Israel Special 2018


Date
Apr 2, 2018
City
Kfar Saba, Israel
Venue

Steinberg boarding school

Address
Geula 34, Kfar Saba
Details

Steinberg boarding school

Website
Israel Special 2018 website
Organizer
Rotem Ifrach
WCA Delegates
Amit Sheffer and Dror Vomberg
Contact

for information, please contect Rotem Ifrach

Competitor Limit
60
Entry Fee
₪30 (Israeli New Sheqel)
Information
  • Competition limited to 60 persons.
  • אם יש באפשרותכם להביא טיימרים רשמיים לתחרות, נודה לכם על העזרה
  • If you can provide an official timer, we will appreciate your help.
Events
Competitors
28
Registration period

From to .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.

Registration fee: 30 ILS
* Registration approval will be after payment confirm.

תשלום - 30 ש"ח.
* אישור ההרשמה יתבצע רק לאחר התשלום.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Blindfolded Ben Baron 1:57.18 DNF Israel 1:57.18DNFDNF
3x3x3 Fewest Moves Ben Baron 36 NR Israel 36
Megaminx Ben Baron 1:02.38 NR 1:04.86 NR Israel 1:09.501:05.521:03.371:02.381:05.69
Pyraminx Ophir Raz 3.79 5.00 Israel 4.613.795.604.79DNF
Square-1 Ben Baron 17.29 19.50 Israel 17.8824.1321.1419.4717.29
4x4x4 Blindfolded Daniel Atlas 10:20.00 NR Israel DNF10:20.00
3x3x3 Multi-Blind Ben Baron 6/7 52:22 NR Israel 6/7 52:22

תשלום - 30 ש"ח.
קישור לתשלום - https://www.paypal.me/RubiksCompIL/30
נא לרשום את השם שלכם בהערות לתשלום

יצרית קשר - מוזמנים לפנות לכל שאלה, רותם rubikscompsil@gmail.com

ניתן לשלם גם בכניסה לתחרות.

Payments: 30 ILS.
LInk for Payment: https://www.paypal.me/RubiksCompIL/30
Please write your name at the payment comments area

For information, you can contact Rotem: rubikscompsil@gmail.com

You can pay at the competition entry.

English will follow after Hebrew.

לו"ז חדר ראשי:

שעת התחלה שעת סיום מקצה סיבוב Format Limit Cut-off To proceed
8:00 10:30 רישום
10:30 11:45 מגה גמר הטוב מ-2\ממוצע של 5 10 דקות 4:30 דקות 5 מובילים
12:00 13:00 פירא ראשון הטוב מ-2\ממוצע של 5 3 דקות דקה 8 מובילים
13:00 13:30 הפסקה
14:30 15:30 סקוואר1 גמר הטוב מ-2\ממוצע של 5 3 דקות דקה וחצי 8 מובילים
16:00 17:00 פירא גמר ממוצע של 5 דקה
17:15 18:00 3Bld גמר הטוב מ-3 40 דקות כל הפתירות 5 מובילים
18:00 18:30 חלוקת תעודות + פרסים

לו"ז חדר צדדי:

שעת התחלה שעת סיום מקצה סיבוב Format Limit To proceed
9:15 10:30 מעט צעדים FMC גמר פתירה בודדת שעה
10:00 10:45 Mbld מסירת קוביות
13:15 14:15 Mbld גמר פתירה בודדת אם פחות מ-6 קוביות -> 6 * מס' הקוביות, אחרת שעה
14:30 15:30 3X3 עיינים עצומות ראשון הטוב מ-3 40 דקות כל הפתירות 8 המובילים
15:45 16:30 4Bld גמר הטוב מ-2 40 דקות כל הפתירות

Main room schedule:

Start End Event Round Format Limit Cut-off To proceed
8:00 10:30 Registration
10:30 11:45 Mega Combined Final Best of 2/Average of 5 4:30 minutes 10 minutes Top 5
12:00 13:00 Pyra First Best of 2/Average of 5 3 minute 1 minute Top 8
13:00 13:30 Break
14:30 15:30 SQ1 Combined Final Best of 2/Average of 5 3 minutes 1:30 minutes Top 8
16:00 17:00 Pyra Final Avg of 5 1 minute
17:15 18:00 3Bld Final Bast of 3 40 minutes Cumulative Top 5
18:00 18:30 Winner announcement

Side room schedule:

Start End Event Round Format Limit To proceed
9:15 10:30 FMC Final 1 solve 1 hour
10:00 10:45 Mbld Placing cubes
13:15 14:15 Combined Final final 1 solve if fewer than 6 puzzles -> 10 minutes * number of puzzles, else the time limit is 60 minutes (H1b)
14:30 15:30 3Bld First Bast of 3 40 minutes Cumulative Top 8
15:45 16:30 4Bld Final Bast of 2 40 minutes Cumulative

For information, you can contact Rotem: rubikscompsil@gmail.com