Murcia 2019


Date
Jun 8, 2019
City
Puente Tocinos, Murcia, Spain
Venue

Centro Municipal La Nave

Address
Polígono Camposol, nave 15-16, 30006 Puente Tocinos, Murcia
Organizers
Alexandre Toledo Guillén and Carlos Angosto Hernández
WCA Delegate
Javier Tirado Ortiz
Contact

Alexandre Toledo Guillén & Carlos Angosto Hernandez

Download all the competition's details as PDF here.
Information
Events
Competitors
47
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 100 competitors.
The base registration fee for this competition is €10 (Euro).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of €10 (Euro).
Spectators can attend for free.

Inscription fee :
Cuota de participación:
General 10€
Socios/members AECR 7€

Por favor, no te registres hasta que sepas si vas a poder venir seguro.
Al registrarse hay que indicar la talla de camiseta en la celda "comentarios".
Aproximadamente 10 días antes del campeonato se mandará un email a cada participante para que confirme asistencia.
El pago se realizará en el lugar.

Please, do not sign up until you know if you can come .
When registering, you must indicate the shirt size in the "comments" cell.
Approximately 10 days before the championship an email will be sent to each participant to confirm attendance.
Payment will be done at the venue.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Carlos Méndez García-Barroso 7.85 8.70 Spain 8.318.8610.218.947.85
2x2x2 Cube Guillermo Cascales Ñíguez 2.38 2.95 Spain 4.442.383.712.482.67
4x4x4 Cube Carlos Méndez García-Barroso 34.55 36.52 Spain 37.2434.6534.5537.6640.17
3x3x3 Blindfolded José Antonio Navarro Sánchez 40.42 44.42 Spain 48.4740.4244.37
3x3x3 Fewest Moves Carlos Méndez García-Barroso 26 31.00 Spain 263631
3x3x3 One-Handed Carlos Méndez García-Barroso 11.45 13.80 Spain 11.4513.5815.2912.6515.17
Megaminx Carlos Méndez García-Barroso 56.03 59.71 Spain 57.621:09.151:01.9759.5456.03
Pyraminx Daniel Gracia Ortiz 4.09 4.42 Spain 4.096.174.214.444.62
4x4x4 Blindfolded José Antonio Navarro Sánchez 6:03.51 DNF Spain DNFDNF6:03.51
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:15.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 10:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:00.00
Pyraminx Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 40:00.00 cumulative *

You are viewing the schedule for the venue Centro Municipal La Nave.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Madrid.

Display the schedule as:
Display schedule for:
ALL

Schedule for Saturday (June 08, 2019)

From 09:00 AM
To 09:30 AM
Registration
Main Room
From 09:30 AM
To 10:00 AM
Pyraminx Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 10:00 AM
To 10:45 AM
2x2x2 Cube First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 10:45 AM
To 11:45 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Auxiliary Room
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 11:45 AM
To 12:45 PM
3x3x3 Cube First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:45 PM
To 01:25 PM
Megaminx Combined Final
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
From 12:45 PM
To 02:00 PM
4x4x4 Blindfolded Final
Auxiliary Room
Format
Bo3
Time limit
40:00.00 cumulative *
From 01:25 PM
To 02:00 PM
4x4x4 Cube Combined Final
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:15.00
From 02:00 PM
To 03:00 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Auxiliary Room
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 03:00 PM
To 04:10 PM
Lunch
Main Room
From 04:10 PM
To 04:40 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Main Room
Format
Bo3
Time limit
10:00.00 cumulative *
From 04:40 PM
To 05:40 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Auxiliary Room
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 05:40 PM
To 06:10 PM
3x3x3 Cube Second round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 06:10 PM
To 06:40 PM
2x2x2 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 06:40 PM
To 07:20 PM
3x3x3 One-Handed Combined Final
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 07:20 PM
To 08:10 PM
3x3x3 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 08:10 PM
To 08:40 PM
Awards
Main Room

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.