CubingUSA Great Lakes Championship 2019


Date
May 24 - 26, 2019
City
Middleton, Wisconsin, United States
Venue

Madison Marriott West

Address
1313 John Q Hammons Dr, Middleton, WI 53562
Details

Friday we will be in the Monona room, Saturday and Sunday will be in the Michigan Room.

Organizers
James Hildreth, Joshua Feran, and Zachary Garber
WCA Delegates
James Hildreth, Joshua Feran, Walker Welch, and Zachary Garber
Contact

Great Lakes Organizers

Download all the competition's details as PDF here.
Information

The CubingUSA Great Lakes Championship is in Madison Wisconsin this year.

The Main events will be on Satuday & Sunday with long events on Friday.

Events
Competitors
182
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 200 competitors.
The base registration fee for this competition is $50 (United States Dollar).
If your registration is cancelled before you will be refunded a 50% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Luke Garrett 6.53 6.81 United States 7.056.686.6910.916.53
2x2x2 Cube Luke Van Laningham 1.31 1.95 United States 2.812.371.311.681.80
4x4x4 Cube Phillip Lewicki 27.18 30.57 United States 31.1331.3838.5427.1829.21
5x5x5 Cube Carter Kucala 57.91 1:02.55 United States 57.911:01.421:04.461:01.78DNF
6x6x6 Cube John Brechon 1:44.02 1:51.55 United States 1:44.022:00.721:49.91
7x7x7 Cube John Brechon 2:34.68 2:41.83 United States 2:34.682:52.262:38.56
3x3x3 Blindfolded Stanley Chapel 20.47 24.03 United States 27.2224.3920.47
3x3x3 Fewest Moves Mark Boyanowski 26 26.67 United States 262628
3x3x3 One-Handed Brody Lassner 11.45 12.84 United States 12.5111.6415.3711.4514.36
3x3x3 With Feet John Meador 31.63 36.33 United States 36.8338.0334.1331.631:02.08
Clock Joshua Feran 6.57 6.85 United States DNF6.677.276.576.60
Megaminx Phillip Lewicki 38.62 40.65 United States 42.4840.6938.7738.6246.68
Pyraminx Johnathon Gaynor 2.44 3.01 United States 3.043.012.992.44DNF
Skewb Carter Kucala 1.92 2.89 United States 5.702.281.981.924.40
Square-1 Jack Pfeifer 10.16 11.51 United States 11.0312.3610.1611.1512.38
4x4x4 Blindfolded Stanley Chapel 1:22.81 DNF United States DNF1:22.81DNF
5x5x5 Blindfolded Stanley Chapel 3:16.09 DNF United States DNFDNF3:16.09
3x3x3 Multi-Blind Stanley Chapel 36/40 55:43 United States 36/40 55:43
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 100 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 42 advance to next round
Semi Final Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 2:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:15.00 Top 30 advance to next round
Second round Ao5 5:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 2:15.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 4:00.00
6x6x6 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 7:00.00 1 attempt to get < 3:45.00 Top 12 advance to next round
Final Mo3 7:00.00
7x7x7 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 8:00.00 1 attempt to get < 5:45.00 Top 12 advance to next round
Final Mo3 8:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 15:00.00 cumulative * Top 12 advance to next round
Final Bo3 10:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 50.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
3x3x3 With Feet Combined Final Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
Clock First round Ao5 2:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 2:15.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 4:00.00
Pyraminx First round Ao5 2:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Skewb First round Ao5 2:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 45.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 40:00.00 cumulative *
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00 cumulative *
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue [Madison Marriott West](https://www.marriott.com/hotels/travel/msnwe-madison-marriott-west/?scid=bb1a189a-fec3-4d19-a255-54ba596febe2).
The schedule is displayed in the timezone America/Chicago.

Display the schedule as:
Display schedule for:
ALL

Schedule for Friday (May 24, 2019)

From 08:45 AM
To 10:00 AM
5x5x5 Blindfolded Final
Monona Room
Format
Bo3
Time limit
1:00:00.00 cumulative *
From 10:00 AM
To 11:15 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Monona Room
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 11:15 AM
To 12:00 PM
4x4x4 Blindfolded Final
Monona Room
Format
Bo3
Time limit
40:00.00 cumulative *
From 12:00 PM
To 01:00 PM
Lunch
Monona Room
From 01:00 PM
To 02:15 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Monona Room
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 02:15 PM
To 03:30 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Monona Room
Format
Bo1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 03:30 PM
To 04:45 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Monona Room
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 04:45 PM
To 05:20 PM
3x3x3 With Feet Combined Final
Monona Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00

Schedule for Saturday (May 25, 2019)

From 08:30 AM
To 09:05 AM
Clock First round
Michigan Room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 09:05 AM
To 09:50 AM
Square-1 Combined First round
Michigan Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 45.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 09:50 AM
To 11:00 AM
2x2x2 Cube First round
Michigan Room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 11:00 AM
To 12:40 PM
3x3x3 Cube First round
Michigan Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 100 advance to next round
From 12:40 PM
To 01:30 PM
Lunch
Michigan Room
From 01:30 PM
To 02:00 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Michigan Room
Format
Bo3
Time limit
15:00.00 cumulative *
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:00 PM
To 03:05 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Michigan Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:15.00
Proceed
Top 30 advance to next round
From 03:05 PM
To 04:10 PM
Pyraminx First round
Michigan Room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:10 PM
To 05:10 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Michigan Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 50.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 05:10 PM
To 06:20 PM
Skewb First round
Michigan Room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round

Schedule for Sunday (May 26, 2019)

From 08:30 AM
To 09:15 AM
Megaminx Combined First round
Michigan Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:15.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 09:15 AM
To 10:05 AM
5x5x5 Cube Combined First round
Michigan Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:15.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 10:05 AM
To 10:50 AM
6x6x6 Cube Combined First round
Michigan Room
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
7:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 3:45.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 10:50 AM
To 11:50 AM
3x3x3 Cube Second round
Michigan Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 42 advance to next round
From 11:50 AM
To 12:35 PM
7x7x7 Cube Combined First round
Michigan Room
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
8:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 5:45.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:35 PM
To 01:25 PM
Lunch
Michigan Room
From 01:25 PM
To 01:40 PM
Square-1 Final
Michigan Room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 01:40 PM
To 02:10 PM
4x4x4 Cube Second round
Michigan Room
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:10 PM
To 02:25 PM
Clock Final
Michigan Room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 02:25 PM
To 02:40 PM
Skewb Final
Michigan Room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 02:40 PM
To 02:55 PM
Megaminx Final
Michigan Room
Format
Ao5
Time limit
4:00.00
From 02:55 PM
To 03:10 PM
6x6x6 Cube Final
Michigan Room
Format
Mo3
Time limit
7:00.00
From 03:10 PM
To 03:25 PM
3x3x3 One-Handed Final
Michigan Room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 03:25 PM
To 03:50 PM
7x7x7 Cube Final
Michigan Room
Format
Mo3
Time limit
8:00.00
From 03:50 PM
To 04:05 PM
Pyraminx Final
Michigan Room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 04:05 PM
To 04:35 PM
3x3x3 Cube Semi Final
Michigan Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:35 PM
To 04:50 PM
5x5x5 Cube Final
Michigan Room
Format
Ao5
Time limit
4:00.00
From 04:50 PM
To 05:00 PM
2x2x2 Cube Final
Michigan Room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 05:00 PM
To 05:15 PM
4x4x4 Cube Final
Michigan Room
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 05:15 PM
To 05:30 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Michigan Room
Format
Bo3
Time limit
10:00.00 cumulative *
From 05:30 PM
To 05:45 PM
3x3x3 Cube Final
Michigan Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 05:45 PM
To 06:15 PM
Awards
Michigan Room

The Marriott hotel has a discounted rate for staying at their hotel if you are attending the Great Lakes championship!
Use this link to get a room at only $114 per night! This is the lowest rate you will be able to get for the hotel that weekend. Staying at the venue is a great way to make getting to the competition each morning very easy and is also a lot of fun to be able to hangout with all the other cubers staying there!

Image descriptionImage description
Image description

We will be recognizing the Great Lakes champion in every event!
To be eligible to win the title you must be from one of the following states.
Illinois
Indiana
Kentucky
Michigan
Ohio
Wisconsin

If you have a chance to become a Great Lake champion please bring proof of residence for one of these states (driver license, school ID, etc)

More information regarding eligibility can be found here: https://cubingusa.org/regional

Image description

Many thanks to TheCubicle for sponsoring this competition!

Image description

The t-shirt oerdes have finshed, we might do a second oerder after the competition. Please send Joshua Feran an email if you are interested in making an order after the competition.
Image description Image description

New Competitors:

  • We are excited you are considering this years Great Lakes Championship as your first competition! This is a great one to start with and will have competitors of all ages!
  • We encourage first time competitors to test out the timing equipment before your first attempt, feel free to ask a staff member how competing works. Before the competition, you can watch this great video made by WCA Senior Delegate for USA & Canada Kit Clement with the basics of how it all works. There is also this written tutorial on the WCA website that is very helpful.
  • The competitors will be split up into groups for competing. You will be assigned a group and you'll be informed of your group number for each event before the competition. On the day of the competition when your group number is called you bring your puzzle up and put it in the box that has a scorecard with your name on it and wait in the competitor waiting area until your name is called.
  • It's a good idea to arrive before the scheduled time for your event because if you are not there for the last call you might not be allowed to compete.
  • Read the "All Competitors" information below.

All Competitors:

  • Be familiar with the WCA Regulations specifically Article 2 and Article A
  • We are going to need all the help we can get from volunteer judges throughout the days to make the competition run well. You may judge in any group you are not competing in and it is greatly appreciated! If you do not know how to judge all of the staff members are more than happy to teach you. Parents are welcome to judge too, it's a great way to get a new experience at your child's event!
  • Flash photography is not allowed because it is very distracting to people while they are solving.
  • You may NOT talk about the scrambles of an event while it is still in progress.
  • Make sure all screens of any cameras or phones you have on the table are facing away from you otherwise this will result in a DNF
  • Please treat the venue with respect, pick up any trash keep track of your puzzles.
  • We will do our best to retain the cutoffs and time limits as listed. The organizers/delegates reserve the right to make the limits stricter ahead of an event only as needed to maintain the schedule. Any changes will be announced ahead of their respective rounds.
  • Boxes will be provided at this competition for multiple blindfolded covers. Competitors may bring their own cover and use it at the delegates discretion.
Name 3x3 2x2 4x4 5x5 6x6 7x7 3 Blind One Hand Feet Clock Megaminx Pyraminx Skewb Square 1
Aaron Stettner 2 8 2 4 1 3 3 4 - - 5 2 2 3
Abhi Majumdar 6 6 6 2 4 4 4 2 1 2 2 4 6 5
Adam Homel 8 4 6 - - - - 2 - 4 - 5 6 -
Adhvaith Mhahesh 4 6 5 - - - - 3 - - 2 5 5 -
Aditya Bhardwaj 7 4 - - - - - - - - - 5 6 -
Aidan Doyle 7 5 - - - - - 2 - - - 5 6 4
Aidan Eisenberg 8 3 - - - - - - - - - 5 6 -
Aidan Genest - 3 - - - - - - - - - 6 - -
Aidan Penca 8 3 - - - - - - - 4 - 5 - -
Alex Matysik 7 4 6 - - - - 1 - 4 2 4 5 -
Ali Fakhari 5 6 6 - - - - 2 - - 2 5 - -
Anderson Fielding 4 9 4 - - - - 1 - - - 2 1 3
Andrew Hartmann 8 3 6 2 - - - - - - - - - -
Andrew Karbusicky 1 9 1 5 1 2 3 6 - 1 5 1 2 3
Andrew Kosasih 8 - - - - - - - - - - - - -
Andrew Moy 2 3 6 - - - - 4 - - - 6 6 -
Andy Yasger 7 3 6 2 - - - 1 - - - 6 6 -
Ant Irizarry 2 9 2 5 1 2 - 4 - 2 - 3 5 5
Antonio Nicholas Yaniz 8 3 6 - - - - - - - - 6 - -
Ari Scoggan 7 6 - - - - - - - - - 3 4 -
Ashley Gray 5 5 3 4 3 3 - 3 - 4 - 4 6 -
Ashton E Cohle 8 3 7 - - - - - - - - - 6 -
Axel Peter Mahler 9 3 7 1 4 4 - - - - 2 6 6 5
Beckett Lettiere 9 3 - - - - - - - - - 6 - -
Benjamin Pugh 1 10 1 5 3 - - 6 1 2 5 1 2 2
Bennett Capelle 3 8 2 4 3 3 - 3 - - 4 4 3 4
Blake Thompson 1 10 1 6 2 1 1 6 1 3 6 1 1 1
Braden Richards 2 9 2 6 4 3 1 5 3 3 5 1 2 2
Brady Bockelman 6 5 5 - - - - 2 - 2 - 4 4 4
Brady Dospel 8 3 - - - - - - - - - - - -
Brady Mayou 7 5 - - - - - 1 - - - 5 3 -
Braeden Teifke 4 8 4 3 - - - 3 - - 3 4 2 5
Brandon Satterstrom 4 - - - - - 1 - - - - - - 3
Brendan Birschbach 7 5 - - - - - - - - - 5 6 -
Brian Johnson 1 10 1 6 2 1 - 6 2 3 6 1 1 1
Brody James LeClair 6 5 - - - - - - - - - - 6 -
Brody Lassner 1 10 1 5 1 2 3 6 - - 5 2 1 2
Brody Meschke 3 8 5 3 4 - - 3 - 4 2 3 4 4
Bryce Rohloff 1 9 4 - - - - 5 - - 3 2 2 1
Byron Siragusa 7 4 7 2 4 4 4 1 1 4 2 6 6 5
Cale Schoon - - - - - - - - 3 - - - - -
Caleb Weigt 4 9 7 - - - - 3 - - 1 2 6 -
Cameron Keith - - - - - - - - - - - 6 - -
Carl Overbye 6 5 6 - - - - 1 - - - 6 - -
Carter Carson 5 6 6 2 - - - 3 - - 2 4 4 -
Carter Kucala 1 10 1 6 2 1 1 6 3 3 6 1 1 1
Carter Thomas 5 7 7 3 4 4 3 3 2 4 1 3 4 5
Charlie Zurowski 9 3 7 1 - - - - - - - 6 6 -
Charlotte Lange 3 6 3 4 4 - - - - - 4 3 6 -
Chase Allon Barsema 9 3 - - - - - - - - - 6 - -
Chase Stewart 8 4 - - - - - - - - - - 7 -
Chris Van Der Brink 3 8 - - - 2 3 4 - - - 1 2 3
Christopher Billups 8 5 7 - - - - - - - 2 5 7 -
Christopher Devor 9 3 - - - - - - - - - 6 - -
Christopher Olson 1 10 1 6 2 1 - 6 - - - - - -
CJ Sheng 2 9 3 1 2 2 2 5 2 1 5 1 2 3
Cody Bankert - - - - - - - - - - - 6 - -
Colson Root 9 3 - - - - - - - - - - - -
Dakota Peiffer 6 6 5 - - - - 2 - - - 2 5 -
Dan Pietz 4 5 4 3 4 - - 1 - - 4 4 7 4
Daniel Khamo 6 - - - - - - - - - - - - -
David Jiang (蒋濬哲) 2 8 2 3 - 4 1 5 2 2 3 8 3 4
Desmond Christopher Jasurda 8 4 7 1 4 - - 2 - - - 6 7 -
Duo Zheng (郑铎) 4 7 5 2 3 3 - 5 - - 1 4 7 5
Ella Newlin 5 3 5 2 - - - 2 - - 1 6 5 5
Ethan Brazgel 9 - - - - - - - - - - - - -
Ethan Bryant 8 4 - - - - 4 - - - 3 4 5 -
Ethan Cho 5 6 7 1 4 4 - 1 - - - 6 - 5
Ethan Hardy 7 4 7 1 4 4 - 2 - 4 2 5 4 5
Finn X. Gotcher 7 4 7 2 - 4 - 1 - 4 - 6 7 -
Frank Cerne - 3 - - - - - - - - - - - -
Garrett Webster 3 8 3 4 - - 3 5 1 3 - 3 1 2
Graham Arteta 5 4 6 - - - - 1 - - - 5 7 6
Grant Hall 8 4 7 - - - - 2 - - 1 4 5 -
Graydon Corns 9 3 - - - - - - - - - 6 - -
Harishankar Sanathanan 9 - - - - - - - - - - - - -
Hazen Tuck 9 2 - - - - - - - - - 6 - -
Henry Lichner 2 9 2 5 - - - 5 - - 1 7 7 6
Ian Southa 3 9 2 5 1 2 - 5 - 3 4 2 1 1
Isaac Fox 6 6 - - - - - - - - - 3 - -
Isaac James Dunn 5 8 5 2 - - - 3 - - 2 5 4 4
Isak Danke 6 6 6 - - - - 2 - 2 - 7 4 6
Jack Pfeifer 1 10 1 6 2 1 2 6 2 1 6 1 1 1
Jackson Robert Brown 7 2 7 1 - - - 1 - - 3 7 - 6
Jacob Campbell 9 2 - - - - - - - - - 7 7 -
Jacob Riley Nix 9 2 6 - - - - - - - - 7 7 -
Jacob Turrubiartes 4 5 3 2 3 4 - 4 - - 1 7 7 -
Jake Buckley 3 8 3 4 3 4 - 5 - 1 4 7 3 4
James Hildreth 2 10 6 6 2 1 2 6 - 3 5 2 2 3
James Kropiwka 3 8 5 2 - 4 - 2 - - 2 7 5 -
Jeremy Kruman 5 7 5 3 3 - - - - - 3 4 2 3
Jeremy M. Clark 6 4 - - - - - - - 4 - 5 6 -
Jesslyn Valerie 5 7 4 4 3 3 - 3 - 3 3 4 4 5
Joe McLaughlin 9 2 - - - - - - - - - 5 - -
John Brechon 1 10 1 6 2 1 2 6 2 3 6 1 2 2
John Hornacek 7 2 7 - - - - 2 - - 1 7 3 -
John Meador 3 8 3 5 1 4 3 5 3 2 4 2 3 3
Johnathon Gaynor 2 9 2 4 4 3 4 5 - 4 5 1 3 4
Jonah Armbrecht 7 5 - - - - - - - - - 4 7 -
Jonathan Mark Tripple 9 2 - - - - - - - - - - - -
Jordan Abell 9 2 - - - - - - - - - 7 7 -
Josh Dawes 9 2 7 - - - - - - - - 7 - -
Josh Tallud 9 - - - - - - - - - - - - -
Joshua Feran 3 7 3 1 2 1 2 3 3 1 6 1 1 3
Joshua Weigt 3 8 7 1 - - 3 4 - - 1 1 7 -
Josiah Jensen 9 2 7 - - - - - - - - 7 - -
Justin Irwin 6 6 - - - - - - - - - 7 - -
Kasey Knueve 8 - 6 - - - - - - - - - 7 -
Kayla Brown 6 5 4 3 3 4 4 1 1 4 2 4 5 4
Kenta Bolado 9 2 7 - - - - - - - - 7 7 -
Kevin Casey 6 9 7 1 - - - - - - - 7 7 6
Kevin Geppert 5 6 4 1 - - - 4 - - 2 5 4 4
Kieran Andrew Blackmore 2 8 8 1 - - - 3 - - 1 3 5 -
Kristin Wiley 5 6 5 2 4 - - 2 - 3 3 3 3 5
Kyle Schoenwalder 10 2 8 - - - - - - - - 7 8 -
Levi Edler 2 9 2 4 3 3 - 5 - - - 4 5 -
Levi Schaefer 8 4 - - - - - - - - - 7 8 -
Liam Gerard 3 5 4 4 - - 4 4 - - 1 5 - 6
Lisa Kucala 8 - - - - - - - - - - - - -
Luca Bolado 10 2 8 - - - - - - - - 7 8 -
Lucas T. Lehnert 10 2 - - - - - - - - - - - -
Luke Compton 7 4 8 - - - - 1 - - - 5 - -
Luke DeGuzman 4 2 5 2 - - - - - 4 - 7 8 6
Luke Garrett 1 10 2 5 - - - 6 3 1 5 1 1 2
Luke Lieske 10 - - - - - - - - - - 7 - -
Luke Neal Batema 10 2 8 1 - - - - - - - 6 - -
Luke Van Laningham 1 10 1 6 1 3 3 6 3 3 5 1 1 2
Lyle Lowry - 5 8 1 - - 3 2 1 - - 4 3 6
Malcolm Lile 4 6 4 2 - - - 4 - - 3 - 2 -
Marcus Kamen 2 10 3 - - - - 5 - 3 - 1 2 -
Mark Boyanowski 3 8 2 5 1 1 2 5 1 2 5 2 3 3
Marlone Barcheski 7 4 - - - - - - - - - 5 - -
Matthew Green 10 2 - - - - - - 1 - - 8 - -
Matthew M. Lehnert 10 2 - - - - - - - - - - - -
Michael Conard 4 7 4 3 3 3 3 4 1 3 4 2 3 5
Michael Wangler 6 5 - - - - - - - - - - 8 -
Miles Van Der Bosch - - - - - - - - - - - 8 - -
Nathan Ott 10 1 8 - - - - 1 - - 1 8 8 -
Nathan Popov 3 7 4 3 4 4 - 3 - 1 4 2 4 -
Nathaniel Ross 5 4 4 3 4 4 4 4 - 4 4 5 5 -
Nicolas Bibik 7 7 6 2 4 - - 2 - 4 - 4 3 5
Noah Estrella 10 1 - - - - - - - - - 8 - -
Oliver Langheim 8 1 - - - - - - - - - - - -
Parker Sherman 6 8 6 - - - - 2 - - 1 3 2 6
Patrick Nowakowski 7 6 8 - - - - 1 - 4 - 8 8 -
Peter Alan Ver Duin 10 1 8 - - - - - - - - 8 - -
Peter Weyers 1 7 2 5 1 2 4 4 - 2 4 2 4 3
Philip Cuthbertson 5 7 5 3 - - 3 4 - 4 3 4 5 6
Phillip Johnson 4 6 2 4 3 3 - - - - - - - -
Phillip Lewicki 1 10 1 6 2 2 - 6 - - 6 - - -
Quinn Sadlier 10 1 - - - - - - - - - 8 8 -
Rachel Feran 5 5 4 3 3 3 3 3 1 3 3 3 8 -
Reed Hirby 5 1 5 3 - - - 1 - - - 8 - 6
Rhett Plummer 8 1 - - - - - - - - - 8 - -
Riley Sinclair 10 1 8 - - - 3 - - - - - - -
Ryan DeLine 3 - - - - - 1 5 - 1 - - - -
Ryan Gergetz 10 1 8 - - - - - - - - 8 - -
Ryan Johnson 4 7 3 4 3 2 4 4 - - 4 - 3 6
Ryan Semerjian 5 1 4 - - - - - - - - - - -
Saber D. Kletzien 10 1 - - - - - - - - - 8 8 -
Saksham Gupta 6 5 8 - - - - - - - - - - -
Sam Hrycaj 6 7 5 1 - 4 - - - 4 - 2 8 6
Samuel Fjelsted 10 1 - - - - - - - - - - 8 -
Samuel Martinez 10 1 8 - - - - 1 - 4 - 8 8 -
Sander Garcia-Stam 4 7 4 - - - 4 2 - - - - 5 -
Sanvi Rathod 10 1 8 - - - - - - - 1 8 8 -
Sarah Cook 4 7 3 4 3 3 - 4 - 2 6 3 - -
Sarah Young 3 7 3 5 - - - 5 - - - 3 4 4
Silas D. Breault 10 1 8 1 - - - - - - - - - -
Simon Kellum 2 10 2 5 1 2 2 6 2 3 6 1 1 2
Sohom Sengupta 6 1 8 - - - - - - - - - - -
Spencer Chubb 3 9 5 3 4 4 4 5 2 - 2 8 4 4
Stanley Chapel 1 10 1 6 2 1 1 6 3 1 6 1 1 1
Stephen Griggs 2 9 1 6 4 2 4 4 1 1 5 2 3 2
Tanner Sains 4 7 4 - - - 4 3 - - 1 3 3 3
Travis Hammerstad 4 - - - - - - - - - - - - -
Tristan Hastings 5 7 5 - - - - 1 - - - 3 5 -
Tyler Brodzinski 2 8 2 4 3 3 4 3 1 3 3 2 2 4
Tyler Robinson 1 10 1 6 1 1 1 6 - - 6 2 1 1
Tyler VanGompel 2 - 3 - - - - 3 - - - 3 2 -
Tyler Youlden 7 4 8 - - - - 2 - - - 8 8 -
Walker Welch 1 10 1 6 2 1 1 6 3 1 6 1 1 1
Will Cerne 2 9 2 5 1 2 2 4 1 3 4 2 3 2
Will Heidtke 7 5 - - - - - 1 - - - 8 5 -
William Grooms 6 7 - - - - - - - 2 - 3 4 -
William Harris 2 9 3 3 3 3 - 6 - - - 3 5 6
William Pu 10 1 - - - - - - - - - - - -
YICHEN ZHONG GAO 10 1 8 - - - - - - - - 8 8 -
Yoji Ogura (小倉洋二) 3 8 - - - - - 3 - - - - - -
Zach DeByle 8 4 - - - - - - - 3 - 8 8 -
Zachary Garber 4 6 3 4 3 3 3 4 1 3 3 3 4 3
Zeke Mackay 1 9 2 5 1 3 2 5 2 - 4 2 1 1

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.