Hessen Open 2017


Date
May 27 - 28, 2017
City
Lampertheim, Germany
Venue

Zehntscheune Lampertheim

Address
Römerstraße 51, Lampertheim, Hessen
Details

First floor

Website
Hessen Open 2017 website
Organizer
Fabian Simon
WCA Delegates
Laura Ohrndorf, Linus Frész, and Sébastien Auroux
Contact

hessen-open@gmx.de

Information

Entrance to the competition is free! Competition limited to 100 competitors.

Events
Competitors
101
Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Kevin Gerhardt 6.36 8.50 Germany 7.908.636.368.9715.31
2x2x2 Cube Kevin Gerhardt 1.47 1.78 Germany 1.881.704.161.471.75
4x4x4 Cube Kevin Gerhardt 28.83 30.23 Germany 29.4129.9028.8331.6131.37
5x5x5 Cube Alexandre Carlier 59.28 1:03.34 France 1:08.671:03.3859.281:03.801:02.85
6x6x6 Cube Kevin Gerhardt 2:06.41 2:11.83 Germany 2:13.652:15.432:06.41
7x7x7 Cube Wilhelm Kilders 3:08.13 3:12.39 Germany 3:13.573:15.473:08.13
3x3x3 Blindfolded Linus Frész 51.36 58.73 Germany 1:01.241:03.5951.36
3x3x3 Fewest Moves Fritz Löhr 24 Germany 24
3x3x3 One-Handed Kevin Gerhardt 12.44 13.73 Germany 12.8116.8815.0512.4413.34
Megaminx Henri Gerber 36.24 ER 46.27 NR Germany 54.8836.2442.2443.4053.18
Pyraminx Jules Desjardin 1.95 2.55 NR France 2.412.452.832.791.95
Skewb Henri Gerber 2.77 4.34 Germany 2.778.694.254.833.95
Square-1 Kevin Gerhardt 12.97 15.04 Germany 14.2915.9514.8812.9729.31
4x4x4 Blindfolded Linus Frész 4:37.63 DNF Germany DNF4:37.63DNS
5x5x5 Blindfolded Jan Bentlage 12:29.00 DNF Germany 12:29.00DNSDNS
3x3x3 Multi-Blind Jan Bentlage 15/15 51:57 Germany 15/15 51:57
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 4:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 2:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 3:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 3:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 3:00.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 8:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 15:00.00 cumulative * Best result < 3:30.00 advances to next round
Final Bo3 10:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 6:00.00 2 attempts to get < 3:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 2:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 30:00.00
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Zehntscheune Lampertheim.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Berlin.

Display the schedule as:
Display schedule for:
ALL

Schedule for Saturday (May 27, 2017)

From 08:30 AM
To 09:00 AM
Registration
First floor
From 09:00 AM
To 10:00 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
First floor
Format
Best of 1
Time limit
1 hour
From 10:00 AM
To 11:40 AM
4x4x4 Blindfolded Final
Side room
Format
Best of 3
Time limit
30:00.00
From 10:00 AM
To 02:00 PM
5x5x5 Blindfolded Final
Side room
Format
Best of 3
Time limit
1:00:00.00
From 10:05 AM
To 10:20 AM
Competition & Judging Tutorial
First floor
From 10:20 AM
To 11:10 AM
6x6x6 Cube Combined Final
First floor
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 6:00.00
From 11:10 AM
To 12:10 PM
7x7x7 Cube Combined Final
First floor
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 8:00.00
From 12:10 PM
To 01:05 PM
Megaminx Combined Final
First floor
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
6:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
From 01:05 PM
To 01:50 PM
Lunch
First floor
From 01:50 PM
To 02:30 PM
Pyraminx First round
First floor
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 02:30 PM
To 03:10 PM
Square-1 Combined First round
First floor
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 03:10 PM
To 03:45 PM
Skewb First round
First floor
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 03:45 PM
To 04:50 PM
5x5x5 Cube Combined First round
First floor
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 04:50 PM
To 05:35 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
First floor
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 05:35 PM
To 06:00 PM
Pyraminx Final
First floor
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 06:00 PM
To 06:30 PM
Square-1 Final
First floor
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
From 06:30 PM
To 06:55 PM
Skewb Final
First floor
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 06:55 PM
To 07:15 PM
5x5x5 Cube Final
First floor
Format
Average of 5
Time limit
3:00.00
From 07:15 PM
To 07:40 PM
3x3x3 One-Handed Final
First floor
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00

Schedule for Sunday (May 28, 2017)

From 08:30 AM
To 09:00 AM
Registration
First floor
From 09:00 AM
To 10:00 AM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
First floor
Format
Best of 1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 10:05 AM
To 10:20 AM
Competition & Judging Tutorial
First floor
From 10:20 AM
To 11:05 AM
2x2x2 Cube First round
First floor
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 11:05 AM
To 12:05 PM
3x3x3 Cube First round
First floor
Format
Average of 5
Time limit
4:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:05 PM
To 12:35 PM
3x3x3 Blindfolded First round
First floor
Format
Best of 3
Time limit
15:00.00 cumulative *
Proceed
Best result < 3:30.00 advances to next round
From 12:35 PM
To 01:10 PM
Lunch
First floor
From 01:10 PM
To 01:50 PM
2x2x2 Cube Second round
First floor
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 01:50 PM
To 02:50 PM
4x4x4 Cube Combined First round
First floor
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 02:50 PM
To 03:35 PM
3x3x3 Cube Second round
First floor
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 03:35 PM
To 03:45 PM
3x3x3 Blindfolded Final
First floor
Format
Best of 3
Time limit
10:00.00 cumulative *
From 03:45 PM
To 04:30 PM
Supergeheime Ultradisziplin
First floor
From 04:30 PM
To 04:45 PM
2x2x2 Cube Final
First floor
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 04:45 PM
To 05:25 PM
4x4x4 Cube Final
First floor
Format
Average of 5
Time limit
3:00.00
From 05:25 PM
To 06:10 PM
3x3x3 Cube Final
First floor
Format
Average of 5
Time limit
2:00.00
From 06:15 PM
To 06:45 PM
Awards
First floor

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.