Roskilde by Night 2019


Date
May 25, 2019
City
Roskilde, Denmark
Venue

Klub Roskilde Vest

Address
Afdeling Søndergården, Svogerslev Hovedgade 70, 4000 Roskilde
Details

Indgang gennem gården / Enter through the front courtyard

Organizers
Callum Goodyear, Dansk Speedcubing Forening, and Thor Muto Asmund
WCA Delegates
Daniel Vædele Egdal and Henrik Buus Aagaard
Contact

Kontaktperson / Contact person

Download all the competition's details as PDF here.
Information

3x3x3 Blindfolded vil være hovedeventen ved denne konkurrence.


3x3x3 Blindfolded will be the main event of this competition.

Events
Competitors
21
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 30 competitors.
The base registration fee for this competition is 30 kr. (Danish Krone).
If your registration is cancelled before you will be refunded a 50% of your registration fee.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of 30 kr. (Danish Krone).
Spectators can attend for free.

6x6x6 Cube Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Martin Vædele Egdal 1:49.24 1:51.75 Denmark 1:55.581:50.431:49.24
2 Magnus Patrick Kanstrup 1:53.49 1:57.51 Denmark 2:03.191:55.841:53.49
3 Clément Cherblanc 1:53.15 2:00.75 France 2:03.661:53.152:05.45
4 Erik Akkersdijk 1:55.50 2:09.22 Netherlands 2:23.882:08.291:55.50
5 Daniel Vædele Egdal 2:19.41 2:23.73 Denmark 2:30.822:20.962:19.41
6 Magnus Søndergaard Byrne 2:22.76 2:24.13 Denmark 2:22.762:26.632:22.99
7 Callum Goodyear 2:35.41 2:43.81 United Kingdom 2:46.362:49.662:35.41
8 Mathias Søndergaard Byrne 2:34.42 2:47.42 Denmark 2:34.422:46.813:01.02
9 Fredrik Trondhjem 2:51.37 2:54.06 Denmark 2:51.642:59.162:51.37
10 Daniel Anker Hermansen 3:12.32 3:14.18 Denmark 3:14.823:12.323:15.41
11 Kristoffer Vasehus 3:09.21 3:23.84 Denmark 3:36.613:25.703:09.21
12 Joy Liou Liu (刘丽欧) 3:12.86 3:28.75 China 3:51.673:21.733:12.86
13 Thomas Sonnenberg Jarner 3:57.54 3:58.17 Denmark 3:59.203:57.543:57.76
14 Carl Emil Exner 3:42.59 4:15.59 Denmark 4:34.374:29.823:42.59
15 Malte Oliver Bøgh Kjøller 5:11.35 5:21.06 Denmark 5:37.115:11.355:14.73
16 Mikela Elleby Jørgensen 5:44.79 6:14.15 Denmark 5:44.796:41.996:15.67
17 Lucas Hansen 7:26.90 Denmark 7:26.90

7x7x7 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Martin Vædele Egdal 2:41.24 2:50.27 Denmark 2:41.242:43.843:05.72
2 Magnus Patrick Kanstrup 2:41.56 2:51.02 Denmark 2:48.293:03.222:41.56
3 Clément Cherblanc 2:50.19 2:56.10 France 2:59.812:50.192:58.29
4 Daniel Vædele Egdal 2:51.33 3:00.73 Denmark 2:58.502:51.333:12.36
5 Magnus Søndergaard Byrne 2:55.09 3:02.08 Denmark 2:55.092:59.823:11.34
6 Erik Akkersdijk 3:19.13 3:35.81 Netherlands 3:41.833:19.133:46.47
7 Callum Goodyear 4:03.03 4:11.15 United Kingdom 4:19.824:03.034:10.59
8 Mathias Søndergaard Byrne 3:55.50 4:16.75 Denmark 4:30.534:24.223:55.50
9 Fredrik Trondhjem 4:14.19 4:22.94 Denmark 4:14.194:17.534:37.11
10 Kristoffer Vasehus 4:54.59 5:04.87 Denmark 5:10.685:09.354:54.59
11 Daniel Anker Hermansen 4:52.19 5:31.60 Denmark 6:11.775:30.834:52.19
12 Carl Emil Exner 5:44.19 6:34.74 Denmark 5:44.197:15.616:44.41

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Daniel Anker Hermansen 31.36 DNF Denmark 38.5531.36DNF
2 Manu Vereecken 1:04.45 1:19.97 Belgium 1:33.421:04.451:22.04
3 Erik Akkersdijk 1:35.89 DNF Netherlands 2:04.681:35.89DNF
4 Henrik Buus Aagaard 1:50.44 DNF Denmark 1:57.05DNF1:50.44
5 Callum Goodyear DNF DNF United Kingdom DNFDNFDNF
5 Magnus Patrick Kanstrup DNF DNF Denmark DNFDNFDNF
5 Mikela Elleby Jørgensen DNF DNF Denmark DNFDNFDNS
5 Thor Muto Asmund DNF DNF Denmark DNFDNFDNF

3x3x3 Blindfolded Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Daniel Anker Hermansen 33.75 DNF Denmark 33.75DNFDNF
2 Manu Vereecken 1:05.44 DNF Belgium DNF1:05.441:11.71
3 Erik Akkersdijk 1:10.04 1:22.92 Netherlands 1:21.151:10.041:37.56
4 Callum Goodyear 1:34.64 DNF United Kingdom 1:34.64DNFDNF
5 Clément Cherblanc 1:40.67 DNF France DNFDNF1:40.67
6 Henrik Buus Aagaard 2:08.87 DNF Denmark DNFDNF2:08.87
7 Thor Muto Asmund 2:09.19 DNF Denmark 2:09.19DNF3:15.54
8 Magnus Patrick Kanstrup 4:05.27 DNF Denmark DNFDNF4:05.27
9 Mikela Elleby Jørgensen 5:45.52 DNF Denmark 5:45.52DNFDNF
10 Carl Emil Exner DNF DNF Denmark DNFDNFDNF
10 Lucas Hansen DNF DNF Denmark DNFDNFDNF
10 Martin Vædele Egdal DNF DNF Denmark DNFDNFDNF

3x3x3 Blindfolded First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Martin Vædele Egdal 22.19 DNF Denmark DNF38.3922.19
2 Daniel Anker Hermansen 40.57 DNF Denmark 44.4140.57DNF
3 Callum Goodyear 1:11.41 2:02.38 United Kingdom 2:21.471:11.412:34.25
4 Manu Vereecken 1:14.00 DNF Belgium 1:25.371:14.00DNF
5 Erik Akkersdijk 1:29.51 DNF Netherlands DNF1:29.51DNF
6 Thor Muto Asmund 1:31.87 DNF Denmark 1:31.87DNF2:11.12
7 Clément Cherblanc 2:03.59 2:10.91 France 2:03.592:08.202:20.95
8 Henrik Buus Aagaard 2:37.26 DNF Denmark 2:37.262:54.41DNF
9 Mikela Elleby Jørgensen 4:42.97 DNF Denmark DNFDNF4:42.97
10 Lucas Hansen 4:43.45 DNF Denmark DNF4:43.45DNF
11 Magnus Patrick Kanstrup 5:08.83 DNF Denmark DNF5:08.83DNF
12 Carl Emil Exner 6:04.91 DNF Denmark DNFDNF6:04.91
13 Daniel Vædele Egdal DNF DNF Denmark DNFDNFDNF
13 Laurids Abelsen Holm DNF DNF Denmark DNFDNFDNS
13 Magnus Søndergaard Byrne DNF DNF Denmark DNFDNFDNF
13 Mathias Søndergaard Byrne DNF DNF Denmark DNFDNFDNF
13 Thomas Sonnenberg Jarner DNF DNF Denmark DNFDNFDNF

4x4x4 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Martin Vædele Egdal 2:41.16 DNF Denmark 2:41.16DNFDNF
2 Daniel Anker Hermansen 3:14.71 DNF Denmark DNFDNF3:14.71
3 Manu Vereecken 8:53.52 DNF Belgium DNF8:53.52DNS
4 Callum Goodyear 9:27.23 DNF United Kingdom 9:27.23DNFDNS
5 Thor Muto Asmund 9:29.58 DNF Denmark 9:29.58DNFDNF
6 Clément Cherblanc DNF DNF France DNFDNFDNF
6 Henrik Buus Aagaard DNF DNF Denmark DNFDNSDNS

5x5x5 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Manu Vereecken 21:30.00 DNF Belgium 21:30.00DNFDNS
2 Callum Goodyear DNF DNF United Kingdom DNFDNSDNS
2 Clément Cherblanc DNF DNF France DNFDNFDNS
2 Daniel Anker Hermansen DNF DNF Denmark DNFDNFDNF
2 Martin Vædele Egdal DNF DNF Denmark DNFDNFDNF

3x3x3 Multi-Blind Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Martin Vædele Egdal 21/25 54:48 NR Denmark 21/25 54:4817/21 53:06
2 Erik Akkersdijk 11/14 55:03 Netherlands 9/12 54:4811/14 55:03
3 Callum Goodyear 10/12 58:30 United Kingdom 10/12 58:3010/12 1:00:00
4 Thor Muto Asmund 11/15 53:30 Denmark DNS11/15 53:30
5 Manu Vereecken 5/6 35:09 Belgium 8/12 58:325/6 35:09
6 Mikela Elleby Jørgensen 3/3 28:48 Denmark 2/3 24:043/3 28:48
7 Henrik Buus Aagaard 5/7 41:39 Denmark DNF5/7 41:39
8 Daniel Anker Hermansen 2/2 1:57 Denmark DNF2/2 1:57
9 Carl Emil Exner DNF Denmark DNFDNF
9 Clément Cherblanc DNF France DNFDNS
9 Magnus Patrick Kanstrup DNF Denmark DNFDNF