EkatCube Spring 2019


Date
Mar 2 - 3, 2019
City
Yekaterinburg, Russia
Venue

Сenter of culture "Ural"

Address
Ulitsa Studencheskaya, 3, Yekaterinburg, Sverdlovskaya oblast', Russia, 620137
Website
EkatCube Spring 2019 website
Organizer
Natalia Gvuleva
WCA Delegate
Vasily Stasyev
Contact

vstasyev@worldcubeassociation.org

Information
Events
Competitors
134
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 150 competitors.
The base registration fee for this competition is 500 ₽ (Russian Ruble).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of 500 ₽ (Russian Ruble) if the competitor limit has not been reached by .
Spectators can attend for free.

Оплата за участие проводится на самом чемпионате, наличными - 500 рублей
Участие сторого по документам (паспорт или свидетельство о рождении).

The registration fee is 500 RUB
The fee is payed at the venue.
You need to bring your ID (passport or birth certificate).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Dmitry Dobrjakov 7.60 8.40 Russia 12.107.607.688.209.33
2x2x2 Cube Dmitry Dobrjakov 2.68 3.08 Russia 2.79DNF2.743.702.68
4x4x4 Cube Dmitry Dobrjakov 34.32 35.61 Russia 36.9534.3234.7135.5736.54
5x5x5 Cube Dmitry Dobrjakov 1:07.57 1:11.65 Russia 1:10.111:10.981:13.851:22.501:07.57
6x6x6 Cube Ewsey Obzherin 2:12.57 2:20.72 Russia 2:12.572:25.772:23.81
7x7x7 Cube Ilia Murmulyak 2:57.49 3:01.56 Russia 3:05.463:01.722:57.49
3x3x3 Blindfolded Maxim Chechnev 1:13.53 DNF Russia DNF1:13.53DNF
3x3x3 One-Handed Dmitry Dobrjakov 12.76 14.38 Russia 12.7614.5718.4614.7113.87
3x3x3 With Feet Nikita Bespalov 49.48 54.65 Russia 49.481:03.5249.8259.3354.79
Megaminx Ewsey Obzherin 1:00.30 1:08.65 Russia 1:00.301:09.071:09.381:12.301:07.50
Pyraminx Vlad Bayazitov (Влад Баязитов) 4.12 4.91 Russia 4.524.617.275.594.12
Skewb Vladimir Ilin (Владимир Ильин) 4.76 6.04 Russia 7.655.177.484.765.46
Square-1 Vitaliy Takanov 15.53 22.23 Russia 26.0418.3115.5325.1723.22
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 3:00.00 Top 15 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 1:30.00
5x5x5 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:20.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 5:00.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 15:00.00 cumulative *
3x3x3 One-Handed Combined Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
3x3x3 With Feet Combined Final Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 2:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:20.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00

You are viewing the schedule for the venue Сenter of culture "Ural".
The schedule is displayed in the timezone Asia/Yekaterinburg.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (March 02, 2019)

From 09:00 AM
To 10:00 AM
Registration
Room's name
From 10:00 AM
To 11:30 AM
Pyraminx First round
Room's name
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 11:30 AM
To 12:50 PM
Skewb First round
Room's name
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:50 PM
To 02:00 PM
4x4x4 Cube Combined Final
Room's name
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
From 02:00 PM
To 02:40 PM
Lunch
Room's name
From 02:40 PM
To 03:40 PM
5x5x5 Cube Combined Final
Room's name
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:20.00
From 03:40 PM
To 04:40 PM
Megaminx Combined Final
Room's name
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:20.00
From 04:40 PM
To 05:00 PM
Pyraminx Final
Room's name
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 05:00 PM
To 05:20 PM
Skewb Final
Room's name
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 05:20 PM
To 05:50 PM
6x6x6 Cube Combined Final
Room's name
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 5:00.00
From 05:50 PM
To 06:20 PM
7x7x7 Cube Combined Final
Room's name
Format
Best of 1 / Mean of 3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 6:00.00
From 06:20 PM
To 07:00 PM
3x3x3 With Feet Combined Final
Room's name
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00

Schedule for Sunday (March 03, 2019)

From 09:00 AM
To 10:00 AM
Registration
Room's name
From 10:00 AM
To 11:30 AM
2x2x2 Cube First round
Room's name
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 11:30 AM
To 01:30 PM
3x3x3 Cube First round
Room's name
Format
Average of 5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 15 advance to next round
From 01:30 PM
To 02:10 PM
Lunch
Room's name
From 02:10 PM
To 03:10 PM
3x3x3 One-Handed Combined Final
Room's name
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 03:10 PM
To 04:10 PM
Square-1 Combined Final
Room's name
Format
Best of 2 / Average of 5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 04:10 PM
To 04:30 PM
2x2x2 Cube Final
Room's name
Format
Average of 5
Time limit
1:00.00
From 04:30 PM
To 05:00 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Room's name
Format
Best of 3
Time limit
15:00.00 cumulative *
From 05:00 PM
To 05:40 PM
3x3x3 Cube Final
Room's name
Format
Average of 5
Time limit
3:00.00
From 05:40 PM
To 06:20 PM
Awards
Room's name

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.