NTU Open 2019


Date
Jun 29 - 30, 2019
City
Singapore, Singapore
Venue

Nanyang Technological University, School of Physical and Mathematical Science

Address
Nanyang Technological University, School of Physical and Mathematical Science 21 Nanyang Link Singapore 637371
Details

Lecture Theatre 1

Website
NTU Open 2019 website
Organizers
Teo Bin Jie (张斌杰) and Wong Chong Wen (黄崇文)
WCA Delegate
Zhou Yichen (周奕臣)
Contact

NTU Open Team

Download all the competition's details as PDF here.
Information
Events
Competitors
143
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 150 competitors.
The base registration fee for this competition is $10 (Singapore Dollar).
If your registration is cancelled before you will be refunded a 20% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Registration fees: S$10 Entry fee and S$2 for each event.
i.e, S$12 for 1 event and S$18 for 4 events.

Registration process:

1) Register on WCA website.
2) Pay corresponding registration fees online, then email the receipt of payment with your Full Name to ntuwcaopen@gmail.com. Details on payment are available here: https://sites.google.com/view/ntuwcaopen2019/home/registration#h.p_wPTwTqC6WG9B
3) For first time participants, please attach in your email a photocopy of your passport/NRIC clearly stating your Name, Nationality and Date of Birth.
4) Your registration is considered completed upon receiving your email.
5) If the competitors limit is not reached, we will approve the registration on WCA within 24 hours.
6) If you do not see your name shown on the WCA website within 24 hours, please inform us by email.
7) If the competitors limit is reached, we will put your registration in a queue.
8) If another competitor withdraw from the competition, the spot will be filled by the first registrant in the queue.
9) If you wish to add event(s) to your registration, you should email to us and pay for the extra amount of registration fees before the registration deadline.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Tee Kai Yang 6.81 7.63 Malaysia 7.466.817.777.658.94
2x2x2 Cube Ng Jia Quan 1.88 2.11 Malaysia 1.912.113.772.301.88
4x4x4 Cube Isaac Wong Chang Man 27.77 30.60 Singapore 27.7729.9032.8333.3029.06
5x5x5 Cube Isaac Wong Chang Man 51.63 1:00.80 Singapore 1:06.2251.6352.691:04.881:04.84
6x6x6 Cube Manfred Siew Ee Sheng (蕭奕晟) 1:48.78 1:51.88 Malaysia 1:49.161:48.781:57.69
7x7x7 Cube Manfred Siew Ee Sheng (蕭奕晟) 2:17.46 NR 2:29.32 Malaysia 2:42.682:27.812:17.46
3x3x3 Blindfolded Lim Jun Heng 34.00 DNF Singapore DNF34.0035.25
3x3x3 One-Handed Tee Kai Yang 10.80 12.38 Malaysia 11.5311.6517.1313.9710.80
Megaminx Darren Siew Ee Yaang (蕭奕暘) 40.58 43.34 Malaysia 40.5845.0645.7842.8442.11
Pyraminx Ng Jia Quan 2.19 3.42 Malaysia 4.183.443.223.592.19
Skewb Yee Wen Foo 2.93 4.01 Malaysia 2.934.254.133.666.16
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 3:00.00 Top 30 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 10.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:40.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
6x6x6 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 3:40.00
Final Mo3 10:00.00
7x7x7 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 5:00.00
Final Mo3 10:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 15:00.00 cumulative *
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:40.00
Final Ao5 10:00.00
Pyraminx Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 15.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Skewb Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 15.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00

You are viewing the schedule for the venue Nanyang Technological University, School of Physical and Mathematical Science.
The schedule is displayed in the timezone Asia/Singapore.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (June 29, 2019)

From 08:30 AM
To 09:00 AM
Registration
Lecture Theatre 1
From 08:45 AM
To 09:00 AM
Registration/Briefing
Lecture Theatre 1
From 09:00 AM
To 10:15 AM
4x4x4 Cube Combined First round
Lecture Theatre 1
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 10:15 AM
To 11:00 AM
Skewb Combined First round
Lecture Theatre 1
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 15.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 11:00 AM
To 12:15 PM
5x5x5 Cube Combined First round
Lecture Theatre 1
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:40.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 12:15 PM
To 01:15 PM
Lunch
Lecture Theatre 1
From 01:15 PM
To 02:00 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Lecture Theatre 1
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 02:00 PM
To 03:00 PM
6x6x6 Cube Combined First round
Lecture Theatre 1
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 3:40.00
From 03:00 PM
To 03:45 PM
Megaminx Combined First round
Lecture Theatre 1
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:40.00
From 03:45 PM
To 04:45 PM
7x7x7 Cube Combined First round
Lecture Theatre 1
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 5:00.00
From 04:45 PM
To 05:45 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Lecture Theatre 1
Format
Bo3
Time limit
15:00.00 cumulative *
From 05:45 PM
To 06:15 PM
6x6x6 Cube Final
Lecture Theatre 1
Format
Mo3
Time limit
10:00.00
From 05:45 PM
To 06:15 PM
7x7x7 Cube Final
Lecture Theatre 1
Format
Mo3
Time limit
10:00.00

Schedule for Sunday (June 30, 2019)

From 08:30 AM
To 09:00 AM
Registration
Lecture Theatre 1
From 08:45 AM
To 09:00 AM
Registration/Briefing
Lecture Theatre 1
From 09:00 AM
To 11:30 AM
3x3x3 Cube Combined First round
Lecture Theatre 1
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
Proceed
Top 30 advance to next round
From 11:30 AM
To 01:00 PM
2x2x2 Cube Combined First round
Lecture Theatre 1
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 10.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 01:00 PM
To 01:45 PM
Lunch
Lecture Theatre 1
From 01:45 PM
To 02:45 PM
Pyraminx Combined First round
Lecture Theatre 1
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 15.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 02:45 PM
To 03:25 PM
3x3x3 Cube Second round
Lecture Theatre 1
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 03:25 PM
To 03:45 PM
Megaminx Final
Lecture Theatre 1
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 03:45 PM
To 03:55 PM
Skewb Final
Lecture Theatre 1
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 03:55 PM
To 04:05 PM
Pyraminx Final
Lecture Theatre 1
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:05 PM
To 04:15 PM
2x2x2 Cube Final
Lecture Theatre 1
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:15 PM
To 04:30 PM
5x5x5 Cube Final
Lecture Theatre 1
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:30 PM
To 04:40 PM
3x3x3 One-Handed Final
Lecture Theatre 1
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:40 PM
To 04:55 PM
4x4x4 Cube Final
Lecture Theatre 1
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:55 PM
To 05:20 PM
3x3x3 Cube Final
Lecture Theatre 1
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 05:20 PM
To 05:50 PM
Awards
Lecture Theatre 1

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.