GLS Cup III 2019


Date
Aug 10 - 11, 2019
City
Gdańsk, Poland
Venue

Mercure Old Town

Address
Jana Heveliusza 22 str. 80-890 Gdańsk
Website
GLS Cup III 2019 website
Organizers
Adam Polkowski and Karolina Wiącek
WCA Delegates
Adam Polkowski and Przemysław Rogalski
Contact

RubiART Contact

Download all the competition's details as PDF here.
Information

GLS Cup 2019 is a cycle of 6 official WCA competition in Gdańsk (Northern Poland).

GLS League is connection of 6 competition. We have big rankings system.
- General classification of all events
- 3x3x3 classification for kids,
- 3x3x3 for parents

At the main venue we have big rollup with the names of GLS record holders. It is our tradition to refresh the names after each record. After the first day we organise cubers integration.
Next to the hotel we have parking area and shop.
If you want to join us, you are most welcome!

Events
Competitors
110
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 110 competitors.
The base registration fee for this competition is 35 zł (Polish Złoty).
If your registration is cancelled before you will be refunded a 100% of your registration fee.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of 35 zł (Polish Złoty).
Spectators can attend for free.

Payment Details: Account holder: Karolina Wiącek ING Bank Śląski S.A. Account number: 49 1050 1764 1000 0091 2746 9865 Transfer title: ”Name Surname - GLS Cup III 2019”)

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Michał Pleskowicz 6.87 7.73 Poland 6.908.008.308.936.87
2x2x2 Cube Szymon Musiał 1.71 3.17 Poland 1.714.863.243.362.92
3x3x3 Blindfolded Adrian Dębski 24.98 DNF Poland 24.9832.42DNF
3x3x3 Fewest Moves Kacper Rafalski 20 24.67 NR Poland 252029
Pyraminx Dominik Górny 2.31 3.05 Poland 3.294.032.312.803.07
3x3x3 Multi-Blind Michał Bogdan 24/26 55:28 Poland 24/26 55:28
Event Round Format Time limit Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 40 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 14:00.00 cumulative * Top 75% advance to next round
Second round Bo3 10:00.00 cumulative * Top 8 advance to next round
Final Bo3 8:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 40 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Novotel Marina.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Warsaw.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (August 10, 2019)

From 09:00 AM
To 10:00 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
"Morska" Room
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 10:30 AM
To 11:40 AM
3x3x3 Blindfolded First round
"Morska" Room
Format
Bo3
Time limit
14:00.00 cumulative *
Proceed
Top 75% advance to next round
From 11:40 AM
To 12:30 PM
3x3x3 Blindfolded Second round
"Morska" Room
Format
Bo3
Time limit
10:00.00 cumulative *
Proceed
Top 8 advance to next round
From 12:30 PM
To 01:00 PM
3x3x3 Blindfolded Final
"Morska" Room
Format
Bo3
Time limit
8:00.00 cumulative *
From 01:00 PM
To 01:40 PM
Lunch
"Morska" Room
From 01:40 PM
To 01:55 PM
Multiblindfolded - cubes collecting
"Morska" Room
From 01:55 PM
To 02:20 PM
Multiblindfolded - cubes scrambling
"Morska" Room
From 02:20 PM
To 03:20 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
"Morska" Room
Format
Bo1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 03:40 PM
To 04:40 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
"Morska" Room
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 05:10 PM
To 06:10 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
"Morska" Room
Format
Mo3
Time limit
1 hour

Schedule for Sunday (August 11, 2019)

From 08:10 AM
To 08:30 AM
Registration
"Morska" Room
From 08:30 AM
To 09:40 AM
2x2x2 Cube First round
"Morska" Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 40 advance to next round
From 09:40 AM
To 10:50 AM
Pyraminx First round
"Morska" Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 40 advance to next round
From 10:50 AM
To 11:40 AM
2x2x2 Cube Second round
"Morska" Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 11:40 AM
To 01:30 PM
3x3x3 Cube First round
"Morska" Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 01:30 PM
To 02:10 PM
Lunch
"Morska" Room
From 02:10 PM
To 03:00 PM
Pyraminx Second round
"Morska" Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 03:00 PM
To 04:15 PM
3x3x3 Cube Second round
"Morska" Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 04:15 PM
To 04:30 PM
Pyraminx Final
"Morska" Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:30 PM
To 04:45 PM
2x2x2 Cube Final
"Morska" Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:05 PM
To 05:50 PM
3x3x3 Cube Final
"Morska" Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:50 PM
To 06:00 PM
Awards
"Morska" Room

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.