Five Rivers Cube Open 2019


Date
Oct 5 - 6, 2019
City
Jalandhar, Punjab, India
Venue

Cambridge International School

Address
Cambridge International School, Garha Road, Choti Baradari Part 2, Choti Baradari, Jalandhar, Punjab 144001
Organizer
Dhruv Arora
WCA Delegates
Akash Rupela and Ujjawal Pabreja
Contact
aroradhruv10@gmail.com, arupela@worldcubeassociation.org, upabreja@worldcubeassociation.org
Download all the competition's details as PDF here.
Information
Events
Competitors
82
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is no competitor limit.
The base registration fee for this competition is ₹100 (Indian Rupee).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of ₹200 (Indian Rupee).
Spectators can attend for free.

Fee Structure

A base fee of ₹100 and an additional fee of ₹50 per event is applicable till 31 August, after which it will increase as shown below. For example, if you compete in three events, your fees is ₹100 + (3 x ₹50 )= ₹250.

Date Base Fee (₹) Event Fee (₹)
Upto 31 August 100 50
1 September - 27 September 150 50
On the Spot Registration 200 50

Payment Information

  1. On the spot registration is available all day on 5th October for all events and 8:30 to 10:00 A.M on 6th October for 2x2x2 Cube, 3x3x3 Cube, Pyraminx and Skewb, 3x3x3 Fewest Moves (events on 6th October).
  2. You can pre-register through one of the below options:
    1. Pay through Instamojo (Link)
    2. Calculate your payment amount and pay through PayTm to 8447852838. In the payment description, mention the competitor name and 'Five Rivers Cube Open 2019'
Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Aryan Chhabra 7.17 8.62 India 9.009.157.179.167.72
2x2x2 Cube Aryan Chhabra 1.92 2.50 India 1.922.611.952.936.45
4x4x4 Cube Ujjawal Pabreja 30.72 33.59 India 33.3734.8241.4932.5930.72
5x5x5 Cube Hargun Singh Tikku 1:01.37 1:03.74 India 1:01.781:03.891:06.651:01.371:05.56
6x6x6 Cube Hargun Singh Tikku 2:12.37 2:16.06 India 2:12.372:21.812:14.01
7x7x7 Cube Aryan Chhabra 2:56.70 3:20.32 India 2:56.703:30.513:33.76
3x3x3 Fewest Moves Ujjawal Pabreja 27 India 27
3x3x3 One-Handed Aryan Chhabra 12.75 15.04 India 15.6720.8212.7515.1314.33
3x3x3 With Feet Dhruv Arora 28.36 37.19 India 46.4028.3635.5543.1332.89
Megaminx Nikhil Soares 38.33 42.32 India 38.9438.3341.9547.9146.08
Pyraminx Veenayak Bhola 3.34 4.49 India 3.785.245.344.463.34
Skewb Dhruv Arora 3.86 4.29 India 4.174.004.696.893.86
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 40 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 30 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 6:00.00 2 attempts to get < 3:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 8:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:45.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
3x3x3 With Feet Combined Final Bo2 / Ao5 7:00.00 2 attempts to get < 3:30.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 6:00.00 2 attempts to get < 3:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Skewb First round Ao5 10:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 10:00.00

You are viewing the schedule for the venue Cambridge International School.
The schedule is displayed in the timezone Asia/Kolkata.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (October 05, 2019)

From 08:55 AM
To 07:00 PM
Registration
Main Area
From 09:00 AM
To 10:00 AM
7x7x7 Cube Combined Final
Main Area
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 8:00.00
From 10:00 AM
To 11:00 AM
6x6x6 Cube Combined Final
Main Area
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 6:00.00
From 11:00 AM
To 12:00 PM
Megaminx Combined First round
Main Area
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
6:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 12:00 PM
To 01:00 PM
5x5x5 Cube Combined First round
Main Area
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
6:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 01:00 PM
To 01:45 PM
Lunch
Main Area
From 01:45 PM
To 02:30 PM
3x3x3 With Feet Combined Final
Main Area
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
7:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:30.00
From 02:30 PM
To 03:15 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Main Area
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:45.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:15 PM
To 04:15 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Main Area
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:15 PM
To 05:15 PM
5x5x5 Cube Final
Main Area
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 05:15 PM
To 05:45 PM
Megaminx Final
Main Area
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 05:45 PM
To 06:25 PM
4x4x4 Cube Final
Main Area
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 06:25 PM
To 07:00 PM
3x3x3 One-Handed Final
Main Area
Format
Ao5
Time limit
10:00.00

Schedule for Sunday (October 06, 2019)

From 08:30 AM
To 10:00 AM
Registration
Main Area
From 08:45 AM
To 09:45 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Main Area
Format
Bo1
Time limit
1 hour
From 10:00 AM
To 12:00 PM
3x3x3 Cube First round
Main Area
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 40 advance to next round
From 12:00 PM
To 01:00 PM
2x2x2 Cube First round
Main Area
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 30 advance to next round
From 01:00 PM
To 01:30 PM
Skewb First round
Main Area
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 01:30 PM
To 02:15 PM
Lunch
Main Area
From 02:15 PM
To 03:00 PM
Pyraminx First round
Main Area
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 03:00 PM
To 03:40 PM
3x3x3 Cube Second round
Main Area
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:40 PM
To 04:10 PM
2x2x2 Cube Second round
Main Area
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 04:10 PM
To 04:30 PM
Skewb Final
Main Area
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:30 PM
To 04:45 PM
Pyraminx Final
Main Area
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:45 PM
To 05:00 PM
2x2x2 Cube Final
Main Area
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 05:00 PM
To 06:00 PM
3x3x3 Cube Final
Main Area
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 06:00 PM
To 06:30 PM
Awards
Main Area

Please contact the organizers if you need any assistance with Travel or Accommodation related to this competition.

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.