Flag City Fall 2019


Date
Nov 9 - 10, 2019
City
Findlay, Ohio, United States
Venue

Findlay High School

Address
1200 Broad Ave, Findlay, Ohio 45840
Details

Enter through student doors located at the back of the building, accessible by an intersection on Broad Ave

Organizers
Braden Richards, Steven Wintringham, and Zachary Garber
WCA Delegate
Zachary Garber
Contact

Contact

Download all the competition's details as PDF here.
Information
Events
Competitors
91
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 100 competitors.
The base registration fee for this competition is $20 (United States Dollar).
The registration fee has to be paid through Stripe here once registered.
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Findlay City School students, faculty, or other employees may compete free of charge. Please email the organization team to prompt us to waive your payment.

If you paid but do not see your name on the registration list, please wait 48 hours prior to emailing the organizational team. Despite the use of the Stripe payment system, organizers still have to manually move competitors to the approved competitor list following payment.

No refunds will be granted unless the competitor limit is reached and there is someone able to take your place. Please ensure you are able to go before registering.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Luke Garrett 6.34 7.52 United States 7.619.006.886.348.07
2x2x2 Cube Andy Denney 1.67 2.01 United States 2.032.501.742.251.67
4x4x4 Cube Andy Denney 25.33 28.65 United States 30.2629.2031.3426.4825.33
5x5x5 Cube Drew Brads 57.18 59.31 United States 58.9358.7757.181:00.241:06.18
6x6x6 Cube James Dean Behrle 1:50.86 1:56.89 United States 1:58.912:00.911:50.86
7x7x7 Cube James Dean Behrle 2:46.32 2:49.80 United States 2:46.322:54.362:48.71
3x3x3 Blindfolded Daniel Karnaukh 1:36.49 DNF United States DNF1:36.49DNF
3x3x3 Fewest Moves Owen Widdis 24 27.33 United States 282430
Megaminx Blake Thompson 54.38 1:02.31 United States 1:11.341:00.371:00.811:05.7554.38
Pyraminx John Gaynor 1.86 2.55 United States 2.994.982.481.862.17
Square-1 Daniel Karnaukh 7.60 8.31 United States 9.148.117.687.609.95
5x5x5 Blindfolded Donna Krueger 47:18.00 DNF United States 47:18.00DNSDNS
3x3x3 Multi-Blind Donna Krueger 6/8 56:50 United States 6/8 56:50
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 32 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:15.00
5x5x5 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 3:30.00 2 attempts to get < 2:15.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 4:30.00 1 attempt to get < 3:30.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 8:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 15:00.00 cumulative * Top 8 advance to next round
Final Bo3 15:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00 Top 32 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 1:30.00 2 attempts to get < 40.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00 total for 4x4x4 Blindfolded Final and 5x5x5 Blindfolded Final **
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 1:00:00.00 total for 4x4x4 Blindfolded Final and 5x5x5 Blindfolded Final **
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Findlay High School.
The schedule is displayed in the timezone America/New_York.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (November 09, 2019)

From 07:30 AM
To 08:00 AM
Setup
Cafeteria
From 08:00 AM
To 09:15 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Cafeteria
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 09:15 AM
To 10:30 AM
5x5x5 Blindfolded Final
Cafeteria
Format
Bo3
Time limit
1:00:00.00 total for 4x4x4 Blindfolded Final and 5x5x5 Blindfolded Final **
From 09:15 AM
To 10:30 AM
4x4x4 Blindfolded Final
Cafeteria
Format
Bo3
Time limit
1:00:00.00 total for 4x4x4 Blindfolded Final and 5x5x5 Blindfolded Final **
From 10:30 AM
To 11:45 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Cafeteria
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 11:45 AM
To 12:45 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Cafeteria
Format
Bo1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 12:45 PM
To 01:15 PM
Lunch
Cafeteria
From 01:15 PM
To 02:15 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Cafeteria
Format
Bo3
Time limit
15:00.00 cumulative *
Proceed
Top 8 advance to next round
From 02:15 PM
To 03:15 PM
6x6x6 Cube Combined Final
Cafeteria
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
4:30.00
Cutoff
1 attempt to get < 3:30.00
From 03:15 PM
To 04:15 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Cafeteria
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 04:15 PM
To 05:15 PM
Megaminx Combined Final
Cafeteria
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
From 05:15 PM
To 06:30 PM
7x7x7 Cube Combined Final
Cafeteria
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
8:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 6:00.00
From 06:30 PM
To 07:00 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Cafeteria
Format
Bo3
Time limit
15:00.00 cumulative *
From 07:00 PM
To 07:15 PM
Awards
Cafeteria

Schedule for Sunday (November 10, 2019)

From 08:00 AM
To 09:15 AM
4x4x4 Cube Combined Final
Cafeteria
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:15.00
From 09:15 AM
To 10:30 AM
3x3x3 Cube First round
Cafeteria
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 32 advance to next round
From 10:30 AM
To 11:30 AM
Pyraminx First round
Cafeteria
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 32 advance to next round
From 11:30 AM
To 12:30 PM
2x2x2 Cube First round
Cafeteria
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:30 PM
To 01:15 PM
Lunch
Cafeteria
From 01:15 PM
To 02:00 PM
Square-1 Combined First round
Cafeteria
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 40.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:00 PM
To 03:00 PM
5x5x5 Cube Combined Final
Cafeteria
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:15.00
From 03:00 PM
To 03:30 PM
Pyraminx Second round
Cafeteria
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:30 PM
To 04:00 PM
3x3x3 Cube Second round
Cafeteria
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:00 PM
To 04:15 PM
Square-1 Final
Cafeteria
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:15 PM
To 04:30 PM
2x2x2 Cube Final
Cafeteria
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:30 PM
To 04:45 PM
Pyraminx Final
Cafeteria
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:45 PM
To 05:00 PM
3x3x3 Cube Final
Cafeteria
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 05:00 PM
To 05:15 PM
Awards
Cafeteria

Venue:
The venue for this competition will be held in the cafeteria at Findlay High School, located at 1200 Broad Ave. in Findlay, OH.

Parking:
There are two parking lots: one for faculty and one for students. The student parking lot, which is where competitors should park, is located on the north side of the building.

Entrance:
Once in the Student parking lot, a set of stairs leading to two double doors should be visible. These are the doors leading to the gym and cafeteria.

Registration:
There will be no at the door registration at this competition, there will also be no check in at this competition, short of just picking up your name tag with your job duties.

Food:
See 'Food' tab

Hotels:
Findlay High School is located right off of I-75. Many hotels will be available within walking or short driving distance of the venue, such as Drury Inn & Suites, Holiday Inn Express, and many more.

There will be a concession stand, as well as several restaurants in the nearby area.

Name 222 333 333bf 333fm 333mbf 444 444bf 555 555bf 666 777 minx pyram sq1
Adam Johnson 9 1 1 1 2 4
Adam Vetser 10 2 2 2 3 1
Aidan Pletch 2 4 3 5
Aidan Wheeler 1 3 4
Alex Loughley 3 5 4 6
Alex Mays 4 6 5 1
Alexander Braunsdorf 5 7 6 3 5
Alexander Dale 6 8 1
Ali Chehab 7 9 2 2
Andrew Fast 9 1 2 5 4 4
Andrew Shattuck 8 10 3 1 1 4 3 4 4 3 3
Andrew Strickland 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Andy Denney 2 2 1 2 2 2 2 2 2 2
Anton King 10 2 3 6 5
Aryan Kejriwal 3 3 3 3 3 3
Asher Kaftan 1 3 4 1 6
Ben Edwards 2 4 5 2 4 1
Benjamin Bergan 3 5 2
Benjamin Kelley 4 6 6
Benjamin Pugh 3 4 4 4 4 3 3
Blake Thompson 4 5 2 1 1 5 1 5 4 4 1 4 4
Braden Richards 5 6 3 1 1 6 1 6 1 1 1 2 8 1
Bradley Hardesty 7 1 3 4 1
Caroline Townley 5 8 1
Charlie Fitz 6 9 2 2
Conor Boucher 7 10 3 4 1 2 1 3 2
Corey Tharp 8 1 4 4
Daniel Karnaukh 6 7 4 1 1 1 2 2 3 6 2
Daud Malik 9 2 5
David Self 10 3 4 5 5 2 2 6 3
Devin Russell Searcy 1 4 6
Dominic Cater 2 5 1 1 1 6 3 3 3 1 4
Donna Krueger 1 1 1 1
Drew Brads 7 8 2 2 7
Dyane Townley 8 9 6
Ed Frato-Sweeney 3
Elaina Wintringham 4 6 2 5
Elizabeth M. Nauert 5 7 1
Elliott Perkins 6 8 2 1 1 3 1 4 4 4 2 1
Emanuel Eden 7 9 3
Emery McFeeter 8 10 4
Evan McMullen 1
Evan Wright 9 2 3 1 4 2 1 1 1 8 2
Ezra Shere 10 3 6
Finn Frato-Sweeney 1 4 5 7 3
Graydon Corns 2 5 6 3 2 3
Harsha Paladugu 3 6 4 1 1 1 1 4 3 7 4
Hunter Eric Deardurff 4 7 2 5 2 2 4 2 1
Jack Pfeifer 5 8 1 1 1 3 1 6 1 3 3 1 8 2
Jacob Grahame 6 9 2 1 1 4 1 1 1 4 4 2 4 3
James Dean Behrle 7 10 3 1 5 2 1 1 3 5 4
Jason Vindvamara 8 1 6 3
Jeff Townley 9 2 6
Jeremy Shin 10 3 1 4 7
Jesse Hartnett 9 10 3 3 3 3 3
Joel Woller 1 4 2 5 4 8
Johnathon Gaynor 10 1 2 1 1 4 1 4 4 4 7
Jonathan Townley 2 5 1
Joshua Feran 3 6 4 1 1 3 1 6 1 2 2 1 8 1
Ka Shing Allan So 4 7
Kayla Brown 1 2 3 1 1 5 1 5 1 4 1 1 2 4
Kenny Malloy 5 8 4 3 2
Kyle Yamamoto 6 9 1 5 1 3 3 2 4
Landyn Bisard 7 10 6 3 5 3
Layne VanSiegel 8 1 1 2 4 4 6 4
Libby Perkins 7
Logan Bowser 9 2 8
Lucas Jergens 10 3 1
Luke Garrett 2 3 6 6 3 1
Luke Van Laningham 3 4 4 1 1 1 1 1 1 1 2 2 7 2
Madelyn Spehn 4
Mason Langenderfer 4 5 1 1 1 2 1 2 1 2 3 3 5 3
Maxwell Cobb 1 5 1 1 1 2 3 2 1
Miles Lentz 2 6 3 4 2
Mitchell Szpanelewski 3 7 4 3
Nikolas Palassis 4 8 5 4
Noah Kolcz 5 9 5
Nolan Wood 6 10 2 1 6 5 1 4 1 8 3
Owen Widdis 7 1 3 1 1 1 1 6 1 2 1 2 7 4
Parker Gradstein 8 2 1 8
Patrick Scully 9 3 1
Reyaan Ansari 10 4 2 1 2
Rishabh Ranjan 1 5 3 2 3
Roger L. Goff 2 6 4 4 4
Ryan DeLine 6 2 1 1 1
Ryan Parker 3 7 5
Samuel Weber 4 8 1 1 1 5 1 3 1 3 2 3 6 1
Sofia Chehab 5 9 2 6 4 4
Stephen Griggs 5 7 3 1 1 3 3 3 4 4 6 4
Steve Greer 6 10 3 1 1 1 1 5 4 3 1 7 2
Steven Wintringham 6 8 4 1 4 4 4 1 1 7 1
Surya Narayana Murthy Nookala 7 1 8
Timothy Townley 7 9 1 1 5 5 1 2 2 8 2
Toby Hamel 8 2 1
Travis Binion Jr. 9 3 2 3
Tyler David Nauert 10 4 3
Vishal Vivekanandan 1 5 1 2 6 1 4 2 4 4
Wally Kolcz 2 6 5
William Harris 3 7 3 1 2 1
Zachary Garber 8 10 2 1 1 6 1 6 1 2 3 3 1 3

The Cubicle will be sponsering this comp! There will be gift card prizes for the winners

If you are interested in staffing this competition fill out this form!

Form

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).
A cumulative time limit may be enforced across rounds (see Guideline A1a2++).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.