CubingUSA Great Lakes Championship 2018


Date
May 18 - 20, 2018
City
Fort Wayne, Indiana, United States
Venue

Grand Wayne Convention Center

Address
120 W Jefferson Blvd, Fort Wayne, IN 46802, USA
Details

Friday events in Jefferson Meeting Room A. Saturday/Sunday events in Anthony Wayne Ballroom.

Organizer
Nathan Dwyer
WCA Delegates
James Hildreth and Nathan Dwyer
Contact
ndwyer@worldcubeassociation.org, jameshildreth04@gmail.com
Information

There is a limit of 300 competitors. There is a registration fee of $50. Spectators are welcome to attend free of charge.
Schedule: https://goo.gl/qHHGmc

Events
Competitors
191
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 300 competitors.
The base registration fee for this competition is $50 (United States Dollar).
The registration fee has to be paid through Stripe here once registered.

**

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Andy Denney 7.54 8.62 United States 7.887.549.7410.028.24
2x2x2 Cube Brian Johnson 1.35 2.23 United States 3.591.351.581.513.64
4x4x4 Cube Brian Johnson 31.93 33.12 United States 32.4336.9834.7332.1931.93
5x5x5 Cube Stanley Chapel 58.53 59.67 United States 58.531:00.041:14.5359.1259.86
6x6x6 Cube James Hildreth 2:02.27 2:04.74 United States 2:02.272:08.342:03.61
7x7x7 Cube Stanley Chapel 3:00.95 3:07.31 United States 3:13.623:07.353:00.95
3x3x3 Blindfolded Stanley Chapel 25.66 26.87 United States 27.4325.6627.52
3x3x3 Fewest Moves Mark Boyanowski 26 27.00 United States 262926
3x3x3 One-Handed Connor Kempf 13.91 14.45 United States 14.8714.3913.9116.3414.10
Clock Stanley Chapel 5.19 6.93 United States 6.777.776.475.197.55
Megaminx Andy Denney 40.48 43.02 United States 40.4847.5741.9140.6846.47
Pyraminx Luke Van Laningham 2.08 3.09 United States 4.083.282.652.083.35
Skewb Luke Van Laningham 3.05 3.65 United States 6.943.503.623.053.82
Square-1 Nathan Dwyer 10.44 11.90 United States 12.4411.7410.4413.3911.52
4x4x4 Blindfolded Stanley Chapel 1:29.42 WR United States 1:29.421:49.98DNF
3x3x3 Multi-Blind Stanley Chapel 21/23 45:11 United States 21/23 45:11
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 100 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 24 advance to next round
Semi Final Ao5 10:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 20.00 Top 48 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 24 advance to next round
Second round Ao5 3:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 2:30.00 Top 24 advance to next round
Second round Ao5 4:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 4:00.00
6x6x6 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 6:00.00 1 attempt to get < 4:00.00 Top 12 advance to next round
Final Mo3 6:00.00
7x7x7 Cube Combined First round Bo1 / Mo3 8:00.00 1 attempt to get < 6:00.00 Top 12 advance to next round
Final Mo3 8:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 5:00.00 Top 12 advance to next round
Final Bo3 5:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 45.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Clock Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 25.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 4:00.00
Pyraminx Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 20.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb Combined First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 20.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 45.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00 cumulative *
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00 cumulative *
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00
Event: Rounds: Cutoff/Time Limit: Format # taken to round 2 / 3 / 4
3x3x3 4 10 minute Time Limit Average of 5 100 / 24 / 8
2x2x2 3 0:25/1:00 Best of 2 / Average of 5 48 / 12 / -
4x4x4 3 1:30 / 3:00 Best of 2 / Average of 5 24 / 12 / -
5x5x5 3 2:30 / 4:00 Best of 2 / Average of 5 24 / 12 / -
6x6x6 2 4:00 / 6:00 Best of 1 / Mean of 3 12 / - / -
7x7x7 2 6:00 / 8:00 Best of 1 / Mean of 3 12 / - / -
3x3x3 Blindfolded 2 5 Minute Time Limit Best of 3 12 / - / -
Fewest Moves 1 1 Hour Time Limit Mean of 3 - / - / -
3x3x3 One-Handed 2 0:45 / 2:00 Best of 2 / Average of 5 12 / - / -
Clock 2 0:25 / 1:00 Best of 2 / Average of 5 12 / - / -
Megaminx 2 2:00 / 4:00 Best of 2 / Average of 5 12 / - / -
Pyraminx 2 0:20 / 1:00 Best of 2 / Average of 5 12 / - / -
Skewb 2 0:20 / 1:00 Best of 2 / Average of 5 12 / - / -
Square-1 2 0:45 / 2:00 Best of 2 / Average of 5 12 / - / -
4x4x4 Blindfolded 1 1 Hour Cumulative Limit Best of 3 - / - / -
5x5x5 Blindfolded 1 1 Hour Cumulative Limit Best of 3 - / - / -
3x3x3 Multiple Blindfolded 1 10 min/cube up to 60 minutes max. Best of 1 - / - / -

Great Lakes Championship 2018 Schedule

Friday Long Events Room
8:30
8:45
9:00 5BLD
9:15 5BLD
9:30 5BLD
9:45 5BLD
10:00 break
10:15 FMC #1
10:30 FMC #1
10:45 FMC #1
11:00 FMC #1
11:15 break
11:30 4BLD
11:45 4BLD
12:00 4BLD
12:15 4BLD
12:30 LUNCH
12:45 LUNCH
13:00 LUNCH
13:15 MBLD
13:30 MBLD
13:45 MBLD
14:00 MBLD
14:15 MBLD
14:30 MBLD
14:45 MBLD
15:00 FMC #2
15:15 FMC #2
15:30 FMC #2
15:45 FMC #2
16:00 break
16:15 FMC #3
16:30 FMC #3
16:45 FMC #3
17:00 FMC #3
17:15
17:30
17:45
18:00
Saturday stage 1 stage 2 stage 3 stage 4
8:30 7x7 Round 1 7x7 Round 1 Clock Round 1 Clock Round 1
8:45 7x7 Round 1 7x7 Round 1 Clock Round 1 Clock Round 1
9:00 7x7 Round 1 7x7 Round 1 Clock Round 1 Clock Round 1
9:15 7x7 Round 1 7x7 Round 1 6x6 Round 1 6x6 Round 1
9:30 7x7 Round 1 7x7 Round 1 6x6 Round 1 6x6 Round 1
9:45 7x7 Round 1 7x7 Round 1 6x6 Round 1 6x6 Round 1
10:00 3x3 Round 1 3x3 Round 1 6x6 Round 1 6x6 Round 1
10:15 3x3 Round 1 3x3 Round 1 6x6 Round 1 6x6 Round 1
10:30 3x3 Round 1 3x3 Round 1 6x6 Round 1 6x6 Round 1
10:45 3x3 Round 1 3x3 Round 1 3x3 Round 1 3x3x3
11:00 3x3 Round 1 3x3 Round 1 3x3 Round 1 Round 1
11:15 3x3 Round 1 3x3 Round 1 3x3 Round 1 3x3 Round 1
11:30 3x3 Round 1 3x3 Round 1 3x3 Round 1 3x3 Round 1
11:45 3x3 Round 1 3x3 Round 1 3x3 Round 1 3x3 Round 1
12:00 3x3 Round 1 3x3 Round 1 3x3 Round 1 3x3 Round 1
12:15 LUNCH LUNCH LUNCH LUNCH
12:30 LUNCH LUNCH LUNCH LUNCH
12:45 LUNCH LUNCH LUNCH LUNCH
13:00 3BLD Round 1 3BLD Round 1 3BLD Round 1 3BLD Round 1
13:15 3BLD Round 1 3BLD Round 1 3BLD Round 1 3BLD Round 1
13:30 2x2 Round 1 2x2 Round 1 Pyraminx Round 1 Pyraminx Round 1
13:45 2x2 Round 1 2x2 Round 1 Pyraminx Round 1 Pyraminx Round 1
14:00 2x2 Round 1 2x2 Round 1 Pyraminx Round 1 Pyraminx Round 1
14:15 2x2 Round 1 2x2 Round 1 Pyraminx Round 1 Pyraminx Round 1
14:30 2x2 Round 1 2x2 Round 1 Pyraminx Round 1 Pyraminx Round 1
14:45 2x2 Round 1 2x2 Round 1 Pyraminx Round 1 Pyraminx Round 1
15:00 2x2 Round 1 2x2 Round 1 Pyraminx Round 1 Pyraminx Round 1
15:15 2x2 Round 1 2x2 Round 1 Pyraminx Round 1 Pyraminx Round 1
15:30 2x2 Round 1 2x2 Round 1 Pyraminx Round 1 Pyraminx Round 1
15:45 2x2 Round 1 2x2 Round 1 2x2 Round 1 2x2 Round 1
16:00 4x4 Round 1 4x4 Round 1 3x3 OH Round 1 3x3 OH Round 1
16:15 4x4 Round 1 4x4 Round 1 3x3 OH Round 1 3x3 OH Round 1
16:30 4x4 Round 1 4x4 Round 1 3x3 OH Round 1 3x3 OH Round 1
16:45 4x4 Round 1 4x4 Round 1 3x3 OH Round 1 3x3 OH Round 1
17:00 4x4 Round 1 4x4 Round 1 3x3 OH Round 1 3x3 OH Round 1
17:15 4x4 Round 1 4x4 Round 1 3x3 OH Round 1 3x3 OH Round 1
17:30 4x4 Round 1 4x4 Round 1 3x3 OH Round 1 3x3 OH Round 1
17:45 4x4 Round 1 4x4 Round 1 3x3 OH Round 1 3x3 OH Round 1
18:00 4x4 Round 1 4x4 Round 1 3x3 OH Round 1 3x3 OH Round 1
Sunday stage 1 stage 2 stage 3 stage 4
8:30 5x5 Round 1 5x5 Round 1 Skewb Round 1 Skewb Round 1
8:45 5x5 Round 1 5x5 Round 1 Skewb Round 1 Skewb Round 1
9:00 5x5 Round 1 5x5 Round 1 Skewb Round 1 Skewb Round 1
9:15 5x5 Round 1 5x5 Round 1 Skewb Round 1 Skewb Round 1
9:30 5x5 Round 1 5x5 Round 1 Skewb Round 1 Skewb Round 1
9:45 5x5 Round 1 5x5 Round 1 Skewb Round 1 Skewb Round 1
10:00 5x5 Round 1 5x5 Round 1 Skewb Round 1 Skewb Round 1
10:15 5x5 Round 1 5x5 Round 1 Skewb Round 1 Skewb Round 1
10:30 3x3 Round 2 3x3 Round 2 2x2 Semifinal 2x2 Semifinal
10:45 3x3 Round 2 3x3 Round 2 2x2 Semifinal 2x2 Semifinal
11:00 3x3 Round 2 3x3 Round 2 Clock Final CLOCK final
11:15 3x3 Round 2 3x3 Round 2 Sq1 Round 1 Sq1 Round 1
11:30 3x3 Round 2 3x3 Round 2 Sq1 Round 1 Sq1 Round 1
11:45 Sq1 Round 1 Sq1 Round 1 Sq1 Round 1 Sq1 Round 1
12:00 Sq1 Round 1 Sq1 Round 1 Sq1 Round 1 Sq1 Round 1
12:15 LUNCH LUNCH LUNCH LUNCH
12:30 LUNCH LUNCH LUNCH LUNCH
12:45 LUNCH LUNCH LUNCH LUNCH
13:00 5x5 Semi final 5x5 Semi final Megaminx Round 1 Megaminx Round 1
13:15 5x5 Semi final 5x5 Semi final Megaminx Round 1 Megaminx Round 1
13:30 7x7 Final 7x7 Final Megaminx Round 1 Megaminx Round 1
13:45 7x7 Final 7x7 Final Megaminx Round 1 Megaminx Round 1
14:00 4x4x4 4x4x4 Megaminx Round 1 Megaminx Round 1
14:15 semifinal semifinal Megaminx Round 1 Megaminx Round 1
14:30 SKEWB final SKEWB final 6x6 Final 6x6x6 final
14:45 3x3x3 semifinal 3x3x3 semifinal 5x5x5 final 5x5x5 final
15:00 PYRAMINX final PYRAMINX final
15:15 2x2x2 final 2x2x2 final SQ1 final SQ1 final
15:30 3x3x3 OH final 3x3x3 OH final Megaminx Final Megaminx Final
15:45 4x4x4 final 4x4x4 final Megaminx Final Megaminx Final
16:00 3BLD final 3BLD final clean-up clean-up
16:15 break/buffer break/buffer clean-up clean-up
16:30 break/buffer break/buffer
16:45 3x3 Final 3x3x3 final
17:00 3x3 Final 3x3 Final
17:15 3x3 Final 3x3 Final
17:30 awards/clean-up awards/clean-up
17:45 awards/clean-up awards/clean-up
18:00

The official hotel for this competition is the Courtyard by Marriott Fort Wayne Downtown at Grand Wayne Convention Center. This hotel is conveniently located right across the street from the venue, and is connected by a skybridge to the convention center.
The hotel is offering a group discount rate for Great Lakes Championship attendees and their families. You can book a hotel room at this discounted rate for any period between Tuesday, May 15 to Tuesday, May 22 (inclusive). You can book rooms in our group block at this link:
https://aws.passkey.com/event/49573204/owner/10902288/home

This is the first annual CubingUSA Great Lakes Championship, part of a series of Regional Championships supported by CubingUSA. The goal of these competitions is to allow competitors from all over the country to compete for regional titles. The Great Lakes region is comprised of Illinois, Indiana, Kentucky, Michigan, Ohio, and Wisconsin.

While only residents of the Great Lakes states are eligible to win the title of Great Lakes Champion, residents of any state or country are welcome to compete. This competition also serves as a Nationals qualifying competition, so your results could enable you to compete at CubingUSA Nationals 2018.

More information on CubingUSA and Regional Championships

This competition will take place on May 18-20, 2018, at the Grand Wayne Convention Center in Fort Wayne, Indiana. You may be familiar with the Grand Wayne from the 5 previous WCA competitions held at this venue, including CubingUSA Nationals 2017. The events on Friday, May 18 will take place in the Jefferson Meeting Room A, and the events on Saturday and Sunday, May 19-20, will take place in the Anthony Wayne Ballroom.

This competition is sponsored by Cube Depot. Check out their online store at cubedepotusa.com
Image description

Prizes TBA

As this is the Great Lakes Championship, we will be recognizing Great Lakes Champions for each event. We will recognize as the Great Lakes Champion the top finisher from one of these states:
Illinois
Indiana
Kentucky
Michigan
Ohio
Wisconsin

We ask that competitors expecting to have a chance at a Great Lakes Champion title bring proof of residence (current driver's license or school ID, etc.)

More information regarding eligibility can be found here: https://cubingusa.org/regional

  • Who can compete?
    Anyone can compete, including first-time competitors and people residing outside the Great Lakes region.

  • I'm only competing in 3x3x3. Do I have to attend on Friday?
    No. You only have to show up at least 15 minutes before your first event is scheduled to begin. Of course, you're welcome to attend any part of the competition.

  • Will my results from this competition count as qualifying times for CubingUSA Nationals?
    Yes.

  • I registered and paid, but I can no longer attend. Can I get a refund?
    We are offering full refunds of registration fees until April 18th, after which point no refunds will be given.

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.