Lubelska Liga Speedcubingu III 2019


Date
Jul 27, 2019
City
Lublin, Poland
Venue

Chatka Żaka

Address
ul. Radziszewskiego 16, 20-031 Lublin
Website
Lubelska Liga Speedcubingu III 2019 website
Organizer
Piotr Tokarski
WCA Delegate
Przemysław Rogalski
Contact

p.tokarski@strefa-kostek.pl

Download all the competition's details as PDF here.
Information

Trzecie zawody Lubelskiej Ligi Speedcubingu w sezonie 2019! Klasyfikację ligową można znaleźć na stronie https://zawody4event.pl/#series


Third competition from Lubelska Liga Speedcubingu series in 2019 season! League classifications could be found here https://zawody4event.pl/#series

Events
Competitors
61
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 70 competitors.
The base registration fee for this competition is 40 zł (Polish Złoty).
If your registration is cancelled before you will be refunded a 100% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Rejestracja uznawana jest za dokonaną po wypenieniu formularza rejestracyjnego na stronie internetowej zawodów lub podczas wypisanych poniżej zawodów teamu organizacyjnego 4event i opłaceniu uczestnictwa w zawodach. Wpisowe można opłacić za pomocą przelewu, usługi Przelewy24 lub gotówką (tylko na wymienionych poniżej zawodach).

Dane do przelewu:
Numer konta: 20 1140 2004 0000 3102 7666 9950
Nazwa: Strefa Kostek s.c.
Tytuł: LLS III 2019 - Imię i nazwisko

Zawody, podczas których można się zarejestrować: Project Zamość 2019, II Project Warszawa 2019, Project Będzin 2019.


Registration is considered completed after filling out the registration form on the competition's website or on one of listed below 4event team competitions and paying the registration fee. Registration fee can be paid by bank transfer, Przelewy24 payment service or by cash (only on competitions listed below).

Data for payment:
Account number: 20 1140 2004 0000 3102 7666 9950
Name: Strefa Kostek s.c.
Title: LLS III 2019 - Name and surname

Competitons where you can register during for this competition: Project Zamość 2019, II Project Warszawa 2019, Project Będzin 2019.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Piotr Tokarski 8.94 10.04 Poland 9.5710.1910.358.9410.99
2x2x2 Cube Michał Krasowski 2.04 3.04 Poland DNF2.113.942.043.08
4x4x4 Cube Bartosz Sekulski 31.89 32.83 Poland 32.3632.7534.3533.3931.89
3x3x3 Blindfolded Rafał Bednarczuk 1:26.90 DNF Poland 1:26.90DNFDNF
3x3x3 One-Handed Hubert Badocha 14.15 14.55 Poland 16.1014.4014.6514.1514.60
Pyraminx Rafał Waryszak 2.12 2.80 Poland 2.122.832.884.232.69
Skewb Michał Krasowski 2.43 3.03 Poland 2.793.232.434.323.07
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 30 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 10:00.00 cumulative *
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 1:00.00

You are viewing the schedule for the venue Chatka Żaka.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Warsaw.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (July 27, 2019)

From 08:00 AM
To 08:25 AM
Registration
Main room
From 08:00 AM
To 08:25 AM
Tutorial for new competitors
Main room
From 08:25 AM
To 08:35 AM
Opening
Main room
From 08:35 AM
To 09:35 AM
2x2x2 Cube First round
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 09:35 AM
To 10:15 AM
Pyraminx First round
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 10:15 AM
To 10:55 AM
Skewb First round
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 10:55 AM
To 11:10 AM
2x2x2 Cube Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 11:10 AM
To 11:25 AM
Pyraminx Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 11:25 AM
To 11:40 AM
Skewb Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 11:40 AM
To 12:30 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Main room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 12:30 PM
To 01:10 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Main room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 01:10 PM
To 01:40 PM
Lunch
Main room
From 01:40 PM
To 02:40 PM
3x3x3 Cube First round
Main room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 30 advance to next round
From 02:40 PM
To 03:05 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Main room
Format
Bo3
Time limit
10:00.00 cumulative *
From 03:05 PM
To 03:25 PM
4x4x4 Cube Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 03:25 PM
To 04:05 PM
3x3x3 Cube Second round
Main room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 04:05 PM
To 04:20 PM
3x3x3 One-Handed Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 04:25 PM
To 04:55 PM
3x3x3 Cube Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 05:00 PM
To 05:15 PM
Awards
Main room

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.