Fewest Moves Vitebsk 2019


Date
Feb 1 - 3, 2019
City
Vitebsk, Belarus
Venue

Vitebsk branch of the International University "MITSO"

Address
Витебск, ул. Марка Шагала, 8А
Details

Assembly Hall and GYM

Website
Fewest Moves Vitebsk 2019 website
Organizers
Ilya Anishchenko, Vladislav Grishchenkov, and Vladislav Ilyushchenko
WCA Delegate
Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница)
Contact
den.iliya1@gmail.com, vlad52669@gmail.com, vl4513@mail.ru, vpyatnitsa@worldcubeassociation.org
Download all the competition's details as PDF here.
Information

Please see the website for more details.

Всю остальную важную информацию смотрите в группе во ВКонтакте.

The main event is 3x3x3 Fewest Moves

Events
Competitors
56
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 90 competitors.
The base registration fee for this competition is 5 Br (Belarusian Ruble).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

You have to send your application for this competition ("Register" button on the left panel menu), and wait until your name shows up in Competitors list. If your name hasn't showed up within 3-4 days then it means there is some problem with your application. In this case please check your e-mail where is a letter from organisation team. There is written how to change your application that it will be accepted. When you arrive to competition please keep your ID document (certificate of birth, passport or driver license) with yourself to prove your identity.

Payment is made at competitions.

Cost of participation:

1-3 event 4-18 events
5 BYN 10 BYN

Our championship has a penalty system. Namely: in case of registration, but non-appearance
at the competition (without notifying the organizers of this), the participant must pay a fine of 50% of the initial fee.

For example, if a participant has registered for 1-3 disciplines, he will pay 2,5 BYN, and if 4 or more disciplines,
then 5 BYN when registering for any future competitions in the territory of the Republic of Belarus.

Если это Ваш первый чемпионат Вы должны создать аккаунт на сайте WCA. После этого нужно отправить свою заявку на этот чемпионат (слева есть кнопка "Зарегистрироваться"), оплатить участие и ожидать появления своего имени и фамилии в списке участников. Если в течение 3-4 дней Ваше имя не появляется в списке, значит что-то не так с Вашей заявкой. В таком случае проверьте свой почтовый ящик, в котором обязательно будет письмо от команды организаторов с указанием, что нужно исправить в заявке. Для того, чтобы принять участие в чемпионате, необходимо будет подтвердить свою личность. Поэтому, пожалуйста, возьмите с собой удостоверение личности (свидетельство о рождении, паспорт или водительское удостоверение) для подтверждения личности.

Оплата производится на соревнованиях.

Стоимость участия:

1-3 дисциплины 4-18 дисциплин
5 белорусских рублей 10 белорусских рублей

На нашем чемпионате действует система штрафов. А именно: в случае регистрации,
но неявки на соревнования (без предупреждения организаторов об этом) участник должен
заплатить штраф в размере 50% от изначального взноса.

Например, если участник зарегистрировался на 1-3 дисциплину, то он обязуется заплатить 2,5 рубля,
а если на 4 и больше дисциплин, то 5 рублей при регистрации на любые будущие соревновании на
территории Республики Беларусь.

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Vadzim Smirnou 8.66 9.56 Belarus 10.469.568.669.689.45
2x2x2 Cube Vadzim Smirnou 2.64 2.85 Belarus 3.052.742.772.643.16
4x4x4 Cube Nikita Starodubov 33.40 36.24 NR Belarus 40.3840.9733.4034.8833.47
3x3x3 Blindfolded Nikita Loika 1:47.65 DNF Belarus 1:47.65DNFDNF
3x3x3 Fewest Moves Aleksandr Beznogov 27 28.67 Russia 302729
3x3x3 One-Handed Vladislav Kaminskiy 12.24 14.30 Belarus 20.2113.3712.2413.0816.44
Pyraminx Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 3.74 4.19 Belarus 4.424.283.744.973.86
Skewb Vadzim Smirnou 3.59 3.79 Belarus 5.384.033.723.593.61
Square-1 Yauheni Zviazdou 16.01 18.91 Belarus 21.4225.2216.0816.0119.23
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 40.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 15:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves First round Mo3 1 hour Top 75% advance to next round
Second round Mo3 1 hour Top 75% advance to next round
Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Pyraminx Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Skewb Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 40.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00

You are viewing the schedule for the venue [Vitebsk branch of the International University "MITSO"] (http://vitebsk.mitso.by/).
The schedule is displayed in the timezone Europe/Minsk.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Friday (February 01, 2019)

From 10:00 AM
To 12:00 PM
Registration
Assembly Hall and GYM
From 12:00 PM
To 12:10 PM
Opening
Assembly Hall and GYM
From 12:10 PM
To 01:00 PM
Square-1 Combined First round
Assembly Hall and GYM
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 01:00 PM
To 01:40 PM
Pyraminx Combined First round
Assembly Hall and GYM
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 01:40 PM
To 02:50 PM
3x3x3 Fewest Moves First round (Attempt 1)
Assembly Hall and GYM
Format
Mo3
Time limit
1 hour
Proceed
Top 75% advance to next round
From 02:50 PM
To 03:50 PM
Lunch
Assembly Hall and GYM
From 03:50 PM
To 05:00 PM
3x3x3 Fewest Moves First round (Attempt 2)
Assembly Hall and GYM
Format
Mo3
Time limit
1 hour
Proceed
Top 75% advance to next round
From 05:00 PM
To 05:30 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Assembly Hall and GYM
Format
Bo3
Time limit
15:00.00 cumulative *
From 05:30 PM
To 05:50 PM
Pyraminx Final
Assembly Hall and GYM
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 05:50 PM
To 06:10 PM
Square-1 Final
Assembly Hall and GYM
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:10 PM
To 07:20 PM
3x3x3 Fewest Moves First round (Attempt 3)
Assembly Hall and GYM
Format
Mo3
Time limit
1 hour
Proceed
Top 75% advance to next round

Schedule for Saturday (February 02, 2019)

From 11:00 AM
To 01:00 PM
Registration
Assembly Hall and GYM
From 11:00 AM
To 12:10 PM
3x3x3 Fewest Moves Second round (Attempt 1)
Assembly Hall and GYM
Format
Mo3
Time limit
1 hour
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:10 PM
To 01:10 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Assembly Hall and GYM
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 01:10 PM
To 02:00 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Assembly Hall and GYM
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 02:00 PM
To 02:40 PM
Skewb Combined First round
Assembly Hall and GYM
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:40 PM
To 03:30 PM
Lunch
Assembly Hall and GYM
From 03:30 PM
To 04:40 PM
3x3x3 Fewest Moves Second round (Attempt 2)
Assembly Hall and GYM
Format
Mo3
Time limit
1 hour
Proceed
Top 75% advance to next round
From 04:40 PM
To 05:20 PM
3x3x3 One-Handed Second round
Assembly Hall and GYM
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 05:20 PM
To 05:50 PM
4x4x4 Cube Final
Assembly Hall and GYM
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 05:50 PM
To 06:15 PM
Skewb Final
Assembly Hall and GYM
Format
Ao5
Time limit
40.00
From 06:15 PM
To 06:40 PM
3x3x3 One-Handed Final
Assembly Hall and GYM
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:40 PM
To 07:50 PM
3x3x3 Fewest Moves Second round (Attempt 3)
Assembly Hall and GYM
Format
Mo3
Time limit
1 hour
Proceed
Top 75% advance to next round

Schedule for Sunday (February 03, 2019)

From 09:00 AM
To 11:00 AM
Registration
Assembly Hall and GYM
From 09:00 AM
To 10:10 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Assembly Hall and GYM
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 10:10 AM
To 11:10 AM
2x2x2 Cube Combined First round
Assembly Hall and GYM
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 40.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 11:10 AM
To 12:20 PM
3x3x3 Cube First round
Assembly Hall and GYM
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:20 PM
To 01:30 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Assembly Hall and GYM
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 01:30 PM
To 02:20 PM
Lunch
Assembly Hall and GYM
From 02:20 PM
To 02:50 PM
2x2x2 Cube Second round
Assembly Hall and GYM
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:50 PM
To 03:30 PM
3x3x3 Cube Second round
Assembly Hall and GYM
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:30 PM
To 04:40 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Assembly Hall and GYM
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 04:40 PM
To 05:10 PM
2x2x2 Cube Final
Assembly Hall and GYM
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:10 PM
To 05:40 PM
Break
Assembly Hall and GYM
From 05:40 PM
To 06:40 PM
3x3x3 Cube Final
Assembly Hall and GYM
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:40 PM
To 07:40 PM
Awards
Assembly Hall and GYM

Если вы участвуете в первый раз, то этот материал будет ОЧЕНЬ полезен.

Для того, чтобы узнать как cоздать и привязать свой аккаунт,
посмотрите вот эту краткую инструкцию:
https://docs.google.com/document/d/1RiHB7Z_wOlTFNAHxSKAhVkIzHKuXNTgUHTqLdbqI3fc/edit

Тут на многие ваши вопросы.
https://youtu.be/3sBpi90J4lg

https://youtu.be/rrSZ4WuXV_I

If you are participating for the first time, this material will be VERY helpful.

To learn how to create and link your account,
look at this brief instruction here:
https://docs.google.com/document/d/1RiHB7Z_wOlTFNAHxSKAhVkIzHKuXNTgUHTqLdbqI3fc/edit

Answers to your questions
https://youtu.be/3sBpi90J4lg

https://youtu.be/rrSZ4WuXV_I

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.