Frankfurt Cube Days 2017


Date
Jan 28 - 29, 2017
City
Frankfurt, Germany
Venue

Gemeindehaus Thomasgemeinde

Address
Heddernheimer Kirchstraße 5
Details

follow the signs

Website
Frankfurt Cube Days 2017 website
Organizer
Helmut Heilig
WCA Delegates
Laura Ohrndorf, Linus Frész, and Sébastien Auroux
Contact

Helmut Heilig, Frankfurt Cube Days organization team

Download all the competition's details as PDF here.
Information

Registration costs 5 Euro per competitor and day (= 10 Euro for both days). Entrance fee for guests is 5 Euro (ticket will be valid on both days)

Events
Competitors
105
Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Philipp Weyer 7.11 7.82 Germany 7.117.468.437.5810.36
2x2x2 Cube Oliver Fritz 1.61 2.83 Germany 2.304.253.772.431.61
4x4x4 Cube Sebastian Weyer 24.44 26.87 Germany 25.4524.4432.8829.2825.89
5x5x5 Cube Sebastian Weyer 52.17 58.62 Germany 1:03.501:00.8058.9256.1352.17
6x6x6 Cube Abdelhak Kaddour 1:55.94 NR 2:02.37 NR France 2:06.552:04.621:55.94
7x7x7 Cube Abdelhak Kaddour 2:51.03 NR 2:56.86 NR France 3:05.152:54.402:51.03
3x3x3 Blindfolded Gregor Billing 47.11 47.90 Germany 47.1148.5648.03
3x3x3 Fewest Moves Laura Ohrndorf 22 Germany 22
3x3x3 One-Handed Philipp Weyer 11.66 13.38 Germany 15.9612.8215.1112.2111.66
Megaminx Kevin Gerhardt 47.14 51.17 Germany 56.2648.5047.1453.8551.15
Pyraminx Jules Desjardin 2.03 3.38 France 3.964.112.035.362.08
Skewb Oliver Fritz 3.61 4.69 Germany 3.613.996.876.064.02
Square-1 Wilhelm Kilders 10.74 14.45 Germany 10.7417.3021.7713.4112.63
4x4x4 Blindfolded Sebastian Werb 6:15.09 DNF Germany DNF6:15.09DNF
5x5x5 Blindfolded Jan Bentlage 12:32.00 DNF Germany DNS12:32.00DNS
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 4:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 2:30.00 Top 48 advance to next round
Second round Ao5 2:00.00
Final Ao5 2:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 6:00.00 2 attempts to get < 3:30.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 3:00.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 7:00.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 12:00.00 1 attempt to get < 8:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 12:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 3:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 1:15:00.00 total for 5x5x5 Blindfolded Final and 4x4x4 Blindfolded Final **
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 1:15:00.00 total for 5x5x5 Blindfolded Final and 4x4x4 Blindfolded Final **

You are viewing the schedule for the venue Gemeindehaus Thomasgemeinde.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Berlin.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (January 28, 2017)

From 08:45 AM
To 09:00 AM
Registration
Main room
From 09:00 AM
To 10:30 AM
5x5x5 Blindfolded Final
Main room
Format
Bo3
Time limit
1:15:00.00 total for 5x5x5 Blindfolded Final and 4x4x4 Blindfolded Final **
From 09:00 AM
To 10:30 AM
4x4x4 Blindfolded Final
Main room
Format
Bo3
Time limit
1:15:00.00 total for 5x5x5 Blindfolded Final and 4x4x4 Blindfolded Final **
From 10:30 AM
To 10:40 AM
Competition & Judging Tutorial
Main room
From 10:40 AM
To 11:30 AM
Megaminx Combined Final
Main room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
From 11:30 AM
To 12:15 PM
Pyraminx First round
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:15 PM
To 01:30 PM
5x5x5 Cube Combined First round
Main room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
6:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:30.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 01:30 PM
To 02:15 PM
Lunch
Main room
From 02:15 PM
To 02:45 PM
Square-1 Combined First round
Main room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:45 PM
To 03:15 PM
Skewb First round
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 03:15 PM
To 04:00 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Main room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 04:00 PM
To 04:30 PM
Pyraminx Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:30 PM
To 04:45 PM
Square-1 Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 04:45 PM
To 05:10 PM
Skewb Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:10 PM
To 06:00 PM
5x5x5 Cube Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 06:00 PM
To 06:30 PM
3x3x3 One-Handed Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:30 PM
To 07:25 PM
6x6x6 Cube Combined Final
Main room
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 7:00.00
From 07:25 PM
To 08:25 PM
7x7x7 Cube Combined Final
Main room
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
12:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 8:00.00
From 08:25 PM
To 08:35 PM
Winner's Ceremony
Main room

Schedule for Sunday (January 29, 2017)

From 08:45 AM
To 09:00 AM
Registration
Main room
From 09:00 AM
To 10:05 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Main room
Format
Bo1
Time limit
1 hour
From 10:05 AM
To 10:15 AM
Competition & Judging Tutorial
Main room
From 10:15 AM
To 11:25 AM
4x4x4 Cube Combined First round
Main room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
Proceed
Top 48 advance to next round
From 11:25 AM
To 12:25 PM
3x3x3 Cube First round
Main room
Format
Ao5
Time limit
4:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:25 PM
To 01:15 PM
2x2x2 Cube First round
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 01:15 PM
To 02:00 PM
Lunch
Main room
From 02:00 PM
To 02:40 PM
4x4x4 Cube Second round
Main room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 02:40 PM
To 03:25 PM
3x3x3 Cube Second round
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 03:25 PM
To 04:05 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Main room
Format
Bo3
Time limit
12:00.00 cumulative *
From 04:05 PM
To 04:30 PM
2x2x2 Cube Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:30 PM
To 04:50 PM
4x4x4 Cube Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 04:50 PM
To 05:20 PM
3x3x3 Cube Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:20 PM
To 05:30 PM
Setup
Main room
From 05:30 PM
To 06:00 PM
3x3x3 Cube Final
Main room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:00 PM
To 06:30 PM
Winner's Ceremony
Main room

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).
A cumulative time limit may be enforced across rounds (see Guideline A1a2++).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.