Harbin Open 2019


Date
Dec 22, 2019
City
Harbin, Heilongjiang, China
Venue

Wildlife Resources College

Address
Northeast Forestry University, No.26, Hexing Road, Xiangfang Di
Details

Room 311, Teaching Building

Website
Harbin Open 2019 website
Organizer
HLJ Cube Team
WCA Delegates
Fangyuan Chang (常方圆) and Hao Wang (王皓)
Contact
1415343242@qq.com, fchang@worldcubeassociation.org, hwang@worldcubeassociation.org
Download all the competition's details as PDF here.
Information
Events
Main event
Competitors
138
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 150 competitors.
The base registration fee for this competition is ¥50 (Chinese Renminbi Yuan Offshore).
If your registration is cancelled before you will be refunded 50% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

All registration must be done online via cubingchina.com.The registration fee comprise basic entry fee and additional fee per event.
For Chinese domestic participants, a completed registration is online registration plus prepaid registration fee via Alipay or Wechat Pay. For oversea participants, if you can't pay the fee online via Alipay or Wechat Pay, please contact the delegate. Then we will make a reservation for you by manually accepting your registration and you can pay the fee by cash at the venue.
Please check the competition website for registration and the other information.
Please keep in mind that, once you cancel the registraton, you are not able to compete anymore.

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Yezhen Han (韩业臻) won with an average of 7.69 seconds in the 3x3x3 Cube event. Yibo Wang (王奕博) finished second (9.57) and Jiaming Zhang (张嘉铭) finished third (9.61).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Yezhen Han (韩业臻) 6.65 7.69 China 6.658.748.017.107.95
2x2x2 Cube Guanbo Wang (王冠博) 2.03 2.90 China 3.082.033.712.952.68
4x4x4 Cube Sheng Cao (曹晟) 28.79 30.67 China 40.6131.2930.8828.7929.84
3x3x3 Blindfolded Rodrigo Zarate 37.71 DNF Peru 50.98DNF37.71
3x3x3 One-Handed Yibo Wang (王奕博) 10.56 13.51 China 14.9314.9411.8213.7910.56
Pyraminx Jiaming Zhang (张嘉铭) 2.23 2.53 China 2.232.774.002.532.28
Skewb Chengda Ge (葛成达) 3.69 4.47 China 4.284.183.695.124.96
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 5:00.00 Top 50 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 1:50.00 2 attempts to get < 1:10.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 6:00.00
3x3x3 One-Handed Combined Final Bo2 / Ao5 1:20.00 2 attempts to get < 40.00
Pyraminx Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb Combined Final Bo2 / Ao5 40.00 2 attempts to get < 20.00

You are viewing the schedule for the venue Lecture hall of university student activity center.
The schedule is displayed in the timezone Asia/Shanghai.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Sunday (December 22, 2019)

From 08:00 AM
To 09:00 AM
Registration
Main Stage
From 08:20 AM
To 08:30 AM
Opening Intro
Main Stage
From 08:30 AM
To 10:00 AM
3x3x3 Cube First round
Main Stage
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 50 advance to next round
From 10:00 AM
To 10:40 AM
2x2x2 Cube Combined First round
Main Stage
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 10:40 AM
To 11:30 AM
4x4x4 Cube Combined First round
Main Stage
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:50.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:10.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 11:30 AM
To 12:00 PM
Pyraminx Combined First round
Main Stage
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:00 PM
To 01:00 PM
Lunch
Main Stage
From 01:00 PM
To 01:40 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Main Stage
Format
Bo3
Time limit
6:00.00
From 01:40 PM
To 02:20 PM
3x3x3 One-Handed Combined Final
Main Stage
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:20.00
Cutoff
2 attempts to get < 40.00
From 02:20 PM
To 02:50 PM
Skewb Combined Final
Main Stage
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
40.00
Cutoff
2 attempts to get < 20.00
From 02:50 PM
To 03:20 PM
3x3x3 Cube Second round
Main Stage
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:20 PM
To 03:40 PM
Pyraminx Final
Main Stage
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 03:40 PM
To 04:00 PM
4x4x4 Cube Final
Main Stage
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:00 PM
To 04:20 PM
2x2x2 Cube Final
Main Stage
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:20 PM
To 04:50 PM
3x3x3 Cube Final
Main Stage
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:50 PM
To 05:00 PM
Lucky Draw
Main Stage
From 05:00 PM
To 05:20 PM
Award Ceremony
Main Stage

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.