0618.66
8 Farid Mikhailov 16.38 24.08 Kazakhstan 16.3821.0428.22DNF22.98
9 Anastasia Gubanova 18.03 24.10 Russia DNF19.3728.1324.7918.03
10 Vladislav Kirillov 24.47 26.15 Russia 24.75DNF27.1724.4726.53
11 Diana Murnik 24.21 26.73 Russia 25.0026.4928.7024.2141.90
12 Egor Ermolaev 30.56 32.56 Russia 30.5632.0634.30DNF31.31

Megaminx First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Aleksandr Beznogov 1:09.18 1:12.25 Russia 1:12.751:14.581:18.411:09.181:09.41
2 Fyodor Vasilyev 1:10.69 1:17.25 Russia 1:10.691:20.071:12.611:21.161:19.06
3 Nikolay Vasilyev 1:12.13 1:20.75 Russia 1:26.681:12.131:22.841:36.511:12.72
4 Maria Zhits 1:23.54 1:28.90 Russia 1:46.071:27.381:31.371:27.961:23.54
5 Nikolay Golovenko 1:30.53 1:36.40 Russia 1:33.421:39.852:13.001:30.531:35.92
6 Pavel Galaktionov 1:40.32 1:49.59 Russia 2:07.031:52.721:55.401:40.641:40.32
7 Mikhail Kuzin 1:37.90 1:51.38 Russia 1:50.091:44.011:37.902:03.012:00.03
8 Evgeniy Mazhara 1:41.70 1:56.04 Russia 2:00.521:54.371:41.701:53.222:07.83
9 Roman Ponikarovskiy 2:00.49 2:06.65 Russia 2:07.202:07.832:04.932:00.492:29.31
10 Farid Mikhailov 1:48.69 2:10.91 Kazakhstan 2:12.011:48.692:36.342:10.242:10.47
11 Aidar Aminev 2:06.67 2:17.90 Russia 2:09.912:32.592:06.672:27.262:16.53
12 Nikita Malykhin (Никита Малыхин) 2:14.88 2:21.63 Russia 2:39.422:14.882:18.562:20.662:25.66
13 Mihail Petrochenkov 2:10.47 2:26.57 Russia 2:10.472:12.602:46.152:20.963:01.46
14 Vladimir Kuznetsov 1:56.58 2:30.16 Russia 2:33.722:32.191:56.582:30.572:27.73
15 Maksim Melnik 2:34.87 2:39.20 Russia 2:34.872:35.562:42.823:05.432:39.22
16 Dmitry Afonin 2:30.41 2:44.91 Russia 2:45.962:30.412:45.412:43.363:21.72
17 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 2:14.39 2:53.35 Russia 2:14.392:36.582:52.733:10.753:27.34
18 Roman Kremer (Роман Кремер) 2:47.67 2:58.71 Russia 2:53.023:22.812:47.673:06.122:57.00
19 Dmitry Nagirnyak 2:47.39 3:00.22 Russia 2:48.422:48.263:23.972:47.39DNF
20 Vyacheslav Sizov 2:37.91 3:07.00 Russia 2:50.204:55.753:08.612:37.913:22.20
21 Sergey Ryabko 2:37.67 3:07.93 Russia 2:43.424:10.413:06.013:34.362:37.67
22 Egor Ermolaev 3:12.27 3:21.39 Russia 3:13.013:34.153:48.223:12.273:17.00
23 Egor Denisov (Егор Денисов) 3:22.22 3:29.77 Russia 3:33.693:22.223:22.543:33.083:57.44
24 Sergey Belyakov 3:25.19 3:38.13 Russia 3:25.194:03.885:30.313:25.203:25.31
25 Artem Mardinskiy 3:09.49 3:44.19 Russia 3:48.263:45.513:38.803:09.494:46.72
26 Danil Leshukov (Данил Лешуков) 3:43.46 3:48.57 Russia 3:43.463:43.764:20.833:45.953:56.00
27 Vadim Andreev 3:37.46 3:53.93 Russia 3:42.064:03.213:37.463:56.524:30.70
28 Diana Murnik 3:43.64 4:06.42 Russia 5:21.824:09.404:08.573:43.644:01.28
29 Artem Nasonov 3:57.78 4:13.04 Russia 3:57.784:10.714:16.714:11.704:16.94
30 Andrey Kukushkin (Андрей Кукушкин) 3:36.86 4:16.41 Russia 4:53.563:36.864:22.184:24.364:02.69
31 Aleksandr Afonichev (Александр Афоничев) 4:07.74 4:26.53 Russia 4:29.774:21.824:28.014:39.774:07.74
32 Dmitriy Dunaev (Дмитрий Дунаев) 4:21.03 4:50.26 Russia 6:15.764:21.034:30.114:58.105:02.56
33 Sergey Potekhin (Сергей Потехин) 4:06.18 4:54.36 Russia 4:40.735:30.115:20.644:41.714:06.18
34 Timur Kapkin 4:16.32 4:59.94 Russia 5:33.364:44.164:42.294:16.32DNS
35 Elisey Mikheevsky (Елисей Михеевский) 5:48.47 6:48.04 Russia 6:57.198:09.585:48.477:03.476:23.45
36 Artyom Shevchenko (Артём Шевченко) 3:08.32 DNF Russia DNF4:00.023:37.223:08.32DNF
37 Andrey Kurochkin 5:32.08 DNF Russia 5:32.08DNFDNFDNSDNS

Megaminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Aleksandr Beznogov 1:08.89 1:12.39 Russia 1:14.131:10.331:14.431:08.891:12.71
2 Fyodor Vasilyev 1:12.38 1:15.49 Russia 1:37.501:17.441:16.111:12.931:12.38
3 Nikolay Vasilyev 1:10.49 1:16.12 Russia 1:10.491:14.721:21.061:23.631:12.59
4 Maria Zhits 1:14.60 1:26.03 Russia 1:18.991:14.601:25.251:33.84DNF
5 Pavel Galaktionov 1:37.63 1:46.21 Russia 1:37.631:44.921:54.451:39.252:03.78
6 Mikhail Kuzin 1:48.24 1:57.45 Russia 1:57.741:59.851:48.243:37.281:54.75
7 Farid Mikhailov 1:42.36 1:59.21 Kazakhstan 1:59.211:51.032:19.621:42.362:07.39
8 Evgeniy Mazhara 1:40.55 1:59.34 Russia 2:04.842:14.481:59.211:40.551:53.98
9 Roman Ponikarovskiy 2:02.98 2:07.80 Russia 2:02.982:21.992:10.032:08.082:05.28
10 Aidar Aminev 1:57.27 2:21.12 Russia 2:40.181:57.272:08.732:17.852:36.77
11 Nikita Malykhin (Никита Малыхин) 2:09.09 2:34.44 Russia 2:53.902:09.092:22.402:57.552:27.01
12 Nikolay Golovenko DNF DNF Russia DNFDNFDNSDNSDNS

Square-1 First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vyacheslav Sizov 19.03 22.44 Russia 19.0325.2521.5423.2622.53
2 Nikolay Golovenko 19.67 25.11 Russia 24.1025.5525.6929.2519.67
3 Maria Zhits 23.73 27.27 Russia 25.4332.5823.7330.5425.85
4 Nikolay Vasilyev 22.99 33.56 Russia 28.3332.1341.9640.2222.99
5 Mikhail Kuzin 27.83 35.10 Russia 35.6727.8338.241:05.6431.39
6 Farid Mikhailov 25.54 35.71 Kazakhstan 47.7342.4325.5431.0833.63
7 Evgeniy Mazhara 35.19 35.93 Russia 35.7135.7435.1952.1036.34
8 Pavel Galaktionov 26.16 41.04 Russia 37.8643.4656.4641.7926.16
9 Aidar Aminev 34.52 45.02 Russia 42.1444.9034.5250.6048.03
10 Sergey Eremin (Сергей Еремин) 36.73 45.47 Russia 43.8636.7343.7548.8049.99
11 Vladimir Kuznetsov 29.38 45.82 Russia DNF39.5251.2446.6929.38
12 Yakov Ivanov 32.43 47.97 Russia 51.9145.9146.1054.3532.43
13 Roman Kremer (Роман Кремер) 28.46 48.45 Russia 28.461:03.191:28.4848.6833.48
14 Roman Ponikarovskiy 45.20 56.39 Russia 57.221:02.1745.201:05.5449.78
15 Mikael Vetsmadian (Микаэль Вецмадян) 50.74 56.65 Russia 57.4050.741:00.112:46.0352.43
16 Mihail Petrochenkov 38.18 1:03.72 Russia 1:06.081:13.571:17.2851.5238.18
17 Artem Nasonov 41.91 1:05.62 Russia 1:17.951:11.821:06.0458.9941.91
18 Vadim Andreev 36.54 1:09.96 Russia 1:13.011:18.9557.911:35.5736.54
19 Vladislav Kirillov 36.48 1:18.07 Russia 1:01.741:11.221:41.252:18.7836.48
20 Roman Strakhov 47.41 1:21.18 Russia 47.411:04.761:47.721:11.062:07.60
21 Artem Mardinskiy 1:00.68 1:24.93 Russia 1:18.881:21.621:00.681:34.291:48.88
22 Sergey Potekhin (Сергей Потехин) 39.26 1:45.05 Russia DNF1:21.761:53.012:00.3739.26
23 Petr Naymushin (Пётр Наймушин) 1:11.99 1:48.12 Russia 2:42.371:28.481:55.662:00.231:11.99
24 Sergey Belyakov 1:01.32 1:53.59 Russia 1:28.93DNF1:01.322:57.221:14.61
25 Diana Murnik 1:19.95 1:56.30 Russia 1:40.111:57.061:19.952:12.082:11.72
26 Otabek Kamilov 1:08.37 NR 2:03.78 NR Tajikistan DNF1:42.391:50.562:38.381:08.37
27 Egor Ermolaev 2:47.20 4:27.55 Russia 4:06.192:47.20DNF4:13.105:03.36
28 Andrey Klyuchnikov (Андрей Ключников) 1:16.41 DNF Russia 1:20.591:16.41DNF1:53.83DNF

Square-1 Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vyacheslav Sizov 19.87 22.60 Russia 19.8723.7920.7328.7823.29
2 Nikolay Golovenko 21.28 23.86 Russia 24.3621.2824.8422.3843.75
3 Maria Zhits 26.60 29.47 Russia 29.2932.0026.6029.8429.28
4 Farid Mikhailov 22.56 32.85 Kazakhstan 45.8537.0822.5632.6628.80
5 Mikhail Kuzin 34.52 36.11 Russia 34.5840.4034.5239.2234.54
6 Aidar Aminev 31.73 38.34 Russia 46.2835.5447.4733.2131.73
7 Vladimir Kuznetsov 28.47 38.63 Russia 37.7428.4757.2143.7134.44
8 Pavel Galaktionov 25.17 38.68 Russia 50.3642.3525.1736.2037.48
9 Nikolay Vasilyev 31.16 40.16 Russia 44.2352.9531.1637.2938.96
10 Evgeniy Mazhara 35.28 48.16 Russia 41.071:22.851:07.1136.3035.28
11 Sergey Eremin (Сергей Еремин) 38.24 48.62 Russia 38.2452.6049.9857.5943.29
12 Yakov Ivanov 39.29 48.96 Russia 1:02.9142.2841.6939.291:23.91

4x4x4 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Mihail Petrochenkov 14:08.00 Russia DNF14:08.00DNF
2 Roman Strakhov DNF Russia DNFDNFDNF
2 Vladimir Kostin DNF Russia DNFDNFDNF

5x5x5 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Roman Strakhov 5:19.78 Russia DNFDNF5:19.78
2 Mihail Petrochenkov 20:46.00 Russia 24:06.0020:46.00DNS
3 Vladimir Kostin DNF Russia DNFDNFDNF

3x3x3 Multi-Blind Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Farid Mikhailov 8/8 41:29 NR Kazakhstan 8/8 41:29DNF
2 Maria Zhits 6/7 34:15 Russia 6/7 34:157/9 59:13
3 Mihail Petrochenkov 6/9 47:13 Russia 4/6 32:436/9 47:13
4 Vladimir Kostin 6/9 54:49 Russia DNF6/9 54:49
5 Nikolay Vasilyev 2/2 11:06 Russia 2/2 11:06DNF
6 Vyacheslav Sizov 2/3 17:26 Russia 2/3 17:26DNF
7 Alexander Katyukov (Александр Катюков) DNF Russia DNFDNF
7 Diana Murnik DNF Russia DNFDNF
7 Roman Ponikarovskiy DNF Russia DNFDNF
7 Vadim Andreev DNF Russia DNFDNF