Guatemala Championship 2017


Date
Oct 21 - 22, 2017
City
Ciudad de Guatemala, Guatemala
Venue

[Tipografia Nacional de Guatemala]

Address
18 calle y 7 avenida zona 1 Ciudad de Guatemala
Details

Tipografía Nacional de Guatemala, Tercer nivel Salón Maya.

Organizers
Dylan Rene Centeno Chevez, Otto Estuardo Juarez Miranda, and Otto Normanns
WCA Delegate
Joel Hernández
Contact

Dylan Centeno

Information

Guatemala Championship 2017. Abierto a cualquier competidor.

Torneo Guatemala Championship 2017 contará con el patrocinio de Qiyi Toys y Pixel Cubes.
NO se aceptaran registros el dia del evento.

Guatemala Championship 2017. Open to any competitor.

Guatemala Championship 2017 will have the sponsorship of Qiyi Toys and Pixel Cubes.
We will NOT accept at the door registration.

Events
Competitors
89
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 100 competitors.
The base registration fee for this competition is Q75 (Guatemalan Quetzal).
Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Sergio Antonio Menéndez Cardona 10.03 10.79 Guatemala 10.7610.0310.8610.7414.11
2x2x2 Cube Sergio Antonio Menéndez Cardona 2.55 3.71 Guatemala 4.263.135.412.553.74
4x4x4 Cube Daniel Escobar 36.54 39.86 Guatemala 40.4438.4842.6536.5440.67
5x5x5 Cube Daniel Escobar 1:17.15 1:20.71 NR Guatemala 1:18.861:17.151:21.121:23.601:22.14
6x6x6 Cube Jesser Armando Ramírez Diaz 2:26.90 NR 2:31.40 NR Guatemala 2:29.762:37.542:26.90
7x7x7 Cube Daniel Escobar 3:54.85 4:05.42 NR Guatemala 4:21.633:59.773:54.85
3x3x3 Blindfolded Angel Ruano 1:00.39 DNF Guatemala 1:06.541:00.39DNF
3x3x3 One-Handed Gabriel Barrios 13.48 16.90 Guatemala 20.1115.3018.0817.3313.48
Clock Aldo José Gramajo de León 7.11 8.08 Guatemala 8.077.498.677.118.76
Megaminx Alexander Batz 1:02.86 1:07.88 Guatemala 1:15.391:02.861:08.331:06.981:08.33
Pyraminx Abraham Torres Ortíz Aguirre 2.77 4.06 Mexico 4.534.173.495.722.77
Square-1 Daniel Escobar 10.60 NR 13.23 NR Guatemala 12.8113.7810.6013.1115.15
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 2:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 45.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:30.00
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 5:00.00 1 attempt to get < 4:00.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 7:00.00 1 attempt to get < 6:30.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 20:00.00 cumulative *
Final Bo3 10:00.00
Clock Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 45.00
Final Ao5 10:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 2:30.00 2 attempts to get < 2:00.00
Pyraminx Combined Final Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 30.00
Square-1 Combined Final Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 45.00

DIA 1: 21 de octubre de 2017.

Hora Duracion Evento
7:00-8:00 ( 1 Hora ) Registro
8:00-8:30 (30 minutos ) Acto Protocolario
8:30- 9:30 (1Hora) Primera Ronda 2x2
9:30-11:30 (2Hora) Primera Ronda 3x3
11:30-12:30 (1Hora) Final Pyraminx
12:30-1:30 (1Hora) Almuerzo
1:30-3:00 (1Hora 30 minutos) Primera Ronda 4x4
3:00-4:00 (1Hora) Final 6x6
4:00-5:00 (1 Hora) Final 7x7
5:00-5:30 (30 Minutos) Primera Ronda Clock
5:30-6:30 (1 Hora) Primera Ronda BLD 3X3

DIA 2: 22 de octubre de 2017.

Hora Duracion Evento
8:00-8:45 (45 MINUTOS) Segunda Ronda 2x2
8:45-9:45 (1 Hora) Segunda Ronda 3x3
9:45-10:45 (1 Hora) Final Megaminx
10:45-11:15 (30 Minutos) Final Clock
11:15-12:00 (45 Minutos) Final BLD
12:00-1:00 (1 Hora) Almuerzo
1:00-2:00 (1 Hora) Final 5x5
2:00-3:00 (1 Hora) Final 4x4
3:00-3:45 (45 Minutos) Final OH
3:45-4:30 (45 Minutos) Final Square
4:30-5:00 (30 Minutos) Final 2x2
5:00-6:00 (1 Hora) Final 3x3
6:00-6:30 (30 Minutos) Premiacion

Costo: Q 75.00 Incluye todas las Categorías,
La fecha límite para registrarse y pagar es el lunes 16 de octubre
Procedimiento:
Realizar el proceso de registro en esta página (Register) seleccionando las categorías para participar.
Se debe depositar el monto total a la cuenta de Banco Industrial:
Nombre: Dylan Centeno Chevez
No.: 127-011923-1
Enviar a Dylanchevz@gmail.com un correo que incluya:
-Nombre:
-Fecha de nacimiento:
-Categorías registradas:
-Foto de la boleta de depósito adjunta.
- Talla de la Playera
Esperar respuesta y verificar que el registro aparezca en el listado de la WCA.

El costo de la inscripción es de Q 75.00, incluye registro en cualquier categoría y derecho a Playera del Evento y Gafete.

Categoria Corte Limite
2x2 45 Segundos 1 minuto
3x3 2 Minutos 3 minutos
4x4 1 minuto 30 segundos 2 minutos
5x5 2 minutos 30 segundos 3 minutos
6x6 4 minutos 5 minutos
7x7 6 minutos y 30 segundos 7 minutos
Clock 45 Segundos 1 minuto
Pyraminx 30 segundos 1 minuto
Square 45 segundos 1 minuto
BLD 3X3 Limite Acumulado 20 Minutos
OH 1 minuto 30 segundos 2 minutos
Megaminx 2 minuto 2 minutos 30 segundos

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.